تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:13752015
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۱۶

معنی بیانیه ترامپ چیست؟

بیانیه ترامپ درباره برجام ضمن اینکه به گفته او تحریم‌ها را برای آخرین‌بار تمدید کرده، حاوی هشداری صریح و بسیار شدیداللحن به کنگره و «متحدان کلیدی در اروپا» و اتمام حجتی با هر دو است مبنی بر اینکه به‌عنوان «آخرین فرصت» یا «نواقص» برجام را رفع کنند یا او تا چهار ماه دیگر آمریکا را از برجام خارج خواهد کرد.
معنی بیانیه ترامپ چیست؟
روزنامه شرق: بیانیه ترامپ درباره برجام ضمن اینکه به گفته او تحریم‌ها را برای آخرین‌بار تمدید کرده، حاوی هشداری صریح و بسیار شدیداللحن به کنگره و «متحدان کلیدی در اروپا» و اتمام حجتی با هر دو است مبنی بر اینکه به‌عنوان «آخرین فرصت» یا «نواقص» برجام را رفع کنند یا او تا چهار ماه دیگر آمریکا را از برجام خارج خواهد کرد. لحن این بیانیه به‌قدری تند و غیر‌دیپلماتیک است که کار در چارچوب آن باید قاعدتا برای کنگره، حتی برخی جمهوری‌خواهان و اروپا بسیار دشوار باشد.
 
با‌این‌حال آنها در نظر خواهند داشت که اولا ترامپ اختیارات قانونی کافی برای خروج از برجام را دارد و ثانیا او در این بیانیه خود را طوری متعهد کرده که هرگونه عقب‌گرد برای او خسارات سیاسی سنگینی خواهد داشت. او از کنگره خواسته چهار موضوع را در قانون جدید بگنجاند كه شامل... دسترسی فوری بازرسان به اماکنی که درخواست می‌کنند، نزدیک‌نشدن ایران به ساخت یک بمب اتمی، دائمی‌شدن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران و اینکه برنامه موشکی و برنامه هسته‌ای ایران جزئی از یک کل به‌شمار آیند و در صورت ادامه برنامه موشکی، ایران تحت تحریم‌های سخت قرار گیرد. در بیانیه خواسته‌شده که تبعیت‌نکردن ایران در سه مورد اول موجب اعاده خودکار تحریم‌ها شود. در بیانیه همچنین سخن از تماس آمریکا با متحدان برای نیل به یک توافقنامه تکمیلی جدید رفته که هدف آن اعمال «تحریم‌های چندجانبه جدید» در صورت عدم پذیرش خواسته‌های آمریکا است. به عبارت دیگر، ترامپ در پی آن است تا علاوه بر تغییر محتوای برجام، تحریم‌های چندجانبه‌ای را نیز با کمک اروپا اعمال کند. شایان توجه است که در اینجا سخنی از شورای امنیت و بند ١١ قطع‌نامه ٢٢٣١ نرفته است. در بیانیه درخواست‌های دیگری نیز از اروپا درباره سیاست منطقه‌ای ایران، قطع تأمین مالی سپاه، شناسایی کلیت حزب‌الله به‌عنوان یک گروه تروریستی و... شده است.

در بیانیه سخنی از مذاکره با ایران نرفته و این به آن معنی است که ترامپ از آنچه اروپا نسبت به پذیرش آن اکراه داشت، یعنی مذاکره مجدد درباره برجام فراتر رفته است. در بیانیه نقشی نیز برای روسیه و چین در نظر گرفته نشده؛ یعنی قالب ١+٥ نیز نادیده گرفته شده است. آنچه ترامپ در بیانیه خود مد نظر دارد، نوعی سازوکار ماشه است؛ یعنی صرف مخالفت ایران با مثلا انجام بازدیدی از سوی بازرسان یا آزمایش موشکی و... به معنی از سرگیری خودکار تحریم‌ها خواهد بود. واقعیت این است که ترامپ دست به ریسک بزرگی با دورنمایی بسیار مبهم زده است. سؤال مهم این است در‌حالی‌که موقعیت ترامپ در افکار عمومی آمریکا و اروپا سیر نزولی دارد، او چگونه می‌تواند کنگره و نیز اروپا را ملزم به همراهی با خود کند. تصور پذیرش اولتیماتوم ترامپ از سوی اروپا و کنگره دشوار است. اکثریت شکننده جمهوری‌خواهان که برخی از آنها با ترامپ مشکل دارند و مخالف خروج حساب‌نشده از برجام هستند، مشکل می‌تواند به کمک ترامپ بیاید. این در حالی است که دموکرات‌ها نیز همواره هر اقدامی درباره برجام را موکول به حمایت اروپا کرده‌اند؛ ضمن اینکه مشتاق شکست ترامپ هم هستند.
 
بنابراین کنگره می‌تواند کنار بایستد و قبل از هر اقدامی منتظر نتیجه مذاکرات ترامپ با اروپا بماند. اروپا پیش از این چندقدمی را در چند مورد، مانند برنامه موشکی به سمت ترامپ برداشته بود اما این‌بار او تسلیم‌شدن کامل اروپا را مطالبه کرده است. واقعیت این است که اروپا باوجود وابستگی‌های زیادی که به آمریکا دارد، تاکنون مشکلات زیادی با ترامپ داشته و در برابر او بیش از حد خویشتن‌داری کرده است. این‌بار تصور یک عقب‌نشینی تام‌و‌تمام دیگر از اروپا در برابر ترامپ دشوار است. مشکل اروپا اکنون این است که چه با ترامپ همکاری کند، چه همکاری نکند، حاصل آن فرق چندانی نخواهد داشت. طنز موضوع این است که ترامپ در واقع از کنگره و اروپا می‌خواهد که یا با او هم‌دست شده و برجام را نابود کنند یا او خود به‌تنهایی برجام را نابود خواهد کرد. این به آن معنی است که در عمل ترامپ خود را بر سر دوراهی خروج از برجام یا عقب‌نشینی قرار داده است.
 
بنابراین او یک تصمیم سیاسی حساب‌شده اتخاذ نکرده بلکه دست به یک ماجراجویی بزرگ زده است؛ امری که با توجه به روحیات و روان‌شناسی ترامپ و ترجیحات او در سیاست داخلی و نیازش به حفظ پایگاه رأی در حال کوچک‌شدنش جای تعجب چندانی ندارد. امروز اهمیت حفظ برجام فراتر از نفس برجام است. مسئله این است که آیا اروپا می‌خواهد یا می‌تواند در برابر رفتار خارج از هنجارهای دنیای متمدن مقاومت کند یا خیر. اروپا نباید از ترس خروج آمریکا از برجام، خود برجام را لغو کند. سکوت اروپا بعد از بیانیه ترامپ گویای دشواری تصمیم‌گیری برای آنها است.

#ایران #برجام #بیانیه ترامپ
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


آبریزش بینی و گرفتگی بینی، مهمترین علامت «سینوزیت» / چرایی ایجاد سینوزیت و راه‌های درمان آن دانش آموزان دهلرانی با ماسک سر کلاس رفتند نرخ ارز مبادله‌ای ثابت ماند/ هر دلار 36639 ریال پلیس در مقابل آشوب‌های اخیر با درایت و آمادگی کامل ورود کرد/ دستگیری 5 متهم ارزی امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین میراث‌فرهنگی، بنیاد مسکن و اداره امور روستایی سیستان‌وبلوچستان اعلام سازوکار اعطای تسهیلات به طرح‌های سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی و عشایری آذربایجان غربی نهمین شماره مجله تخصصی «کاو» منتشر شد جنگ نابرابر استقلال با الهلال و العین! /عکس شلیک 4 راکت از خاک سوریه به شهر مرزی «کیلیس» ترکیه بودجه گردوغبار خوزستان حذف شد کلیات لایحه اصلاح قانون بارگیری کشتی‌ها تصویب شد برنامه سالگرد حادثه پلاسکو به درخواست برخی خانواده شهدا به فردا موکول شد جزئیات سود میلیاردی شرکت‌های شستا از خرید 10 هزار موبایل آیفون x و 8 / طرح رجیستری رانتی برای دولتی‌هاست دهبانی پور خبر داد: تصمیمات مهم وزارت ارشاد برای پروژه تالار مرکزی در یاسوج «شب نشینی 7» در آمل برگزار شد هاشمی: مردم در مورد پلاسکو قانع نشده‌اند شیوع آنفولانزای مرغی 2700 کارگر را بیکار کرد ارائه گزارش ناآرامی‌های اخیر به رئیس‌جمهور/ پیشنهاد وزارت کشور برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه گارد آمریکایی پتروشیمی: شکست در دیدار دوم کادوی ما به مهرام بود قاضی آمریکایی مجددا مقصر بودن عربستان در حملات 11 سپتامبر را رد کرد جدایی دستیاران گل‌محمدی از تراکتورسازی بخش غیردولتی یکی از منابع تامین مالی برای توسعه بنادر شد شناسایی هر چه سریعتر ماموران خاطی منطقه 18/ معرفی افراد متخلف به مراجع ذیصلاح برجام، از آسمان اوباما تا زمین ترامپ جلب همکاری اروپا برای «اصلاح برجام» و مقابله با نفوذ ایران تقدیم گزارش ناآرامی‌های اخیر به رئیس جمهور سقف جدید معافیت مالیاتی حقوق در سال‌97 +سند 36 درصد مردم آمریکا طرفدار ترامپ هستند پوتین در مراسم غسل تعمید +تصاویر نشریه اخبار و تحلیل‌ها یک‌شنبه 1 بهمن حرف روز/ عدول از محکمات به نام اعتدال! گزارش روز/ تسلسل نگران‌کننده! از تحریم‌های جدید تا آمارهای غیر واقعی اخبار کوتاه یک‌شنبه 1 بهمن جزئیات دیدار پر تنش شاه اردن و ولی‌عهد عربستان اخبار ویژه روزنامه‌های اول بهمن 1396 یادداشت روزنامه‌های اول بهمن 1396 اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات آغاز شد معاون وزیر: کلیدواژه ماده 11 قانون شوراها داوطلبانه بودن کمک‌های مردمی است نیکزادی‌پناه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: تولید کشاورزی کشور باید به سمت کشت گلخانه‌ای حرکت کند طرح بهبود وضعیت بهداشتی دانش آموزان دختر در ناحیه 2 شهر ری اجرا شد جعفرزاده: آوایی دلیل پربودن زندان‌ها را تشریح کرد/ از ابتدای انقلاب نگاه اشتباه به ما تزریق شد نجفی با خانواده‌های شهدای پلاسکو دیدار می‌کند توکلی خبر داد: آغاز ثبت‌نام کنکور 97 از ساعت 16 امروز طرح حیاط پویا در مدارس ابتدایی شهرستان سیروان با هدف شاداب سازی آغاز شد حضور 12 کشور خارجی در مسابقات کشتی فرنگی جام تختی شفر حسینی را خراب کرد!
بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است اعتراف قاتل جوان اسفراینی تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا ترامپ در حال از دست دادن پایگاه سیاسی‌اش در میان جمهوریخواهان است عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک عزا شدن عروسی در رودبار عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر صحت سرقت یا گروگان‌گیری از طلافروشی در یاسوج از سوی پلیس تایید نشده است جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است تاریخ بازی‌های تدارکاتی تیم ملی اعلام شد بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی/ یک ساعت از وقت خود را صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد عکس/ سفر جهانگیری به استان البرز دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد گل رونالدینیویی از فروغ موری خانم‌گل فوتبال ایران (فیلم) نشست خبری استاندار اصفهان+ تصاویر حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد تعطیلی مدارس 17 شهر خوزستان در روز یکشنبه/ فعالیت ادارات با 2 ساعت تاخیر آغاز می‌شود باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند علوی: دامن زدن به نارضایتی‌ها نقطه شروع بحران بود/ نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه قهریه استفاده کرد اعلام برنامه بازی‌های دوستانه تیم ملی تا جام جهانی تانک‌های ترکیه وارد سوریه شدند/ تا کنون چندین نظامی ترکیه زخمی شدند ماجرای اخراج کامیابی نیا از پرسپولیس چیست؟ قنبری سرمربی موقت سپاهان شد/ 2 مربی ایرانی و اروپایی گزینه جانشینی کرانچار

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me