تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:()
کد خبر:13752847
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۸:۵۴

دود از دیزل بلند می‌شود!

آلودگی هوا اگر یک حسن داشته باشد این است که عادلانه میان همه تقسیم می‌شود، نه سن و جنس می‌شناسد، نه طبقه اجتماعی و نه مقام و منصب، این قلب و آن قلب و این ریه و آن ریه هم برایش فرقی ندارد و برای همه شمشیر را از رو می‌بندد.
دود از دیزل بلند می‌شود!

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، آلودگی هوا اگر یک حسن داشته باشد این است که عادلانه میان همه تقسیم می‌شود، نه سن و جنس می‌شناسد، نه طبقه اجتماعی و نه مقام و منصب، این قلب و آن قلب و این ریه و آن ریه هم برایش فرقی ندارد و برای همه شمشیر را از رو می‌بندد. دیروز وقتی محسن پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت که همه ما داریم در این شهر دچار مرگ خاموش می‌شویم، مسجل شد که آلودگی با مسئولان نیز تعارف ندارد، حتی با آنها که وسط گود تصمیم‌گیری ایستاده‌اند و نوبت مقصریابی که می‌شود مردم سمتشان انگشت می‌گیرند.

پنج روز دیگر روز هوای پاک است، سال‌ها قبل این روز را جشن می‌گرفتند ولی چند سالی است که این روز مجالی شده برای تاختن به سیاست‌ها، برنامه‌ها و چند صدایی‌ها. دیروز حتی معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور که دلچسب‌تر بود اگر از کرده‌ها به نفع مردم می‌گفت، خودش در آستانه روز هوای پاک دست به کار ارائه آمار شد، آن هم آمارهای بد، یک مشت عدد و رقم که معنی‌اش این است که در سال‌های اخیر تقریبا هیچ گام بزرگی برای کنترل آلودگی هوا برداشته نشده است.

مسعود تجریشی روزگذشته گفت که 97 درصد اتوبوس‌ها، 91 درصد مینی‌بوس‌ها و 34 درصد کامیون‌هایی که در تهران می‌آیند و می‌روند فرسوده‌اند، به تعبیر ما آزادانه آلودگی را به هوای شهر پمپاژ می‌کنند که این را باید اضافه کرد به یک میلیون موتورسیکلتی که به گفته تجریشی 80 درصد آنها پیر و فرسوده‌اند و همچنان در تهران ویراژ می‌دهند.

اما بدماجرا یک چیز است، این که او می‌گوید هشت سال است هیچ اتوبوس تازه نفسی به ناوگان حمل ونقل عمومی اضافه نشده درحالی که 12 هزار اتوبوس فرسوده در کشور وجود دارد. تجریشی به مطالعات انجام شده در سال 95 اشاره می‌کند؛ پژوهشی که ثابت کرده سهم خودروهای سواری اعم از شخصی، ون و تاکسی در تولید آلودگی فقط 3 درصد است و اتوبوس‌ها و کامیون‌ها با سهم 85 درصدی، نخستین منبع آلاینده هوای شهرها محسوب می‌شوند.

با این حال نواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستادمرکزی معاینه فنی تهران به ما می‌گوید گرچه آلودگی هوای شهرهای بزرگ از جمله شهر تهران به فعالیت خودروهای دیزلی مثل اتوبوس و کامیون ربط دارد، ولی این گونه نیست که دیزلی‌ها مسبب اصلی آلودگی باشند چون تنها آلاینده هوای شهرها ذرات معلق کوچک‌تر از 5/2 میکرون نیستند و باید از مونواکسید کربن و بنزن نیز نام برد که خودروهای سبک آنها را تولید می‌کنند. ولی چه ذرات کوچک‌تر از 5/2 میکرون و چه منواکسیدکربن یا بنزن، حقیقت این است که همه‌شان شانه‌به‌شانه هم نفس کشیدن در شهرهای بزرگ را سخت کرده‌اند. خوب است بدانیم که پژوهشی نشان داده مقدار ذرات معلق در تهران 32 میکروگرم در مترمکعب است این در حالی‌است که استاندارد جهانی 10 میکروگرم در متر مکعب است،یعنی حدود یک سوم کمتر از آنی که ما استنشاق می‌کنیم.

ماجرای اوراق مشارکت

همین اواخر که بحث اجرای طرح ترافیک جدید درتهران داغ شد و خیلی‌ها به خامی این طرح تاختند، پلیس راهورناجا گفت شهرداری پایتخت از بابت اجرای این طرح، روزانه ده میلیارد تومان کسب درآمد می‌کند که البته شهرداری هم موضع گرفت که این درآمدها قرار است صرف توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شود. اما حالا که طرح ترافیک جدید از بیخ و بن، محل مناقشه است درباره آن درآمدها و آن خرج کردن‌ها نمی‌شود اظهارنظر کرد، فقط تازه این که معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران دیروز از ارائه پیشنهادی به مجلس خبر داد که اگر رای بیاورد و مصوب شود، بخشی از بار تامین مالی توسعه حمل و نقل عمومی به دوش مردم می‌افتد.

پورسید آقایی به فارس گفته است، پیشنهاد‌ داده‌ایم تا شهرداری 1500 میلیارد تومان اوراق مشارکت بفروشد، مردم این اوراق را بخرند و دولت هم پرداخت سود آن را به مردم تضمین کند و این پول‌ها برای کاهش آلودگی هوای تهران خرج شود. او توضیح داده که این پیشنهاد در کمیسیون عمران مجلس مصوب شده و در دستور کار کمیسیون تلفیق قرار گرفته که اگر آنجا نیز رأی بیاورد، می‌توان امیدوار بود اگر دولت بودجه کافی را برای رفع مشکل آلودگی هوا ندارد، مردم ایفای نقش کنند.

اگر همه چیز این گونه پیش رود، اما به نظر نمی‌رسد که درد ناسورِ فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی تهران با 1500میلیارد تومان التیام یابد.

آن‌طور که حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی تهران می‌گوید، فقط در حوزه اتوبوسرانی پایتخت 5300 اتوبوس فرسوده وجود دارد که طبق قانون هوای پاک، صدور معاینه فنی نیز برای آنها ممنوع است، مهم‌تر این‌که اتوبوس‌های فرسوده شرکت واحد در مقابل 90 هزار خودروی سنگین و فرسوده که در تهران تردد می‌کنند، رقم ناچیزی است به زعم او.

حسینی‌منش البته به ما توضیح داد برای رفع آلودگی هوا نباید فقط برمعاینه فنی خودروهای دیزلی زوم کرد، چون برای رفع آلایندگی آنها نصب فیلترهای دوده کفایت می‌کند، کاری که تجربه نشان داده دستگاه‌های مسئول چندان رغبتی به انجام آن ندارند شاید به این دلیل که هر فیلتر حدود 40 میلیون تومان قیمت دارد و هزینه نگهداری آنها نیز کمتر از قیمت اولیه نیست.

حل است اگر اراده باشد

در شهری همچون تهران که وقتی هوایش آلوده می‌شود و آلایندگی‌اش طغیان می‌کند آمار فوتی‌ها بالا می‌رود و مراکز درمانی چند برابر شلوغ‌تر می‌شود چک و چانه زدن درباره این که چه کسی مسئول مدیریت آلودگی است و چرا دولت‌ها پول نمی‌دهند یک طنز تلخ است. اینها را علیرضا اسماعیلی، عضو هیات علمی دانشگاه پلیس و رئیس سابق پلیس راه کشور به ما می‌گوید وقتی می‌خواهد شرح دهد که در پرونده آلودگی هوای کلانشهرها آنچه که از همه مهم‌تر است جان میلیون‌ها انسان است که خدشه‌دار شدن سلامتشان هزینه‌هایی بمراتب بیشتر از بودجه مورد نظر برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی دارد.

این کارشناس حمل و نقل می‌گوید اگر اکنون وضعیت این است و کلاف آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کور و پر گره است به این دلیل است که تابه حال اراده‌ها کمرنگ بوده و توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اولویت نداشته است. او اضافه می‌کند که ظرف پنج سال می‌شود آلودگی هوا و ترافیک تهران را حل کرد اگر مهاجرت معکوس اتفاق بیفتد، اگر صنایع بزرگ از پایتخت دور شوند و اگر تمرکزگرایی از تهران گرفته شود و دست از طرح‌های منسوخی همچون زوج و فرد کشیده شود.

حالا که این سطرها خوانده می‌شود آسمان شهرهای بزرگ ایران از شدت آلودگی، تیره و تار است. در 23 روز گذشته اوضاع تهران نیز وخیم بوده آنچنان که 15 روز از ماه دی برای کودکان، بانوان باردار، سالمندان و بیماران قلبی ریوی و یک روز نیز هوا برای همه مردم ناسالم بوده است.

منبع: جام جم

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R1359/P1359/S9,1299/CT12
#آلودگی هوا #حمل و نقل #اتوبوس #دودزا #خودرو #صنایع
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


بخش خارج از صحنه، پرطرفدار در جشنواره تئاتر فجر باد و گرد و خاک غدیر را به هم ریخت مراکز تعلیم و تربیت مورد توجه قرار گیرند بزرگداشت اساتید موسیقی مقامی نشان دهنده فرهنگ و هنر کشور است تیم والیبال نشسته تایباد قهرمان گروه چهارم لیگ یک کشوری شد تکواندوکار جویباری در رده هفتم رنکینگ جهانی قرار گرفت انتقاد از برخورد مدیران همشهری با خبرنگاران بصیرت مردم و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب کرد صدور کارت ملی هوشمند برای 58 درصد از مردم شیروان امام جمعه ارومیه: نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری مورد توجه مسئولان استانی و شهری باشد نوازنده فرانسوی: اجرای موسیقی در ایران افتخار و لذت بزرگی است امام جمعه بوشهر: سکوت حاکم بر امت اسلامی باید شکسته شود امام جمعه کرمانشاه: امریکا از قدرت ایران اسلامی ناراحت است 2 مظنون داعشی در مرسین ترکیه دستگیر شدند امام جمعه ایرانشهر: عربستان خط آمریکا را در منطقه دنبال می‌کند نماینده ولی فقیه در لرستان: مواضع ایران در حمایت از مسلمانان جهان ثابت است پرداخت حقوق کارگران، کارمندان و پرستاران نباید به تعویق بیفتد امام جمعه موقت زاهدان: مقاومت تنها راه نجات فلسطین و غزه است بنر هواداران استقلال برای مجتبی جباری تظاهرات کردهای سوریه در مخالفت با اردوغان روایتی جدید از ردپای احمدی‌نژادی‌ها در اغتشاشات سرانه دانش آموزان مدارس شبانه روزی در سال آینده دو برابر می‌شود 6 عارضه جدی "خوابیدن در هنگام غروب آفتاب" دانلود؛ 10 گل برتر تیم زیر 18 ساله‌های لیورپول در سال 2017 غلظت گرد و غبار اهواز 66 برابر حد مجاز شد وزارت راه: سال آینده جهش قیمت مسکن نداریم ربات زیردریایی امروز به سانچی می‌رود+عکس وزیر دفاع ترکیه از آغاز عملیات ارتش کشورش در عفرین خبر داد ربات‌ها به محل غرق شدن سانچی رسیده اند/ آتش کشتی را مچاله کرد کشف محموله جدید قاچاق انسان توسط ماموران گمرک مدت زمان حمل ریلی بار از چین تا ایران 15 روز؛ دریایی 55 روز مدیران برای پیشرفت و توسعه دشتی بیشتر تلاش کنند شبکه‌های اجتماعی فرماندار دزفول را مجبور به استعفا کردند رئیس جمهور پاسخگوی مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باشد/ امروز پیروی از مقام معظم رهبری واجب الهی است رزمایش با ولایت تا شهادت در بندرعباس+تصاویر رهبر انقلاب مشکلات را پذیرفتند؛ شما نمی‌خواهید به ضعف عملکرد خود اشاره کنید؟! مرگبارترین و خطرناک‌ترین حشرات روی کره زمین+تصاویر برگزاری مراسم ازدواج عروس و داماد جوان بر فراز قله اورست! + تصاویر رسوایی اخلاقی برای سازمان ملل ترامپ به دردسر افتاد سرمربی ترکیه‌ای تراکتورسازی در نماز جمعه تبریز +عکس قیمت تور زمستانی ارمنستان+جدول جیب مزدبگیران منبع مناسبی برای درآمدزایی شهرداری نیست مردم به شایعات در خصوص غرق شدن کشتی سانچی توجه نکنند/ خدمه کشتی شهید راه خدمت هستند عکس/ استقبال پرشور پرشورها از مربی جدید اقامه نماز باران در مسجد جامع اصفهان نیمار را در زندانی از طلا اسیر کرده‌اند
شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله است عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس پرواز یک گاو بر اثر طوفان در آلمان واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» رود نیل، کارشناس داوری: اخراج بازیکن گسترش فولاد مقابل پرسپولیس درست بود "ارسلان شهنی" از سرپرستی فرمانداری دزفول استعفا کرد (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان بررسی اثرات برجام پس از گذشت دو سال + فیلم سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی پرسپولیس در دقیقه 94 از شکست مقابل گسترش ده نفره گریخت اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد/ترامپ به رقابت طلبیده شد معرفی نفرات برتر رقابت‌های کُشتی نوجوانان کشور در سیرجان زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید/انتفاضه خروشان مردمی راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه قدس زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است گسل پیشوا از قبل فعال بوده است اعلام رای بازی تراکتورسازی و استقلال/ جریمه نقدی سنگین تبریزی‌ها؛ محرومیت هواداران در صورت تکرار تخلف برنامه دهمین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت واکنش سازمان زندانها به اظهارات یک نماینده مجلس؛ اجبار زندانیان به مصرف برخی داروها در زندان‌های کشور کذب است لغو برجام پیامی نگران‌کننده به جهان خواهد بود پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت واکنش دایی به شعارهای علیه او در بازی امروز سایپا و تراکتورسازی +عکس نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب اسلامی/ ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید+ جزئیات نامه کاش به جای پرچم مرا 10 بار آتش می‌زدند/ برای سرافرازی این پرچم در هر قله‌ای ده شهید داده‌ایم/ گاهی آدم‌های بزرگ ما حرف‌های خطاآلود استراتژیک می‌زنند که چرا در سوریه می‌جنگیم/ یک زلزله یک شب تهران را به هم می‌ریزد؛ تصور کنید داعش وارد کشور می‌شد منم باید برم (وصیت نامه) مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران تصادف در محور سلماس 2 فوتی داشت گل مارکو آسنسیو به لگانس (لگانس 0-1 رئال مادرید)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me