تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:13762600
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۲۶

نشست گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند در مشهد

مشهد- ایرنا- نشست گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند با عنوان 'میراث مشترک عرفان و ادبیات، ظرفیتها و فرصتها' روز یکشنبه طی مراسمی در محل دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد.
نشست گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند در مشهد

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم گفت: سوابق و علائق فرهنگی دو سرزمین کهن ایران و هند چنان غنی و درخشان است که انگشت نهادن بر برهه ای و رجحان دادن به دوره ای خاص کاری بس دشوار و چه بسا حتی محال باشد. پیشینه این روابط دست کم به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد و طی این چند هزار سال تعاملات گوناگون مردمان دو سرزمین در عرصه های مختلف موجب نزدیکی و ارتباط اقوام و ملل ساکن در این مناطق شده است.
دکتر محمد کافی افزود: با ورود اسلام به شبه قاره ابعاد این پیوند گسترده تر شد زیرا اسلام از مسیر ایران به شبه قاره وارد شد و ایرانیان پیوند ویژه ای با هند پیدا کردند.
وی ادامه داد: در این زمینه باید به دو پل ارتباطی مهم یعنی عرفان و زبان و ادب فارسی میان ایرانیان و باشندگان و ساکنان شبه قاره اشاره کرد. عارفانی که از یک سو با بهره گیری از تعالیم والای دین مبین اسلام و از سویی با استفاده از ظرایف و زیباییهای زبان فارسی و فرهنگ ایرانی احوال و تجارب معنوی خود را عرضه داشتند و از احوال و آثار دینی و معنوی فرزانگان شبه قاره هند نیز بهره ها برگرفتند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: حضور عرفای ایرانی مسلمان و تعامل پر ثمرشان در شبه قاره و کشورهای همجوار بر غنای گنجینه معرفت بشری افزوده و شایسته است برای بهره مندی مداوم معنوی و درس گرفتن از این داد و گرفتهای فرهنگی دست نیاز به این گنجینه ارجمند دراز کنیم و به وسع خود از آن برخوردار شویم.
وی افزود: برای نیل به این مقصود والا دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قالب کمیسیون فرهنگی ایران و شبه قاره نشست مشترکی را با عنوان گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره میراث مشترک عرفان و ادبیات؛ ظرفیتها و فرصتها با حضور صاحبنظران تدارک دیده و زمینه گردهمایی اندیشمندان و پژوهشگرانی از ایران و کشورهای هند، پاکستان، افغانستان و بنگلادش را فراهم کرده تا با بحث و تبادل نظرات خود و با نگاه به این پیشینه ژرف و ارزشمند فرهنگی چراغ راهی برای سالکان مسیر تعامل در جهان پیش روی برافروزند.
دبیر علمی این همایش نیز گفت: 27 مقاله داخلی و خارجی در دبیرخانه پذیرفته و طی یک روز در شش پنل ارائه خواهند شد.
دکتر منصور معتمدی پنلهای تخصصی این نشست را شامل 'روابط فرهنگی ایران و شبه قاره: گذشته، حال و آینده، نقش عرفان در توسعه صلح و تکثرگرایی فرهنگی، تعاملات و مشترکات فرهنگی بین ایران و شبه قاره، تصوف: میراثی مشترک برای ایران و شبه قاره، تحکیم پیوند فرهنگی بین ایران و شبه قاره در پرتوی زبان و ادبیات و نقش تصوف در تعاملات و گفت و گوهای فرهنگی آسیایی' برشمرد.
وی افزود: 12 استاد، اندیشمند و پژوهشگر از کشورهای یاد شده در این نشست سخنرانی و ارائه مقاله خواهند داشت.
دبیرخانه دائمی گفت و گوهای فرهنگی بین المللی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری و مشارکت مجموعه ای از نهادهای علمی ایرانی و غیرایرانی شکل گرفته است. گفت و گوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان آسیایی به دلیل ظرفیتهای متنوع و گسترده فرهنگی موجود در این منطقه از اولویتهای اساسی دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگی به شمار می آید.
در ادامه نشستهای منطقه ای گفت و گوهای فرهنگی آسیایی که پارسال در کشورهای هند، مالزی و قزاقستان برگزار ش نخستین اجلاس بین المللی گفت و گوهای فرهنگی آسیایی با موضوع 'تنوع و تکثر فرهنگی آسیا؛ فرصتهای همگرایی و همکاری' طی روزهای 23 تا 25 دی جاری در تهران، مشهد و بابلسر برگزار می شود.
در برپایی این اجلاس 70 نفر از نخبگان و شخصیتهای برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی طی نشستهای تخصصی با همتایان ایرانی خود پیرامون مباحث و موضوعات فرهنگی، تاریخی و عرفان و تصوف گفت و گو تبادل نظر می کنند.
خبرنگار: کامیار اسماعیل پور**انتشار: حسین کریم زاده
1922/1858

نشست گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند در مشهدنشست گفت و گوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند در مشهد #فرهنگي #دانشگاه فردوسي مشهد #نشست گفت و گو #ايران و شبه قاره هند
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


شیوع مصرف مواد مخدر با ارفاق در حکم اعدام قاچاقچیان استاندار:صدای انفجار در کرمانشاه،اتفاق خاصی نبود بازسازی مزار شهدا در هفتگل به روایت تصویر دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین المجالس با امام خامنه‌ای موادغذایی در دنیا ارزان می‌شود در ایران گران پاداش پایان خدمت مدیران با هر میزان حقوق زیر 270 میلیون تومان می‌شود قیمت خودرو پرتون در بازار غیبت سه هفته‌ای ستاره پرسپولیس به دلیل مصدومیت وزیر دفاع رومانی، نخست‌وزیر موقت شد اخبار کوتاه کسب و کار 27 دی 96 ایجاد اشتغال پایدار در روستاها سبب کاهش مهاجرت می‌شود اصلاح باورهای نادرست درباره شیر نامه بهارستانی‌ها به رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضائیه برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها/اولویت آزادی برای دانشجویان دختر/نمایندگان مجلس به زندان اوین می‌روند؟ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گران شد 60 درصد موسسات آموزشی پژوهشی گلستان فاقد استانداردهای لازم هستند مراسم ترحیم آیت‌الله شیخ مهدی مظاهری برگزار شد تلاش تل آویو برای ایفای نقش در منطقه معاون سپاه قدس گیلان معرفی شد 107 نفر طی 9 ماه در جاده‌های استان ایلام کشته شدند تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سوریه تفتیش خانه‌های 10 ایرانی مظنون به جاسوسی در آلمان رابرت دنیرو باز هم ترامپ را کوبید راه‌اندازی پایانه جدید تاکسی در میدان آزادی در حوزه دفاعی و نظامی کوچکترین مشکلی نداریم/ نوکرصفتی شاه تا حدی بود که برای تغییر رئیس دانشگاه تهران از سفیر آمریکا اجازه می‌گرفت بازگشت مستند جنجالی به جدول پخش تلویزیون چرا ایران برای روسیه مهم است؟ جذب گردشگر از کشورهای اروپایی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است سفارت جدید آمریکا در انگلیس در غیاب ترامپ افتتاح شد شناسنامه دار شدن 5670 شی تاریخی در اردبیل مرگ سالانه 9 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا توضیحات ائتلاف «الفتح» عراق درباره علت جدایی از ائتلاف «نصرالعراق» غیر رسمی؛ تئو ولکات به اورتون پیوست مخالفت ترکیه با حمایت آمریکا از کردها شلیک در تاریکی دین اسلام، برای زندگی بشر برنامه دارد تفکر و تدبر جایگاه ویژه‌ای در اسلام دارد رامیان میزبان رقابت‌های سوپرلیگ بسکتبال نوجوانان باشگاه‌های کشور دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین المجالس با رهبر انقلاب نشست علمی «سنخیت علت و معلول از منظر کلام، فلسفه و عرفان» مدافعان حرم در جبهه محرومیت‌زدایی + فیلم تشییع و تدفین پدر شهید در نی ریز کاسپین حریف استقلال نشد وزیر دفاع: آمریکا و رژیم­ صهیونیستی خطرناک­ترین حامی تروریسم هستند اخبار مهم افغانستان در 24 ساعت گذشته تمرین تیم فوتبال پرسپولیس. چگونه بلیت جشنواره فیلم فجر را بخریم؟ نمایشگاه دائمی صنایع دستی در شاهرود ساخته می‌شود رحمتی به سنگرش بازگشت آنکارا در سقوط موصل نقش داشت تذکر 47 نماینده به وزیر فرهنگ درباره علل تعلل در جلوگیری از تخریب خانه نیما یوشیج/ خروج از ثبت ملی ملک توسط مالکان
مدارس نوبت صبح سه شنبه 26 دی در استان اردبیل تعطیل شد باند زورگیری را شناسایی کنید کشتی چینی که با نفتکش سانچی تصادف کرد آیا کشتی سانچی عازم کره شمالی بود؟ / شایعه‌ای به‌نام خاموش بودن رادار/ چینی‌ها کم‌کاری کردند؛ مسوولان ایرانی اهمال + تصاویر و نقشه عکسی که جای نفتکش «سانچی» به رسانه‌ها قالب شد چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ آیا زلزله فیروزکوه گسل تهران را فعال کرده است؟ عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ دلجویی دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از خانواده 'بهرام اتحاد' داور جنجالی دیدار نانت و پاری سن ژرمن، محروم و کارت قرمز مدافع نانت، بخشیده شد حادثه رانندگی برای شناگر ایرانی/همسر حمیدرضا مبرز درگذشت چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ تصاویری از عزاداری به یاد قربانیان کشتی «سانچی» قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 پناهجویان باید از اروپا بروند عناوین روزنامه‌های ورزشی 26 دی 96/ تمدید 2 ساله در انتظار شفر +تصاویر پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند ابراز همدردی با خانواده مرحوم فرید محبّی، جانباخته حادثه نفتکش سانچی عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان کشتی «سانچی» عیدی سال 97 مددجویان مناطق زلزله زده 3 برابر پرداخت می‌شود عکس/ نمایی از قبل و بعد قاتل سانچی زلزله فیروزکوه را لرزاند سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) عزاداری بوشهری‌ها به یاد قربانیان «سانچی» /تصاویر در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال دو تصویر از کشتی چینی که با سانچی برخورد کرد پاسخ به تمام شایعات درباره حادثه نفتکش سانچی/ از حمله آمریکایی‌ها تا وجود اتاق امن در کشتی اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی آتش سوزی گسترده در میدان 17 شهریو‌ر مشهد پایان فراق سی ساله ایران از ارائه هیچ کمکی به سوریه دریغ نمی‌کند مدارس اردبیل سه شنبه تعطیل است لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی +فیلم تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟ کمیته پیگیری حادثه سانچی به ایران بازگشت / تصمیم‌گیری برای انتقال پیکرهای دریانوردان ایرانی تا ساعاتی دیگر غرق شدن «سانچی» و چند ابهام سرنوشت غم انگیز نفتکش سانچی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم آیا زلزله فیروزکوه گسل‌های تهران را فعال می‌کند؟ دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر گلایه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره جهش 50 درصدی قیمت‌ها فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر تهرانی‌ها زلزله امروز فیروزکوه را چقدر جدی بگیرند؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me