تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:استان ها-استان ها-استان ها()
کد خبر:13751125
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۵:۴۴

فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مهارت برای ورود به بازار کار را ندارند

رئیس دانشگاه علمی کاربردی فنی و حرفه‌ای اراک گفت: بخش عمده‌ای از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به‌سبب نقصی که در سیستم آموزش عالی ما وجود دارد نمی‌توانند به طور مستقیم وارد بازار کار شوند.
فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مهارت برای ورود به بازار کار را ندارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، مهارت و فناوری یکی از عامل‌های اصلی رشد و توسعه اقتصادی پایدار در کشورها به شمار می‌رود به‌همین منظور آموزش‌های فنی‌‌وحرفه‌ای نقش مهمی را در افزایش اشتغال مولد، بهبود فضای کسب و کار، استفاده بهینه از فرصت‌ها و افزایش کارایی اقتصاد مقاومتی در درون جامعه برعهده دارد.

جوانان با فراگیری مهارت‌های فنی‌‌وحرفه‌ای در واقع نیروی خلاقیت و کاربردی خود را در یک فضای رقابتی در مسیر خدمت به مردم به‌کار می‌گیرند و این آموزش‌های مهارتی زمینه‌ساز ایجاد حرفه‌های با ثبات است و از پدید آمدن شغل‌های کاذب و ناپایدار که توسعه همه جانبه کشور را هدف قرار می‌دهد و سبب آسیب‌های مختلف اجتماعی می‌شود، جلوگیری به عمل می‌آورد.

بازدید "رحیم افکاری" رئیس دانشگاه علمی کاربردی فنی‌وحرفه‌ای اراک از دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی فرصتی شد تا خبرنگاران این رسانه در مصاحبه‌ای تفصیلی موضوعات مختلف حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در این مرکز آموزشی به گفت‌و‌گو بنشینند.

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگاران تسنیم با "رحیم افکاری" رئیس دانشگاه علمی کاربردی فنی‌وحرفه‌ای اراک در زیر می‌آید: 

تسنیم: اهمیت توجه به آموزش‌های فنی در جامعه و بخش دانشگاهی چیست؟ 

افکاری: هر کشوری به منظور توسعه همه جانبه نیازمند افراد دارای مهارت است چون کشور با مهارت توسعه پیدا می‌کند، هر کشوری که در آن نیروی آموزش‌دیده و با مهارت کم باشد یا نباشد توسعه پیدا نمی‌کند در نتیجه این مسئله ما را ترغیب می‌کند که در تمام ابعاد به امر مهارت‌آموزی دقت داشته باشیم و آن را توسعه دهیم که دانشگاه علمی کاربردی فنی‌وحرفه‌ای می‌تواند در تحقق این امر موثر باشد. 

تسنیم: نیازهای توسعه این آموزش‌ها چیست و چه مشکلاتی در آموزش فنی در جامعه داریم؟ 

افکاری: آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای افراد را با توجه به شرایط اقتصادی جامعه آماده ورود به بازار کار می‌کند و به این شکل مهارت‌های عمومی بازار کار و صنعت را مورد توجه قرار می‌دهد و کارایی افراد را با توجه به تغییرات تکنولوژیکی بهروز می‌کند.  

 افراد پس از به دست آوردن دانش و مهارت‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف می‌توانند در شغل‌های مناسب به فعالیت بپردازند و به عنوان کارآفرین برطرف‌کننده نیاز اصلی کشور باشند.  

در دانشگاه‌های تئوری ما به‌سبب اینکه مهارت در آنها آموزش داده نمی‌شود یک دوباره کاری در این زمینه وجود دارد که این هم مستلزم هزینه‌های گزاف است و برای اشخاص هم هزینه‌های مادی و هدر رفت وقت زیادی را به‌دنبال دارد. 

آموزش‌های علمی، کاربردی و مهارتی آموزش‌های پرهزینه‌ای هستند و به همین سبب بخش خصوصی جرات ورود به این آموزش‌ها را ندارد و از طرفی هم منابع دولت محدود است، اما در دانشگاه علمی کاربردی فنی‌وحرفه‌ای این تدابیر دیده شده و با حداقل هزینه‌ها آموزش‌های کاربردی ارائه می‌شود. 

دومین مشکل در این زمینه فرهنگ مردم است که فرهنگ مهارت و مهارت‌آموزی در کشور ما کمی کم‌رنگ شده است که باید خانواده‌ها، فرزندان و جوانان خود را به سمت فرهنگ مهارت ‌آموزی سوق دهند. 

تسنیم: توجه به این آموزش‌های فنی در دانشگاه چه تاثیراتی در کشور و مسئله اشتغال دارد؟ 

افکاری: بخش عمده‌ای از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به‌سبب نقصی که در سیستم آموزش عالی ما وجود دارد نمی‌توانند به طور مستقیم وارد بازار کار شوند در نتیجه به اجبار این افراد باید در یک مرحله دیگر در مراکز فنی‌وحرفه‌ای یا مکان‌های دیگر مهارت مورد نظر خود را آموزش دیده و بازیابی کنند. 

مهارت یکی از عامل‌های اصلی رشد و توسعه اقتصادی پایدار در کشورها به شمار می‌رود، به همین منظور آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای، نقش مهمی را در افزایش اشتغال مولد، بهبود فضای کسب و کار، استفاده بهینه از فرصت‌ها و افزایش کارایی اقتصاد مقاومتی در درون جامعه برعهده دارد.  

جوانان با فراگیری مهارت‌های فنی‌وحرفه‌ای در واقع نیروی خلاقیت و کاربردی خود را در یک فضای رقابتی در مسیر خدمت به مردم به‌کار می‌گیرند و این آموزش‌های مهارتی زمینه‌ساز ایجاد حرفه‌های با ثبات است و از پدید آمدن شغل‌های کاذب و ناپایدار که توسعه همه جانبه کشور را هدف قرار می‌دهد و سبب آسیب‌های مختلف اجتماعی می‌شود، جلوگیری به عمل می‌آورد. 

تسنیم: چه رشته‌هایی در سال دارید و به منظور افزایش و توسعه سطح آموزش‌های فنی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ 

افکاری: این مرکز 24 کارگاه فعال دارد و مابقی همه فنی و در سطح تجهیزات پیشرفته هستند و از رشته‌های تخصصی این مرکز می‌توان به کاردانی HSE، برق، بازرسی جوش، برقکار شبکه هوایی، رشته تعمیرکار کار و نصاب آسانسور، جوشکاری، تراشکاری و فرز سی‌ان سی، ابزار دقیق در حوزه برق و هیدرولیک را نام برد و همچنین در این مرکز به‌منظور اینکه افراد بتوانند برای اشتغال خود اقداماتی داشته باشند دوره‌های کارآفرینی هم به عنوان مکمل برگزار می‌شود. 

تسنیم: سطح علمی مربیان در چه حد است؟ 

افکاری: مربیان مجربی در اینجا مشغول به تدریس هستند که به‌منظور اینکه اینجا بتوانند آموزش‌های به‌روز داشته باشند خود مربیان هم بین 90 تا 120 ساعت دوره‌هایی را در کرج می‌گذرانند.

ما از بهترین و با سابقه‌ترین اساتید استان که تجربه صنعت دارند به‌منظور تدریس در دانشگاه استفاده می‌کنیم.

تسنیم: قدری درباره مجموعه آموزش‌ها و اقدامات مرکز توضیح دهید؟

افکاری: در این مرکز برای عموم مردم از جمله موسسات خیریه، سمن‌ها، قشر آسیب‌پذیر و همچنین ناتوان‌های جسمی دوره‌هایی به‌صورت رایگان برگزار می‌شود تا بتوانیم در بخش توانمندی هم قدمی برداشته باشیم و همچنین به منظور ارائه خدمات و برگزاری کارگاه برای زندانیان هم اقداماتی شکل گرفته چون بنابر تحقیقات انجام شده بازگشت زندانیان به زندان بالای 40 درصد است اما افرادی که تحت آموزش قرار می‌گیرند بازگشت آنها به زیر 4 درصد می‌رسد. 

در کنار تمام فعالیت‌ها، مسابقات ملی و مهارت هم برگزار می‎‌شود و در حدود 30 رشته مسابقات مهارتی در این زمینه داریم اما چون مسابقات انتخابی است شرایط زیر 21 سال را باید در نظر بگیریم تا بتوانیم در این مسابقات شرکت داشته باشیم. 

پس از مسابقه دوره‌های آماده‌سازی برگزار می‌شود تا بتوانیم در سال 2019 که روسیه میزبان ایران است ما هم بتوانیم امتیازاتی را کسب کنیم این در حالی است که در دوره‌های قبل هم در رشته‌های الکترونیک، تاسیسات الکتریکی و جواهرسازی نمایندگانی داشتیم و حتی در جواهرسازی هم در کشور انگلیس موفق به کسب مدال شدیم و همچنین در سال 2017 هم در ابوظبی موفق به کسب مدال شدیم.

همچنین دانشجویان مرکز با کمک اساتید و برنامه‌ریزی دانشگاه در حال آماده شدن به‌منظور شرکت در جشنواره ملی حرکت هستند.

انتهای پیام/

R41371/P1361/S6,73/CT2
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


نفت‌کش سانچی ناقض هیچ‌گونه پروتکل امنیتی نبوده است برنامه‌های خبری سی ام دی ماه در چهارمحال و بختیاری متن کامل گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97/نمایندگان ظرف 10 روز پیشنهادات را به مجلس ارائه کنند ازبرگزاری مراسم سالگرد شهادت نواب صفوی تا انتخاب سرمربی تیم فوتبال صبای قم تعطیلی مدارس پنج شهرستان لرستان به دلیل بارش سنگین برف صفحه نخست روزنامه‌های شنبه/ 30 دی دولت ترامپ بیش از یک میلیون دلار برای بهره‌برداری از ناآرامی‌های ایران هزینه کرد دولت، یارانه نقدی دی ماه معلولان را واریز نکرد ادارات خرمشهر و آبادان هم تعطیل اعلام شد نشانه‌های 2 بیماری مزمن بودجه‌ای ایران هدف سند راهبرد دفاعی جدید آمریکا قرار گرفته است زلزله 5 ریشتری دیشب سومار را لرزاند +مشخصات مظهر رضای الهی تولید داخلی و صادرات تقویت شود/ لزوم چاره‌اندیشی اصولی برای حل مشکل آلودگی هوا و کمبود آب تشکر ویژه سروش صحت از احسان علیخانی+عکس رد پای موساد در انفجار صیدا هوای کرمانشاه در وضعیت هشدار قرار گرفت/تعطیلی برخی مدارس ثبت‌نام تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد 96 واحد اشکذر آغاز شد ارزیابی عملکرد 8 ماهه بودجه 96 در دستور کار این هفته مجلس خبرنگار شبستان برگزیده سومین جشنواره رسانه‌ای «ابوذر» شد اشتغال و مسکن مهمترین دغدغه نیازمندان است هشتمین جشنواره شعر فجر «قلم‌های بینا» در کاشمر برگزار می‌شود رسانه‌های بیگانه به دنبال ایجاد بحران هویتی در بین نوجوانان و جوانان هستند رابطه کاهش وزن و آزاد شدن سموم در بدن پس از مصرف نمک فراوان چه کاری انجام دهیم؟ با صدای بلند عطسه کنید ارتباط اضطراب با سکته مغزی راه‌اند ازی رشته زبان فارسی در دانشگاه پوترا مالزی نقیض‌گویی‌های نایب رئیس مجلس درباره برجام/ شورای نگهبان بخشنامه کدام وزیر را خلاف شرع تشخیص داد؟ / گرانی 35 درصدی ارز و خواب خوش مدیران اقتصادی آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد 96 دانشگاه آزاد اسلامی اشکذر قول می‌دهم آنهایی که اعتماد کردند را شرمنده نکنم/ ساغلام: تراکتور مثل بشیکتاش است نقیض‌گویی‌های نایب رئیس مجلس درباره برجام فروش باورنکردنی فیلم جدید ستاره بالیوود در چین دولت آمریکا در آستانه تعطیلی پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی سپاه و ارتش خانواده‌های شهدای «سانچی» هنوز مرگ عزیزانشان را باور نکرده‌اند بزرگداشت سه هنرمند پیشکسوت در جشنواره فجر برف چهارمحال و بختیاری را روسفید کرد آغاز ثبت نام دوره‌های آموزشی مؤسسه علی‌بن موسی‌الرضا (ع) جایگاه دین در جامعه آلمان/ تلاقی مسلمان و مسیحی در هم‌اندیشی نخبگان دین‌شناس جشنواره فیلم فجر|خزایی‌فر، ساز "لاتاری" را کوک کرد زلزله 5 ریشتری حوالی "سومار" را لرزاند ردپای برف روی شانه‌های شهر/ لرستان «سفید» پوشید لزوم تقویت مشترکات دینی/امنیت ایران نتیجه وحدت شیعه و سنی است برگزاری همایش ملی مهندسی ایمنی و مدیریت hse در نیمه اسفندماه رعایت حقوق متقابل زن و مرد مهمترین عامل تحکیم بنیان خانواده است/ زنان بلوچ حضوری فعال و پررنگ در جامعه دارند وقف یک امر ماندگار است برگزاری بزرگ‌ترین همایش دوچرخه‌سواری استان البرز قتل مرد 67 ساله در نزاع خانواده زن و شوهر تیلاپیا از چه کشورهایی وارد ایران می‌شود؟ + جدول
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی بخش خبری 20: 30 مورخ 29 دی ماه 96 + فیلم مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی سرلشکر صفوی: حداکثر 12 درصد درآمد ناخالص داخلی خود را در جنگ تحمیلی هزینه کردیم عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ محمد موسوی مهمان «دورهمی» می‌شود افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد تقی روحانی، پیشکسوت وزنه برداری درگذشت مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است ناجا: 20 هزار نفر دیگر می‌توانند از کسرخدمت بهره‌مند شوند / اسامی این افراد طی یکی دو هفته آینده اعلام می‌شود ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید دیدبان حقوق بشر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را محکوم کرد مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است وزیر خارجه روسیه: برجام هنوز نمرده است/ مسکو با ایران و ترکیه برای منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 دی 96/ نعمتی ناجی برانکو +تصاویر تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد مدیرعامل سپاهان استعفا کرد سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me