تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:13752678
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۴۷

طرح ترافیک جدید هنوز قطعی نیست

طرح ترافیک جدید تهران پس از ابهامات و سؤالات زیادی که پشت سر گذاشت، سرانجام به ایستگاه «شورای شهر تهران» رسید تا امروز در حضور محمد علی نجفی، شهردار تهران به بحث و بررسی گذاشته شود. این طرح هفته گذشته به صورت یک لایحه تنظیم و به شورای شهر ارسال شد.
طرح ترافیک جدید هنوز قطعی نیست
روزنامه ایران: طرح ترافیک جدید تهران پس از ابهامات و سؤالات زیادی که پشت سر گذاشت، سرانجام به ایستگاه «شورای شهر تهران» رسید تا امروز در حضور محمد علی نجفی، شهردار تهران به بحث و بررسی گذاشته شود. این طرح هفته گذشته به صورت یک لایحه تنظیم و به شورای شهر ارسال شد. شورای ترافیک تهران هم در مصوبه‌ای جداگانه مشغول بررسی جزئیات این طرح است. البته این طرح طی روزهای اخیر بارها با توضیحات و انتقادات مسئولان و کارشناسان هم روبه‌رو شد. شهرداری تهران، اما پیش از ارسال لایحه، برخی تغییرات مورد نظر دستگاه‌ها همچون پلیس را در طرح اعمال کرده است، اگرچه راه همچنان برای تغییرات جدید باز است.علی پیرحسین‌لو، مشاور اجتماعی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران درباره سؤالات و ابهاماتی که این روزها درباره طرح ترافیک جدید مطرح می‌شود، پاسخ داده است، که در زیر می‌خوانید؛

شاید بیشترین گلایه برخی به طرح جدید، این باشد که چرا شهرداری در مدت زمان کوتاهی بدون آنکه نظر کارشناسان و حتی اعضای شورای شهر و پلیس را بگیرد، به یکباره تصمیم می‌گیرد تا طرحی که سال‌هاست از زمان اجرای آن می‌گذرد را تغییر دهد؟ آیا شهرداری تهران پیش از این هیچ مشورتی با سایر نهادهای نظارتی و تصمیم‌گیر در این حوزه نداشته؟

ما در زمینه نحوه اطلاع‌رسانی این طرح با دو سر طیف نظرات مواجه بودیم، برخی تأکید داشتند که همه جزئیات، بحث‌ها و ایده‌های طرح را قبل از نهایی شدن در اختیار همه نهادها و کارشناسان و حتی مردم قرار دهیم و گروهی دیگر براین باور بودند که از اول باید جزئیات طرح را با پلیس، وزارت کشور، شورای ترافیک و شورای شهر در میان بگذاریم و مسأله را حل و فصل کنیم، بعد به مردم اطلاع دهیم. در عمل یک فرایند بینابینی طی شد. ما از همان ابتدا جلسات متعددی را با کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر برگزار و جزئیات طرح را هم در این جلسات مطرح کردیم. با پلیس هم همین طور. به هرحال پلیس، وزارت کشور و استانداری هم عضو شورای ترافیک تهران هستند و در این شورا هم بارها بحث کلیات طرح مطرح شده و این‌طور نبوده که کسی بی‌خبر باشد. یعنی از همان ابتدا و همزمان با اعلام کلیات طرح به افکار عمومی، رایزنی‌ها برای تشریح و تصویب طرح جدید هم انجام شد.

در جزئیات چطور؟

شهرداری تلاش می‌کند نظر طرفین موضوع، از شورای شهر گرفته تا وزارت کشور و پلیس و حتی مجلس را بررسی کند. البته این کار هنوز هم در حال انجام است و بعضی تغییرات در جزئیات اجرایی طرح به همین موضوع برمی‌گردد.

یعنی طرح الان با طرحی که چندی پیش مطرح شده، تفاوت دارد؟

بله، در مرحله کارشناسی، با آنچه ابتدا مطرح بود در بعضی جزئیات تغییر کرده است. مخصوصاً نظر پلیس و وزارت کشور تأمین شده است.

پس لایحه ارائه شده به شورا هم دچار تغییراتی است؟

 بله، این تغییرات در لایحه هم اعمال شده است. به هرحال ما موظفیم تا هم الزامات مورد نظر شورای ترافیک تهران و هم دیدگاه اعضای شورای شهر را اعمال کنیم. بدون اجماع نمی‌توان چنین تحولاتی را رقم زد.

پس چرا هنوز برخی دستگاه‌ها همچون پلیس و شورای شهر به این تغییرات انتقاد دارند و حرفهای ضد و نقیضی درباره بعضی جزئیات مثل حذف یا ماندن سهمیه‌ها شنیده می‌شود؟
ببینید، هم زمان و هم فرایند کار اجازه نمی‌داد که نظر یک گروه را تأمین کنیم و بعد برویم سراغ دستگاه دیگر! اما این طرح قطعی نیست. ما همچنان از نظر کارشناسان و رسانه‌ها در نقد این طرح استقبال می‌کنیم. به هرحال این طرح یک انقلاب بزرگ در شیوه اجرای طرح ترافیک محسوب می‌شود و هر نظرگاه جدیدی به همه جانبه‌تر شدن نگاه کمک می‌کند.

بالاخره سهمیه‌ها می‌ماند یا حذف می‌شود؟

دراین حوزه هم پلیس و هم وزارت کشور نظراتی دارند و در عمل موافق حذف کامل سهمیه‌ها نیستند. به اعتقاد آنها اگر زمانی به فرض سقف ورود به محدوده طرح که هم‌اکنون 118 هزار خودرو در نظر گرفته شده، پر شود، آن وقت تکلیف برخی افراد که به زعم این نهادها حتماً باید وارد طرح شوند، چه می‌شود. در واقع برای یافتن راه حل این شبهه و برطرف شدن دغدغه، این پیشنهاد مطرح شده که به نوعی در حق دسترسی برخی دارندگان سهمیه‌های قبلی به محدوده طرح ترافیک، اولویت ایجاد شود.

یعنی باز به نوعی سهمیه‌ها پابرجاست؟

در شورای ترافیک تهران چنین پیشنهادی را مطرح کرده‌اند. البته به معنای حق دسترسی و نه تفاوت رقم پرداخت! به هرحال خط قرمز مدیریت جدید شهرداری، ادامه این وضعیت رانتی است. ما به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم که به وضعیت رانتی گذشته برگردیم. یعنی همه اشخاص و نهادها باید همان مبلغ را به همان شیوه‌ای که به تصویب شورای شهر رسیده، مثل بقیه مردم پرداخت کنند اما اگر اصرار داشته باشند می‌توان در ورود به طرح برایشان اولویت قائل شد.

به اعتقاد بسیاری ناعادلانه بودن اجرای این طرح در واقع دامن ساکنان محدوده طرح را گرفته نه آن 98 هزار نفری که  سهمیه دریافت می‌کردند، (اگرچه حذف این سهمیه‌ها هم گام بزرگی است) سؤال اینجاست مردمی که عمدتاً از طبقه متوسط رو به پایین هستند، چه گناهی کرده‌اند که باید برای زندگی در این محدوده، هزینه بپردازند. درحالی که ترافیک و آلودگی هوا در سرتاسر تهران گسترده شده؟

ببینید، ما می‌گوییم طرح جدید در مقایسه با طرح قدیم عادلانه‌تر است، وگرنه می‌دانیم که ایراداتی دارد. ما هم‌اکنون یک جراحی اساسی انجام داده‌ایم تا تبعیض اصلی را برداریم. خب برای ساکنان هم امتیازاتی مثل ورود قبل از ساعت 8 و نیم قائل شده‌ایم.

اجازه بدهید راحت بگویم برخی معتقدند که شهرداری دنبال درآمد زایی بوده نه رفع تبعیض!
اتفاقا طرح جدید در شکل اجرایی که پیش پای شهرداری گذاشته‌اند، با دو محدودیت اساسی روبه‌روست که حتی درآمد شهرداری را هم به مراتب کمتر می‌کند. اما ناراحت نیستیم چون با رانت بزرگی مبارزه می‌کنیم که هزینه هم دارد! اول اینکه سقف ورود به محدوده گذاشته‌ایم و طبیعتاً خیلی‌ها ترجیح می‌دهند تا در ساعات غیر پیک تردد کنند که هزینه کمتری بپردازند و نتیجتاً درآمد کمتر می‌شود. درآمدی که بیشتر آن هم از جیب خودروهای دولتی است و برای عموم مردم قطعاً ارزان‌تر می‌شود. دوماً اینکه اگر طرح زوج و فرد حذف شود، درآمد شهرداری باز هم کمتر می‌شود. (به پیشنهاد پلیس و شورای ترافیک تهران) اگرچه پیش از این هم شهرداری درآمد آنچنانی از طرح ترافیک نداشت. چیزی در حدود 350 میلیارد تومان! درحالی که از تعاملات و لابی‌های متکی بر صدور طرح و اعطای کارت‌های شناور می‌توانست عایدات غیرمستقیم و غیرنقدی بیشتری دریافت کند. شهرداری این حق ویژه را از خود سلب کرده و انتظار داریم دیگر ذینفعان هم از سهم سابق خود به نفع حق عموم مردم صرف نظر کنند.

نیم نگاه

شهرداری تلاش می‌کند نظر طرفین موضوع، از شورای شهر گرفته تا وزارت کشور و پلیس و حتی مجلس را بررسی کند. البته این کار هنوز هم در حال انجام است و بعضی تغییرات در جزئیات اجرایی طرح به همین موضوع برمی‌گردد.

طرح جدید در شکل اجرایی که پیش پای شهرداری گذاشته‌اند، با دو محدودیت اساسی روبه‌روست که حتی درآمد شهرداری را هم به مراتب کمتر می‌کند. اما ناراحت نیستیم چون با رانت بزرگی مبارزه می‌کنیم که هزینه هم دارد!

#طرح ترافیک #شورای شهر تهران #جامعه
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image


شهدا از مؤلفه‌های اصلی قدرت نرم نظام هستند کانال مؤسسه «تدبر در قرآن و سیره» در پیام‌رسان سروش راه‌اندازی شد آماری از زنان سرپرست خانوار در همدان وجود ندارد ونالد کوز و ورزشگاه چلسی بی‌اعتنایی اسرائیل به زن اسیر فلسطینی با 50 درصد سوختگی احتمال ادغام دوباره معاونت‌های پرورشی و تربیت‌بدنی 2 بازیگر جدید به «شبکه» پیوستند دستغیب: ولایتمداران واقعی در زمان فتنه و امتحان شناخته می‌شوند سخنگوی آتش نشانی تهران اصلاح طلب در مراسم اصولگرایان/تصاویر آثار کودکانه محمدرضا سرشار تجدید چاپ شد مراسم گرامیداشت جان باختگان کشتی سانچی در دانشگاه آزاد واحد بابل برگزار شد آشنایی با «مدیریت کیفیت داده» در کتابخانه حسینیه ارشاد دیوانسالاری اداری بزرگترین مانع کسب و کار نخستین آیین نکوداشت مقام والای مادر در زاهدان شتر، از واردات تا صادرات برقراری پروازهای مسیر تهران - مراغه دبیر بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب شد کدام خانواده‌ها فرزندانشان گریبانگیرسندروم داون می‌شوند؟ پیشنهاد تشکیل بانک اطلاعاتی برای جمع آوری محکومان متواری معرفی داوران بخش صحنه‌ای سی‌وششمین جشنواره تئاتر فجر آمریکا همچنان مانع تراشی می‌کند سارق سابقه‌دار با 30 فقره سرقت در لرستان دستگیر شد آمادگی دانشگاه‌های استان اردبیل برای گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر بازدید از 2000 واحد مسکونی خسارت دیده زلزله در گیلانغرب برگزاری مسابقه آشپزی در پایگاه بسیج خواهران عفاف شاهرود خبر خوب نامه 153 نماینده به رئیس‌جمهور برای تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال 1397 سه شنبه‌های بدون خودرو در کرمانشاه ممنوعیت راه اندازی مراکز پیش دبستانی توسط مدارس دولتی بارش برف زمستانی در «پونک» + فیلم آثار سه عکاس زنجانی در جشنواره بین‌المللی عکس خیام برگزاری نمایشگاه نقاشی نماز و نیایش از نگاه فقهی هنر می‌تواند فرصتی برای ارتقاء فرهنگ دینی جامعه باشد برداشت 25 هزار تن کدو از مزارع شهرستان دشتستان اعزام 17 هزار دانشجو به عتبات عالیات از ابتدای بهمن ماه هفته دوم بهمن؛ آغاز بررسی بودجه 97 در صحن علنی/دولت مکلف شد داروی بیماران ناباروری را مشمول بیمه سلامت قرار دهد جستجو برای یافتن طلا در فاضلاب! +عکس واکنش کاخ سفید به اظهارات توهین‌آمیز ترامپ علیه مهاجران آفریقایی محبوب‌ترین برنامه‌های دانلود شده در سال 2017 افتتاح آکادمی نظامی عقیدتی نُجَباء + تصاویر مصوبه نمایندگان علیه خودشان اعتراف تازه مردی که همسر و برادر زنش را کشت پیرمرد جذاب ایرانی چهره اول تنیس ملبورن+عکس افزایش دما در نیمه شمالی کشور حضور مرجانه گلچین در یک سریال جدید +تصاویر آشنایی تهیه‌کنندگان تلویزیونی با حوزه کتاب و نویسندگان اندک است عبداللهی: روی کاغذ شانس گرفتن پرسپولیس را داریم فیلم/ احتمال دریافت عوارض از بزرگراه‌های تهران / معاون شهردار: احتمال دارد بزرگراه‌های تهران فروخته شود و عوارض عبور بگیرند اردوغان گفت اینکه در اعتراضات اخیر ایران سلاحی به کار گرفته نشده خیلی خوب است عسگراولادی: صادرات افزایش یافته/ دلار باید ارزان شود
مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس ورود سامانه بارشی به ایران وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ حبس 13 فرزند توسط والدین آمریکایی وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت در گذشت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین محمد علی صادقی گلوردی در بهشهر عکس/ کشتی کریستال پس از سانحه نفتکش سانچی دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد ازدواج بر بام اورست نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود یارانه نقدی دی ماه واریز شد باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود آیین ترحیم جانباخته حادثه نفتکش سانچی در کرمان برگزار شد هشدار تند مجتبی جباری به باشگاه استقلال سرمربی ترکیه‌ای پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد/یک برنامه تلویزیونی مانع حضور دنیزلی در تبریز موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند رییس جمهوری: اختلاف میان همسایگان باید با گفت وگو حل و فصل شود/ همواره در کنار دولت و ملت قطر هستیم سعودی‌ها خیانت صریح می‌کنند / به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم / «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید پورعلی گنجی: تمدید قرارداد با السد بهترین تصمیمم بود/ برتری مقابل اسپانیا و پرتغال دست آوردی تاریخی برای ایران است پیام تسلیت مقام معظم رهبری برایم حجت بود/ علت حادثه کشتی سانچی مشخص شود از کشف پیکر غواصان شهید ایرانی تا دریانوردان کشتی سانچی طرح جدید آمریکایی‌ها مغایر قواعد بین‌المللی و توطئه‌ای برای تمامیت ارضی سوریه است ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد/ نیروهای مسلح برای مقابله با انواع تهدیدها آماده است پیام زلزله فیروزکوه چیست؟ -علی بیت الهی* تصاویر جدید کشتی چینی که با سانچی برخورد کرد ساعت هوشمند اندرویدی 857 میلیون تومانی / عکس زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات حاشیه‌ای کمپ تیم ملی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me