تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:آنا
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13761847
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۰۳

رشد بهره‌وری سرمایه در «ایران‌گچ» / افت محسوس بهره‌وری در صنعت گچ

بررسی کارنامه بهره‌وری شرکت ایران‌گچ حاکی از آن بود که «بهره‌وری هزینه نیروی کار» و «بهره‌وری سرمایه» این شرکت در سال‌های 88-94 فراتر از اهداف برنامه پنجم توسعه و میانگین کل این صنعت است.
رشد بهره‌وری سرمایه در «ایران‌گچ» / افت محسوس بهره‌وری در صنعت گچ

گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، داوران هشتمین جشنواره ملی بهره‌وری پس از ارزیابی عملکرد کارخانه‌های فعال در حوزه تولید گچ و محاسبه «بهره‌وری هزینه نیروی کار» و «بهره‌وری سرمایه» آنها و مقایسه این آمار با اهداف برنامه پنجم توسعه و میانگین کل صنعت گچ کشور، کارنامه بهره‌وری کارخانه‌های این حوزه را منتشر کردند.

بهره‌وری هزینه نیروی کار

بر پایه این گزارش، داوران مبنای ابتدایی این ارزیابی را سال 87 و عدد آن را برابر 100 تعیین کردند و مابقی سال‌ها تا سال نهایی این ارزیابی یعنی سال 94، میزان بهره‌وری هزینه نیروی کار مورد بررسی قرار گرفته است.

با نگاهی به جدول زیر در می‌یابیم که شرکت «ایران‌گچ» توانسته میانگین بهره‌وری خود را در بدترین شرایط هم نزدیک و حتی بالاتر از میانگین سال پایه نگاه دارد و خود را از برنامه پنجم توسعه دور نکند البته این شرکت همیشه چند گام از میانگین کل صنعت گچ جلوتر حرکت کرده است.

نخستین سال بررسی «بهره‌وری هزینه نیروی کار» مصادف با ضعیف‌ترین آمار این شرکت بود؛ اما ضعیف به معنای ثبت آماری منفی نبوده زیرا طی سال 88 شرکت «ایران‌گچ» با ثبت میانگین 101 درصدی بهره‌وری هزینه نیروی کار،‌ تنها به اندازه 4درصد از اهداف برنامه پنجم توسعه جاماند اما در مقایسه آمار این شرکت با میانگین کل صنعت گچ، شاهد آن هستیم که 8درصد هم جلوتر حرکت کرده است.

از سال‌های 89 به بعد، همواره وضعیت بهره‌وری هزینه نیروی کار این شرکت با رشد قابل توجهی همراه بوده به شکلی میانگین بهره‌وری در این بخش به نسبت سال پایه با 40درصد رشد همراه شد تا به شاخص 140درصد برسد؛ شاخص 140درصدی بهره‌وری در مقایسه با اهداف برنامه پنجم توسعه نیز رقمی بالاتر بود چراکه آمار برنامه پنجم در بهترین شرایط باید بر شاخص 110درصد می‌رسید که این عملکرد گویای وضعیت مناسب شرکت ایران‌گچ در این صنعت بوده و از طرف دیگر شاخص بهره‌وری این شرکت حدود 37درصد بالاتر از میانگین گروه صنعت گچ را ثبت کنند.

بر پایه این گزارش، سال 90 شاهد رکورد و جهشی جالب در بهره‌وری سرمایه این شرکت هستیم زیرا طبق کارنامه بهره‌‌وری، ایران‌گچی‌ها توانستند شاخص 215درصدی را در این بخش از خود برجای بگذارند؛ شاخص 215درصدی نسبت به سال پایه 115درصد، نسبت به اهداف برنامه پنجم، 100درصد و نسبت به میانگین کل صنعت گچ خدود 105درصد بالاتر به ثبت رسیده است.

در ادامه مسیر شرکت‌های تولیدی و همزمان با افزایش تحریم‌ها و کاهش صنعت ساخت‌وساز در سال‌های پایانی دولت دهم، بهره‌وری هزینه نیروی کار با اندکی کاهش روبه‌رو شد که بر همین اساس شرکت ایران‌گچ باردیگر آمارهای بالایی را در مقایسه با دیگر شرکت‌ها از خود برجای گذاشت.

طی سال91، شاخص‌ بهری‌وری بر عدد 194درصد ایستاد و در مقایسه با رشد میانگین اهداف برنامه پنجم این شاخص بهره‌وری حدود 73درصد جلوتر بوده و همین آمار در مقایسه با میانگین کل صنعت نیز حدود 86درصد بیشتر بوده است.

در بررسی «بهره‌وری هزینه‌ نیروی کار» این شرکت در سال92، میزان بهره‌وری این شرکت چندان تغییری نداشت اما برنامه‌های توسعه‌ای و میانگین شاخص کل صنعت به نسبت مقایسه سال گذشته فراتر رفته و آمار ایران‌گچ را تضعیف کرده است؛‌ بر همین اساس اهداف برنامه پنجم توسعه به نسبت سال پایه، حدود 126درصد و میانگین کل صنعت 129درصد تعیین شده بود که آمار 195درصدی این شرکت، ترازهای بهره‌وری سالانه را کمی کاهش داد.

در ادامه مسیر سال93، سال بازگشت بهره‌وری به رکوردزنی بود، این آمارهمچون سال 90 بر پایه 215درصد ایستاد تا باردیگر صنعت گچ با رشد روند بهره‌وری همگام و همراستا باشد اما شاخص‌های اهداف برنامه پنجم نیز رشد پیدا کرده بوده و این میانگین بر عدد 131درصد ایستاد اما شاخص میانگین بهره‌وری کل صنعت به نسبت سال 90 بی‌تحرک و البته نسبت به سال گذشته آن (سال 92) با 19درصد کاهش همراه بوده است.

در سال انتهایی بررسی این شاخص (94)، بهترین رکورد بهره‌وری در این شرکت بدست آمد و توانست با ثبت شاخص 222درصد بهترین آمار را به نسبت سال پایه و سال گذشته خود به ثبت برساند؛ آمار ایران‌گچ حاکی از آن است که این شرکت 86درصد به نسبت اهداف برنامه پنجم توسعه جلوتر بوده و البته با سقوط میانگین کل صنعت گچ که به شاخص 78درصد، ایران‌گچ توانست در بین شرکت‌های تولیدی گچ بهترین رکورد را از خود برجای بگذارد.

بهره‌وری سرمایه

در قسمت بهره‌وری سرمایه نیز سال پایه (100=87) مبنا قرار داده شده که عملکرد این شرکت گویای رشد پله به پله بهره‌وری سرمایه به صورت سالانه است.

مقایسه میانگین این شاخص با میانگین کل صنعت گچ گویای آن است که وضعیت شاخص کل صنعت وضعیت جالبی را تجربه نکرده و در مقایسه‌های سالانه بین 88-94 همیشه با تفاوت فاحش بین شاخص‌ها همراه بوده است.

مرکز مدیریت بهره وری ایران با راه اندازی سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران در حال حاضر تنها پایگاه داده در سطح کشور است که اطلاعات اقتصادی و بهره‌وری بیش از 5000 بنگاه اقتصادی در 52 رشته فعالیت در اختیار دارد.

این کارنامه تنها شامل 3 شاخص اصلی بهره‌وری بوده که برای اعضای این مرکز به صورت رایگان صادر می‌شود، اعضایی که متقاضی سطح بالاتری از اندازه‌گیری، تجزیه و تحلیل شاخص‌های اقتصادی و بهره‌وری هستند.

#ایران گچ #تحلیل #بهره وری سرمایه #بهره وری هزینه نیروی کار #صنعت گچ #آمار منفی #مقایسه آمار این شرکت #میانگین کل #شاخص 140درصدی #اهداف برنامه پنجم #رقمی بالاتر #کارنامه بهره وری #جشنواره ملی بهره
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


بانک مرکزی: پول دست مردم کم شد روحانی هفته بعد با مردم سخن خواهد گفت (عکس) در کویر لوت، حمام شن بگیرید هوای تهران بعد از یک روز برفی بار دیگر ناسالم شد کشف پیکر یکی از مفقودینِ حادثه ناوشکن دماوند سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور احتمال فعال شدن گسل‌های رشته کوه البرز هشدار آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران محموله میلیاردی کالای قاچاق در شهرضا به مقصد نرسید فوتبال قهرمانی زیر 23 سال آسیا؛ / کره جنوبی با حذف استرالیا سرگروه شد حضور سفیر ایران در مراسم معارفه طارمی آمریکا با تشکیل نیروی مرزی روابط آنکارا-واشنگتن را تهدید می‌کند نشست علمی پیرامون سخنان رئیس جمهور در مدرسه علمیه رضوی بیرجند برگزار می‌شود نقش آیت الله موسوی جزایری در راه‌اندازی تظاهرات علیه رژیم پهلوی اهتزاز پرچم اسلام بر فراز قله‌های بیت‌المقدس نزدیک است/ قوای نظامی ایران فاتح اسرائیل و آمریکا خواهد بود همایش حوزه انقلابی در ساری برگزار می‌شود مراسم چهلم شهید کاردیده برگزار شد مسببان وضع فعلی رودخانه کارون محاکمه شوند واشنگتن به ایران اجازه نمی‌دهد نظام مالی آمریکا را تضعیف کند شاگردان خداپرست در جدال با شاگردان عطایی ناکام ماندند تولید بیش از 65 هزار تن گوشت مرغ در خوزستان 21 تکواندوکار در اردوی تیم ملی نوجوانان دختر باقی ماندند همه می‌دانند که برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست نقدینگی 1424 هزار میلیارد تومانی زمینه‌ساز تورم یا رونق اقتصادی؟ دو نفر دیگر! (گفت و شنود) کیهان و خوانندگان فتنه و ضرورت هوشیاری (یادداشت میهمان) اخبار ویژه اتحادیه اروپا موضع ترامپ درباره برجام را بررسی می‌کند ساز و کار پایش سیاست ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد محورهای دیدار روز جمعه ماکرون و مرکل اعلام شد سردار غیب‌پرور: علمای اهل سنت نور چشم ما هستند شورای مشورتی بسیج هنرمندان شهرستان بهار هشدار خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران شرایط شکلی دادنامه در دیوان عدالت اداری چگونه است؟ استاندار کرمان: سمن‌ها باید در نهضت سازندگی سهیم شوند وعده نتانیاهو برای زمان انتقال سفارت به قدس خزانه‌داری آمریکا درباره تجارت با ایران هشدار داد سرمایه‌گذاری 90 میلیارد دلاری خودروسازان جهان در خودروی الکتریکی عرضه تازه‌ترین خودروی هیبریدی بی ام و بازگشت 3 مصدوم پدیده در آستانه دیدار با استقلال متقاضیان چطور وام اشتغال روستایی دریافت کنند؟ در خانه هایتان گل رافت و عطوفت بکارید نگهداری ساختمان‌ها از طراحی مهم‌تر است رسمی؛ تئو والکات به اورتون پیوست سلفی سردار آزمون با جوجه‌های فامیل! (عکس)
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) حبس 13 فرزند توسط والدین آمریکایی تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات پدر و مادر آمریکایی 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند واریز مستمری و یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس یارانه نقدی دی ماه واریز شد موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید واریز یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند دیدار شرکت کنندگان کنفرانس بین المجالس با رهبر انقلاب تا همایش خبرخوب شبهه‌پراکنی درباره کشتی سانچی داستان سرایی است فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند ضرغامی: خبر نباید دروغ باشد/امروز شاهد تولید خبرهای دروغ هستیم/کار رسانه، کار کارمندی نیست/ اینکه می‌گویند دروغ نگو اما همه راست را هم نگو صحیح نیست/بهتر است با مردم صادق باشیم برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند تصاویر/ روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی 96 نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! نام 5 ایرانی در فهرست معماران تأثیرگذار خاورمیانه کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات حاشیه‌ای کمپ تیم ملی روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود یارانه دی واریز شد واقعیت حادثه «سانچی» دردست بررسی است خبر 20، سه شنبه 26 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! طرح جدید ترافیک زمینه ساز تشدید ترافیک و آلودگی هوا پایتخت/دریافت عوارض شهری از خودروها غیرکارشناسانه است عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me