تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:سیاسی()
کد خبر:13751993
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۱۵

«نشست سوچی» تحت الشعاع بی‌مسئولیتی سازمان ملل و تحرکات مشکوک ترکیه

مذاکرات سوچی درحالی قرار است کمتر از دو هفته دیگر برگزار شود که معارضان عملا هیچ برگ برنده‌ای برای تکرار کارشکنی‌های همیشگی خود در مسیر این مذاکرات و گفتگوها ندارند.
«نشست سوچی» تحت الشعاع بی‌مسئولیتی سازمان ملل و تحرکات مشکوک ترکیه

مسئله نشست صلح سوری در شهر «سوچی» روسیه مدتی است که در کانون توجهات منطقه‌ای و بین المللی قرار گرفته است. این اولین باری است که روسیه طی چند سال اخیر میزبانی نشست میان دولت مرکزی سوریه و معارضان آن را به صورت رسمی عهده دار شده است. پیشتر سلسله نشست های صلح سوریه در شهرهای «ژنو» سوئیس و «آستانه» قزاقستان برگزار شده است؛ نشست هایی که به دلیل کارشکنی های سریالی معارضان و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنها همواره بدون دستیابی به نتیجه ملموسی به پایان رسیده اند. اکنون این مذاکرات و گفتگوهای سیاسی به ایستگاه سوچی روسیه رسیده است؛ جایی که امید می رود نقطه پایان بحران هفت ساله سوریه باشد. طبق اعلام مقامات دولت روسیه قرار است مذاکرات سوچی میان دولت دمشق و معارضان در تاریخ 29 ژانویه (9 بهمن ماه) برگزار شود. مقامات مسکو اعلام کردند که این نشست دو روز به طول خواهد انجامید.

مذاکرات سوچی درحالی قرار است کمتر از دو هفته دیگر برگزار شود که معارضان عملا هیچ برگ برنده ای برای تکرار کارشکنی های همیشگی خود در مسیر این مذاکرات و گفتگوها ندارند. روند تحولات میدانی به خوبی حاکی از این مسئله است که ارتش سوریه و متحدانش دست برتر را داشته و ابتکار عمل را به دست گرفته اند؛ به ویژه اینکه اکنون دیگر خبری هم از تروریست های تکفیری داعش و مناطق استراتژیک وسیع تحت کنترل آنها نیست تا معارضان بتوانند از رهگذر آن، به نوعی از آب گل آلود ماهی بگیرند. معارضان، نیک می دانند که تنها راه بقای سیاسی آنها تَن دادن به یک توافق پایاپای با دولت دمشق براساس منافع و مصالح ملت سوریه است؛ در غیر این صورت باید قید تداوم فعالیت های خود در عرصه سیاسی سوریه را بزنند. با تمامی این‌ها، فشارهای وارده به معارضان از سوی ریاض و واشنگتن موجب شده تا آنها بازهم به سنگ اندازی های خود در مسیر مذاکرات صلح ادامه دهند و کورکورانه خود را در باتلاقی که گرفتار شدند، بیشتر غرق کنند.

تلاش واشنگتن برای به حاشیه راندن روسیه

تمامی شواهد و قرائن حکایت از آن دارند که دولتمردان ایالات متحده آمریکا اعمال فشارهای شدیدی در پشت پرده علیه معارضان را کلید زده اند تا بدین وسیله مانع از حضور آنها در نشست سوچی شده و در نهایت این نشست نیز نتواند همچون سلسله نشست های ژنو و آستانه به نتایج مورد نظر دست پیدا کند. آمریکایی ها طی هفت سالی که از آغاز بحران سوریه سپری می شود هیچگاه به دنبال حل و فصل این بحران نبوده اند. تداوم این بحران، در وهله اول به نفع و مصلحت رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین و اصلی ترین متحد ایالات متحده آمریکاست، چراکه دولت دمشق به عنوان یکی از بازوان محور مقاومت در منطقه در خط مقدم مبارزه با تل آویو ایستاده است. از سوی دیگر، اگر فرض را بر این بگیریم که آمریکایی ها متناسب با منافع و مصالح خود در منطقه در نهایت رضایت به پایان بحران سوریه بدهند، آنگاه باز هم شکی نخواهد بود که واشنگتن هیچگاه نخواهد پذیرفت که نقش روسیه به عنوان یک بازیگر مهم و مؤثر، در پایان دادن به این بحران برجسته شود. لذا دکترین آمریکایی ها برای حل بحران سوریه این است این اتفاق باید در سایه به حاشیه رانده شدن نقش روسیه رخ دهد و نه با برجسته شدن بیش از پیش نقش آن و تبدیل این کشور به یک قهرمان بین المللی.

رمزگشایی از فشار پشت پرده به معارضان

بدیهی است که آمریکایی ها مخالف برگزاری نشست صلح سوریه در شهر سوچی روسیه باشند و از هیچ کوششی برای به شکست کشاندن این دور از مذاکرات صلح دریغ نکنند. لذا اخباری وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکایی ها معارضان را تهدید کرده اند که در صورت تعامل با دولت دمشق برای حل و فصل بحران سوریه در جریان مذاکرات سوچی، تمامی حمایت های مالی و تسلیحاتی خود به آنها را قطع می کنند. این تهدید چندی پیش در جریان نشست مقامات آمریکایی با معارضان سوری در ایالات متحده مطرح شده است؛ جایی که معارضان با مقامات واشنگتن ازجمله اعضای کنگره این کشور و مک مستر، مشاور امنیت ملی دیدار و گفتگو کردند. این مسئله و تهدید، آنجا بیشتر آشکار می شود که «نصر الحریری» رئیس هیأت معارضان سوری بر لزوم تداوم حمایت های آمریکایی ها از معارضان تأکید می‌کند. وی در این خصوص می گوید: «توقف حمایت ‌های آمریکا ممکن است نتایج فاجعه باری در خصوص اوضاع سوریه به بار آورد. بدون این حمایت ها، گروه های مسلح در برابر ارتش سوریه به راحتی شکست می خورند». این اظهارات به خوبی نشان می دهد که معارضان، پیام تهدید ایالات متحده را دریافت کرده و پس از آن، مخالفت خود با حضور در مذاکرات سوچی را اعلام کرده اند. بدون شک، با توجه به این تهدیدات و مواضع واضح معارضان، آنها حتی اگر در مذاکرات سوچی هم حاضر شوند، گامی جز کارشکنی و سنگ اندازی در مسیر گفتگوها و رایزنی های سیاسی برنخواهند داشت.

بی مسئولیتی سازمان ملل

علاوه بر کارشکنی معارضان و حامیان بین المللی آنها در مسیر مذاکرات سوچی پیش از آغاز آن، سازمان ملل متحد نیز با ابراز تردید در خصوص مشارکت در این نشست، بی مسئولیتی جدیدی را از خود به نمایش گذاشته است. درحالی که نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرده بود که سازمان ملل متحد در نشست صلح سوریه در شهر سوچی حضور پیدا کند، مقامات این سازمان اعلام کرده اند که در حال حاضر برنامه ای برای مشارکت در این نشست ندارند و تصمیمی در این خصوص اتخاذ نکرده اند. اینگونه استنباط می شود که ایالات متحده آمریکا علاوه بر معارضان، از نفوذ مالی و سیاسی خود در سازمان ملل نیز برای وادار ساختن مقامات این سازمان به زدن دست رد بر سینه روسیه، بهره برداری کرده اند. بدون شک عدم حضور سازمان ملل در مذاکرات سوچی، جایگاه این سازمان در معادلات بین المللی را بیش از هر زمان دیگری زیر سؤال خواهد برد، چراکه وظیفه ذاتی سازمان ملل، استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات برای حل و فصل بحران های کشورهاست؛ به ویژه بحران های مربوط به گسترش پدیده تروریسم که تهدیدکننده صلح و ثبات جهانی نیز هستند. اگر سازمان ملل متحد متأثر از فشارهای و اعمال نفوذهای ایالات متحده حاضر به مشارکت در نشست سوچی نشود، بدون شک مقامات این سازمان باید منتظر پیامدهای منفی این اقدام خود که در تغییر ریشه ای نوع نگاه افکار عمومی به سازمان ملل نهفته است، باشند.

درهمین ارتباط، «فیصل مقداد» معاون وزیر خارجه سوریه می گوید: « استفان دی ‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه برای حل بحران این کشور به شکلی شفاف و جدی عمل نکرده زیرا او طرفدار و حامی منافع کسانی است که در کشورهای غربی و حوزه خلیج‌ فارس سیاست ‌ها را به او دیکته می ‌کنند. ابراز تردید سازمان ملل درخصوص مشارکت در نشست سوچی برای دمشق غافلگیرکننده نبود زیرا دی‌ میستورا و کسانی که از او حمایت می ‌کنند در زمینه دستیابی به راه حلی سیاسی که به نفع مردم سوریه باشد جدی نیستند. این اقدام سازمان ملل، غیرمسئولانه و در تعارض با وظایف و مسئولیت های این سازمان است».

گفتگوهای سیاسی تحت الشعاع تحرکات مشکوک ترکیه

ترکیه نیز که گمان می رفت پس از تن دادن به توافق ایجاد «مناطق کاهش تنش» در سوریه از مواضع گذشته خود در این کشور دست کشیده و به دنبال حل و فصل سیاسی بحران سوریه است، اکنون سخن از آغاز تحرکاتی در شمال سوریه به میان می آورد که کاملا مشکوک هستند. درهمین ارتباط، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی اعلام کرده که آنکارا قصد دارد عملیات «سپر فرات» در شمال سوریه و به طور مشخص در عفرین و منبج را از سر بگیرد. مقامات آنکارا مدعی هستند که این عملیات با هدف مبارزه با تروریسم صورت می گیرد. اما مسئله اینجاست که حضور نظامی ترکیه در خاک سوریه بدون مجوز دولت دمشق بوده و به همین دلیل با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد در تعارض است.

از سوی دیگر، هدف اعلامی آنکارا از دخالت نظامی مستقیم در سوریه با سیاست اعمالی آن کاملا متفاوت است، چراکه ترکیه به دنبال مبارزه با تروریسم در شمال سوریه نبوده و اهداف دیگری را در محور شمالی در سر می پروراند. مهم‌ترین هدف ترکیه از عملیات نظامی در عفرین را می ‌توان ایجاد حلقه ارتباطی میان نیروهای مسلح تحت امر آنکارا در سوریه دانست. در حال حاضر، معارضان مسلح سوری در استان ادلب و بخشی از شمال استان حلب مستقر هستند. این نیروها عملاً هیچ راه ارتباطی مستقیمی با یکدیگر ندارند. ترکیه برای ایجاد این حلقه ارتباطی راهی جز تسلط کامل بر مناطق شرقی و جنوبی عفرین ندارد.

دیگر هدف ترکیه از حمله به عملیات عفرین را می ‌توان در ارتباط با تضعیف مواضع کردهای سوریه دانست. واقعیت آن است که از آغاز بحران در سوریه در سال 2011 تاکنون، اردوغان هرگونه تسلط و کنترل کردها بر مناطق شمالی سوریه را که همجوار با مرزهای ترکیه است، تهدیدی امنیتی و جدی برای خود قلمداد می‌ کند. درهمین راستا اردوغان پیشتر نیز صراحتا تأکید کرده است که اجازه تشکیل دولت فدرال کردی در شمال سوریه را نمی دهد. اکنون نیز تحرکات ترکیه در شمال سوریه نه برای مبارزه با تروریسم که برای مقابله با کردها صورت می پذیرد. این تحرکات مشکوک و غیرقانونی، مذاکرات و رایزنی های سیاسی در سوریه را تحت الشعاع قرار داده و بیم آن می رود که شانس موفقیت گفتگوهای سیاسی آینده به ویژه در شهر سوچی را به حداقل برساند.

انتهای متن/

این خبر را به اشتراک بگذارید


ناگفته‌های از جدیدترین فیلم ابراهیم حاتمی کیا قیمت گوجه فرنگی در محله احمدی‌نژاد چقدر است؟ مدارس بهبهان تعطیل شد هدف لودریان از سفر به ایران معاون قالیباف: نجفی اسناد بدهی را منتشر کند رئال‌مادرید 7-1 دیپورتیوو / حل بحران با گل‌باران اردوغان: شبه نظامیان کُرد را ریشه‌کن خواهیم کرد خلاصه بازی اینترمیلان 1 - آ اس رم 1 طالبان: آمریکا را مجبور به خروج از افغانستان خواهیم کرد زباله و بوی متعفن فاضلاب داد اهالی خیابان ابوذر ارومیه را در آورد+فیلم خودکشی دایی بعد از قتل خواهرزاده‌اش عکس/صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه 2 بهمن چرا شفر به منزل جباری رفت؟ یک جایزه برای "خفگی" در داکا ثبت قرار داد اعضای کادر فنی جدید تیم تراکتورسازی وقتی مسی پاسخ درخشش رونالدو را می‌دهد جم، تبریز یا اهواز؛ بررسی مقاصد محتمل طیبی درصورت تسویه با القطر درآمد 4.5 میلیارد دلاری کشاورزی از صادرات آخرین وضعیت تقاضای ایرانی‌ها برای بازار برلین فعالیت میدان‌های نفتی «الساره» در شرق لیبی از سر گرفته شد خلاصه بازی اینتر میلان و آ اس رم در 1 بهمن 96 +فیلم کاربردهای مهندسی صنایع در اقتصاد فرآیند تکامل سازمان‌ها تعیین جهت وام نوسازی صنعت تأثیر سازوکارهای انتقال دانش بر اجرای انتقال آن با میانجی توانایی مشارکت، در سازمان‌های آموزشی شهر تهران خلاصه بازی بتیس 0 - بارسلونا 5 لیون 2 - 1 پاری‌سن‌ژرمن؛ رستگاری لیون در دقیقه 95 با گل دپای تظاهرات معترضان به مسائل معیشتی در تونس به درگیری با پلیس کشیده شد کدام کشورها مبل ایرانی می‌خرند؟ آقای گل استقلالی‌ها برکنار می‌شود؟! دختر میرحسین، رفع حصر مادرش را تکذیب کرد لیون 2 - پاری سن ژرمن 1/ شکست شاگردان امری برابر تیم لیون ایران در قزاقستان مجتمع فرآوری گوشت می‌سازد پاری‌سن‌ژرمن 10 نفره به لیون باخت جلسه انجمن صنفی داستان نویسان تهران شهید مسعود امیری: امیدوارم با مرگم خدمتی هرچند کوچک به اسلام کرده باشم گل تماشایی ممفیس دیپای به پاری سن ژرمن (المپیک لیون 2-1 پاری سن ژرمن) ربات خانگی با قابلیت شناسایی محیط اطراف قاتل تبر به دست اعدام شد انصاری‌فرد: شنیدن نامم از سوی هواداران به من انرژی و قدرت می‌دهد تحریم‌های آمریکا غیر منطقی است رد مفاد برجام، بی ارزش کردن آن است تحریم برای حفظ برجام پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در اولین روز بهمن روزنامه گل - 2 بهمن هشدار سازمان نجات کودکان درباره افزایش تلفات دیفتری در یمن روزنامه هدف - 2 بهمن وقتی مسی پاسخ رونالدو را می‌دهد (عکس) پدر شهید اسماعیلی دار فانی را وداع گفت
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است نخبه کردستانی دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد «محمد معافی» در سوریه شهید شد ماجرای نخبه کردستانی که دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد عکس/ عروسی در میان گرد و غبار خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست گرد و خاک مدارس بوشهر را تعطیل کرد عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه رقابت چراغ خاموش چند تیم برای جذب دژاگه تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده حمله به هتل کانتیننتال در کابل با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم من، پرچم، ایران فاطمی برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است وقتی پیامبر خدا (ص) را می‌شود نقد کرد ولی برجام را نه! / خط‌ونشان‌های وزارت‌خارجه مُرده توافق هسته‌ای را زنده می‌کند؟ استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me