تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13761466
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۲:۵۲

سوال پژمانفر از وزیر بهداشت؛ چرا در بیمارستان‌ها موازین شرعی رعایت نمی‌شود؟ / مجلس از پاسخ وزیر قانع شد

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نصرالله پژمان‌فر سوالاتی را در خصوص قانون انطباق موسسات پزشکی از وزیر بهداشت پرسید که در نهایت اعلام کرد از پاسخ‌ها قانع نشده است اما مجلس به وزیر رای داد.
سوال پژمانفر از وزیر بهداشت؛ چرا در بیمارستان‌ها موازین شرعی رعایت نمی‌شود؟ / مجلس از پاسخ وزیر قانع شد

به گزارش خبرآنلاین، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال نصرالله پژمان‌فر از قاضی‌زاده وزیر بهداشت در دستور کار صحن علنی قرار گرفت. پژمان‌فر سوال خود را اینطور مطرح کرد: «چرا علیرغم وجود مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی و وظایف مصرح وزارت بهداشت در خصوص اجرای کامل قانون انطباق امور پزشکی با موازین شرع مقدس اسلام و ابلاغ دستورالعمل‌های اجرایی جهت نگهداری از بیماران و همراهان در محیط‌های درمانی باز هم شاهد نابسامانی و بی‌حرمتی آشکار به امر حریم بانوان در بیمارستان‌ها هستیم؟»

نماینده مردم مشهد گفت: «شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد بحث عفاف و حجاب هم در بیمارستان‌ها تاکیداتی داشتند حتی بنده زمانی که رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بودم آقای لاریجانی به بنده دستور دادند که این موضوع پیگیری شود حتی وقتی هم سوال مطرح شد وزیر بهداشت هم این ایراد را وارد می دانستند. ما آمدیم برای آقای قاضی زاده در حوزه بهداشت یار باشیم نه اینکه سنگ جلوی پای ایشان باشیم اما این مسئله باید هر چه سریعتر برطرف شود.»

پژمان فر در ادامه گفت: «پرسنل و مردم متدین ما احتیاج به مدیریت در این حوزه دارند اکنون می‌توانید به بیمارستانی مراجعه کنید که سونوگرافی در چه شرایطی برای خانم باردار انجام می‌شود. در شرایط امروز کشور ما یک میلیون و ۹۰۰ هزار زایمان طبیعی داشتیم که براساس آمار رسمی ۳۵۰ هزار سقط جنین و براساس آمار غیر رسمی هم ۵۰۰ هزار سقط جنین انجام شده است. امروز هم خدمات دهنده و هم خدمات گیرنده در مسیری قرار گرفته اند که در جهت عادی سازی گناه است بنده سوال کردم اینکه فرهنگ شده پزشک محرم است یعنی چه؟ چه کسی مرزهای این قضیه را تعیین کرده آیا آیین نامه‌هایی که به دست مسئولان نرسیده کافی است.» او در پایان گفت: «امروز در مرود عفاف و حجاب در بیمارستانها مسائلی را داریم که کسانی که خدمات می گیرند با مشکل مواجه هستند.»

وزیر بهداشت نیز در پاسخ به سوال حجت‌الاسلام پژمان‌فر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس در خصوص قانون انطباق موسسات پزشکی گفت: «️سال ۷۷ قانون انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرعی تصویب شد و آیین‌نامه اجرایی آن در سال ۸۰ در دولت به تصویب رسید و شورای انطباق به ریاست وزیر بهداشت و عضویت نمایندگان مجلس و ولی فقیه در دانشگاه‌ها تشکیل شد. ️حدود ۷ هزار زن در رشته زنان تربیت شدند و در این رشته مردان آموزش نمی‌بینند و در بسیاری از رشته های تخصصی و فوق تخصصی نیز زنان، حضور قابل توجهی دارند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه در رشته مامایی بیشتر از نیاز کشور، نیرو تربیت شده است، گفت: «در حوزه درمان و جراحی، تفکیک جنسیتی وجود ندارد و بیماران آزاد هستند که‌ پزشکان مرد یا زن را انتخاب کنند. علاوه بر این در برخی از رشته‌ها از جمله سونوگرافی و رادیولوژی با کمبود نیروی زن روبرو هستیم که ظرفیت پذیرش آنها دو برابر افزایش پیدا کرده و این مشکل در سال‌های آینده قابل جبران است. سال ۹۳ نیز شورای عالی انظباق در وزارت بهداشت احیا شد و دستورالعمل دانشگاهی و بیمارستانی آن تدوین و شورای معینی برای آن در نظر گرفته شد تا مصوبات آن اجرایی شود.»

به گفته هاشمی، ️بر خلاف فرمایش جناب پژمان‌فر در هیچ بخش زایمانی در بیمارستان‌های کشور، مرد و حتی پرستار مرد حضور ندارند بلکه همه نیروهای این بخش‌ها، ماما هستند و از سال ۱۳۱۸ مامای مرد در کشور تربیت نشده و چنین ادعایی صحیح نیست. علاوه بر این حدود ۲.۵ میلیون متر مربع از فضاهای بیمارستانی کشور در جهت تکریم مردم نوسازی و بازسازی شدند و بیش از ۴۰ هزار تخت بیمارستانی، جایگزین تخت‌های فرسوده شد. وزیر بهداشت در ادامه گفت: «️حفظ حرمت مردم را فقط در محرم و نامحرم خلاصه نمی‌کنیم بلکه حریم هر ایرانی باید رعایت شود. در این دوره اتاق‌های ۱۵ تخته به اتاق های ۴ و ۲ تخته تبدیل شدند.»

او در بخش دیگری از حرف‌های خود با اشاره به مناطق محروم گفت: «در مناطق محروم کشور بیش از دو هزار ماما بکارگیری شدند و کرامت انسانی را تا حد مقدورات رعایت کردیم اما انتظار داریم که همه کمک کنند تا کمبود ۷۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور جبران شود تا شاهد بستری شدن مردم در راهروهای بیمارستان‌ها نباشیم. ️امیدواریم مجلس به نحوی در فصل بودجه تصمیم‌گیری کند که کمبود تخت‌های بیمارستانی و بیمارستان‌های ویژه بانوان برطرف شود. ️در حال حاضر ۳۵ بیمارستان ویژه بانوان در کشور وجود دارد و امیدواریم که تعداد آنها افزایش پیدا کند.»

وزیر با اشاره به اینکه ️حدود یک میلیون و ۹۳۰ هزار زایمان طبیعی به صورت رایگان و ۱۱۷ هزار زایمان طبیعی بدون درد در کشور انجام شد و یک میلیون مادر باردار آموزش های لازم را دیدند، گفت: «️تاکید و تشویق ما بر گسترش بیمارستان‌های ویژه بانوان در کشور است. در همین میان در آینده‌ای نزدیک در کرج، بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی ویژه بانوان به بهره‌برداری می‌رسد. در کرج در سال ۹۳ شاخص تخت بیمارستانی ۰.۶ تخت به ازای هر هزار نفر بود که در حال حاضر به ۱.۷ تخت بیمارستانی رسیده است.» او در ادامه گفت: «باید قدرشناس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی باشیم، این افراد تعصب زیادی به رعایت حدود شرعی دارند و با پذیرش مسئولیت در این حوزه ایثار کردند.»

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه آیین‌نامه‌ای برای پرسنل درمانی و نحوه پوشش آنها نوشته شده است، گفت: «در حال حاضر، ۵۰ هزار نفر از پرسنل درمانی ما آموزش احکام دیده‌اند. بیمارستان‌های ما بخشی از جامعه هستند و پرستاران ما جز شریف‌ترین قشر هستند. بنابراین در صورتی که امکانات در اختیار داشته باشیم و عمل نکنیم می‌توانیم معترض باشیم.» او گفت: «چرا باید پرستاری از بیمار مرد توسط پرستار زن صورت گیرد؟ چون پرستار مرد کم داریم! من از کجا نیروی زنی بیاورم که بتواند یک بیمار با وزن ۱۲۰ کیلوگرم را جابه‌جا کند! در حال حاضر ۱۲۰ هزار پرسنل درمانی از جمله پرستار نیاز داریم.»

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بسیاری از کسانی که مسئولیت قبول می‌کنند فقط به خاطر رضایت مردم و خدا و انجام تکلیف دینی آمده‌اند، گفت: «انتظار این را داشتم‌که بپرسند چه تعداد معتاد و بیمار مبتلا به ایدز در کشور داریم. در شهر مشهد، پس از ۳۰ سال، در همین سه سال ۳ بیمارستان ساخته شده است. ایجاد عدالت مهم ترین موضوع است و امید است که همه ما به نحوی عمل کنیم که کمکی به حل مشکلات مردم کنیم.»
پس از ارائه توضیحات وزیر بهداشت، نماینده مشهد اعلام کرد از پاسخ‌های او قانع نشده است و پاسخ‌های وزیر به رای نمایندگان گذاشته شد. نمایندگان نیز با ۶۱ رای موافق، ۱۱۷ رای مخالف و ۱۰رای ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند از پاسخ‌های وزیر بهداشت قانع شده‌اند.

 

۴۲۲۳۸

 

#سیدحسن هاشمی #کمیسیون فرهنگی مجلس #وزارت بهداشت
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


زمانبندی مسابقات جام ملت‌های فوتسال 2018 اعلام شد تاثیر ویتامین c بر پوست انفجار در سوئد طرز تهیه رشته پلو با مرغ، غذای سنتی ایرانی اعدام دو متجاوز در کرج تیلرسون: برای حذف «تهدید استراتژیک ایران» در سوریه می‌مانیم زلزله 4.5 ریشتری بهاباد را در استان یزد لرزاند پدرکشی فجیع با تبر در بهشهر! تاریخ حوزه‌های علمیه نیازمند دایره المعارف منظم، دقیق و تحلیلی است هنوز زمان رعایت استانداردهای خودروهای داخلی نرسیده است؟! ماجرای بخشش اموال اشرف پهلوی چه شد؟ + فیلم دستگیری 13 خرده فروش مواد مخدر در ممسنی نماد مردانگی پهلوانان ایرانی در کجا به نمایش گذاشته شد؟ + عکس فیلم: ترفندهای به درد بخور برای آشپزی بلژیک 19 میلیون یورو به آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی کمک مالی می‌کند سرمایه‌گذاری استرالیا بر ایده‌های موثر برای حفظ دیواره بزرگ مرجانی دبیرکل موتلفه: تجمع مشهد آرام بود؛ بعدش هم نمازجماعت خواندند/اختلاف اصولگراها را بزرگ نکنید وزارت ورزش آب و فاضلاب بانک ملی راهداری وزارت نفت ماجرای عجیب درباره یک مقام سیاسی زلزله یزد را لرزاند راهنمای انتخاب بوت‌های زمستانی سوشی فیلادلفیا رول را با سس سویا میل کنید پیتزا با نان پیتا؛ پیتزای فوری و بدون دردسر عضویت ائمه جمعه در دانشگاه آزاد، سیاسی نیست بازیکن بوسنیایی مورد توجه علی کریمی قرار نگرفت حقیقت را دوست داریم، اما دروغ را بیشتر آمادگی روسیه برای آغاز گفت‌وگوی سیاسی بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی وام پرسود به پیام‌رسان‌های داخلی توضیح مدیرعامل منطقه آزاد ارس در مورد استعفایش پایان دی آخرین مهلت ارسال آثار عکاسان و خبرنگاران در دومین جشنواره عکس سپاه کربلا آیا نگه داشتن عطسه منجر به مرگ می‌شود؟ پوشش عجیب مهمان در مراسم بنیاد جهانی انرژی! /عکس 120 روز حیاتی برای تعیین سرنوشت برجام/ غروی: اتحایه اروپا نقش کلیدی در تغییر تصمیم ترامپ داشت/ دموکرات‌ها لابی کردند، جمهوری خواهان مخالف ترامپ شدند/ عربستان با تحریک اسراییل دنبال آغاز جنگ با ایران است اوقات شرعی 28 دی کرمان کره شمالی در اوج بحران وارد مذاکره می‌شود آیا جدا کردن سلبریتی‌ها از روشنفکران کار درستی است؟ زیر پوست انتقاد از رئیس جمهور چه می‌گذرد؟ تسویه ناحساب با سپرده‌گذاران شرط حضور نوازندگان زن روی صحنه (کاریکاتور) عکس: زمین فوتبال جالب در کرواسی محکومیت مردی به پرداخت مهریه 1200 نان بربری! مهمترین اخبار جهان (7-19) صعود سخت چلسی 9 نفره با پنالتی
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد یارانه دی ماه واریز شد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me