تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:13755263
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۰:۰۹

«بانیان وضع موجود» خواستار تحمل فشار از سوی مردم شدند!

انتقاد رئیس روابط عمومی شورای شهر از حکم فیلترینگ روحانی: ادامه این روند به هیچ وجه به صلاح سیستم نیست!
«بانیان وضع موجود» خواستار تحمل فشار از سوی مردم شدند!
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: « وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.
*** 
«ریچ‌کیدها» از جان مردم چه می‌خواهند؟!

یک رسانه غربی به تازگی در گزارشی با عنوان «شاید بچه‌پولدارها بتوانند توضیح بدهند چرا مردم شورش می‌کنند؟!» به ماجرایی تحت عنوان «ریچ‌کیدز» پرداخته است.
در بخشی از این گزارش که پیرامون فعالیت صفحاتی در فضای مجازی با محتوای لاکچری و تفریحات پولدارها نوشته شده است، در اشاره به ناآرامی‌های اخیر در تهران و چند شهر دیگر می‌خوانیم:
برای پیدا کردن منشأ خشم معترضان فقط باید به اینستاگرام نگاه کرد. "اختلاف درآمد میان فقیر و غنی" که انعکاس آن را می‌توان در صفحات معروف به بچه پولدارها دید. آنها عکس‌های خود که به میزان زیادی دیده می‌شود را در حالی منتشر می‌کنند که در کنار استخر و یا وسائل لوکس خود هستند... آنها ثروت و حتی ژست خود را به رخ می‌کشند. آنهم در فرایندی کاملا مخالف با سیاست‌های نظام دینی ایران.
در ادامه این گزارش آمده است: بچه پولدارها در برخی تصاویر خود در حال خوردن مشروب هستند و این در حالی است که در ایران اگر زنان بدون روسری در خیابان باشند و یا مردان مشروبات الکلی تهیه کنند؛ به زندان محکوم می‌شوند.
در بخش دیگری از این گزارش با تأکید بر اینکه اختلاف میان فقیر و غنی در ایران زیاد است! می‌خوانیم: به نظر می‌رسد برخی گشایش‌هایی که پس از برجام برای ایران ایجاد شده است؛ به جیب ثروتمندان رفته است نه به سمت کسانی که دچار مشکلات اقتصادی هستند.
گزارش یاد شده در پایان به نقل از مصاحبه مشاور سابق باراک اوباما با وال‌استریت‌ژورنال می‌نویسد: دولت ایران قول‌های زیادی –درباره برجام- داده است اما نتایج معامله در حد انتظار نبوده است.
*درباره گزارش مذکور گفتنی‌های جالبی وجود دارد...
نویسندگان غربی این گزارش از طرفی نمی‌دانسته‌اند که مقولاتی مثل استخر رفتن و یا لباس‌های متنوع پوشیدن امروز در ایران به عمومیت رسیده است و شهروندی ایرانی که به استخر می‌رود و یا لباس جدید می‌پوشد احساس این را ندارد که به یک ثروتمند تمام عیار تبدیل شده است.
از سمت دیگر، غربی‌ها نمی‌دانند که ایرانیان در فرهنگ خود مفهومی تحت عنوان «نوکیسه» هم دارند که به آدم‌هایی اطلاق می‌شود که قصد تفرعن و تبختر ولو با یک خوردنی معمولی را هم دارند و همواره اهل شوآف کردن یا همان پز دادن با هر چیز کوچک یا بزرگی هستند.
این قبیل آدم‌ها در جامعه ایرانی به هیچ وجه انسان‌های مورد احترامی نیستند و بر خلاف تحلیل نویسندگان گزارش مذکور؛ جامعه ایرانی هیچگاه این آدم‌ها را جدی نگرفته است.
همانطور که در صدر تحلیل توضیح داده شد، امروز و در کشور ایران، مقولاتی مثل مسافرت، استخر رفتن، آبمیوه خوردن، باغ وحش رفتن و شنای دریا بخشی از زندگی عموم مردم هستند اگرچه هنوز هم کسانی با مشکلات معیشتی مواجه‌اند.
اما علیرغم این همه‌گیری و شیوع تفریحات عمومی، رفتارهای انسان‌های نوکیسه و تازه به دوران رسیده سبب‌ساز ایجاد نوعی حسّ مقایسه در برخی بینندگان کم‌اطلاع از این رفتارها می‌شود.
مقایسه‌ای که اگرچه پایه عقلانی ندارد و بسا که بیننده خود در سطحی بالاتر و کم‌دردسرتر از رفاه نسبت به ریچ‌کیدها باشد اما به هر روی می‌تواند زمینه برخی مقایسه‌های ناروایی را ایجاد کند که همانطور که می‌بینیم دشمن هم برای استفاده از آن در کمین نشسته است.
***
انتقاد رئیس روابط عمومی شورای شهر از حکم فیلترینگ روحانی!

حسین نقاشی، رئیس روابط عمومی شورای شهر تهران و عضو حزب اتحاد ملت به تازگی در مصاحبه با ایسنا گفته است: به واسطه اتفاقات سیاسی یا اجتماعی، فارغ از اینکه آیا این روند درست است یا خیر؟ برخی نهادها مثل «شورایعالی امنیت ملی» دستور فیلتر شبکه‌های اجتماعی را داده‌اند، اما زمانیکه این کار منجر به ایجاد یک رویه ثابت شود، نارضایتی‌های زیادی را به همراه خواهد داشت.
او می‌افزاید: در هفته‌های گذشته به دلیل اعتراضات مردمی و اتفاقات پس از آن محدودیت‌هایی برای شبکه‌های مجازی ایجاد شد و تلگرام که یک شبکه محبوب میان ایرانیان بود فیلتر شد. ادامه این روند به هیچ وجه به صلاح سیستم سیاسی و اعتماد میان حاکمیت و مردم نیست و به این اعتماد خدشه وارد می‌کند.
این فعال اصلاح‌طلب تصریح کرده است: همیشگی کردن فیلترینگ آثار و تبعات منفی برای نظام سیاسی و دولت ـ ملت به همراه دارد . [۱]
*نقاشی در حالی این انتقادات را مطرح کرده است که شبکه تلگرام با دستور شورایعالی امنیت ملی که ریاست آنرا رئیس‌جمهور روحانی بر عهده دارد، فیلتر شده است.
برخی معتقدند نظیر این انتقادات چپ‌ها بعنوان حامیان روحانی که ولو یک مورد هم در ایام دولت یازدهم بیان نمی‌شد؛ امروز صرفاً به این دلیل بیان می‌شود که اصلاح‌طلبان قصد عبور از آقای روحانی را دارند و برای همین دیگر نیازی به تحفّظ احساس نمی‌کنند.
***
«بانیان وضع موجود» خواستار تحمل فشار از سوی مردم شدند!

عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور روحانی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، به تازگی در بخشی از یک گفت‌وگو با سایت جماران اظهار کرده است:
«واقعاً سوخت را با این قیمت عرضه کردن درست نیست. اشتباهی که دولت یازدهم در این زمینه کرد این بود که به تدریج قیمت سوخت را در این چند سال افزایش نداد. به نظر من این موضوع از اشتباهاتی خواهد بود که در آینده ضرر آن را خواهیم دید. صرف این که به مردم فشار می‌آید نمی توان تصمیم درست را عقب انداخت. چرا که این کار باعث کاهش سرمایه گذاری، و کاهش سرمایه گذاری باعث عدم ایجاد اشتغال می شود و باز دود این موضوع به چشم مردم می رود. برای پیشرفت باید مقداری هم مردم فشار را تحمل کنند و بیشتر کار کنند.[۲]
*قبل از کلانتری، علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی نیز طی اظهاراتی در تلویزیون با کنایه به نام وزارت رفاه از این گفته بود که ایران مثل آن کشور اروپایی است که دریا ندارد اما وزیر دریانوردی دارد!
او همچنین، مدتی قبل‌تر نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی و در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود اینکه بانک جهانی گفته است ایران « فقر مطلق» ندارد اما شما درباره وجود این مسئله در ایران صحبت کرده‌اید؛ گفته بود: فقر یک مفهوم ذهنی است...من تعبیری که خودم به کار می‌برم، می‌خواهم فقر شدید و فقر مطلق را تمییز کنم. این تعاریف قرارداد است.[۳]
ما پیش از این و قبل از آغاز آشوب‌های اخیر در کشور ، در وبلاگ مشرق این سؤال را کراراً مطرح کردیم که چرا برخی مدیران دولت آقای روحانی، با اینکه خود مسبب‌الاسباب وضع موجود کشور هستند اما در ادبیات و مفاهیمی تندتر از اپوزسیون حتی به نقد اوضاع اقتصادی کشور مشغول‌اند و سخنانی آنچنان ناواقعی درباره وضعیت ایران اسلامی می‌گویند که مسلمان نشوند، کافر نبیند.[۴]
اقتصاد ایران ته درّه است، هر خانه ایرانی ۳ بیکار تحصیلکرده دارد، شاخص‌های کشور غیر قابل قبول است، خزانه خالیست و... تنها بخشی از اظهاراتی که این مدیران دولتی است که مؤکداً طی سال‌ها و ماه‌های اخیر بیان کرده‌اند.
صدالبته هیچکس منکر وجود فشار و معضلاتی مثل بیکاری نیست که در تمام کشورهای جهان نیز وجود دارند اما فرق است میان مشکل و «القای بحران»!
ما هم با آقای کلانتری موافقیم که نمی‌توان عرضه سوخت را با قیمت‌های چند سال قبل ادامه داد و تأکید بر ثابت ماندن قیمت سوخت می‌تواند یک پیشنهاد پوپولیستی باشد.
اما چه اصراری هست که از ادبیات بلشویکی استفاده شود و به مردم با کنایه بحران؛ اینطور گفته شود که فشار وجود دارد؟!
آقای کلانتری آیا می‌داند که فشار اقتصادی در سطحی که منظور ایشان القا می‌کند، مربوط می‌شود به کشورهایی مثل سومالی، سودان، میانمار و مصر که چند میلیون گرسنه‌ی آشکار دارند و همواره نیازمند کمک‌های بین‌المللی‌اند؟!
و یا همینطور مثلا چرا محمدباقر نوبخت حاضر است به ناراست از این بگوید که ایران اسلامی ۷۲ میلیون بیکار دارد! اما حاضر نیست بگوید چند ده هزار شغل پیشنهادی وزارت کار بر زمین مانده است چون عموم ۱۲ درصد جمعیت بیکار ایران در شرایط بحرانی نیستند.
از طرف دیگر، اگرچه ملت نیز در کنار حکومت بایستی برخی فشارها را تحمل کند و یا این مسئله هم در دنیا یک امر پذیرفته شده است که رفاه بیشتر با کار بیشتر به ارمغان می‌آید؛ اما این سخنان هنگامی باید به مردم و آنهم با کمال احترام گفته شود؛ که مردم شاهد دولتی نباشند که اگرچه خودشان به آن رأی داده‌اند اما برخی مدیران این دولت حقوق نجومی دریافت می‌کردند و مورد تنبیه جدی هم از جانب رأس دولت قرار نگرفتند.
مردم ایران همانطور که فشار جنگ تحمیلی و فشار تحریم‌ها را تحمل کردند و خطر آنها را از سر گذراندند؛ سایر فشارها را نیز تحمل خواهند کرد اما آیا رواست که از مردم بخواهیم توهین‌ها و بددهنی‌های مشتی مدیر بازنشسته را هم تحمل کنند؟!
جان کلام آنست که اگر هم فشاری وجود دارد و اگر کسی باید برای رفاه بیشتر کار کند؛ در صدر این کلام دولت و مدیران آن قرار دارند که آنها هم باید در کنار مردم به تحمل فشار و کار بیشتر شهره باشند و البته اهل سیاه‌نمایی هم نباشند.
چیزی که در دولت آقای روحانی که با رأی مردم بر سر کار آمده است، شاهد کمرنگی آن هستیم.
***
1_ https://www.isna.ir/news/96102211378/
2_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-832890
3_mshrgh.ir/817145
4_mshrgh.ir/810791

د
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


«خوک» نماینده ایران در جشنواره برلین شد حمله گرگ هار به مردم در زنجان ظریف در اینستاگرام: وزارت خارجه با همه ظرفیت‌هایش علت‌یابی دقیق حادثه سانچی را پیگیری می‌کند ریاست کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به ایران واگذار شد چالش‌های پیش روی صالحی‌امیری در کمیته ملی المپیک اتمام حجت 15 روزه استاندار کهگیلویه و بویراحمد با کلیه مدیران استانی پوستر/زخم را درمان کنیم چرایی دعوت به نماز از منظر رهبر انقلاب حاشیه‌های همایش طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس چرا پرچم پاناما روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ روزبازار هنر در مجموعه فرهنگی‌تاریخی بنای مصلی در مشهد راه اندازی می‌شود بی‌توجهی به مقوله "زنان" در گزارش تحویل و تحول شهرداری تهران تحولات جدید در بزرگ‌ترین اپراتور کشور استخدام کارکنان مؤسسات مالی ورشکسته در یک بانک خصوصی برگزاری کنسرت گروه تنبورنوازان در تالار رودکی تهران آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد عربستان با کمک ژاپن خودروی برقی تولید می‌کند الازهر انفجار تروریستی بغداد را محکوم کرد حضور شیخی با پوشش اسلامی در شارلروا مهندسی عمران؛ کاربرد علم در سازندگی و آبادانی/ اقتصاد در مهندسی عمران یک اصل است تصاویر صفحه اول روزنامه‌های ورزشی سه‌شنبه 26 دی ممنوعیت دریافت عوارض در آزادراه قزوین - زنجان تلفات "آلودگی هوا" کمتر از "سانچی" نیست هدف نشست ونکور تضمین اجرای تحریم‌های کره شمالی است واکنش بازیگر جوان درباره حضور سلبریتی‌ها در تئاتر مربی ترکیه‌ای با شرایط کنار می‌آید؟ / جزییات قرارداد دنیزلی با تراکتور؛ 250 هزار دلار آپشن! طارمی باید در پرسپولیس می‌ماند اختصاص تجهیزات پیشرفته نظامی آمریکا به کردها حزب بارزانی انتخابات پارلمانی عراق در کرکوک را تحریم کرد انتقاداز بی‌مهری بانک مرکزی به بخش مسکن ماه فردا نو می‌شود! مستند تاریخی 16 روز امشب در شبکه یک درگذشت دروازه بان زن لیگ برتر فوتبال بانوان +عکس یک ایرانی سرمربی تیم ملی تکواندو بلژیک شد حرمت عزا باید نگه داشته شود اعتقاد وزارت نیرو به پایداری در برنامه‌های توسعه واژگونی کامیون ولوو در لار اخبار 16: 45 دوشنبه 25 دی 1396 یزد تظاهرات ضد صهیونیستی در بمبئی ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی امریکا را بر هم زد پیام تسلیت مدیر حوزه‌های علمیه به خانواده‌های نفتکش سانچی همکاری اسلام آباد در پروسه صلح افغانستان مهم است حضور جوانان مهمترین عامل در تغییر الگوی مصرف انرژی است احتمال باز شدندن یکی از پنجره‌های نقل و انتقالاتی برای پرسپولیس آزادی زندانیان گراشی به همت خیران «حمایت از جامعه کارگری» پروژه جدید «بی بی سی» علیه ایران +تصاویر کنترل وزن با 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته طرز تهیه آش بلغور بسیار مقوی و سالم ادامه کلاهبرداری در پوشش فروش کارت امدادخودرو/ «برنده سهمیه امدادخودرو شده‌اید» دروغ است
آتش سوزی یک ساختمان چند طبقه در خیابان «بزرگمهر» زاهدان مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد لحظه خبر دادن جانباختن دریانوردان نفتکش سانچی به خانواده‌هایشان/ فیلم دو برادر موتورسوار در مشهد جان باختند باند زورگیری را شناسایی کنید منزل ملوان شهید حادثه سانچی "میلاد عنایتی" - قائم شهر (عکس) ناگفته هایی از فاجعه نفتکش سانچی؛ راز نجات چینی‌ها چه بود؟ آتش به جان برج زاهدان افتاد/ علت حادثه در دست بررسی است راز صدای انفجار ناشناخته در کرمانشاه واکنش چین به غرق شدن کشتی سانچی واقعا آمریکایی‌ها به نفت‌کش سانچی حمله کردند؟ آیا کشتی سانچی عازم کره شمالی بود؟ / شایعه‌ای به‌نام خاموش بودن رادار/ چینی‌ها کم‌کاری کردند؛ مسوولان ایرانی اهمال + تصاویر و نقشه تایید شنیده شدن صدای مهیب در کرمانشاه جاماندگان سهام عدالت ثبت نام کنند لحظه سقوط بالکن سازمان بورس و اوراق بهادار اندونزی در جاکارتا تصویری از کشتی فله بر چینی که موجب غرق شدن کشتی نفتکش سانچی شد آتش سوزی در یک ساختمان 6 طبقه در زاهدان عکسی که جای نفتکش «سانچی» به رسانه‌ها قالب شد «ویز» از فیلتر تا رفع فیلتر آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ کشتی چینی که با نفتکش سانچی تصادف کرد گفتگوی خانواده جان‌باختگان نفتکش سانچی/مرگی که کمتر از شهادت نیست تصویری از کشتی چینی که موجب غرق شدن سانچی شد ورود پیکر دو دریانورد ایرانی به شانگهای دلجویی دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده 'بهرام اتحاد' آیا حادثه نفتکش سانچی عمدی بود؟ مراسم وداع با جان باختگان نفتکش سانچی در ساحل انزلی تصاویری از عزاداری به یاد قربانیان کشتی «سانچی» آیین ترحیم احسان ابولی قاسم آبادی افسر دوم نفتکش سانچی فردا در کرمان+مصاحبه صدای انفجار ناشناخته در کرمانشاه فیلم/ درد دل خانواده‌های داغدار خدمه نفتکش سانچی با معاون رئیس‌جمهور داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی پناهجویان باید از اروپا بروند فیلم | جزئیات فوت دو زن عابر بر اثر برخورد با بونکر سیمان زلزله فیروزکوه را لرزاند جشن بزرگ عبادت دانش آموزان شهرستان خمینی شهر عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان «سانچی» /تصاویر عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر ایران از ارائه هیچ کمکی به سوریه دریغ نمی‌کند تصویری از عامل انفجار و غرق شدن کشتی سانچی عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان کشتی «سانچی» گزارش تکراری! تحریم رئیس قوه یک کشور عبور از خطوط قرمز بین المللی است/ تلاش دریانوردان جانباخته برای کشور جهادگونه بود بهتاج: ورزشکاران پارس آباد از افتخارات ورزش استان و کشور هستند. منتفی شدن باکامنگا، فرصت اعاده حیثیت به قربانی کمیته پیگیری حادثه سانچی به ایران بازگشت / تصمیم‌گیری برای انتقال پیکرهای دریانوردان ایرانی تا ساعاتی دیگر آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد چرا حادثه نفکش سانچی مشکوک است؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me