تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13752372
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۳۵

دو نرخی شدن حامل‌های انرژی، باعث تورم می‌شود

با توجه به کسری بودجه دولت و افزایش مصرف سوخت در کشور، گمانه زنی‌هایی مبنی بر استفاده از کارت سوخت به گوش می‌رسد.
دو نرخی شدن حامل‌های انرژی، باعث تورم می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با ارائه لایحه بودجه ۹۷ به مجلس دولت پیشنهاد افزایش قیمت حامل‌های انرژی را مطرح کرد که در نهایت کمیسیون انرژی با آن مخالفت کرد.

افزایش نرخ حامل‌های انرژی با دلایلی از جمله تورم و مشکلات اقتصادی مردم و حمایت از اقشار آسیب پذیر با مخالفت کمیسیون انرژی مجلس همراه شد.

در پی مصاحبه اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس و اشاره به پیشنهاد رئیس مجلس شورای اسلامی، برای دو نرخی کردن بنزین، گمانه زنی‌هایی برای بازگشت به سهمیه بندی بنزین مطرح شده است.

دونرخی بودن حامل‌های انرژی، بازار دلالی سوخت را داغ می‌کند

مجیدرضا حریری عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با بیان اینکه دخالت بی‌رویه دولت در اقتصاد تجربه موفقی نبوده است، اظهار کرد: بازگشت به دونرخی بودن حامل‌های انرژی و کارت سوخت، استفاده از تجربیات شکست خورده کشور‌های کمونیست است که با ارائه کوپن و سهمیه بندی به همراه دخالت گسترده دولت؛ سعی درکنترل بازار داشتند.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تجربه اقتصاد کوپنی در زمان جنگ تصریح کرد: اقتصاد کوپنی در زمان جنگ توجیه پذیر بود و به اشکال مختلف از آزاد، نیمه آزاد و مطلق اجرا شد، اما تجربه نشان داد که این طرح تاثیری در میزان مصرف نداشته است.

وی با بیان اینکه بازگشت به سهمیه بندی بنزین سوالات بیشماری را در ذهن مردم ایجاد می‌کند، بیان کرد: استفاده از کارت سوخت در کشور از سال ۸۶ آغاز و در سال ۹۴ به پایان رسید. حال این سوال در اذهان عمومی به وجود می‌آید که اگر استفاده از کارت سوخت تجربه درستی بوده، به چه دلیلی متوقف شد، اگر هم موفق نبوده دلیل بازگشت به این طرح چیست؟

حریری با بیان اینکه فروش سوخت به قیمت جهانی پیش نیاز‌هایی دارد، افزود: زمانی می‌توان بنزین را با نرخ جهانی در بازار داخل عرضه کرد که درآمد سرانه مردم نیز نزدیک به نرخ جهانی باشد. در حال حاضر نیروی کار ایرانی جزء ارزان‌ترین نیروی کار در جهان است که کمتر کشوری را می‌توان پیدا کرد که دستمزد کارگران در آنجا بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار باشد.

وی افزود: قیمت خودرو‌های وارداتی در داخل کشور با وضع گمرک به دوبرابر قیمت اصلی می‌رسد، در صورت ارائه بنزین به نرخ جهانی باید نرخ خودرو نیز با همان تعرفه محاسبه شود.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه فروش سوخت در کشور به یک نرخ، بدون در نظرگرفتن قدرت اقتصادی مردم منطقی نیست، تاکید کرد: وقتی قیمت حامل‌های انرژی در پایتخت به همان اندازه‌ای باشد که در روستای از مناطق دور افتاده است؛ عدالت را زیر سوال می‌برد. باید با استفاده از پیمایش خودرو و گرفتن عوارض برای استفاده از وسیله نقلیه شخصی در شهر‌های بزرگ استفاده از سوخت را مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه هرنوع افزایش قیمت در اقلام مصرفی مردم و حامل‌های سوخت باعث افزایش تورم می‌شود، اذعان کرد: دو نرخی شدن حامل‌های انرژی باعث تورم می‌شود و چون در بازار نرخ سوخت بالاتر مبنا قرار می‌گیرد، در عمل دو نرخی بودن فرقی با تک نرخی بودن ندارد.

حریری در پایان با بیان اینکه دو نرخی شدن سوخت باعث رواج دلال بازی و رانت خواری می‌شود، گفت: دو نرخی شدن حامل‌های انرژی باعث افزایش اندک درآمدی برای دولت و یک فساد عظیم برای دلالان است که معلوم نیست به کجا منتسب هستند، این موضوع به عدم شفافیت در اقتصاد دامن می‌زند.

سهمیه بندی سوخت، راهکاری مناسب برای کاهش مصرف

ابراهیم بهادرانی مشاور عالی رییس اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به فراهم بودن شرایط برای سهمیه بندی سوخت، اظهار کرد: با توجه به زیر ساخت‌های کشور در زمینه کارت سوخت و سهمیه بندی آن که از گذشته به جا مانده است، اجرای این طرح باعث هدفمند شدن پرداخت یارانه می‌شود.

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه سهمیه بندی سوخت مصرف را کاهش می‌دهد، تصریح کرد: استفاده سهمیه بندی بنزین به اندازه نیاز مردم، باعث مدیریت مصرف سوخت می‌شود و کسانی که از خودرو شخصی بیشتر استفاده می‌کنند؛ باید هزینه آن را بپردازند.

به گفته وی؛ در صورت تصویب دونرخی بودن سوخت، قیمتِ سوخت سهمیه‌ای ثابت می‌ماند و مازاد بر مصرف با قیمت آزاد محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه مصرف سوخت در کشور رو به افزایش است، تاکید کرد: مصرف روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین کشور را با مشکلات زیست محیطی و اتلاف سرمایه مواجه کرده است. با سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین آزاد می‌توان استفاده از خودرو شخصی را کاهش داد و منابع حاصل از آن را در بخش‌های حمل و نقل عمومی هزینه کرد.

بهادرانی در پایان با رد این موضوع که دو نرخی بودن سوخت در کشور منجر به رانت خواری می‌شود، یادآور شد: قبل از اجرای این طرح؛ بنزین به صورت سهمیه‌ای ارائه می‌شد و فروش کارت سوخت تاثیر چندان چشمگیری در ایجاد بازار سیاه نداشت.

انتهای پیام/

#گازوییل #دونرخی شدن بنزین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


دیدار وزیران خارجه کویت و روسیه در نیویورک این استان رتبه دوم کشور در کمک‌های مردمی جشن‌های گلریزان را دارد اصرار بر اشتغالزایی با یک روش غلط تکراری تصاویر | ربات‌های نسل جدید با چهره‌هایی شبیه انسان 9 نکته مهم که با رعایت آن‌ها یک خرید اینترنتی امن خواهید داشت اجرای پروژه‌های پتروشیمی و زنجیره فولاد خواسته اصلی مردم بیجاراست سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر رژیم صهیونیستی مقابله با عملیات استشهادی را تمرین کرد جذب اعتبار 100 میلیارد تومانی برای پروژه راه آهن بیجار بیکاری عامل اصلی مهاجرت بیجاری‌ها است کردستان تنها استان کشوراست که سهم آن از اعتبارات ملی افزایش نیافت غیبت بازیکنان استقلال قطعی شد تاکید نمایندگان مجلس بر رسیدگی به وضعیت زنان بازداشتی/ پیگیر وضعیت بازداشت‌شدگان هستیم جیب مزدبگیران منبع مناسبی برای درآمدزایی شهرداری نیست/از دهک‌های مرفه جامعه عوارض بگیرند دولت‌ها ضربات مهلکی به تامین اجتماعی زدند/نسخه‌پیچی‌ها فقط فرافکنی است تکلیف بدهی دولت به تامین اجتماعی مشخص نیست/پیشنهادات سازمان در کمیسیون تلفیق رای نیاورد انگار اصلا پلاسکویی نبوده … تقلیل حکم تعطیلی ساختمان‌های فرسوده به نصب سیستم اطفای حریق لاوروف: اجازه نمی‌دهیم منافع سیاسی برخی کشورها برجام را تهدید کند ترسناترین و خطرناک‌ترین حشرات جهان از صدپای آمازونی تا کِرم گربه‌ای+تصاویر طوفان در اروپا ده قربانی گرفت افتتاح مرکز خرید دنیای کتاب قم به روایت تصویر مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران پوتین از چه چیزهایی متنفر است؟ وضعیت امروز آب و هوای کشور چگونه است؟ ورود خودرو به داخل جمعیت در برزیل 15 زخمی برجا گذاشت واشنگتن از سفر تیلرسون به اروپا با موضوع ایران خبر داد شاخص کیفیت هوای تهران "سالم" است اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران با رویکرد کاهش حوادث و سوانح و ارتقای عادلانه ایمنی شهروندان برگزار می‌شود/ ضرورت افزایش مشارکت مردم، دستگاه‌های اجرایی، اصناف و سازمان‌های مردم نهاد در ایمنی جامعه کاهش 25 درصدی کم خونی و کمبود آهن در دختران بالغ با مکمل یاری آهن تنها گزینه عربستان برای خروج از تنگنای یمن گفتگو با انصارالله است سال 2018 نقطه عطفی برای نتفلیکس خواهد بود قصور احتمالی چین در امدادرسانی به سانچی سه سال گذشته، گرمترین سالهایی که زمین تجربه کرده است اسراییل پس از گذشت 6 ماه رسما از اردن عذرخواهی کرد قرآن‌های طلا را چه کسی می‌خواند؟ مردم مقدونیه پرچم ناتو را به آتش کشیدند کره زمین، گرمترین سال‌های خود را سپری می‌کند وزارت نفت قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل را اجرا نمی‌کند قیمت مسکن در شرق تهران + جدول وزارت خارجه روسیه: آمریکا اقدام به افشای اطلاعات محرمانه بانکی دیپلمات‌های روس کرده است واکنش کنایه‌ای برنی سندرز به ادعای ترامپ درباره تلاش دموکرات‌ها برای به تعطیلی کشاندن دولت آمریکا دو خصلتی که پوتین از آن متنفر است چیست؟ مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران تیپ میلیونی «نیوشا ضیغمی» +عکس برانکو تشخیص داد در خط حمله بازی کنم زلزله 3.5 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است مناظره صریح مدافعان و منتقدان برجام در برنامه ثریا/4 فیلم کوتاه انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است گل زیبای مهاجم جدید استقلال در لیگ رومانی + فیلم چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی مبلغ سعودی ترور شد کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر شبکه فرهنگ‌یاران در سپاه راه‌اندازی شد عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال رزومه بازیکن پرتغالی جدید استقلال خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد کاش آن نادان بجای پرچم ایران من را 10 بار آتش می‌زد/ هجمه‌های نادانان در داخل و خارج به رئیس قوه قضائیه بخاطر دفاع ایشان از نظام است خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان «سد معبر» به جشنواره رتردام هلند راه پیدا کرد ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله شاهرودی گسل پیشوا از قبل فعال بوده است قرار گرفتن نام رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ بررسی اثرات برجام پس از گذشت دو سال + فیلم زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد/ترامپ به رقابت طلبیده شد برنامه دهمین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر اولین سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با حضور محسن هاشمی در قائم‌شهر صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله است واکنش دایی به شعارهای علیه او در بازی امروز سایپا و تراکتورسازی +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me