تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:13762587
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۲۶

مرمت و احیای مسجد 900 ساله اصفهان با کمک یونسکو

بیش از یک دهه است که مسجد جامع هزار ساله اصفهان که مهمترین مسجد تاریخی کشور و یکی از آثار منحصربفرد معماری ایرانی اسلامی لقب گرفته دچار تخریب تدریجی شده است. مسجدی با قدمت 900 سال که از دوره ساسانیان پا به پای معماری ایران رشد کرده و کلکسیونی از عناصر معماری ایرانی و تاریخ فرهنگ و هنر کشور را در دل خود جا داده است. با این وجود طی سالهای اخیر در اثر اهمال درمرمت و توجه به زیباسازی محیط پیرامون این مکان، تخریب محراب‌ها کاشی‌ها و کتیبه‌ها و منبرهای این مسجد سرعت گرفته و سبب نگرانی گردشگران داخلی و خارجی و باستان شناسان شده است. حالا چندی است سازمان یونسکو با ثبت جهانی این اثر و پس از ان انجام مطالعات کارشناسی درصدد حفظ و احیای این مسجد تاریخی برآمده است!
مرمت و احیای مسجد 900 ساله اصفهان با کمک یونسکو

نويسنده: مريم احمدي

مسجد جامع یا مسجد عتیق اصفهان، با 20000 مترمربع وسعت واقع در شمال میدان کهنه اصفهان است. این مسجد چهار ایوانی که طبق مطالعات تاريخي، شالوده آن در دوره ساساني بنا شده، در دوره هاي مختلف همپاي تاريخ ايران رشد کرده و انواع سبک ها و شيوه هاي معماري ايران را از صدر اسلام در خود جا داده است. از اين رو به عنوان کلکسيوني از تاريخ و فرهنگ ايران همواره مورد ستايش باستان شناسان و تاريخ شناسان و معماران غربي و شرقي بوده است. با اين وجود طي دهه هاي اخير بخش هاي متفاوت اين مسجد بزرگ در اثر بي تدبيري ها دچار نم زدگي، تخريب و فرسايش شده و زنگ خطر ويراني اين بنا را با به صدا در آورده است. وضعيتي که سبب تعجب گردشگران داخلي و خارجي و ابراز ناراحتي آنها از وضع موجود اين مجموعه معياري منحصر بفردشده است.

بنابه گفته کارشناسان معماري طي سالهاي اخير ديوارهاي برخي قسمت مسجد در اثر نشر فاضلاب درمعرض تخريب قرار گرفته، ضمن اينکه ساخت و سازهاي بي رويه اطراف مسجد و لرزش هاي ناشي از اين عمليات اثرات مخربي برا روي ديوارهاي شمالي اين بنا گذاشته و ترک هاي عميقي در اين ديوارها ايجاد کرده که با مرمت نيز قابل اصلاح نيست! آشفتگی محلات اطراف و کمبود امکانات و زیرساخت های شهری در اطراف مسجد از دیگر مشکلات شاخصي است که رونق گردشگري اين بنا با به رغم تمام ارزش تاريخي اش مغفول بماند .

دليل تعلل در مرمت و احياي مسجد عتيق!

در کنار کمبود منابع مالي به عنوان مهمترين مانع رسيدگي به وضعيت رو به تخريب مسجد جامع اصفهان، محدوديت در انجام کاووش هاي باستان شناسي نيز از جمله ديگر موادي است که کارشناسان آثار تاريخي و باستاني به عنوان مانعي براي مرمت مسجد عتيق نام برده اند! بنا به گفته فريبا سعيدي تاريخ شناس اين مسجد داراي چندين محراب است که هر کدام متعلق به دوره خاصي از تاريخ است از اين رو مرمت واحياي اين بخش هاي در حال تخريب مستلزم اطلاعات دقيق و کارشناسان خبره است! محمود ماهرالنقش استاد معماری نيز در اين خصوص معتقد است در دوره‌های مختلف تاریخی آثار نفیسی به این مسجد افزوده شد به طوریکه در نهایت به شکل امروزی درآمده و وظیفه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که به این اثر رسیدگی کند و مانع تخریب و آسیب‌رسانی بیشتر به آن شود.

به گفته وي در دوران حکومت ایلخانان مغول، یعنی بیش از 700 سال پیش، بخشهایی به مسجد افزوده شده و در سده‌های نهم و دهم هجری قمری، حکمرانان تیموری و آل مظفر و نیز ترکمانان آققویونلو ساختمان‌هایی شامل شبستان، ایوان و مدرسه را در مسجد جامع بنا نهادنده هر کدام ويژگي خاص خود را دارد و بايد با مطالعه و دقت فراوان مرمت شود .

ماهرالنقش مي افزايد: تا زمانی که تیم‌های مجهز به کارشناسان خبره نباشند نمی‌توان به مرمت و بازسازی این بنا پرداخت چون ممکن است ماهيت تاريخي اين مسجد دستخوش تغييرات نامناسبي شود.

يونسکو تمام قد وارد عمل شد!

بالاخره پس از سالها تعلل در مرمت واحياي مسجد جامع اصفهان سازمان بين المللي يونسکو وارد عمل شده و پس از تلاش براي ثبت جهاني اين اثر تاريخي در فهرست اثار جهاني حالا دومين گام موثر خود را براي احياي و حفاظت از اين دايره المعارف تاريخي برداشته است .

طي روزهاي اخير مدیر پایگاه جهانی مسجد جامع اصفهان با اعلام اينکه یونسکو تحرکات پیرامون مسجد جامع اصفهان را دنبال می‌کند از ورود جدي اين سازمان به بحث حفاظت از مسجد جامع اصفهان خبر داد . حسین یزدان مهر گفت: از یک سال پیش مشاور سازمان یونسکو در حال مطالعه بر روی مسجد جامع و تحرکات پیرامون آن است.وي افزود: برای پایگاه جهانی مسجد جامع یک میلیارد تومان از اعتبارات ملی در نظر گرفته شده بود که خوشبختانه با استفاده از این اعتبار شش پروژه مرمتی در مسجد جامع اجرایی شد.

گويا مرمت درهای چوبی، مناره‌های مسجد، کاشی‌کاری‌ها و بدنه مسجد، اصلاح سنگ‌فرش‌ها و آبروها، پاک‌سازی و لایروبی سقاخانه پشت مسجد، بررسی کانال رفع رطوبت پشت مسجد و هم چنین گنبد تاج الملک، پاک‌سازی سفره عمر در مدرسه مظفری از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های مرمتی در مسجد جامع اصفهان بوده است. همچنين به منظور در همین راستا برگرداندن مدرسه مظفری به فرم گذشته خود و اصلاح طاق‌ها نيز اقدامات مرمتي قابل توجهي به انجام رسيده است. در کنار اين موارد ساخت و سازهاي بعضا غير اصولي و مغاير با معماري مسجد جامع در اطراف اين مکان تاريخي احداث شده که منظره نامتناسبي را در مقابل چشم گردشگران به نمايش مي گذارد . موضوعي که گويا مورد توجه مشاوران يونسکو قرار گرفته و رفع ان را در دستور کار قرار داده اند .

یزدان مهر در اين خصوص نيز گفت: تلاش زیادی برای بهبود شرایط این پایگاه جهانی انجام می‌شود و سعی می‌کنیم موضوعاتی را که وجه زیبایی مسجد را تحت الشعاع قرار داده را رفع و رجوع کنيم .

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


وزیر دفاع رومانی، نخست‌وزیر موقت شد اخبار کوتاه کسب و کار 27 دی 96 ایجاد اشتغال پایدار در روستاها سبب کاهش مهاجرت می‌شود اصلاح باورهای نادرست درباره شیر نامه بهارستانی‌ها به رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضائیه برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها/اولویت آزادی برای دانشجویان دختر/نمایندگان مجلس به زندان اوین می‌روند؟ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گران شد 60 درصد موسسات آموزشی پژوهشی گلستان فاقد استانداردهای لازم هستند مراسم ترحیم آیت‌الله شیخ مهدی مظاهری برگزار شد تلاش تل آویو برای ایفای نقش در منطقه معاون سپاه قدس گیلان معرفی شد 107 نفر طی 9 ماه در جاده‌های استان ایلام کشته شدند تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سوریه تفتیش خانه‌های 10 ایرانی مظنون به جاسوسی در آلمان رابرت دنیرو باز هم ترامپ را کوبید راه‌اندازی پایانه جدید تاکسی در میدان آزادی در حوزه دفاعی و نظامی کوچکترین مشکلی نداریم/ نوکرصفتی شاه تا حدی بود که برای تغییر رئیس دانشگاه تهران از سفیر آمریکا اجازه می‌گرفت بازگشت مستند جنجالی به جدول پخش تلویزیون چرا ایران برای روسیه مهم است؟ جذب گردشگر از کشورهای اروپایی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است سفارت جدید آمریکا در انگلیس در غیاب ترامپ افتتاح شد شناسنامه دار شدن 5670 شی تاریخی در اردبیل مرگ سالانه 9 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا توضیحات ائتلاف «الفتح» عراق درباره علت جدایی از ائتلاف «نصرالعراق» غیر رسمی؛ تئو ولکات به اورتون پیوست مخالفت ترکیه با حمایت آمریکا از کردها شلیک در تاریکی دین اسلام، برای زندگی بشر برنامه دارد تفکر و تدبر جایگاه ویژه‌ای در اسلام دارد رامیان میزبان رقابت‌های سوپرلیگ بسکتبال نوجوانان باشگاه‌های کشور دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین المجالس با رهبر انقلاب نشست علمی «سنخیت علت و معلول از منظر کلام، فلسفه و عرفان» مدافعان حرم در جبهه محرومیت‌زدایی + فیلم تشییع و تدفین پدر شهید در نی ریز کاسپین حریف استقلال نشد وزیر دفاع: آمریکا و رژیم­ صهیونیستی خطرناک­ترین حامی تروریسم هستند اخبار مهم افغانستان در 24 ساعت گذشته تمرین تیم فوتبال پرسپولیس. چگونه بلیت جشنواره فیلم فجر را بخریم؟ نمایشگاه دائمی صنایع دستی در شاهرود ساخته می‌شود رحمتی به سنگرش بازگشت آنکارا در سقوط موصل نقش داشت تذکر 47 نماینده به وزیر فرهنگ درباره علل تعلل در جلوگیری از تخریب خانه نیما یوشیج/ خروج از ثبت ملی ملک توسط مالکان رایولا: هنریک مخیتاریان کلید انتقال سانچز به منچستریونایتد است آمادگی صدا و سیما برای پوشش مناسب برنامه‌های دهه فجر +فیلم قاچاقچیان مواد مخدر در تور پلیس کاشت درخت به یاد جانباختگان کشتی سانچی با حضور سفیر صلح ایران ارائه تسهیلات سربازی به 412 فرزند مددجوی استان مراسم بزرگداشت احسان ابولی قاسم ابادی افسر دوم نفتکش حادثه دیده سانچی در کرمان+فیلم انتشار گاز منوکسید کربن در جنوب تهران 3 نفر را روانه بیمارستان کرد دسترسی به اطلاعات در تمامی جوامع بشری یک اصل است
مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد باند زورگیری را شناسایی کنید کشتی چینی که با نفتکش سانچی تصادف کرد آیا کشتی سانچی عازم کره شمالی بود؟ / شایعه‌ای به‌نام خاموش بودن رادار/ چینی‌ها کم‌کاری کردند؛ مسوولان ایرانی اهمال + تصاویر و نقشه عکسی که جای نفتکش «سانچی» به رسانه‌ها قالب شد چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ دلجویی دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده 'بهرام اتحاد' داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد حادثه رانندگی برای شناگر ایرانی/همسر حمیدرضا مبرز درگذشت چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ تصاویری از عزاداری به یاد قربانیان کشتی «سانچی» قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 پناهجویان باید از اروپا بروند عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند ابراز همدردی با خانواده مرحوم فرید محبّی، جانباخته حادثه نفتکش سانچی عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان کشتی «سانچی» عیدی سال 97 مددجویان مناطق زلزله زده 3 برابر پرداخت می‌شود عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی زلزله فیروزکوه را لرزاند سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان «سانچی» /تصاویر در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال دو تصویر از کشتی چینی که با سانچی برخورد کرد پاسخ به تمام شایعات درباره حادثه نفتکش سانچی/ از حمله آمریکایی‌ها تا وجود اتاق امن در کشتی اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد پایان فراق سی ساله ایران از ارائه هیچ کمکی به سوریه دریغ نمی‌کند مدارس اردبیل سه شنبه تعطیل است لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی +فیلم تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟ کمیته پیگیری حادثه سانچی به ایران بازگشت / تصمیم‌گیری برای انتقال پیکرهای دریانوردان ایرانی تا ساعاتی دیگر غرق شدن «سانچی» و چند ابهام سرنوشت غم انگیز نفتکش سانچی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم آیا زلزله فیروزکوه گسل‌های تهران را فعال می‌کند؟ دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر گلایه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره جهش 50 درصدی قیمت‌ها فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me