تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13753986
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۹:۳۴

کابوس زلزله؛ آیا ساختمان‌های استان اردبیل ایمن هستند

اردبیل - کابوس زلزله اسفند ماه سال 75 با یک هز ار کشته و دهها روستای ویران هنوز از خاطره اردبیلی‌ها محو نشده است، اکنون نیز در فراوانی اخبار مربوط به زلزله‌های غرب و جنوب کشور این سئوال در اذهان مردم تداعی می‌کند که اماکن و ساختمان‌ها در این استان چه میزان در برابر زلزله مقاوم هستنند.
کابوس زلزله؛ آیا ساختمان‌های استان اردبیل ایمن هستند

زلزله اسفندماه سال 75 اردبیل به بزرگی 5.8 ریشتر به دلیل نبود استحکام واحدهای مسکونی یک هزار و 100 نفر کشته ، 2 هزار و 600 نفر زخمی و 36 هزار نفر بی خانمان بر جای گذاشت.
با اینکه تجربه تلخ زلزله 75 اردبیل موجب اقدام های خوبی در مقاوم سازی ساختمان ها بویژه روستاهای استان اردبیل شد اما هنوز به اعتقاد کارشناسان حجم گسترده ای از ابنیه و اماکن در مناطق مختلف استان در برابر زلزله آسیب پذیر هستند.
اینکه به تازگی بر اثر زلزله با قدرت 5.4 درجه ریشتر در جمهوری آذربایجان ساختمان ها در شهرستان مرزی پارس آباد مغان ترک برداشته و دچار خسارت می شوند حکایت از این دارد که وضعیت چندان مناسب نیست و باید مسئولان و مردم در زمینه مقاوم سازی اماکن مسکونی و عمومی اقدام اساسی و جدی انجام دهند.

** ساختمان ها در استان اردبیل در برابر زلزله های شدید ایمن نیستند
معاون امور عمرانی استاندار اردبیل در این زمینه گفت: ساخت و سازها در سال های گذشته در مناطق مختلف استان چندان اصولی نبوده و بسیاری از ساختمان ها در استان در برابر زلزله های با ریشتر بالا ایمن نیستند.
بهروز ندایی افزود: هم اکنون در دنیا بسیاری از ساختمان ها در برابر زلزله های بالای هفت ریشتر نیز مقاومت دارد، ولی برخی ساختمان های ما در برابر کوچکترین تکانی فرو می ریزند.
او بیان کرد: ساختمان های استان شباهت زیادی با ساختمان های شهرستان سرپل ذهاب به لحاظ استقامت دارند و ضروری است برای آسیب شناسی آنها مطالعات لازم از سوی مشاوران ذیصلاح انجام شود تا ضمن شناسایی نقاط آسیب پذیر پیشگیری های لازم انجام گیرد.
ندایی با بیان اینکه اماکن عمومی استان نیز در برابر حوادث طبیعی ایمن نیستند گفت: بیمارستان ها، اورژانس ها و مکان های آسیب پذیر باید در اولویت مقاوم سازی باشند تا در صورت بروز حادثه شاهد اتفاق ناگواری در این مراکز حساس نباشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل یک استان حادثه خیز است و احتمال بروز حوادث طبیعی از قبیل سیل ،زلزله ،آتش سوزی و طوفان در این استان بیشتر است و باید با مقاوم سازی ، بازسازی و ایمن کردن نقاط حادثه خیز از خسارات احتمالی این حوادث پیشگیری کرد.
وی تاکید کرد که در ساخت بناهای مسکونی و عمومی دراستان باید نظارت جدی باشد و ساختمان هایی احداث شود که در برابر زلزله های با ریشتر بالا مقاومت داشته باشند.

** 15 تا 21 درصد چهار شهرستان بزرگ استان اردبیل بافت فرسوده هستند
وجود بافت های فرسوده در چهار شهرستان بزرگ استان با کمترین مقاومت در برابر حوادث طبیعی بویژه زلزله نگرانی ها را افزونتر می کن بویژه اینکه بیش از سه چهارم جمعیت استان در این شهرستان ها ساکنند.
این امر ضرورت توجه و اقدام عاجل در بازسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده در شهرها و نیز روستاهای این مناطق را اجتناب ناپذیر می کند.
رییس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: 15.1 درصد از مساحت شهر اردبیل که شامل 963 هکتار می باشد را بافت فرسوده احاطه کرده است.
عبدالرحمن روحی به خبرنگار ایرنا افزود: 21 درصد شهر پارس آباد شامل 249 هکتار، هشت درصد مشگین شهر شامل 95 هکتار و 17 درصد خلخال شامل 83 هکتار نیز در بافت فرسوده واقع شده است.

** ساخت و سازها در استان اردبیل نیاز به نظارت دقیق دارند
مدیر کل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز گفت: ساخت و سازها در شهرها و روستاهای این استان نیازمند نظارت بیشتر و دقیق هستند .
مسعود امامی یگانه با اشاره به مقاوم سازی های انجام گرفته در واحدهای مسکونی شهرها و روستاهای استان بیان کرد: هم اکنون حدود 65 درصد از واحدهای مسکونی در روستاهای استان اردبیل مقاوم سازی شده است.
وی افزود: مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاها بر اساس سند چشم انداز توسعه تا 1405 ادامه می یابد.
وی گفت: در امر مقاوم سازی واحدهای مسکونی اهالی روستاها نیز باید مشارکت کرده و با استفاده از تسهیلات مقاوم سازی که توسط بانک مسکن پرداخت می شود ، نسبت به مقاوم سازی واحدهای خود اقدام نمایند.
امامی ادامه داد : در شهرها نیز صاحبان واحدهای مسکونی فرسوده می توانند از تسهیلات بافت فرسوده استفاده کرده و نسبت به مقاوم سازی واحدهای مسکونی خود اقدام نمایند.
رییس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل نیز گفت : راه و شهرسازی استان با همکاری سایر دستگاه های مرتبط با ارتقای خدمات عمومی و بهسازی و نوسازی در راستای کاهش فرسودگی شهرها تلاش می کند.
روحی گفت: با معرفی واحدهای فرسوده به شهرداری ها این واحدها از 50 درصد تخفیف در صدور پروانه بهره مند می شوند.
روحی افزود: همچنین واحدهای فرسوده ای که در سامانه ثبت نام کنند در مرکز استان از تسهیلات 400 میلیون ریالی و در شهرستان ها از تسهیلات 300 میلیون ریالی بهره مند خواهند شد.
وی با بیان اینکه تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در داخل شهرها بدون سپرده پرداخت می شود ، گفت: در سال گذشته نزدیک به 2 هزارنفر و در سال جاری 750 تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به بانک های عامل معرفی شده است.

** 52 درصد واحدهای روستایی و شهرس استان در برابر زلزله بیشتر از 6 ریشتر مقام هستند
در این حال فرهاد سبحانی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل گفت: هم اکنون 52 درصد از واحدهای روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر در برابر زلزله مقاوم شده اند.
وی افزود: بر اساس سرشماری سال 85 حدود 110 هزار واحد در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت فرسوده و بی دوام بود که از آن زمان تاکنون بیش از 54 هزار واحد تسهیلات دریافت کرده و پایان کار 50 هزار و 722 واحد صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه این واحدها در برابر زلزله های بالای 6 ریشتر مقاومت دارند ، بیان کرد: برای 48 درصد واحدهای فرسوده باقی مانده در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی پرداخت می شود.
وی مبلغ تسهیلات بنیاد مسکن را برای واحدهایی که در جاسازی می شوند و یا روستاهای واقع در مرزها و آنها که بحث صرفه جویی در انرژی را رعایت می کنند ، 200 میلیون ریال اعلام کرد.
سبحانی ادامه داد: همچنین به آن دسته از واحدهایی که در صاحبان آن ها جزو افراد کم درآمد و محروم محسوب می شوند نیز از طریق کمیته امداد و بهزیستی کمک های بلا عوض پرداخت می شود.
با توجه به اینکه استان اردبیل جز 10 استان کشور در زمینه فراوانی وقوع حوادث طبیعی به شمار می رود ضروری است که اقدام های اساسی برای مقاوم سازی ابنیه و نیز آموزش همگانی ایمنی در برابر زلزله صورت گیرد.
گزاش : مینا میرقاسمی ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
3006/6016

کابوس زلزله؛ آیا ساختمان های استان اردبیل ایمن هستندکابوس زلزله؛ آیا ساختمان های استان اردبیل ایمن هستند #اجتماعي #زلزله #آسيب #ساختمان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


مهم‌ترین هدف اقتصاد مقاومتی حفظ اشتغال و افزایش تولید است پرداخت 97 درصد از مطالبات سویاکاران مازندران/ خرید توافقی برنج به 162 تن رسید فوتبالیستی که در اداره پلیس کشته شد نمک بر زخم مردم یعنی انکار مشکلاتی که خودتان به وجود آوردید مریم سعادت: باید فیلم «زی زی گولو» را می‌ساختند +تصاویر مذاکره با کره شمالی جواب ندهد، دست به اقدام نظامی می‌زنیم پروازهای فرودگاه بین المللی کیش سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته مقام معظم رهبری: سعودی‌ها در حال خیانت به امت اسلامی هستند/ آماده برخورد برادرانه با کسانی هستیم که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند چگونه بر کبد چرب غلبه کنیم؟ رابطه کاهش وزن و آزاد شدن سموم در بدن پیام احمدی‌نژاد به سربازان اسرائیلی در سال 87: از دستور فرماندهان خود سرپیچی کنید امروز اختتامیه سیزدهمین نشست بین المجالس اسلامی نشست پارلمان اروپا درباره ایران برف تهران را سفید پوش کرد؛ مدارس تبریز و اردبیل نعطیل شد احتمال لغو محرومیت نقل‌و انتقالاتی سرخ‌ها حمله موشکی یمنی‌ها به فرودگاه جیزان آشیانه تروریست‌ها را یکی پس از دیگری نابود می‌کنیم شادی دیوانه‌وار مارادونا قیمت خودرو در هرمزگان 27 دی 96 کشتی‌های نفتکش بالاترین درصد امنیت را دارند/ نیروهای چینی برنامه‌ریزی شده امدادرسانی کردند ویدئویی هشداردهنده برای اینکه در رستوران‌ها نقره داغ نشوید! بارش برف در محورهای مواصلاتی 5 استان کشور نیم صفحه نخست روزنامه‌های گلستان چهارشنبه 27 دی ماه بر پایی نمایشگاه تخصصی خودرو و قطعات یدکی در قزوین تعطیلی امروز مدارس شیفت صبح تبریز برنامه پرواز فرودگاه بین المللی گرگان چهارشنبه 27 دی ماه مردم باید عملکرد مسئولان را قضاوت کنند ممنوعیت اخذ آبونمان گاز در قبوض دی‌ماه حرکت انتحاری دو استقلالی بی‌جواب می‌ماند؟ حال‌وهوای شهر کاپیتان نفتکش سانچی/ عکس بررسی حادثه سانچی در کمیسیون انرژی با حضور مسئولین مربوطه متقاضیان چطور وام اشتغال روستایی دریافت کنند؟ احتمال فعال شدن گسل‌های رشته کوه البرز راهکار آرسنال برای جذب اوبامیانگ/ ژیرو به بوندسلیگا می‌رود! معضلات بنیادین در نظام اجتماعی و فرهنگی دلیل اصلی ضرب و شتم دانش آموزان در مدارس چاپ 500 کتاب توسط موسسه دارالحدیث قرآن انسان را به سوی رشد و بالندگی سوق می‌دهد اجرای 100 «گفتمان انقلاب» در لرستان/اعزام 300 روحانی ویژه دهه فجر مقام آمریکایی: واشنگتن برای جنگ احتمالی با کره‌شمالی «به جد» آماده می‌شود هدف آمریکا از تجهیز کردهای سوریه چیست؟ چند مدرسه طبیعت در کشور داریم؟ +تصاویر ایران سامانه با سیلورادو تا اتریش بررسی بودجه 97 چه زمانی در صحن مجلس آغاز می‌شود؟ زندگی مجردی در لوله‌های آب (+عکس) کاخ ساسانی سروستان در زیر آسمان پرستاره (عکس) دلپذیر ماجرای قومی که به موقع ایمان آورد و نشانه‌های عذاب خدا برطرف شد تعداد دانشجویان بازداشتی به زیر 30 نفر رسیده است/قول وزارت اطلاعات برای آزادی تمام دانشجویان
چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی ورود سامانه بارشی به ایران نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد سریال «داستان ترسناک آمریکایی»؛ دلقک ترسناکی به نام ترامپ! بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند بندرانزلی/مراسم وداع با جانباختگان حادثه نفتکش «سانچی» نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد موافقیت فدراسیون والیبال بلژیک با حضور محجبه فرنوش شیخی در مسابقات (تصاویر) وداع با ملوانان نفتکش سانچی در انزلی «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده دریافت عوارض از عوارضی قزوین - زنجان تا اطلاع ثانوی ممنوع شد خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحم آمریکایی لو رفت +تصاویر دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد پرداخت مطالبات سال 95 مراکز درمانی و دارویی، به زودی مراسم وداع خانواده‌های شهدای گیلانی نفتکش سانچی در انزلی برگزارشد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ جباری: رفتار منصوریان به عنوان سرمربی قابل قبول نبود/ آیا وزیر می‌داند رفتن من برای باشگاه ضرر مالی دارد؟! ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود ازدواج بر بام اورست

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me