تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانا
دسته:استان ها()
کد خبر:13756097
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۰:۳۱

«گِلی» بودن» هویتی که فراموش شد/ معماری چشم نواز شهرضا دیگر به چشم نمی‌آید

پسوند «گِلی»، پسوندی از شهرضا است که در کنار اشاره به سفال این منطقه، به سبک معماری خاص این شهر نیز اشاره می‌کند. سبک معماری که امروز حتی اسمی از آن هم باقی نمانده است…
«گِلی» بودن» هویتی که فراموش شد/ معماری چشم نواز شهرضا دیگر به چشم نمی‌آید

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شهرضانیوز-آرمان دباغ/ سال های پیش اگر در بین مردم شهرضا نامی از قمشه می بردی، بی درنگ به پسوند «گِلی» بودن آن اشاره می کردند؛ این پسوند تا آن اندازه معرف سبک معماری و فرهنگ مردم شهرضا بود که مردم شهرهای اطراف و حتی شهرهای استان های همجوار نیز با آن آشنا بودند.

شاید در نظر اول این پسوند برای نسل جوان که کمتر با بوی کاهگل و طاق های ضربی آشنایی داشته باشند تمسخرآمیز به نظر برسد و یا حتی برخی افراد مسن که سختی های آن روزها را در کنار همین دیوارهای خشت و گلی تجربه کرده اند، کل آن دوران در مقایسه با این زمان برایشان ناخوشایند باشد، لکن این «گِلی» بودن هویت شهرضا بود که امروز چیزی از آن نمانده است.

کمتر از نیم قرن پیش هر زمان که وارد کوچه های تنگ و خیابان های شهرضا می شدی، سازه های کاهگلی با طاق های هشتی و تو در تو، برایت حس آرامش به ارمغان می آورد و هنر سفال رونق چند هزارساله خود را هنوز حفظ کرده بود.

مردم در زندگی روزمره از سفال و خاک جدا نبودند و همین امر موجب شده است که امروز نام سفال را در کنار نام شهرضا بیاوریم و از استادان دیروز یاد کنیم.

اما امروز اگر سری به شهرضا بزنیم و یا از کوه های اطراف به شهر نگاهی بیاندازیم، شلوغی درهمی را خواهیم یافت که هر قسمت آن با ارتفاع و نما و سبک معماری خاصی ساخته شده است.

دیگر معماری شهرضا، معماری یک دست کاهگلی نیست و آجرهای بهمنی و سه سانتی، سنگ ها، سرامیک ها و حتی سیمان جایگزین نمای کاهگلی دیوارها شده است.

شاید در نظر اول این یادداشت برای شما مسخره بیاید و با خود فکر کنید، خب چرا باید این همه پیشرفتی را که در طول سال های گذشته داشته ایم کنار بگذاریم و به همان سازه های نیم قرن پیش خود بازگردیم که نه استحکامی داشت و نه امکانات رفاهی مناسبی برای زندگی؟

حرف شما در یک صورت درست است که ما بخواهیم کل زندگی آن روز را بدون در نظرگفتن امکانات امروز استفاده کنیم، اما نکته مهم در رابطه با نوع معماری یک منطقه است نه نوع تکنولوژی که در این معماری ها استفاده می شود.

شاید در این زمینه یک مثال ساده برای همه ملموس باشد. در قرون وسطا به سبب وجود فئودالیته در اروپا و حضور شوالیه ها در این منطقه، ساخت کاخ ها و قلعه ها رواج داشته است، این قلعه ها در طول سالیان دراز در طول سال های گذشته با حوادث طبیعی و غیرطبیعی زیادی مواجه بوده اند و البته بخش زیادی از آن ها نیز خراب شده اند؛ اما آن چه که هنوز موجب باقی ماندن این سازه ها در اروپا شده است، بازسازی، احیا و حتی تغییر کاربری برخی از این سازه ها بوده است.

به عبارت دیگر در اروپا کسی به دنبال تخریب بناهای قدیمی و کهنه به هر قمیتی نیست و در وهله اول بحث بازسازی مطرح می شود و البته در این بازسازی ها هر روز تکنولوژی های جدید در این سازه های به کار رفته اند.

مجموعه این اقدام ها موجب شده است که در عین ارتباط مردمان ساکنان این مناطق با گذشته و فرهنگ خود، در هزینه ها صرفه جویی شده و البته بتوان در این زمینه حتی کار آفرینی هم کرد و صنعت توریست را رونق داد.

اما نوع انتخابی که ما می کنیم، استفاده از اهرم تخریب صد در صد و ساخت بنای کاملا جدید است؛ نکته بعدی اینکه در ساخت بناهای جدید نه به نوع فرهنگ، نه به نوع معماری و نه حتی به نوعی کاربری های بناهای خود و نمای آن توجه می کنیم و نتیجه آن ترکیبی از معماری رومی، ایرانی، اروپایی و سنتی است.

در مقابل این پشت کردن ما به گذشته خود شهرهایی نیز در ایران بودند که نه تنها به این گذشته خود پشت نکردند بلکه از آن استقبال کرده و امروز همین استقبال برای آن ها سودآوری اقتصادی نیز داشته است؛ نمونه این شهرها در ایران یزد است. شهر یزد به شهر بادگیرها و سازه های گلی معروف است، چیزی که ما سالیان دور نیز با آن در شهرضا روبرو بودیم و همین توجه این منطقه به سبک معماری اصیل خود، این شهر را به عنوان یک شهر در آثار جهانی به ثبت رسانده است و همین امر زمینه جذب توریست و گردشگر شده است.

نکته دیگر در بحث شیوه معماری یک منطقه، بحث توجهی بوده که گذشتگان به طبیعت و همزیستی مسالمت آمیز با طبیعت داشته اند؛ نوع معماری که هر منطقه از ایران در گذشته از ان استفاده می کردند به خوبی با آب و هوا، ماده اولیه موجود در منطقه و نوع مزاج مر دم آن منطقه هم خوانی داشته است.

حال آن که امروز دز شهرضا شاهد این هستیم که سنگ های گرانیتی وارداتی در نمای خانه ها به کار برده می شود که علاوه بر خروج ارز از کشور، هیچ سنخیتی با طبیعت شهرستان ندارد.سنگ مختص مناطق مرطوب است و همین استفاده از سنگ در معماری شهرضا زمینه افزایش افسردگی در این منطقه و مشکلات ناشی از آن شده است؛ شاهد این سخن در ابتدا مسخره به نظر برسد، اما کافیست به یکی از روستاهای اطراف شهرضا بروید و در کوچه های کاهگلی آن کمی قدم بزنید تا این حرف را به صورت تجربی حس کنید.

کوتاه سخن آن که ما در طول نیم قرن گذشته به هویت خود پشت کرده ایم و همین امر زمینه مشکلات امروزی را برای ما به وجود آورده است؛ تنها راه ما نیز بازگشت به هویت بومیمان است.

انتهای پیام/

#سبک معماری #قُمشه #شهرضا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تظاهرات معترضان به مسائل معیشتی در تونس به درگیری با پلیس کشیده شد کدام کشورها مبل ایرانی می‌خرند؟ آقای گل استقلالی‌ها برکنار می‌شود؟! دختر میرحسین، رفع حصر مادرش را تکذیب کرد لیون 2 - پاری سن ژرمن 1/ شکست شاگردان امری برابر تیم لیون ایران در قزاقستان مجتمع فرآوری گوشت می‌سازد پاری‌سن‌ژرمن 10 نفره به لیون باخت جلسه انجمن صنفی داستان نویسان تهران شهید مسعود امیری: امیدوارم با مرگم خدمتی هرچند کوچک به اسلام کرده باشم گل تماشایی ممفیس دیپای به پاری سن ژرمن (المپیک لیون 2-1 پاری سن ژرمن) ربات خانگی با قابلیت شناسایی محیط اطراف قاتل تبر به دست اعدام شد انصاری‌فرد: شنیدن نامم از سوی هواداران به من انرژی و قدرت می‌دهد تحریم‌های آمریکا غیر منطقی است رد مفاد برجام، بی ارزش کردن آن است تحریم برای حفظ برجام پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در اولین روز بهمن روزنامه گل - 2 بهمن هشدار سازمان نجات کودکان درباره افزایش تلفات دیفتری در یمن روزنامه هدف - 2 بهمن وقتی مسی پاسخ رونالدو را می‌دهد (عکس) پدر شهید اسماعیلی دار فانی را وداع گفت هدف دشمن فروپاشی نظام از درون است ناگفته‌های از تجربه همکاری با ابراهیم حاتمی کیا شماره 8 پرسپولیس اوج می‌گیرد؟ عکس/تظاهرات مردم سودان علیه عمر البشیر پیروزی شیرین لیون برابر پاری سن ژرمن احداث رستوران گردان با سرمایه‌گذاری 12 میلیارد تومانی در زنجان مورد جالب در گل‌باران‌های اخیر بارسا معاون قالیباف: نجفی اسناد بدهی را منتشر کند گل‌های انصاری‌فرد المپیاکوس را صدرنشین کرد/ کریم گل المپیک لیون 2-1 پاری سن ژرمن؛ بدون ام باپه و نیمار، خبری از برد نیست پیروزی شیرین لیون برابر پاری سن ژرمن ترفندهای شگفت انگیز برای لاغری پشت میزنشین‌ها از «دلیل گران شدن گوشی از زبان وزیر ارتباطات» تا «ایمن‌ترین خودروها از نگاه بیمه ایمنی بزرگراه‌ها» سازمان نجات کودکان درخصوص افزایش تلفات دیفتری در یمن هشدار داد ریاست اوپک به ونزوئلا رسید حرکت زیبای انصاری‌فرد بعد از بازی امشب + عکس رفع استرس از بازار نفت دستگیری عاملان قتل مادر و سه دختر 6 مزیت ورزش در آب که نمی‌دانستید روزنامه ایران ورزشی - 2 بهمن روزنامه پیروزی - 2 بهمن روزنامه شوت - 2 بهمن روزهای سخت عمرالبشیر در غیبت شاهزاده‌های سعودی/ سودانِ تجزیه‌شده در آتش وعده‌های دروغ ریاض و واشنگتن می‌سوزد + تصاویر، فیلم و نقشه میدانی برد پرگل بارسلونا با دبل مسی و سوارس زندانی شدن یک روزنامه نگار کویتی به اتهام توهین به عربستان تصویر نجومی ناسا از سحابی «خرطوم فیل» + عکس معاملات مسکن در دی‌ماه رشد کرد
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد خلاصه بازی رئال مادرید 7-1 دیپورتیوو لاکرونیا نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت مصدومیت دو زن در تصادف بزرگراه شهید ستاری کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار شهادت "محمد معافی" مدافع حرم نکایی در سوریه + عکس احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است نخبه کردستانی دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد «محمد معافی» در سوریه شهید شد ماجرای نخبه کردستانی که دستفروش شد! / فردایی که مسئولان وعده می‌دادند هیچ‌وقت نیامد دیدار تیم‌های نفت مسجدسلیمان و ایران جوان بوشهر لغو شد عکس/ عروسی در میان گرد و غبار خلاصه بازی رئال مادرید و دپورتیوو لاکرونیا در 1 بهمن 96 +فیلم «محمد معافی» به قافله شهدا پیوست گرد و خاک مدارس بوشهر را تعطیل کرد عکس: مراسم بزرگداشت شهدای نفتکش سانچی در مدرسه عالی شهید مطهری فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری روایتی از اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده حلوصی آکار: عملیات بمباران در منطقه عفرین تجمع گروه‌های تروریستی بود/سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس علی ربیعی: جعبه سیاه سانچی با حضور نمایندگانی از سوئد، پاناما، بنگلادش، چین و ایران فردا بازگشایی می‌شود عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه رقابت چراغ خاموش چند تیم برای جذب دژاگه تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند دست‌مایه‌های امید در کشور بی‌شمار است/ زبان طنز به رسایی و سودمندی مستند کمک می‌کند/ سرافراشته نشان دهید که انقلابی هستید 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ افشاگری وزیر روحانی درباره پشت‌پرده «بازی بزرگ» موسسات مالی غیرمجاز /چه کسانی مالباختگان را تحریک کردند در خیابات اعتراض کنند؟ /ردپای دولت احمدی نژاد در تاسیس قارچ گوونه موسسات مالی و اعتباری /احمدی نژاد در سفرهای خود از پول حاتم بخشی می‌کرد /دولت قبل زمینه بزرگترین مبادله‌های رانتی تاریخ ایران را فراهم ساخت «ویتورنگار» به همت 14 نگار در تهران برگزار شد هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده حمله به هتل کانتیننتال در کابل با کشته شدن همه مهاجمان پایان یافت اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس تحلیل سید علی خمینی از ناآرامی‌های اخیر کشور گاز گرفتگی 23 دانش آموز دختر دبیرستانی در مشهد مدیر گوگل: از اخراج جیمز دمور پشیمان نیستم من، پرچم، ایران فاطمی برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است وقتی پیامبر خدا (ص) را می‌شود نقد کرد ولی برجام را نه! / خط‌ونشان‌های وزارت‌خارجه مُرده توافق هسته‌ای را زنده می‌کند؟ استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me