تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسکا
دسته:اجتماعی()
کد خبر:13761485
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۲:۵۳

مراکش چگونه خیابان‌هایش را برای زنان امن کرد؟

یک نظرسنجی در مراکش، نشان داد 60 درصد از زنان ترجیح می‌دهند بعد از تاریک شدن هوا، خانه‌شان را ترک نکنند؛ با توجه به این آمار، ایمن‌سازی شهرها و وسایل نقلیه عمومی برای زنان آغاز شد.
مراکش چگونه خیابان‌هایش را برای زنان امن کرد؟

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از خبر آنلاین ،پیدا کردن زنان یا دختربچه‌ها و دختران نوجوانی که تجربه‌ای از انواع آزار جنسی در خیابان نداشته باشند، کار ساده‌ای نیست. توجهات و تعریفات ناخواسته‌ جنسی، انواع عبارات توهین‌آمیز یا آمیخته با طنز درباره اندام زنان، تنه زدن، قرار گرفتن در معرض نمایش اندام جنس مخالف و بسیاری دیگر از اشکال آزار جنسی، مواردی هستند که در کشورهای مختلف، امنیت عبور و مرور زنان را در خیابان‌ها تهدید می‌کنند و البته به ندرت، غیرقانونی اعلام شده‌اند و مجازات دارند.

اما در سال‌های اخیر، زنان نسبت به این تعرض‌ها ساکت نمانده‌اند، صدای اعتراضشان بلندتر شده و توجه مردم عادی و سیاستگذاران را برای منع آزارهای جنسی جلب کرده‌اند. نمونه‌هایی از این موارد را اینجا، اینجا و اینجابخوانید.

در عین حال، واحد زنان سازمان ملل هم در این زمینه اقداماتی را انجام داده؛ از جمله برنامه‌ریزی طرح‌هایی برای امن کردن شهرها. یکی از این طرح‌ها در مراکش به مرحله اجرا درآمده است؛ طرحی برای امنیت زنان در همه‌جای شهر، از تاکسی و اتوبوس گرفته تا پیاده‌روها و خیابان‌ها.

اهمیت این اقدام در مراکش این است که در این کشور، علیرغم تعداد زیاد موارد خشونت علیه زنان در فضاهای عمومی، پیش نویس قانون خشونت علیه زنان هنوز تصویب نشده است. آخرین نظرسنجی ملی که در سال 2009 در مراکش انجام شده بود، نشان می‌داد 62.8 درصد از زنانی که در شهرها زندگی می‌کنند، نوعی خشونت و آزار جنسی را تجربه کرده‌اند، نظرسنجی محلی دیگری که در سال 2015 در این کشور انجام شد، نشان داد 67 درصد از زنان در طول 12 ماه قبل، چنین تجربه‌ای داشته‌اند، 60 درصد از زنان گفتند ترجیح می‌دهند بعد از تاریک شدن هوا، خانه‌شان را ترک نکنند و در این میان تنها 9 درصد زنان اعلام کردند که آزار جنسی را که در خیابان به آنها وارد شده، به پلیس گزارش کرده‌اند.

با توجه به این آمارها، بخش زنان سازمان ملل، در سال 2014 یک ابتکار شهری با کمک مردم در مراکش راه انداخت که طی آن شهرها را برای زنان به فضایی امن تبدیل کند. در این ابتکار، اشخاصی از تخصص‌های مختلف دعوت به کار شدند؛ از پلیس‌ها گرفته تا مسئولان حمل و نقل و کارشناسان رسانه. در چنین طرحی بنا بر این بود که مشخص شود زنان در چه شرایطی احساس عدم امنیت دارند، مجرمان چه کسانی هستند و چه اقداماتی برای تامین امنیت زنان مفید است.

از آنجایی که وسایل حمل و نقل عمومی و خیابان‌ها بیشترین مکان‌هایی بودند که آزار جنسی در آنها گزارش شده بود، تلاش شد ایمن‌سازی از این فضاها شروع شود بنابراین یکی از اقدامات مهم و موثر، این بود که رانندگان و مسئولان حمل و نقل را نسبت به آزارهای جنسی آشنا کنند و با کمک اتحادیه‌های کارگری و آموزش‌های لازم، رانندگان نسبت به انواع آزاری که ممکن است در وسایل نقلیه علیه زنان اتفاق بیفتد و نوع برخوردی که باید در چنین شرایطی داشته باشند، آشنا شوند.

«هجا نایما» یکی از معدود زنانی است که در مراکش راننده تاکسی بوده. او درباره کلیشه‌های جنسیتی که در طول کارش دیده، می‌گوید: «وقتی به عنوان راننده تاکسی کار می‌کردم، جمله‌های ضدزن و کلیشه‌آمیزی از سوی مردان همکارم می‌شنیدم. یکی از آنها می‌گفت برو خانه نان بپز و نهار درست کن. این کار برای زنان نیست.»

او مشتریان زیادی از بین زنان داشته که ترجیح می‌داده‌اند به جای این که سوار تاکسی مردان شوند، راننده زنی آنها را به مقصد برساند که در آینه آنها را نگاه نمی‌کند، به آنها جملات کنایه‌آمیز نمی‌گوید و سر حرف را با آنها به هر بهانه‌ای باز نمی‌کند. نایما می‌گوید: «توانایی‌هایم را می‌دانستم و کارم را دوست داشتم اما درنهایت، فشارهای اجتماعی باعث شد از این شغل دست بکشم.» او امروز یک فعال در زمینه آگاهی‌رسانی برای امن کردن خیابان‌ها برای زنان است.
در سال 2015، بخش زنان سازمان ملل همچنین با یک شرکت خصوصی اتوبوسرانی در مراکش وارد مذاکره شد تا طی یک همکاری مشترک، شبکه بزرگی از اتوبوس‌ها را در سراسر مراکش فراهم کرده و برای پیشگیری از خشونت جنسی، آموزش‌های یکپارچه‌ای به رانندگان بدهد. از آن زمان تاکنون 1520 راننده در این زمینه آموزش دیده‌اند که در مواجهه با آزار جنسی علیه زنان در اتوبوس‌، ایستگاه اتوبوس و اطراف آن چه واکنشی داشته باشند.«عبدالله لمبرکی» یکی از این رانندگان اتوبوس است که تحت این آموزش‌ها بوده و می‌گوید: «ما رانندگان اتوبوس به دلیل این که مدام در شهر تردد داریم، در معرض مشاهده تعداد زیادی از آزارهایی هستیم که در خیابان یا در وسایل نقلیه عمومی علیه زنان اتفاق می‌افتد. پیش از این، نمی‌دانستیم باید چه مواجهه‌ای با این موارد داشته باشیم، اما این دوره آموزشی به ما یاد داد چطور امنیت را در اتوبوس‌هایمان فراهم کنیم و در عین حال، وقتی آزار جنسی را در خیابان دیدیم چه کار کنیم و آن را به کجا گزارش دهیم. درواقع با این آموزش‌ها، اقداماتی برای محافظت از مسافران اتوبوس در برابر اعمال خشونت‌های مختلف انجام می‌دهیم. این مسئولیت ما، به عنوان شهروندان و رانندگان، برای ایجاد یک فضای امن برای همه کاربران است.»اما علاوه بر آموزش رانندگان، اقدام دیگری هم در مراکش برای کاهش آزار خیابانی علیه زنان راه افتاد و آن هم آموزش عمومی مردم از طریق رسانه‌های جمعی بود. محمد الکنور، روزنامه‌نگاری است که 25 سال است با تعدادی از رسانه‌های مهم مراکش کار می‌کند. او یکی از 27 روزنامه‌نگار محلی بود که درمورد نحوه بهبود نمایش زنان در رسانه‌ها، به عنوان بخشی از برنامه ایمن‌سازی شهر و فضای عمومی امن در مراکش، آموزش داد.

این روزنامه‌نگار می‌گوید: «جلوگیری از آزار و اذیت جنسی زنان در عرصه‌های عمومی، به تغییر در ادراکات و دیدگاه‌های عمومی نیاز دارد، زیرا اغلب این تصور وجود دارد که این خشونت‌های کلامی و جنسی در خیابان، بی‌اهمیت و معمولی است، این تصور هم از اینجا ناشی می‌شود که زنان در رسانه‌ها به عنوان نمادهای سرگرمی نمایش داده می‌شوند و مردان خودشان را محق می‌دانند که هر رفتاری دلشان می‌خواهد،‌ با آنها داشته باشند.»

این فعال اجتماعی تاکید می‌کند: «مسئولیت ما این است که کلیشه‌های موجود در رسانه‌ها را متوقف و کمک کنیم زنان به حقوقشان برای تردد در شهر در طول شبانه‌روز دست پیدا کنند. زنان و دختران آزار و اذیت جنسی را در فضاهای عمومی تجربه می‌کنند: در خیابان‌ها، اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها، ساحل، کافه‌ها و ... بنابراین، هر کس باید در تلاش برای کاهش این خشونت و ایمن ساختن فضاهای عمومی برای زنان تلاش کند تا آنها هم مثل مردان بتوانند از خدمات شهری بهره مند شوند.»

اما نتیجه این تلاش همگانی چه بود؟ سال گذشته، اولین ارزیابی بعد از این آموزش‌ها در مراکش انجام شد و این نتیجه به دست آمد که نگرش مردم نسبت به بی‌اهمیت بودن آزار خیابانی علیه زنان تغییر کرده، بسیاری از زنان، چگونگی حفاظت از خودشان را آموخته‌اند، درباره آزارهایی که علیه آنها در خیابان انجام می‌شود حرف می‌زنند، به آزارگران تذکر می‌دهند و این آزارها را به پلیس گزارش می‌کنند.

یکی از زنان شرکت‌کننده در این آموزش‌های تامین امنیت می‌گوید: «هیچکس تا به حال از من نپرسیده بود نگرانی من درمورد محله زندگی‌ام چیست.‌ این آموزش‌ها و حرف زدن به صورت گروهی از خشونت‌های خیابانی، به من احساس قدرت داده و فهمیده‌ام که در این مورد تنها نیستم و چه کارهایی می‌توانم انجام دهم. حالا با خیال راحت‌تری می‌توانم به خیابان قدم بگذارم و بدانم کسانی هستند که برای ایستادگی در برابر این آزارها به من کمک می‌کنند.»

705

#امنیت اجتماعی #خشونت علیه زنان #حضور زنان در جامعه #ر مراکش #انواع آزار جنسی #ایمن‌سازی شهرها #وسایل نقلیه عمومی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image


نگهداری از بیماران روانی، مجازات زن و مرد خیانتکار تیلرسون: آرزو داریم نفوذ ایران در سوریه کم شود واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال ترکیه خواستار خلع سلاح کردهای سوریه شد واردات چه کالاهایی بیشترین منفعت را دارد؟ +اینفوگرافیک آیا آنکارا و ریاض نگران سوآپ نفت کرکوک‌اند؟ یارانه‌های نفت‌سوز! عکس: تنها «وزیر تنهایی» در انگلیس! حمله به یک مهد کودک در حلب اتهام ترامپ به روسیه در همکاری با کره شمالی صفحه اول روزنامه‌های پنج شنبه 28 دی مویه لیدرهای اصلاحات بر عالیجناب سرخپوش! تیلرسون: از بین بردن نفوذ ایران، از جمله اهداف ما است جشنواره فیلم فجر تاثیر خوبی در آینده فیلم‌ها دارد تحویل 7 کانکس به زلزله زدگان نیازمند دهستان جور پدرکشی فجیع با تبر/ پسر، خانه را آتش زد آیا سوئد برای جنگ احتمالی با روسیه آماده می‌شود؟ اروپا آماده همراهی آمریکا در تحریم ایران پس لرزه‌های سخنان روحانی درباره نقد معصومین /غرویان: تعجب آور است که آقای مصباح در برابر حمله احمدی نژاد به رئیس قوه قضائیه سکوت کرد /در زمان احمدی نژاد می‌گفتند اطاعت از رئیس جمهور اطاعت از خداشت /خود رهبری خودانتقادی دارند و بعد از اغتشاشات گفتند ما هم اشکال داریم /روحانی بیش از بحث درباره نقد معصومین را ادامه ندهد ماجرای دیدار ولادیمیر پوتین و سردار قاسم سلیمانی چه بود؟ انفجار مهیب در سوئد/ پلیس به حالت آماده باش در آمد عقب نشینی ژنرال ضدایرانی / حامی سرسخت حمله به ایران تغییر موضع داد با این 6 ترفند خانگی، ابروهای خود را پرپشت کنید سرنوشت قیمت بنزین در سال 97 برخورد دو کشتی جنگی ترکیه‌ای و یونانی در دریای اژه 10 کتاب پرفروش «آی بوک اپل» در ژانویه 2018/ کتاب ضد ترامپ همچنان در صدر بازی گلشیفته فراهانی در یک فیلم اسرائیلی به روایت روزنامه کیهان اکبری: اظهار نظر درباره سانچی، بدون دانش و حضور در صحنه نامربوط است سرمربی تراکتورسازی انتخاب شد برانکو به دنبال انتقام از آقای خاص / زندگی مشترک با عدد 4! +تصاویر "دخترک موش، مرد و آرزوش" به اجرای دوم رسید مرگ 20 مزدور سعودی در عملیات یمنی‌ها در «جوف» لحظه‌های شیرین پای چوبه دار/عید آجیل می‌خریم چگونه می‌توان به 200 میلیارد دلار دست یافت؟ سنتی هایی که مدرن شدند/از لابی با جامعه روحانیت تا ائتلاف با چپ! بیانیه دبیرکل سازمان ملل درباره برجام پلمب 15 باغ تالار، برخورد با اصناف متخلف مردم عزادار قائمشهر در فراق ملوان نفتکش سانچی در محله این دریا دل مراسم برپا داشتند طنز؛ آن قدر از فیلترینگ نوشتیم که دیگر خز شد! چهره جدید سوپراستار معروف سینما +عکس موافقت آمریکا با فروش سامانه موشکی به عربستان برنامه نهمین روز جشنواره موسیقی فجر حضور سرپرست پرسپولیس در اردوی سرخ پوشان+عکس عکس/ نیمار در نقش سوپراستار مخالفت وزارت امور خارجه آمریکا با تحریم صدا و سیما ضروری‌ترین اپلیکیشن‌ها برای گوشی‌های اندرویدی کدام سریال ایرانی به پاپ اهدا شد؟
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند سردار جزایری: ایجاد شکاف بین مردم و سپاه حربه دشمن است عکس/ مجلس ترحیم حجت‌الاسلام مظاهری رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me