تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:13762585
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۲۶

استانداردها از افزایش اشتغال‌زایی می‌گویند، آمارها از افزایش بیکاری

هر روز خبرهای مسرت بخشی در خصوص کاهش آمار بیکاری در استان‌های مختلف منتشر می‌شود، اخباری همچون اشتغال‌زایی 26 هزار نفری در البرز، 4 هزار و 400 نفری در آذربایجان غربی، 8 هزار و 187 نفری در سمنان و غیره که همگی نوید ریشه‌کن شدن رکود، فقر، بیکاری و به حرکت در آمدن چرخ اقتصادی را می‌دهند. اتفاقی که به عنوان یکی از وعده‌های دولت یازدهم و دوازدهم از ابتدا مطرح بود و این آمارهای گاه و بیگاه مسئولان استانی از محقق شدن آنها حکایت دارند. حالا در بین تمام این خبرهای خوش معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی از رتبه نه چندان خوب 117 ایران در فضای کسب و کار بین‌المللی پرده بر می‌دارد. موضوعی که نمایندگان مردم در مجلس هم معتقدند که آمار ارائه شده اشتغال‌زایی با جمعیت بیکار همخوانی ندارد.
استانداردها از افزایش اشتغال‌زایی می‌گویند، آمارها از افزایش بیکاری

نويسنده: ميترا شهبازي

هر روز از گوشه و کنار اخبار مسرت بخشي در راستاي اشتغال‌زايي در استان‌هاي کشور منتشر مي‌شود و بر اساس اين اطلاعات به نظر مي‌رسد، دولت دوازدهم به هدف اصلي خود يعني ريشه کن کردن فقر، رکود و بيکاري جامه عمل پوشانيده باشد. در اين رابطه مي‌توان گذري به گفته نمايندگان دولت در استان‌هاي مختلف در راستاي تعداد فرصت‌هاي اشتغال‌زايي ايجاد شده گذري زد. محمدعلی نجفی، استاندار البرز در اين خصوص مي‌گويد:« سهم ۳۳ هزار نفری اشتغال برای استان به ۴۵ هزار نفر افزایش پیدا کرده و خوشبختانه تاکنون براي ۲۶ هزار نفر در البرز شغل ایجاد شده است.» 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی هم با اشاره به فرصت‌هاي اشتغال‌زايي ايجاد شده در استان آذربايجان غربي بيان مي‌کند:« تاپايان امسال قرار است 4هزار و 400 شغل در بخش کشاورزی آذربایجان غربی ایجاد شود.» رسول جلیلی با اشاره به اينکه اين آمار تنها مختص به بخش کشاورزي است و تمام زيرساخت‌ها براي ايجاد اين تعداد شغل فراهم شده است، مي‌افزايد:« در بخش مکانیزاسیون ۵۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در حوزه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری نیز ۷۶ میلیارد تومان تسهیلات تخصیص داده شده است که به متقاضیان بر اساس اولویت بندی پرداخت می‌شود.»

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان نيز در راستاي ريشه کن کردن بيکاري در استان مي‌گويد:« خوشبخاتنه تا پایان آذر سال جاری براي هشت هزار و ۱۸۷ نفر اشتغال زايي شده است.» اسماعیل غنیان با اشاره به اينکه تلاش در راستاي اشتغال زايي در استان سمنان تا پايان سال همچنان ادامه دارد و اين رقم 8 هزار نفري افزايش چشمگيري خواهد داشت، مي‌افزايد:« تاکنون ۷۶ درصد تعهد اشتغال طی سال جاری در استان تحقق‌یافته است.»

صعود يا سقوط آمار بيکاري

البته در اين بين مسئولان استان‌هاي ديگري همچون کرمان، قزوين، اردبيل و غيره هم هستند که فقط به اعلام درصد بسنده کرده‌اند و از آمار بالاي 70 و 80 درصدي اشتغال‌زايي گفته‌اند. همچنان هم قرار است تسهيلات اشتغال‌زايي، وام‌هاي کم بهره بانکي و زيرساخت‌ها براي کاهش هر چه بيشتر بيکاري از سوي متوليان ارائه داده شود. حالا در حالي که خبرهاي مسرت بخشي از هر گوشه و کنار منتشر مي‌شود و به نظر مي‌رسد به زودي معضل بيکاري بخصوص در بين جوانان تحصيل‌کرده رفع شود، معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی در راستاي وضعیت ایران در رده‌بندی فضای کسب‌ و کار از رتبه نه چندان خوب ۱۱۷ در بين ديگر کشورها پرده بر مي‌دارد. حسین میرشجائیان حسینی مي‌افزايد:« همواره مجموعه دولت یازدهم و دوازدهم بهبود محیط کسب و کار را مورد توجه قرار داده است.»

حالا گويي هنوز هزار راه نرفته پيش پاي متوليان قرار دارد تا شاخص‌هاي اشتغال‌زايي کشور را به مرتبه مطلوبي برسانند. يکي از اين راه‌ها هم ايجاد شفافيت در بخش جذب نيرو در مقابل تعداد کساني است که طي سال‌هاي گذشته کار خود را از دست داده‌اند. مسئله‌اي که پيش از اين هم نمايندگان مردم استان‌ها در مجلس شوراي اسلامي نسبت به آن اظهار نگراني کرده بودند و معتقد بودند که نرخ بيکاري اعلام شده از سوي متوليان غيرواقعي است. گواه اين ادعا هم همين بس است که براي نمونه استان اردبيلي که مملو از فرصت‌هاي اشتغال‌زايي در بخش صنعت، معدن و کشاورزي است و گفته شده که بيش از 53 درصد از طرح‌هاي اشتغال‌زايي آن به خوبي اجرا شده، همچنان به گفته اکبر بهنامجور، استاندار اين استان، نه تنها معضل بيکاري در آن کاهش نيافته است بلکه به بالاي 65 هزار نفر هم رسيده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


وزیر ارشاد برای پاسخ به سؤالات نمایندگان در کمیسیون فرهنگی حاضر شد/ قاضی‌پور و مطهری از پاسخ وزیر قانع نشدند رایزنی تلفنی ظریف و لاوروف درباره برجام و سوریه برگزاری کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی در تهران بیانیه هادی العامری درباره علت جدایی ائتلاف فتح از ائتلاف النصر چهارمین جلسه دادگاه پرونده «دکل نفتی» برگزار شد فیلم | انتقاد از احتمال بزرگراه‌فروشی در تهران ضرغامی: مهارت خبرنگار منجر به تولید «خبرخوب» می‌شود نامه زیباکلام به صدیقی درباره بودجه مذهبی/جدول دلیل فوت دختر دروازه بان فوتبال ایران چه بود؟ بخشنامه جدید واردات خودرو/ عدم امکان ترخیص برخی خودروها بازار ارتقای سامانه‌های پرداخت الکترونیک و اتصال به نسخه جدید شبکه شتاب در بانک شهر تشکیل جلسه شورای عالی بیمه سلامت برای تعرفه‌های درمان اعتیاد و پیوند کلیه العامری: جدایی از ائتلاف العبادی به دلایل فنی بود نخست وزیر سابق پاکستان کاملا حامی عربستان است (ویدئو) کاسکوی موزیسین باهوش نامه بهارستانی‌ها به رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضائیه برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها/اولویت آزادی برای دانشجویان دختر/نمایندگان به اوین می‌روند؟ سبقت گردشگری اسپانیا از آمریکا انقلاب اسلامی، یک انقلاب فرهنگی بود رایزنی تلفنی ظریف و لاوروف درباره برجام و سوریه راه‌اندازی خط پرواز مستقیم از هند به فلسطین اشغالی ارزیابی نبرد حومه ادلب خانه کارگران در اراک راه‌اندازی می‌شود استان مرکزی پر شتاب در آموزش جنسی! /اجرای سند 2030 با کمک بهاییان پساب زندان چوبیندر استانداردهای لازم را دارد آغاز عملیات جابه جایی روستای پسرکانلو از ابتدای بهمن دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با رهبر انقلاب زمان بازگشت کامیابی‌نیا به میدان مشخص شد مشاور ساق ترامپ در پرونده «دخالت روسیه» به نمایندگان مجلس آمریکا توضیح می‌دهد سکونتگاه‌های غیررسمی ساوه به صورت موقت از انشعاب گاز برخوردار می‌شوند 80 درصد مرکبات تولیدی مازندران برداشت شد سقوط مرگبار کودک چهار ساله در چاه 150 متری «لبخند پاریز» رونمایی شد تجمیع سرمایه‌های خُرد توسعه تعاونی‌ها را به دنبال دارد رئیس جمهور ترکیه به واتیکان می‌رود امارات: درباره تخلف هوایی قطر مدرک داریم تاثیر تولد زودرس بر مهارت‌های گفتاری در کودکان ایران همواره در کنار سوریه خواهد بود مسعودزاده، مدیرعامل مستعفی مس کرمان: از برخی هواداران دل چرکین هستم؛ رابطه پدری و فرزندی با تیم دارم بزرگترین تفریح ترامپ چیست؟ کشتی کریستال پس از سانحه نفتکش سانچی/ عکس پاسخ به شایعه حمله‌موشکی به «نفتکش‌سانچی» و چند ابهام دیگر/ حقیقت ماجرا چیست؟ بزرگترین تفریح ترامپ چیست؟ ترامپ، فانتری لغو برجام را کنار خواهد گذاشت؟ پاسخ به ابهامات «سانحه نفت‌کش» / لغو سفر ظریف به چین/ رد هرگونه حمله به کشتی/ جانباختگان «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ 90 روز تا بررسی همه ابعاد حادثه برنامه دانشگاه آزاد برای جذب 50 هزار دانشجوی خارجی مجلس و دولت، مطالبات دانشجویان دکتری را در بودجه 97 لحاظ نکردند! / زحمات هشت ماهه دانشجویان دکتری نقش بر آب شد! هرگز جلوی عطسه‌تان را نگیرید! (تصویر) دستگیری پلیس قلابی در طرح رعد 7 ممنوعیت استفاده از کلمه بَند در گروه‌های موسیقی! مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی
مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد باند زورگیری را شناسایی کنید کشتی چینی که با نفتکش سانچی تصادف کرد آیا کشتی سانچی عازم کره شمالی بود؟ / شایعه‌ای به‌نام خاموش بودن رادار/ چینی‌ها کم‌کاری کردند؛ مسوولان ایرانی اهمال + تصاویر و نقشه عکسی که جای نفتکش «سانچی» به رسانه‌ها قالب شد چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ دلجویی دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده 'بهرام اتحاد' داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد حادثه رانندگی برای شناگر ایرانی/همسر حمیدرضا مبرز درگذشت چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ تصاویری از عزاداری به یاد قربانیان کشتی «سانچی» قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 پناهجویان باید از اروپا بروند عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند ابراز همدردی با خانواده مرحوم فرید محبّی، جانباخته حادثه نفتکش سانچی عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان کشتی «سانچی» عیدی سال 97 مددجویان مناطق زلزله زده 3 برابر پرداخت می‌شود عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی زلزله فیروزکوه را لرزاند سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان «سانچی» /تصاویر در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال دو تصویر از کشتی چینی که با سانچی برخورد کرد پاسخ به تمام شایعات درباره حادثه نفتکش سانچی/ از حمله آمریکایی‌ها تا وجود اتاق امن در کشتی اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد پایان فراق سی ساله ایران از ارائه هیچ کمکی به سوریه دریغ نمی‌کند مدارس اردبیل سه شنبه تعطیل است لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی +فیلم تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟ کمیته پیگیری حادثه سانچی به ایران بازگشت / تصمیم‌گیری برای انتقال پیکرهای دریانوردان ایرانی تا ساعاتی دیگر غرق شدن «سانچی» و چند ابهام سرنوشت غم انگیز نفتکش سانچی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم آیا زلزله فیروزکوه گسل‌های تهران را فعال می‌کند؟ دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر گلایه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره جهش 50 درصدی قیمت‌ها فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me