تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:13752712
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۴۹

96 درصد کشور دچار خشکسالی بلندمدت است

روزنامه ایران - مژگان جمشیدی: در حالی که گزارش‌های منتشره از سوی سازمان هواشناسی از ثبت رکورد خشک‌ترین پاییز ایران در 67 سال گذشته خبر می‌دهد مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هفته گذشته هشدار داد 96 درصد مساحت کشور دچار خشکسالی بلندمدت شده است.
96 درصد کشور دچار خشکسالی بلندمدت است
روزنامه ایران - مژگان جمشیدی: در حالی که گزارش‌های منتشره از سوی سازمان هواشناسی از ثبت رکورد خشک‌ترین پاییز ایران در 67 سال گذشته خبر می‌دهد مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هفته گذشته هشدار داد ۹۶ درصد مساحت کشور دچار خشکسالی بلندمدت شده است. شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی در این باره می‌گوید: متأسفانه بررسی‌ها، بیانگر خشکسالی‌های اندوخته و تجمیع یافته‌ای است که در بستر طبیعت باقی مانده است.
 
او با اشاره به اینکه 12 استان کشور هم‌اکنون در وضعیت خشکسالی «بسیار شدید» و «شدید» قرار دارند، می‌افزاید: «اما نکته نگران‌کننده، تداوم وجود خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید در بسیاری از حوضه‌های آبریز غرب و جنوب غرب کشور به عنوان منابع مهم تأمین آب کشور و مرکز، شمال شرق و جنوب شرق کشور است.» بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی، رکورد خشکسالی در پاییز امسال با کاهش 54 درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه در بلند مدت شکسته شده است.
 
در همین حال گزارش‌ها حاکی است بجز استان اردبیل که از 5 درصد افزایش بارش برخوردار بوده اما در تمامی استان‌های کشور، میزان بارش از 10 تا 95 درصد کاهش داشته است. در تهران نیز میزان بارندگی در پاییز امسال بیش از 80 درصد کمتر از مدت مشابه در بلند مدت گزارش شده که اگر به این امر افزایش چشمگیر دمای هوا را هم اضافه کنیم، باید انتظار بهار و تابستان و روزهایی پرمخاطره‌تر را در سال آتی و سال‌های آینده داشته باشیم.

70 درصد مخزن سدهای تهران خالی است

کمبود بارش‌های پاییزی و مصرف بی‌رویه آب حالا باعث شده  از مجموع یک میلیارد و 930 میلیون مترمکعب ظرفیت مخازن پنج سد اصلی تأمین آب شرب پایتخت، تنها 608 میلیون مترمکعب آب پشت این سدها ذخیره شود. بر اساس اعلام سازمان آب منطقه‌ای کشور، اکنون از مجموع حجم 205 میلیون مترمکعبی مخزن سد کرج حدود 108 میلیون مترمکعب، سد ماملو 179 میلیون مترمکعب و سد لار نیز فقط 38 میلیون مترمکعب آب دارد. اوضاع مخازن سدها تقریباً در همه جای کشور بهتر از تهران نیست، از زنجان و آذربایجان گرفته تا خوزستان و چهارمحال و اصفهان و سیستان، و این همه حکایت از روزهایی سخت در آینده نزدیک دارد.  تداوم کم بارشی و افزایش دما در سال‌جاری در حالی به وقوع پیوسته که از چند سال پیش زنگ خطر برای کاهش ذخایر آبهای زیرزمینی و نابودی رودخانه‌ها و دریاچه‌های کشور نیز به صدا در آمده است. با این حال بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی و آبهای جاری همچنان ادامه دارد، بی‌آنکه تغییر مثبتی در میزان مصرف چه در بخش شرب و صنعت و چه در بخش کشاورزی اتفاق بیفتد. از سوی دیگر آنچه نگرانی‌ها را دو چندان می‌کند تأکید بسیاری از اقلیم شناسان بر نقش فزاینده تخریب جنگل‌ها و مراتع و تالاب‌ها در بروز بحران اقلیمی حال حاضر کشور و منطقه خاورمیانه است.

تخریب جنگل‌ها و تالاب‌ها، عامل مؤثر در  تشدید اثرات تغییر اقلیم

دکتر سید‌محمد‌جعفر ناظم‌السادات، رئیس‌مرکز پژوهش‌های جوی اقیانوسی دانشگاه شیراز در گفت‌و‌گو با «ایران» با تأکید بر نقش گرمایش جهانی در بروز تغییر اقلیمی به عوامل تشدید کننده اثرات گرمایش جهانی هم  اشاره می‌کند و می‌گوید: بررسی ما نشان می‌دهد تنها در یک دوره هشت ساله جنگ‌تحمیلی که منجر به تخریب گسترده پوشش گیاهی، آتش‌سوزی چاه‌های نفتی و تغییرات در سیمای طبیعی سرزمینی شد، میزان رطوبت جو در جنوب ایران بسیار کاهش یافته. بجز این مطالعات دیگری نشان می‌دهد میزان رطوبت جو در کشور در 30 سال اخیر به ازای هر مترمربع حدود 2 کیلوگرم کمتر شده یعنی آب از دست رفته است که علت را می‌توان در از بین رفتن تالاب‌ها و جنگل‌ها و مراتع جست‌و‌جو کرد.

دکتر بهلول علیجانی، اقلیم شناس و عضو هیأت علمی گروه جغرافیای دانشگاه خوارزمی تهران نیز به «ایران» می‌گوید: وجود جنگل‌های زاگرس در مسیر حرکت توده هوای مدیترانه‌ای همیشه خیلی مهم بوده ولی امروز بخش‌های زیادی از این جنگل‌ها تخریب و نابود شده است. نه فقط زاگرس که تمامی جنگل‌های ایران از بین رفته است. نابودی مراتع و دشت‌ها، تخلیه آب‌های زیرزمینی و افزایش شوری خاک اینها چیزهایی است که همه جای دنیا اتفاق افتاده اما در کشور ما و در منطقه خاورمیانه تبعات این تخریب‌ها به شکل افزایش چشمگیر دما و کاهش بارش امروز بیش از پیش آشکار شده است چون آتش جنگ هم به آن افزوده شده است.

علیجانی معتقد است امروز دو گروه در بروز تغییرات اقلیمی در کشور نقش دارند؛ نخست دولتمردان به‌دلیل غفلت از محیط زیست و دیگری مردم به‌دلیل مصرف بی‌رویه منابع. او می‌گوید: مردم باید بدانند چه خطرات جدی پیش روی کشور قرار دارد، باید به آنها آگاهی بدهیم تا کمتر انرژی و منابع مصرف کنند، کمتر پسماند تولید  و کمتر محیط را آلوده کنند و در احیای جنگل‌ها، مراتع و تالاب‌ها مشارکت کنند، این تنها راه نجات ایران از بحران اقلیمی است. این تغییرات یکساله باعث بهبود روند نمی‌شود. باید زمان طولانی برای آگاهی دادن
به جامعه صرف شود.

احیای تالاب‌ها به کجا ختم شد؟

در حالی که بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست بیش از 70‌درصد تالاب‌های کشور خشک و نابود شده‌اند دولت یازدهم مصوبه‌ای را برای تأمین حقابه تالاب‌ها به میزان 11 میلیارد مترمکعب تصویب و به وزارت نیرو ابلاغ کرد. اما با گذشت بیش از یک سال از ابلاغ این مصوبه، وزارت نیرو همچنان از اجرای این قانون سر باز می‌زند. در تازه‌ترین واکنش صورت گرفته، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هفته گذشته اعلام کرد: «درخواست تأمین حقابه تالاب‌های خوزستان را از وزیر نیرو مطرح کردیم اما وزارت نیرو می‌گوید آبی برای تأمین حقابه تالاب‌های این استان در اختیار ندارد!‌» احیای تالاب شادگان و هورالعظیم و بیش از 200 هزار هکتار از هورهای فصلی و خشکیده خوزستان در جنوب شرق اهواز که اکنون به کانون‌های تولید ریزگرد تبدیل شده‌اند در حالی به دست فراموشی سپرده شده که یک ماه قبل طرح توسعه 550 هزار هکتاری کشاورزی خوزستان بدون گزارش ارزیابی زیست محیطی آغاز شد. طرحی که گفته می‌شود بیش از پیش باعث شوری خاک و آب رودخانه جراحی و تالاب شادگان می‌شود.

4 درخواست رئیس جمهوری از عیسی کلانتری

مسعود باقرزاده کریمی، معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست درباره این پارادوکس می‌گوید: درباره توسعه کشاورزی خوزستان من به عنوان کارشناس نمی‌توانم نظر بدهم و مسئولان باید پاسخگو باشند اما ما احیای تالاب‌ها را فراموش نکرده‌ایم. ضمن اینکه همین یک ماه قبل رئیس جمهوری در نامه‌ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چهار اولویت اصلی محیط زیست را متذکر شدند. او می‌افزاید: تأمین حقابه تالاب‌ها، گرد و غبار، موضوع پسماندها با اولویت شمال کشور و آلودگی هوای کلانشهرها چهار محور اصلی مورد نظر رئیس جمهوری است که آقای کلانتری باید در پایان این چهار سال اقدامات اجرایی‌اش برای حل بخشی از این معضلات را به دولت گزارش کند.
 
به همین دلیل «‌ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور» را که مصوبه شورای عالی آب بوده و ریاست آن بر عهده آقای جهانگیری و دبیری‌اش بر عهده آقای کلانتری است تشکیل دادیم که کمیته فرعی این ستاد برای نخستین بار روز دوشنبه 18 دی ماه با حضور معاونین وزرای ذیربط برگزار شد تا مقدمات کار برای تشکیل ستاد ملی با حضور آقای جهانگیری فراهم شود. او می‌افزاید: در این جلسه وزارت نیرو توزیع مکانی و زمانی و جغرافیایی تأمین حقابه تالاب‌ها را در شرایط ترسالی، نرمال و خشکسالی ارائه کرد و مقرر شده بزودی اجرایی کند. این جدی‌ترین مطالبه سازمان حفاظت محیط زیست است و باید وزارت نیرو این حقابه را تأمین کند.

پرویز گرشاسبی، معاون امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز درباره تأمین حقابه هورهای خوزستان و کنترل کانون‌های ریزگرد این استان در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: باوجود مصوبه دولت برای تأمین 650 میلیون مترمکعب حقابه هورهای خوزستان اما هنوز وزارت نیرو این حقابه را نداده و در جلسه ستاد هماهنگی تالاب‌ها این مطالبه را مجدداً پیگیری  و اعلام می‌کنیم  تا زمانی‌که این حقابه تأمین نشود کانون‌های ریزگرد خوزستان روز به روز گسترش بیشتری خواهد یافت و درختکاری‌های ما آن هم در یک وسعت محدود 20 تا 30هزار هکتاری عملاً نتیجه‌ مثبتی نخواهد داشت.
#خشکسالی #بلندمدت #کم بارشی #هشدار #بحران آبی #بحران کم آبی #خشک سالی #کاهش بارندگی #ایران #مهاجرت
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


تک‌گل سه‌امتیازی بشار رسن برای عراق تصویر خاطره انگیز از حرم امام رضا (ع) فرمانده جدید سپاه عاشورای آذربایجان شرقی معرفی می‌شود برگزاری سالگرد باشکوه پلاسکو با انجام مناسک سانچی؛ اما فوتبال همچنان فوتبال است جلوی عطسه‌تان را نگیرید، ممکن است گلویتان سوراخ شود! بارش برف، باران و مه‌گرفتگی در بیشتر جاده‌های کشور واردات نفت هند از ایران رکورد 9 ماهه زد 10 برنامه آیینی و موسیقی ویژه ایام نوروز در اردبیل برگزار می‌شود مستند "نوید سعید " در سمنان رونمایی شد وضعیت کشتارگاه ازنا مناسب نیست رسانه باید نیازهای مردم را پاسخ بدهد/ در فضای مجازی و رسانه‌ای باید یک طرح و برنامه جدید داشته باشیم/ صداقت، جامعیت و سازندگی نشانه‌های خبر خوب است ایجاد کمربند سبز با نهال‌های زیتون در اردستان میهمانان کنفرانس بین‌المجالس اسلامی با رهبر انقلاب دیدار کردند روسیه تمام بخش‌های نیروهای مسلح خود را به‌روزرسانی کرده است اپلیکیشن آرایش صورت با کمک واقعیت افزوده شیوع مصرف مواد مخدر با ارفاق در حکم اعدام قاچاقچیان چرا طرح جدید ترافیک عملیاتی نیست استاندار: صدای انفجار در کرمانشاه، اتفاق خاصی نبود ایران چهارمین قدرت سایبری جهان است/ تمرکز رسانه‌های دشمن بر تهاجم علیه سپاه رابطه اعتراضات اخیر و هنر تبدیل تهدید به فرصت بازسازی مزار شهدا در هفتگل به روایت تصویر دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین المجالس با امام خامنه‌ای موادغذایی در دنیا ارزان می‌شود در ایران گران پاداش پایان خدمت مدیران با هر میزان حقوق زیر 270 میلیون تومان می‌شود قیمت خودرو پرتون در بازار غیبت سه هفته‌ای ستاره پرسپولیس به دلیل مصدومیت وزیر دفاع رومانی، نخست‌وزیر موقت شد اخبار کوتاه کسب و کار 27 دی 96 ایجاد اشتغال پایدار در روستاها سبب کاهش مهاجرت می‌شود اصلاح باورهای نادرست درباره شیر نامه بهارستانی‌ها به رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضائیه برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها/اولویت آزادی برای دانشجویان دختر/نمایندگان مجلس به زندان اوین می‌روند؟ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گران شد 60 درصد موسسات آموزشی پژوهشی گلستان فاقد استانداردهای لازم هستند مراسم ترحیم آیت‌الله شیخ مهدی مظاهری برگزار شد تلاش تل آویو برای ایفای نقش در منطقه معاون سپاه قدس گیلان معرفی شد 107 نفر طی 9 ماه در جاده‌های استان ایلام کشته شدند تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سوریه تفتیش خانه‌های 10 ایرانی مظنون به جاسوسی در آلمان رابرت دنیرو باز هم ترامپ را کوبید راه‌اندازی پایانه جدید تاکسی در میدان آزادی در حوزه دفاعی و نظامی کوچکترین مشکلی نداریم/ نوکرصفتی شاه تا حدی بود که برای تغییر رئیس دانشگاه تهران از سفیر آمریکا اجازه می‌گرفت بازگشت مستند جنجالی به جدول پخش تلویزیون چرا ایران برای روسیه مهم است؟ جذب گردشگر از کشورهای اروپایی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است سفارت جدید آمریکا در انگلیس در غیاب ترامپ افتتاح شد شناسنامه دار شدن 5670 شی تاریخی در اردبیل مرگ سالانه 9 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا توضیحات ائتلاف «الفتح» عراق درباره علت جدایی از ائتلاف «نصرالعراق»
مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد باند زورگیری را شناسایی کنید کشتی چینی که با نفتکش سانچی تصادف کرد آیا کشتی سانچی عازم کره شمالی بود؟ / شایعه‌ای به‌نام خاموش بودن رادار/ چینی‌ها کم‌کاری کردند؛ مسوولان ایرانی اهمال + تصاویر و نقشه عکسی که جای نفتکش «سانچی» به رسانه‌ها قالب شد چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ دلجویی دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده 'بهرام اتحاد' داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد حادثه رانندگی برای شناگر ایرانی/همسر حمیدرضا مبرز درگذشت چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ تصاویری از عزاداری به یاد قربانیان کشتی «سانچی» قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 پناهجویان باید از اروپا بروند عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند ابراز همدردی با خانواده مرحوم فرید محبّی، جانباخته حادثه نفتکش سانچی عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان کشتی «سانچی» عیدی سال 97 مددجویان مناطق زلزله زده 3 برابر پرداخت می‌شود عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی زلزله فیروزکوه را لرزاند سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان «سانچی» /تصاویر در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال دو تصویر از کشتی چینی که با سانچی برخورد کرد پاسخ به تمام شایعات درباره حادثه نفتکش سانچی/ از حمله آمریکایی‌ها تا وجود اتاق امن در کشتی اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد پایان فراق سی ساله ایران از ارائه هیچ کمکی به سوریه دریغ نمی‌کند مدارس اردبیل سه شنبه تعطیل است لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی +فیلم تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟ کمیته پیگیری حادثه سانچی به ایران بازگشت / تصمیم‌گیری برای انتقال پیکرهای دریانوردان ایرانی تا ساعاتی دیگر غرق شدن «سانچی» و چند ابهام سرنوشت غم انگیز نفتکش سانچی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم آیا زلزله فیروزکوه گسل‌های تهران را فعال می‌کند؟ دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر گلایه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره جهش 50 درصدی قیمت‌ها فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me