تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایلنا
دسته:سیاسی()
کد خبر:13761255
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۲:۴۶

هیچ مامای مردی از سال 1318 در کشور تربیت نشده است/ آقایان از کار پرستاری استقبال نمی‌کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از سال 1318 تاکنون هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده و حتی پرستار زن در بخش زایمان وجود ندارد بلکه همگی مامای زن هستند.
هیچ مامای مردی از سال 1318 در کشور تربیت نشده است/ آقایان از کار پرستاری استقبال نمی‌کنند

به گزارش ایلنا، حسن قاضی زاده هاشمی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نصرالله پژمانفر گفت: از سال ۱۳۷۷ قانونی تحت عنوان انطباق امور اداری و فنی موسسات و پزشکی با موازین شرع در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که آیین‌نامه اجرای آن در سال ۷۰ به تصویب دولت می‌رسد و بر اساس این قانون مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی موظف به رعایت نکاتی در حفظ حرمت مراجعین و رعایت حدود شرعی هستند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه شورایی در این قانون به ریاست وزیر بهداشت پیش‌بینی شده است که نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها دو نفر از مجلس و تعدادی از معاونین در این شورا حضور دارند ، افزود: این شورا موظف به برنامه ریزی و موظف بر اجرای این قانون است و تمام افراد در طول خدمت خود از زمانی که این قانون تصویب شده تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند و تا تعصب کامل و اعتقاد این قانون را اجرایی کرده‌اند به گونه‌ای که ما امروز نزدیک به ۷ هزار پزشک متخصص زنان داریم و در این رشته هیچ مردی در کشور آموزش داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از رشته‌ها بانوان به رشته تخصص و فوق تخصص دست پیدا کرده‌اند و ماما در سراسر کشور بیش از تعداد مورد نیاز تربیت شده‌اند اما تفکیک جنسیتی برای معاینه و درمان در سایر رشته‌ها و همچنین جراحی وجود ندارد و اجبار از قانون حذف شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بیمار آزاد است که به پزشکی که خودش تشخیص می‌دهد اعم از مرد و زن مراجعه کند یادآور شد: در برخی رشته‌ها همانند رادیولوژی و سونوگرافی که مورد نظر برخی نمایندگان است همچنان مشکل کمبود وجود دارد که در این دوره ما توانسته‌ایم ظرفیت را به دو برابر افزایش دهیم و در سال‌های آینده قابل جبران است.

وی افزود: در سال ۹۳ احیای شورای انطباق را در دستور کار قرار دادیم و دستور العمل کمیته انطباق دانشگاهی و بیمارستانی تدوین شده است و شورای معین برای شورای عالی انطباق تعیین شده است که تا به حال ۸ جلسه و صدها جلسه در محیط برگزار شده و مصوبات اجرا شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر در هیچ بیمارستانی در بخش زایمان نه تنها مرد حضور ندارد بلکه حتی پرستار زن وجود ندارد، ادامه داد: در بخش زایمان ماما مستقر است و از سال ۱۳۱۸ هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده است و اگر تخلفی وجود دارد ارائه شود تا به آن رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه دو میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع بیمارستان در جهت تکریم مردم بازسازی و نوسازی شده است، اظهار داشت: بالغ بر ۴۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور ایجاد شده است که بر این اساس ما فقط حرمت را در بحث محرم و نامحرم نمی‌دانیم بلکه هر ایرانی باید حرمت داشته باشد و حقوق آن رعایت شود لذا اتاق‌های ۱۵ نفره  و ۱۲ نفره را به اتاق‌های ۶ نفره و یا ۸ نفره  و یا ۴ نفره و یا ۲ نفره تبدیل کرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در مناطق محروم حدود دو هزار ماما در طول ۴ سال گذشته استخدام شده است، افزود: تا آنجا که توانسته‌ایم کرامت انسانی را رعایت کرده‌ایم لذا نمایندگان می‌توانند در شرایطی که ۷۰ هزار تخت بیمارستانی کم داریم و برخی بیماران تخت ندارند و مجبور هستند در راهرو بستری شوند در قانون بودجه به نحوی تصمیم‌گیری کنند که تعداد تخت‌های بیمارستانی افزایش یابد و همچنین تعداد بیمارستان مخصوص بانوان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۳۵ بیمارستان وجود دارد که مخصوص بانوان است، ادامه داد: هزینه یک میلیون و ۹۳۰ هزار زایمان طبیعی توسط دولت پرداخت شد و ۱۱۷ هزار زایمان بدون درد انجام شد و بالغ بر یک میلیون نفر بانوان در مراکز بهداشتی آموزش داده شدند، در عین حال تأسیس بیمارستان‌های ویژه بانوان تشویق شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در آینده نزدیک در کرج یک بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی به بهره‌برداری می رسد، تصریح کرد: از زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد ۰.۶ تخت به ازای هر هزار نفر بود که اکنون ۱.۷ تخت به ازای هزار نفر است لذا باید از زحماتی که در طول این مدت روسای دانشگاه‌ها کشیده‌اند، تشکر کرد و تعصب این روسای دانشگاه‌ها اگر از مسئولان بیشتر نباشد کمتر نیست و تمام آنها حزب‌اللهی‌هایی هستند که با ایثار مسئولیت قبول کرده‌اند.

وی با اشاره به مشکلات جامعه پرستاری، مامایی، پزشکی و دارو افزود: آیین‌نامه‌ای برای لباس پرسنل نوشته شده است که در حال اجرا است و بر نحوه اجرای آن نظارت می شود و در عین حال بر اعتباربخشی سنجه‌هایی گذاشته شده است که افراد نمی‌توانند با این اعتباربخشی در صورت عدم رعایت موازین شرعی رتبه‌های عالی را کسب کنند و بیمارستانی که از درجه عالی به درجه ۲ یا۳ سقوط می‌کند از حیزانتفاع ساقط می‌شود،بنابراین این اقدام جدیدی است که انجام شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حقوق انجام فرایض دینی برای همه محترم شمرده می‌شود، ادامه داد: بالغ بر ۵۰ هزار نفر آموزش احکام دیده‌اند و دانشکده طب و دین تأسیس شده است که بخشی از اقدامات وزارت بهداشت است،اما بخشی از ایراداتی که وجود دارد به دلیل وجود فرهنگ است که به صورت ظروف مرتبطه به یکدیگر مرتبط هستند و نمی‌توان بخش فرهنگی را جزیره‌ای مدیریت کرد.

وی اظهار داشت: پرستاران جزو شریف‌ترین و متعصب‌ترین افراد جامعه هستند که باید حضور آنها را در جنگ، زلزله و شرایط سخت دید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در صورتی که امکانات در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد،می‌تواند تعداد پرسنل زن در بیمارستان‌ها را افزایش دهد، افزود: ما اکنون می‌توانیم نسبت به این موضوع که چرا پرستاری مردها را در بیمارستان‌ها خانم‌ها انجام می‌دهند،معترض باشیم چرا که در طول این مدت به قشر زحمتکش پرستار آن گونه که در شأن آنها بوده توجه نشده است.

وی ادامه داد: آقایان از کار پرستاری استقبال زیاد نمی‌کنند به همین دلیل کار بیماران مرد را پرستار زن انجام می‌دهد،همچنین برای جابه‌جایی یک زن ۱۳۰ کیلویی کدام کارگر زن توانایی انجام این کار را دارد،بنابراین مشکلات اینچنینی وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی مشکلات وزارتخانه متبوعش افزود: مسئله بدهی‌های بیمه‌ها، کمبود سرانه تخت، کمبود ۱۲۰ هزار پرسنل از جمله مشکلات این وزارتخانه است که امیدوارم مجلس برای رفع این مشکلات کمک کند؛چرا که همه نمایندگان می‌دانند زمانی که پزشکان در کار اجرایی قرار می گیرند تا چه میزان متضرر می شوند و از آقای پژمانفر انتظار می رفت که سوال کند که بیماران صعب‌العلاج که برای پرداخت ۱۰ درصد فرانشیز خود توانایی مالی ندارند چه کارهایی انجام شده است.

#قاضی زاده هاشمی #صحن علنی مجلس #مامای مرد #وزیر بهداشت #قاضی‌زاده هاشمی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


ضروری‌ترین اپلیکیشن‌ها برای گوشی‌های اندرویدی کدام سریال ایرانی به پاپ اهدا شد؟ ناتو و قطر توافق نظامی امضا کردند تشدید اختلافات داخلی در دولت ترامپ زمانبندی مسابقات جام ملت‌های فوتسال 2018 اعلام شد تاثیر ویتامین c بر پوست انفجار در سوئد طرز تهیه رشته پلو با مرغ، غذای سنتی ایرانی اعدام دو متجاوز در کرج تیلرسون: برای حذف «تهدید استراتژیک ایران» در سوریه می‌مانیم زلزله 4.5 ریشتری بهاباد را در استان یزد لرزاند پدرکشی فجیع با تبر در بهشهر! تاریخ حوزه‌های علمیه نیازمند دایره المعارف منظم، دقیق و تحلیلی است هنوز زمان رعایت استانداردهای خودروهای داخلی نرسیده است؟! ماجرای بخشش اموال اشرف پهلوی چه شد؟ + فیلم دستگیری 13 خرده فروش مواد مخدر در ممسنی نماد مردانگی پهلوانان ایرانی در کجا به نمایش گذاشته شد؟ + عکس فیلم: ترفندهای به درد بخور برای آشپزی بلژیک 19 میلیون یورو به آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی کمک مالی می‌کند سرمایه‌گذاری استرالیا بر ایده‌های موثر برای حفظ دیواره بزرگ مرجانی دبیرکل موتلفه: تجمع مشهد آرام بود؛ بعدش هم نمازجماعت خواندند/اختلاف اصولگراها را بزرگ نکنید وزارت ورزش آب و فاضلاب بانک ملی راهداری وزارت نفت ماجرای عجیب درباره یک مقام سیاسی زلزله یزد را لرزاند راهنمای انتخاب بوت‌های زمستانی سوشی فیلادلفیا رول را با سس سویا میل کنید پیتزا با نان پیتا؛ پیتزای فوری و بدون دردسر عضویت ائمه جمعه در دانشگاه آزاد، سیاسی نیست بازیکن بوسنیایی مورد توجه علی کریمی قرار نگرفت حقیقت را دوست داریم، اما دروغ را بیشتر آمادگی روسیه برای آغاز گفت‌وگوی سیاسی بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی وام پرسود به پیام‌رسان‌های داخلی توضیح مدیرعامل منطقه آزاد ارس در مورد استعفایش پایان دی آخرین مهلت ارسال آثار عکاسان و خبرنگاران در دومین جشنواره عکس سپاه کربلا آیا نگه داشتن عطسه منجر به مرگ می‌شود؟ پوشش عجیب مهمان در مراسم بنیاد جهانی انرژی! /عکس 120 روز حیاتی برای تعیین سرنوشت برجام/ غروی: اتحایه اروپا نقش کلیدی در تغییر تصمیم ترامپ داشت/ دموکرات‌ها لابی کردند، جمهوری خواهان مخالف ترامپ شدند/ عربستان با تحریک اسراییل دنبال آغاز جنگ با ایران است اوقات شرعی 28 دی کرمان کره شمالی در اوج بحران وارد مذاکره می‌شود آیا جدا کردن سلبریتی‌ها از روشنفکران کار درستی است؟ زیر پوست انتقاد از رئیس جمهور چه می‌گذرد؟ تسویه ناحساب با سپرده‌گذاران شرط حضور نوازندگان زن روی صحنه (کاریکاتور)
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد یارانه دی ماه واریز شد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me