تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:بسیج
دسته:استان ها()
کد خبر:13752384
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۳۶

نابودی دشت‌های آبی و هجوم خشکسالی در نگین سبز هرمزگان

شهرستان میناب که زمانی به دلیل آب شیرین و پرآبی رود آن به اسم "میان آب" معروف بود حال به دلیل برداشت بی امان با بحران جدی آب مواجه شده است.
نابودی دشت‌های آبی و هجوم خشکسالی در نگین سبز هرمزگان

به گزارش خبرگزاری بسیج هرمزگان؛به نقل از میناب جنوب، شهرستان میناب که دیگر بهتر است از آن با همین عنوان نیناب یاد کنیم، با وجود باغات سرسبز و درختان سربه فلک کشیده و آب های روان و گوارا در استان به گلستان مشهور بود که امروز دیگر از این گلستان تنها نامی باقی مانده است.

میناب به رغم بهره مندی از نعمت سد استقلال و خودکفا بودن آب در زمینه صنعت، کشاورزی و آب آشامیدنی به دلیل نداشتن کار کارشناسی و سوء مدیریت به رغم قرار گرفتن در کنار دریای عمان و خلیج فارس، در تامین آب مورد نیاز مردم در بخش های مختلف دچار بحران شده به گونه ای که در برخی نقاط آن زمزمه جیره بندی آب شرب به گوش می رسد.

اما در این راستا برای انتقال آب به بندرعباس و دیگر شهرها تمام قوانین نادیده گرفته می شود و آب سد استقلال میناب را با پمپاژ بالا به صورت تمام وقت به بندرعباس منتقل می کنند تا بلوارها، معابر و پارک های آنجا دچار کم آبی نشوند و همیشه سرسبز بمانند.

علیرغم همه گفته های مدیران مبنی بر عدم برداشت آب از سفره های زیر زمینی و انتقال بین حوزه ای باز هم برداشت ها به قوت خود باقی است به طوری که این موضوع سبب نابودی هزارن نخل ایستاده و دشت های آبی این منطقه شده است.

 

 صنعت آب شیرین کن راه برون رفت از بحران بی آبی

پرویز کردوانی پدر علم کویر شناسی در حاشیه بازدید از فروچاله های میناب اظهار کرد: جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز، پر و مسلوب المنفعه کردن این گونه چاه ها، جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز و پروانه دار، تغییر نوع کشت منطقه به محصولات کم آب بر، آبیاری در ساعات های شب که تبخیر کمتر است می تواند از منابع آب موجود حفاظت کند.

پدر علم کویر شناسی با اشاره به موقعیت ممتاز هرمزگان در بهره مندی از خورشید و دریا احداث آبشرینکن را تنها راه برون رفت هرمزگان از بحران بی آبی دانست و افزود: گرمایش زمین سبب شده که در مناطق پرباران بر میزان بارش افزوده و در مناطق کم باران نیز قلت بارندگی داشته باشیم.

کردوانی مدیریت منابع در دست و استفاده بهینه از آن را عامل دیگری برای حل مشکل بی آبی منطقه ذکر کرد و گفت: تغییر الگوی مصرف کشت محصولات زراعی و بهره وری بیشتر از آب با رعایت صرفه جویی از راهکار های دیگر است.

 

تمامی دشت‌های استان دچار بحران برداشت اضافه هستند

هوشنگ ملایی، مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه اصناف کشاورزی باید در برنامه‌ریزی و مدیریت برنامه آب ورود کنند، گفت: عملکرد نامناسب چندین سال گذشته باعث شده وضعیت آب دچار بحران شود به‌گونه‌ای که در حال حاضر تمامی دشت‌های هرمزگان دچار بحران برداشت اضافه هستند.

وی افزود:در ۱۱ ماه گذشته برداشتی ازمنابع آب زیرزمینی میناب برای استفاده استان نشده و تنها برداشتمان برای انتقال به سایر نقاط استان از سد میناب است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: امروز مسئله آب بحثی است که نه‌تنها ملی بلکه فراملی شده، به‌گونه‌ای که حتی بخشی از مشکلات ریزگردها مربوط به اعمالی است که برخی کشورها در حوزه آب انجام می‌دهند؛ برای مثال کشوری سدی احداث می‌کند و مناطق پایین‌دست دچار کم‌آبی می‌شوند.

هیچ خط دیگر انتقال آب از میناب به بندرعباس وجود ندارد

ابوذر مهدی نخعی فرماندار ویژه میناب با بیان اینکه با هر گونه برداشت نامتعارف از دشت میناب مخالف هستیم و اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، گفت: هیچ خط دیگر انتقال آب از میناب به بندرعباس وجود ندارد و این لوله‌ها نیز هیچ ارتباطی به انتقال آب از سد استقلال ندارد.

معاون استاندار هرمزگان همچنین با اشاره پروژه آب‌شیرین‌کن بندرعباس، گفت:شرکت آب و فاضلاب باید به خواست مردم توجه کند.

وی افزود: هر چند در یک سال اخیر پروژه احداث آب‌شیرین‌کن بندرعباس از روی خاک بلند شده ولی نسبت به عملکرد آب و فاضلاب در این زمینه اعتراض داریم چرا که انتظار این است که در اجرای این پروژه تسریع صورت گیرد تا شاهد کاهش فشار بر حوزه آب‌خیز و منابع آبی دشت میناب باشیم.

 برداشت بی رویه آب دشت میناب را نابود کرده است

حجت‌الاسلام سیدمصطفی ذوالقدر در نشست مشترک نمایندگان مجلس، استاندار و مدیران صنعت آب و برق  هرمزگان با وزیر نیرو بیان کرد: ۱۷ سال خشکسالی و برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی، دشت میناب را با نابودی مواجه کرده است.

نماینده مردم شرق هرمزگان در بهارستان با اشاره به اینکه هم اکنون بسیاری از روستاهای استان هرمزگان با تانکر آبرسانی می‌شود، تصریح‌کرد: مردم بشاگرد جهت تامین آب نیازمند چندین دستگاه تانکر آبرسانی هستند که لازم است وزارت نیرو در این سفر به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشد

ذوالقدر بیان‌کرد: طبق گزارشات رسیده مردمی بهای آب در روستاها گران است و دولت باید توجه داشته باشد روستائیانی که بواسطه بحران آب، با مشکلات عدیده ای روبرو است و به گونه‌ای که تمام هست و نیست خود را از دست داده‌اند، توان پرداخت هزینه آب را ندارند و باید در این زمینه وزارت نیرو اقدامات موثری انجام دهد.

#فروچاله #میناب جنوب #خشکسالی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


مصرف مواد شیمیایی در تصفیه‌خانه آب زنجان نرمال است عوارض منفی و مخرب فست فودها را بشناسید! کافئین به رشد بهتر مو کمک می‌کند نجفی مدیریت قالیباف را نه، بلکه توان و کارنامه نظام را به چالش کشیده است خطای 2 میلیارد دلاری وزارت نفت آیا ترکیه و روسیه در سوریه با یکدیگر سازش کرده‌اند؟ انتقاد فرماندار املش از عدم پاسخگویی برخی مسئولان: مدیران فاقد اختیار می‌توانند شهرستان را ترک کنند هفته 19 بوندس لیگا/مونشن گلادباخ به رده چهارم صعود کرد بی‌توجهی مسئولان فرهنگی اصفهان به کیفیت آثار حوزه شعر و ادبیات مذاکره با ترامپ مثل «مذاکره با ژله» است میلیاردرها هنوز مالیات نمی‌دهند؟ آسیب‌های طرح تحول سلامت/ افزایش هزینه‌های القائی فواید فعالیت‌های ورزش را بشناییم دفاع‌عصبی دولت‌از برجام برای‌مردم چه‌خطری دارد؟ تذکر دادیم؛ پوستر خواننده لس‌آنجلسی را برداشتند طرح شکایت‌های تازه علیه شکارچی زنان +عکس لقمه‌هایی پر مخاطره برای دنیا و آخرت معاون ترامپ با سیسی دیدار کرد بازی‌اصلاحات‌درنقش فلج‌کردن‌دولت‌و متهم‌کردن‌نظام! داستان نفتکش سانچی به پایان رسیده است؟ درسی که یانکی‌ها از فروش جنگنده به ایران گرفتند عکس/ چیپس و پفک خوری اسحاق جهانگیری سیاست‌های اشتغالی با صرف منابع نفتی تسلسل باطل است ژیمناستیک‌کاران هیچ‌گونه حمایتی از سوی مسئولان نمی‌شود توهم "قرقاش" درباره موشک‌های یمنی-ایرانی! مهریه‌های عجیب و غریبی که تمامی ندارند پایان بررسی بودجه 97 در مجلس دختران جوان به هیچ وجه سراغ بازیگری نروند عاقبت نیروهای آمریکایی در سوریه چه می‌شود؟ سینما علیه داعش استقلال شایستگی صدرنشینی را دارد پیامد تعطیلی دولت بر اقتصاد آمریکا 13 درمان خانگی برای مبارزه با آکنه و جوش دلایلی که به شما می‌گویند سینوزیت دارید! توسعه صادرات زعفران، راهکاری مناسب برای کسب درآمدهای غیرنفتی امتناع شرکت ترکیه‌ای از تحویل مسکن مهر به مردم علت آلودگی هوای تهران بافت نارسای شهری است برنامه‌های وزیر نیرو برای حل مشکل آب/باید ستاد سازگاری با خشکسالی تشکیل دهیم گریم متفاوت و تکرار نشدنی بازیگر مشهور/عکس گفت وگوی تیلرسون با لاوروف و چاووش اوغلو درباره عملیات نظامی در عفرین نفس کشیدن در کلانشهر اصفهان به شماره افتاد جاده هراز دهه 30/ عکس افزایش سرقت اسلحه گرم در آمریکا سندرز: برای نخستین بار در تاریخ یک دولت تک حزبی نتوانست دولت را فعال نگه دارد وزیر اطلاعات: مردم به خاطر امید به نظام از همراهی با اغتشاشگران پرهیز کردند تعطیلی مدارس سد راه جولان هوای آلوده است؟
عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد بدون تعارف با دستفروشی میلیاردر شد + فیلم نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم هادی العامری: علت تحریم نُجَباء، تصمیم برای آزادسازی جولان است عکس/ تصادف مرگبار سمند وال 90 تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد اعتراف قاتل جوان اسفراینی آمریکا در آستانه تعطیلی مطلق دستفروشی که میلیاردر شده است ورود معاون اول رئیس جمهور و چند نفر از وزرا به استان البرز تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است یادواره 427 شهید اسلام آباد و دومین یادبود شهید مدافع حرم علی تمام زاده جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس گومز پینتو آماده حل مشکل گلزنی آبی‌ها/ مهاجم خارجی استقلال وارد تهران شد دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد عزا شدن عروسی در رودبار عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا … مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن جهانگیری: طولانی شدن طرح‌های مهم کشور با محدودیت‌های بودجه‌ای/ باید برای تامین منابع مالی ابتکارات جدیدی انجام دهیم دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی/ یک ساعت از وقت خود را صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد ادارات در دزفول تعطیل شد درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد/ بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد گل رونالدینیویی از فروغ موری خانم‌گل فوتبال ایران (فیلم)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me