تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شبستان
دسته:مذهبی-بهداشت و سلامت()
کد خبر:13752823
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۵۲

انزوای کودکان در فضای مجازی را به استقلال تعبیر نکنیم/بازی در ساخت شخصیت تاثیر بی بدیل دارد

خبرگزاری شبستان: در برخی کشورها حتی تا سن زیر هجده سال خانواده‌ها مجاز نیستند که به بچه‌ها اجازه بدهند در این شبکه‌ها حضور یابند، آن وقت ما با طیب خاطر این ابزار را در اختیار آنها می‌گذاریم و خیال می‌کنیم که این نشانه هویت و استقلال یافتن است.
انزوای کودکان در فضای مجازی را به استقلال تعبیر نکنیم/بازی در ساخت شخصیت تاثیر بی بدیل دارد

حجت الاسلام علی قهرمانی، کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی و بازی های رایانه ای در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان،  با اشاره به گستره وسیع تاثیرگذاری بازی ها بر سبک زندگی، اظهار کرد: نکته اساسی که وجود دارد این است که بازی ها صرفا یک سرگرمی محسوب نمی شوند بلکه جنبه های مختلفی دارند. جامعه شناسان و روان شناسان بر این باورند که بازی ابزار وقت گذرانی یا سرگرمی نیست.

 

وی ادامه داد: بسیاری از بازی هایی که در کودکی داشته ایم در شکل گیری شخصیت امروزین ما تاثیر بسزایی دارند. در اینجا مثالی را برای ملموس تر شدن تاثیر بازی ها عنوان می کنم که اتفاقا به جامعه خودمان بر می گردد. یکی از علل خودمحوری در ایران و رویکردهای تک نفره را می توانیم در بازی هایی جست وجو کنیم که در کودکی داشته ایم، همه آن بازی را به یاد داریم که یک صندلی را وسط قرار می دادند و افراد ولو اینکه یکدیگر را کنار بزنند باید روی آن صندلی می نشستند و کسی برنده بود که بتواند روی صندلی بنشیند در نتیجه روحیه خودمحوری در کشور ما بالاست. اما در کشوری مثل ژاپن در قالب یک بازی به کودکان آموزش می دادند که چگونه می توانند به فقرا و افراد نیازمند جامعه کمک کنند.

 

قهرمانی تصریح کرد: بنابراین، بازی ها دامنه و گستره ای وسیع دارند به ویژه بازی های رایانه ای که افراد بعضا چندین بار در طول روز با آن سر و کار دارند و یک مرحله را بارها تکرار می کنند تا بالاخره برنده شده و به مرحله بعدی بروند. وقتی این تکرار به وقوع می پیوندد این ماندگاری در ذهن ایجاد می شود و اصطلاحا ملکه نفسانی ایجاد می شود که همان زیربنای هویت شخص را می سازد.

 

وی در تشریح این مساله اظهار کرد: برای مثال برخی بازی هایی که ویژه دختربچه ها طراحی شده است و در آنها آموزش خودآرایی به کودک ارائه می شود در حالی که اصلا آموزش استفاده از این وسایل آن هم برای دختربچه چهار-پنج ساله چه لزومی دارد؟ آیا به او آموزش نحوه استفاده از این ابزار را می دهد؟ برای چه آموزش می دهد؟ برای چه کسی آموزش می دهد؟ آیا این چنین بازی ای سبک زندگی را آموزش می دهد؟

 

کارشناس و پژوهشگر فضای مجازی و بازی های رایانه ای در ادامه بیان کرد: در بازی های دیگر مثل انواع اتومبیل رانی ها، سرعت ملاک است. چندی قبل تلویزیون نوجوان اهل شیراز را نشان داد که برای نمایش خود در خیابان ها دنده عقب می راند، وقتی که با او مصاحبه کردند که بیشترین بازی هایی که داشتی چه بوده است پاسخ داده بود بازی های مربوط به خودرو و ماشین های سرعتی. این فرد در سن گرفتن گواهینامه قرار داشت که حاضر شد برای دیدن شدن، این خطر را به جان بخرد. بنابر این، بازی روی روحیه فرد اثر می گذارد چنان که این نوجوان وقتی به خودروی واقعی رسید، درصدد بود خود را به نمایش گذاشته و آنچه که در وجودش تبدیل به یک عقده شده است را در واقعیت  نشان دهد.

 

وی تاکید کرد: اما برخی بازی های رایانه ای مرحله ای هستند و علاوه بر اینکه بر سبک زندگی تاثیر می گذارند جنبه های دیگری هم دارند و من در این مجال از والدین و مسئولان می خواهم که به کودک، نوجوان و جوان خود توجه کنند، خیلی از بازی هایی که فکر می کنیم هیچ خطری ندارد در واقع بدترین آسیب ها را دارند. گاهی این ابزار ساده موبایل و تبلت می تواند تبدیل به ابزار خطرناکی شود. اگر چاقو را جلو دست نمی گذاریم تا بچه ها به آن دست نزنند و آسیب نبینند باید مواظب باشیم که در این فضاهای مجازی چه خوراکی دست شان است. کودک و نوجوان با ظاهر معمولی و به قول معروف «سر به زیر» در آن فضای مجازی چه کار می کند؟ بازی ها به او چه مواردی را ارایه می کنند و چه چیزهایی از آنها می خواهند؟

 

وی ادامه داد: در برخی کشورها حتی تا سن زیر هجده سال خانواده ها مجاز نیستند که به بچه ها اجازه بدهند  در این شبکه ها حضور یابند، آن وقت ما با طیب خاطر این ابزار را در اختیار آنها می گذاریم و خیال می کنیم که این نشانه هویت و استقلال یافتن است. موردی که سال گذشته در ورامین اتفاق افتاده بود نمونه ای از این مساله است، والدین آن پسر نوجوان می گفتند: پسر ساکتی بود، از خانه بیرون نمی رفت و سرش در گوشی تلفن همراه اش بود. سوال این است که او در شبکه های اجتماعی چه دیده بود که دست به چنین خشونتی زده بود؟ ما باید حساس شویم که فکر نکنیم ابزاری که در دست ماست کارگشا است.

 

قهرمانی اظهار کرد: بازی هایی که حوزه سبک زندگی را نشانه گرفته اند گاهی به نظر سرگرم کننده هستند ولی در واقع یک رویکرد را در وجود بازیکن تقویت می کنند. خودآرایی در بازی هایی که به نام بازی دخترانه شناخته می شوند، حتی بازی پرندگان خشمگین که آن هم خودکشی را به صورت نرم افزاری نشان می دهد، حال بماند که بازی مثل نهنگ آبی مستقیما این مساله را از بازیکن می خواهد.

 

کارشناس فضای مجازی گفت: افراد و بازیکن های حرفه ای عادت کرده اند که پیروز شوند، باید مسئولیتی که بازی مرحله قبل بر دوششان گذاشته را به پایان ببرند و اصطلاحا پاس کنند، وقتی این اتفاق می افتد احساس پیروز شدن و موفقیت می کنند و برای این موفقیت هر کاری می کنند، تا جایی که به خود آسیب می زنند، چراکه این بازی ها به شکل نرم خودآزاری را آموش می دهند. فرد فکر می کند که یکی از افرادی است که در آن بازی حضور واقعی دارد و در نتیجه به راحتی به تمامی خواسته ها لبیک می گوید.

 

قهرمانی ابراز کرد: این در حالی است که روح هزاران نوجوان و جوان به خطر می افتد و کسی هم کاری نمی کند. این انحرافات ناشی از بازی ها روح فرد را نابود می کند و بعد به جسم او آسیب می زند. مثال همین بازی که اخیرا با نام «نهنگ آبی» مطرح شده است.

 

وی با بیان اینکه آسیب های بازی های رایانه ای در حوزه سبک زندگی، روان شناختی و رفتاری بسیار گسترده است، تصریح کرد: هر نوع بازی بسته به نوع، گونه و سن مخاطبان اش آسیب های پررنگ تری در حوزه های مختلف دارد. برخی بازی ها جامع تر هستند و برای اینکه بتوانند در سنین بالاتر مخاطب داشته باشند، روی ابعاد مختلف انسانی دست می گذارند لذا آسیب های این بازی ها بیشتر است. نهنگ آبی و بازی هایی از این دست به شکل توامان تاثیر منفی در حوزه سبک زندگی، روان شناختی و رفتاری دارند.

 

قهرمانی در پایان خاطرنشان کرد: این بازی ها هوشمندانه طراحی شده اند، هر مرحله یک وظیفه بر عهده بازیکن می گذارد و یکی از زوایای وجودی بازیکن را نشانه می رود تا او را برای مرحله آخر آماده کند، البته این بدان معنی نیست که اگر کسی به مرحله آخر نمی رسد از مرحله های پایین تر آسیب نمی بیند، گاهی افراد در همین بازی نهنگ آبی به مرحله خودشکی نمی رسند ولی آسیب های جدی را در همان مراحل پایین تر به لحاظ رفتاری و شناختی متحمل می شوند که گاهی سال های سال برای رفع آنها باید زمان گذاشت.

پایان پیام/ 9
#بازی های رایانه ای #سبک زندگی اسلامی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


غلظت گرد و غبار اهواز 66 برابر حد مجاز شد وزارت راه: سال آینده جهش قیمت مسکن نداریم ربات زیردریایی امروز به سانچی می‌رود+عکس وزیر دفاع ترکیه از آغاز عملیات ارتش کشورش در عفرین خبر داد ربات‌ها به محل غرق شدن سانچی رسیده اند/ آتش کشتی را مچاله کرد کشف محموله جدید قاچاق انسان توسط ماموران گمرک مدت زمان حمل ریلی بار از چین تا ایران 15 روز؛ دریایی 55 روز مدیران برای پیشرفت و توسعه دشتی بیشتر تلاش کنند شبکه‌های اجتماعی فرماندار دزفول را مجبور به استعفا کردند رئیس جمهور پاسخگوی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باشد/ امروز پیروی از مقام معظم رهبری واجب الهی است رزمایش با ولایت تا شهادت در بندرعباس+تصاویر رهبر انقلاب مشکلات را پذیرفتند؛ شما نمی‌خواهید به ضعف عملکرد خود اشاره کنید؟! مرگبارترین و خطرناک‌ترین حشرات روی کره زمین+تصاویر برگزاری مراسم ازدواج عروس و داماد جوان بر فراز قله اورست! + تصاویر رسوایی اخلاقی برای سازمان ملل ترامپ به دردسر افتاد سرمربی ترکیه‌ای تراکتورسازی در نماز جمعه تبریز +عکس قیمت تور زمستانی ارمنستان+جدول جیب مزدبگیران منبع مناسبی برای درآمدزایی شهرداری نیست مردم به شایعات در خصوص غرق شدن کشتی سانچی توجه نکنند/ خدمه کشتی شهید راه خدمت هستند عکس/ استقبال پرشور پرشورها از مربی جدید اقامه نماز باران در مسجد جامع اصفهان نیمار را در زندانی از طلا اسیر کرده‌اند جنگل‌های ایران، در سراشیب نابودی چاپ گزیده کتاب امام صادق (ع) و مذاهب اهل سنت برنامه 5 ساله حوزه تا اوایل سال آینده ابلاغ می‌شود/ حوزه‌های علمیه ارتقا پیدا می‌کنند بازگشت به سمت خداوند هدف اقامه نماز باران است ترکیب سپاهان برای دیدار با سپیدرود مشخص شد تیپ متفاوت بازیگران زن مشهور ایرانی/عکسها بررسی زمان اعزام ربات‌های زیر آبی به سمت نفتکش سانچی، از زبان محسن بهرامی + فیلم از تکذیب اصابت موشک به نفتکش سانچی تا گفت‌وگوی روحانی با مردم دستاوردهای نظام فراموش نشود/ انسجام رمز موفقیت ارتفاعات یزد برفی می‌شود/ خشکی در شهر یزد تداوم دارد نمایش طنز «کافه مبارک» در اهر به روی صحنه رفت کشف یک بسته مشکوک در ایستگاه قطار در لندن خسروتاج: 1600 کارت بازرگانی مسدود شدند رپر آلمانی عضو داعش در سوریه کشته شد (عکس) آغازمسابقات فوتبال گل کوچک خلیفان محبت عامل دوام نظام خانواده/ مراقب توطئه‌های دشمن باشیم «زیدان» آماده ترک برنابئو عکس/ تشکر ویژه زلزله‌زدگان از علی دایی پیش‌بینی بارش برف و وزش باد شدید در تهران ترکیب پدیده برای دیدار با استقلال مشخص شد «سائلام» برای خروج تراکتور از بحران آمد کامل‌کننده ریمونتادا تا 2022 در بارسلونا پیش‌بینی بارش برف و وزش باد شدید در تهران
شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله است عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس پرواز یک گاو بر اثر طوفان در آلمان واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» رود نیل، کارشناس داوری: اخراج بازیکن گسترش فولاد مقابل پرسپولیس درست بود "ارسلان شهنی" از سرپرستی فرمانداری دزفول استعفا کرد (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان بررسی اثرات برجام پس از گذشت دو سال + فیلم سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی پرسپولیس در دقیقه 94 از شکست مقابل گسترش ده نفره گریخت اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد/ترامپ به رقابت طلبیده شد معرفی نفرات برتر رقابت‌های کُشتی نوجوانان کشور در سیرجان زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید/انتفاضه خروشان مردمی راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه قدس زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است گسل پیشوا از قبل فعال بوده است اعلام رای بازی تراکتورسازی و استقلال/ جریمه نقدی سنگین تبریزی‌ها؛ محرومیت هواداران در صورت تکرار تخلف برنامه دهمین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت واکنش سازمان زندانها به اظهارات یک نماینده مجلس؛ اجبار زندانیان به مصرف برخی داروها در زندان‌های کشور کذب است لغو برجام پیامی نگران‌کننده به جهان خواهد بود پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت واکنش دایی به شعارهای علیه او در بازی امروز سایپا و تراکتورسازی +عکس نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب اسلامی/ ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید+ جزئیات نامه کاش به جای پرچم مرا 10 بار آتش می‌زدند/ برای سرافرازی این پرچم در هر قله‌ای ده شهید داده‌ایم/ گاهی آدم‌های بزرگ ما حرف‌های خطاآلود استراتژیک می‌زنند که چرا در سوریه می‌جنگیم/ یک زلزله یک شب تهران را به هم می‌ریزد؛ تصور کنید داعش وارد کشور می‌شد منم باید برم (وصیت نامه) مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران تصادف در محور سلماس 2 فوتی داشت گل مارکو آسنسیو به لگانس (لگانس 0-1 رئال مادرید)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me