تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:13754330
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۰۹:۴۴

خرّم: ناتوانی ترامپ برای انجام اقدام حقوقی در قبال برجام، یک پیروزی برای ایران است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تحریم‌های جدیدی که آمریکا علیه ایران اعمال کرد، مشروعیت ندارد و از آنجا که ترامپ نمی‌تواند علیه برجام اقدامی حقوقی انجام دهد، بلوف سیاسی می‌زند. علی خرم در گفت‌وگو با ایسنا و در پاسخ به این سوال که ترامپ در نهایت مجبور به تمدید تعلیق تحریمها علیه ایران شد، …
خرّم: ناتوانی ترامپ برای انجام اقدام حقوقی در قبال برجام، یک پیروزی برای ایران است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تحریم‌های جدیدی که آمریکا علیه ایران اعمال کرد، مشروعیت ندارد و از آنجا که ترامپ نمی تواند علیه برجام اقدامی حقوقی انجام دهد، بلوف سیاسی می‌زند.

علی خرم در گفت‌وگو با ایسنا و در پاسخ به این سوال که ترامپ در نهایت مجبور به تمدید تعلیق تحریمها علیه ایران شد، تحلیل شما در این زمینه چیست، خاطرنشان کرد: من قبلا هم چهار گزینه را مقابل ترامپ می دیدم که آخرین گزینه برای او این بود که هم برجام را تمدید کند و هم حرکات ایذایی انجام دهد تا از نظر روحی خود را راضی کند.

وی ادامه داد: ترامپ از نظر حقوقی قادر نیست به صورت یکطرفه توافق هسته‌ای را نقض کند و از نظر حقوقی چنین اقدامی بار سنگینی برای آمریکا به همراه خواهد داشت. او تنها منتظر ایران است تا شاید عصبانی شده و خودش برجام را نقض کند و آمریکا بتواند از آن به نفع خود استفاده کند.

خرم با بیان اینکه ترامپ حتی نتوانست روی اعتراضات مردمی در ایران مانور دهد، افزود: رئیس‌جمهور آمریکا سعی می کرد بتواند قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت بیاورد که در بندی از آن بتواند ایران را تحریم کند ولی نه تنها موفق به درآوردن قطعنامه‌ای علیه ایران نشد بلکه حتی شورای امنیت بیانیه‌ای علیه ایران صادر نکرد.

وی تاکید کرد: مسئولان ایرانی باید به خوبی توجه کنند که علت موفق نشدن آمریکا در شورای امنیت این بود که پیش از اقدام آنها رئیس‌جمهور کشورمان اعلام کرد که حق اعتراضات و راهپیمایی را براساس ماده ۲۷ قانون اساسی برای مردم به رسمیت می شناسیم. در نتیجه سایر کشورها مثل روسیه، فرانسه، چین و … به این گفته رئیس‌جمهور اشاره کرده و تاکید کردند که وقتی دولت ایران این اعتراضات را به رسمیت می شناسد آوردن این موضوع به شورای امنیت موضوعیت ندارد و همین امر جلوی قطعنامه شورای امنیت علیه ایران را گرفت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: این راهکارهایی است که ایران می تواند با اعمال آنها در مقابله با توطئه‌های آمریکا موفق باشد. با توجه به اینکه ‌ترامپ در رابطه با بحث هسته‌ای و موشکی ایران همچنین در خصوص یمن نتوانست موفق شود، او تلاش کرد تا در بحث تمدید تعلیق تحریمها و اعلام پایبندی ایران به برجام کارشکنی کند ولی همانطور که دیدیم موفق به این کار نشد.

وی در پاسخ به این سوال که ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد، تحلیل شما در خصوص این تحریمها چیست، افزود: این تحریمها همان حرکات ایذایی است که از پیش هم می توان حدس زد که ترامپ وقتی مجبور به تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران شود، دست به چنین اقداماتی بزند. ترامپ به شکل یک فرد نژادپرست نامعقول حداقل آزاری که می توانست به ایران برساند این بود که دست به تحریم بعضی از افراد و موسسات بزند.

خرم با بیان اینکه تحریم‌هایی که ترامپ شب گذشته علیه ایران اعمال کرد هیچ ربطی به تمدید برجام نداشت، خاطر نشان کرد: نامربوط بودن اقدام رئیس‌جمهور آمریکا به نوعی نامشروع بودن و غیرقانونی بودن این تحریمها را نشان می دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که ترامپ ادعا کرده است که برجام را تنها تا ۱۲۰ روز دیگر تمدید خواهد کرد و پس از آن باید ایران و اروپا تغییراتی در آن اعمال کنند، گفت: از نظر حقوقی این ادعای ترامپ یک بلوف است. یعنی در حقوق بین‌الملل اینطور نیست که رئیس‌جمهور یک کشور بتواند چنین موضوعی را مطرح کند. این حرفها جنبه سیاسی دارد نه حقوقی برای همین بیشتر یک بلوف است تا حرفی که جنبه حقوقی داشته باشد.

وی ادامه داد: تمدید یک توافقنامه یا تمدید تعلیق تحریمها امری حقوقی است نه سیاسی اگر ترامپ می توانست همان یک سال گذشته که روی کار آمد، تعلیق تحریمها را تمدید نمی کرد. همانطور که طی این یک سال نتوانست اقدامی در این زمینه انجام دهد در ۱۲۰ روز آینده نیز قادر به تغییر شرایط نخواهد بود.

خرم خاطر نشان کرد: خطاب ترامپ به اتحادیه اروپا بوده است. در نتیجه ایران باید سطح تعاملات خود را با این اتحادیه افزایش دهد و دست به رایزنی‌های بیشتری با این اتحادیه بزند تا بتواند نظر مثبت آنها را جلب کرده و اروپا دیوار مستحکمی در برابر ایران و آمریکا باقی بماند و اینکه ترامپ به ایران فشار می آورد از سر ناچاری است و راه دیگری ندارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان افزود: اینکه ترامپ نمی تواند در قبال ایران و برجام اقدام حقوقی انجام دهد و تنها حرفهای سیاسی می زند، یک پیروزی برای ایران است. زیرا برجام به عنوان توافق هسته‌ای آنقدر مستحکم بین ایران و ۶ طرف دیگر از جمله ‌آمریکا بسته شده است که ترامپ قادر به اقدامی حقوقی علیه آن نیست.

#برجام #دونالد ترامپ #ایران #آمریکا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


درمان بیماری های ژنتیکی در کشور با اجرای پروژه ایرانوم اروپایی با شروط ترامپ موافق اما در شیوه تحمیل گری به ایران، اختلاف اعتبار 4 میلیارد ریالی برای معابر روستاهای سرفاریاب شهرستان چرام+تصاویر گروه‌بندی فیلم‌های جشنواره ملی فیلم فجر برای خرید بلیت‌های مردمی 4 اخلال گر نظم به علت استفاده از سلاح سرد در ملارد دستگیر شدند 22 نوع ماده معدنی در سرخه استخراج می‌شود معلم کارمند باید به معلم راهبر تبدیل شود/ رشد دو درصدی بیسوادی ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند تعطیلی مدارس بر اثر فوران آتشفشان در فیلیپین وضعیت نامساعد مسکن 1200 خانوار مددجوی کمیته امداد در استان ایلام رامین طباطبایی: با انتخاب صالحی امیری تعامل کمیته المپیک با وزارت ورزش بیشتر می‌شود اعزام کشتی گیران نوجوان خراسان جنوبی به مسابقات کشوری open کرمان کفاشیان: همه حضور صالحی امیری را به نفع ورزش می‌دانند وظایف شورای نگهبان عوض نشده ولی بودجه آن 20 هزار برابر شده است! امیری: باید به تصمیم طارمی احترام گذاشت/ هنوز راه زیادی تا قهرمانی در پیش داریم ساعت بازی نفت آبادان و استقلال در جام حذفی تغییر کرد کاوه رضایی مرد اول شارلروا در یک چهارم نهایی جام حذفی بلژیک گسترش قابل توجه لکه نفتی سانحه سانچی/ بزرگ‌ترین آلودگی نفتکش‌ها در 5 دهه گذشته احتمال باز شدن یکی از پنجره‌های نقل و انتقالاتی برای پرسپولیس برگزاری مراسم گرامیداشت دکتر محمد کوثری معروف به «طبیب مهربان» در تربت جام انفجار مهیب گاز در منزل مسکونی + عکس حریق در بازار کرمان مهار شد + عکس سامانه د یجیتالی اسناد موقوفات با 850 هزار سند راه اندازی شد نرخ واقعی دلار با محاسبه اتاقی‌ها چند؟ عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ عملیات نجات پشت پرده حضور شفردر خانه جباری چه بود؟ بازیگر مشهور هالیوودی ترامپ را فرمانده ابله خواند لزوم توجه بیشتر به مسأله آسیب پذیری در ایمنی و حفظ امنیت شهروندان کشف منبع جدید دلار برای آمریکا توضیحات آیت‌الله مصباح یزدی درباره وحدت امام جمعه بوشهر: بسیج رسانه خط مقدم دفاع برابر تهاجم رسانه‌ای است اسلام دین مردمسالاری و صلح، و نه دین جنگ بازسازی شبکه توزیع آب شرب روستای دهشیر به پایان رسید خیابانهای اصلی مسکن مهر چرام آسفالت شد+تصاویر قاتل فراری مادر و دختر در کرمانشاه دستگیر شد امیر خانزادی عروج شهادت‌گونه جانباختگان حادثه نفتکش سانچی را تسلیت گفت گردهمایی مسئولان برنامه و بودجه نیروهای مسلح برگزار شد پیکر شهید محسن برزگرزاده چترباز تیپ 65 نیروی زمینی ارتش تشییع شد انصاری‌فرد: در یونان به قهرمانی فکر می‌کنم اولین استعفاهای فدراسیون بسکتبال قبول نشد رقم نهایی بودجه آموزش و پرورش تا فردا مشخص می‌شود به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرا می‌کنیم/ طرح ترافیک کمکی به کاهش آلودگی نمی‌کند طرح گردشگری ساحل بندرگز با 300 میلیارد تومان اعتبار اجرا می‌شود امیدی به پیدا شدن پیکر جانباختگان نیست/ بررسی دقیق نیازمند سه ماه زمان است کاوه رضایی مرد اول شارلروا در یک چهارم نهایی جام حذفی بلژیک سرقت ارز مجازی به ارزش 400 هزار دلار توسط هکرها فیلم/ وقتی ارتش ایران دریانوردان چینی را نجات داد آفریقای جنوبی و نیجریه سفرای آمریکا را احضار کردند شایعه‌برخورد موشک‌به نفتکش‌سانچی صحت‌ندارد هدف نشست ونکور تضمین اجرای تحریم‌های کره شمالی است
آتش سوزی یک ساختمان چند طبقه در خیابان «بزرگمهر» زاهدان مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد لحظه خبر دادن جانباختن دریانوردان نفتکش سانچی به خانواده‌هایشان/ فیلم دو برادر موتورسوار در مشهد جان باختند باند زورگیری را شناسایی کنید منزل ملوان شهید حادثه سانچی "میلاد عنایتی" - قائم شهر (عکس) ناگفته هایی از فاجعه نفتکش سانچی؛ راز نجات چینی‌ها چه بود؟ آتش به جان برج زاهدان افتاد/ علت حادثه در دست بررسی است راز صدای انفجار ناشناخته در کرمانشاه واکنش چین به غرق شدن کشتی سانچی واقعا آمریکایی‌ها به نفت‌کش سانچی حمله کردند؟ آیا کشتی سانچی عازم کره شمالی بود؟ / شایعه‌ای به‌نام خاموش بودن رادار/ چینی‌ها کم‌کاری کردند؛ مسوولان ایرانی اهمال + تصاویر و نقشه تایید شنیده شدن صدای مهیب در کرمانشاه جاماندگان سهام عدالت ثبت نام کنند لحظه سقوط بالکن سازمان بورس و اوراق بهادار اندونزی در جاکارتا تصویری از کشتی فله بر چینی که موجب غرق شدن کشتی نفتکش سانچی شد آتش سوزی در یک ساختمان 6 طبقه در زاهدان عکسی که جای نفتکش «سانچی» به رسانه‌ها قالب شد «ویز» از فیلتر تا رفع فیلتر آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ کشتی چینی که با نفتکش سانچی تصادف کرد گفتگوی خانواده جان‌باختگان نفتکش سانچی/مرگی که کمتر از شهادت نیست تصویری از کشتی چینی که موجب غرق شدن سانچی شد ورود پیکر دو دریانورد ایرانی به شانگهای دلجویی دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده 'بهرام اتحاد' آیا حادثه نفتکش سانچی عمدی بود؟ مراسم وداع با جان باختگان نفتکش سانچی در ساحل انزلی تصاویری از عزاداری به یاد قربانیان کشتی «سانچی» آیین ترحیم احسان ابولی قاسم آبادی افسر دوم نفتکش سانچی فردا در کرمان+مصاحبه صدای انفجار ناشناخته در کرمانشاه فیلم/ درد دل خانواده‌های داغدار خدمه نفتکش سانچی با معاون رئیس‌جمهور داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی پناهجویان باید از اروپا بروند فیلم | جزئیات فوت دو زن عابر بر اثر برخورد با بونکر سیمان زلزله فیروزکوه را لرزاند جشن بزرگ عبادت دانش آموزان شهرستان خمینی شهر عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان «سانچی» /تصاویر عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر ایران از ارائه هیچ کمکی به سوریه دریغ نمی‌کند تصویری از عامل انفجار و غرق شدن کشتی سانچی عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان کشتی «سانچی» گزارش تکراری! تحریم رئیس قوه یک کشور عبور از خطوط قرمز بین المللی است/ تلاش دریانوردان جانباخته برای کشور جهادگونه بود بهتاج: ورزشکاران پارس آباد از افتخارات ورزش استان و کشور هستند. منتفی شدن باکامنگا، فرصت اعاده حیثیت به قربانی کمیته پیگیری حادثه سانچی به ایران بازگشت / تصمیم‌گیری برای انتقال پیکرهای دریانوردان ایرانی تا ساعاتی دیگر آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد چرا حادثه نفکش سانچی مشکوک است؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me