تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:13762788
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۳۲

هیچ مامای مردی از سال 1318 در کشور تربیت نشده است/ آقایان از کار پرستاری استقبال نمی‌کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از سال 1318 تاکنون هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده و حتی پرستار زن در بخش زایمان وجود ندارد بلکه همگی مامای زن هستند.
هیچ مامای مردی از سال 1318 در کشور تربیت نشده است/ آقایان از کار پرستاری استقبال نمی‌کنند
 

به گزارش ایران خبر،حسن قاضی زاده هاشمی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نصرالله پژمانفر گفت: از سال ۱۳۷۷ قانونی تحت عنوان انطباق امور اداری و فنی موسسات و پزشکی با موازین شرع در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که آیین‌نامه اجرای آن در سال ۷۰ به تصویب دولت می‌رسد و بر اساس این قانون مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی موظف به رعایت نکاتی در حفظ حرمت مراجعین و رعایت حدود شرعی هستند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه شورایی در این قانون به ریاست وزیر بهداشت پیش‌بینی شده است که نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها دو نفر از مجلس و تعدادی از معاونین در این شورا حضور دارند ، افزود: این شورا موظف به برنامه ریزی و موظف بر اجرای این قانون است و تمام افراد در طول خدمت خود از زمانی که این قانون تصویب شده تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند و تا تعصب کامل و اعتقاد این قانون را اجرایی کرده‌اند به گونه‌ای که ما امروز نزدیک به ۷ هزار پزشک متخصص زنان داریم و در این رشته هیچ مردی در کشور آموزش داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از رشته‌ها بانوان به رشته تخصص و فوق تخصص دست پیدا کرده‌اند و ماما در سراسر کشور بیش از تعداد مورد نیاز تربیت شده‌اند اما تفکیک جنسیتی برای معاینه و درمان در سایر رشته‌ها و همچنین جراحی وجود ندارد و اجبار از قانون حذف شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بیمار آزاد است که به پزشکی که خودش تشخیص می‌دهد اعم از مرد و زن مراجعه کند یادآور شد: در برخی رشته‌ها همانند رادیولوژی و سونوگرافی که مورد نظر برخی نمایندگان است همچنان مشکل کمبود وجود دارد که در این دوره ما توانسته‌ایم ظرفیت را به دو برابر افزایش دهیم و در سال‌های آینده قابل جبران است.

وی افزود: در سال ۹۳ احیای شورای انطباق را در دستور کار قرار دادیم و دستور العمل کمیته انطباق دانشگاهی و بیمارستانی تدوین شده است و شورای معین برای شورای عالی انطباق تعیین شده است که تا به حال ۸ جلسه و صدها جلسه در محیط برگزار شده و مصوبات اجرا شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر در هیچ بیمارستانی در بخش زایمان نه تنها مرد حضور ندارد بلکه حتی پرستار زن وجود ندارد، ادامه داد: در بخش زایمان ماما مستقر است و از سال ۱۳۱۸ هیچ مامای مردی در کشور تربیت نشده است و اگر تخلفی وجود دارد ارائه شود تا به آن رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه دو میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع بیمارستان در جهت تکریم مردم بازسازی و نوسازی شده است، اظهار داشت: بالغ بر ۴۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور ایجاد شده است که بر این اساس ما فقط حرمت را در بحث محرم و نامحرم نمی‌دانیم بلکه هر ایرانی باید حرمت داشته باشد و حقوق آن رعایت شود لذا اتاق‌های ۱۵ نفره  و ۱۲ نفره را به اتاق‌های ۶ نفره و یا ۸ نفره  و یا ۴ نفره و یا ۲ نفره تبدیل کرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در مناطق محروم حدود دو هزار ماما در طول ۴ سال گذشته استخدام شده است، افزود: تا آنجا که توانسته‌ایم کرامت انسانی را رعایت کرده‌ایم لذا نمایندگان می‌توانند در شرایطی که ۷۰ هزار تخت بیمارستانی کم داریم و برخی بیماران تخت ندارند و مجبور هستند در راهرو بستری شوند در قانون بودجه به نحوی تصمیم‌گیری کنند که تعداد تخت‌های بیمارستانی افزایش یابد و همچنین تعداد بیمارستان مخصوص بانوان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۳۵ بیمارستان وجود دارد که مخصوص بانوان است، ادامه داد: هزینه یک میلیون و ۹۳۰ هزار زایمان طبیعی توسط دولت پرداخت شد و ۱۱۷ هزار زایمان بدون درد انجام شد و بالغ بر یک میلیون نفر بانوان در مراکز بهداشتی آموزش داده شدند، در عین حال تأسیس بیمارستان‌های ویژه بانوان تشویق شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در آینده نزدیک در کرج یک بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی به بهره‌برداری می رسد، تصریح کرد: از زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد ۰.۶ تخت به ازای هر هزار نفر بود که اکنون ۱.۷ تخت به ازای هزار نفر است لذا باید از زحماتی که در طول این مدت روسای دانشگاه‌ها کشیده‌اند، تشکر کرد و تعصب این روسای دانشگاه‌ها اگر از مسئولان بیشتر نباشد کمتر نیست و تمام آنها حزب‌اللهی‌هایی هستند که با ایثار مسئولیت قبول کرده‌اند.

وی با اشاره به مشکلات جامعه پرستاری، مامایی، پزشکی و دارو افزود: آیین‌نامه‌ای برای لباس پرسنل نوشته شده است که در حال اجرا است و بر نحوه اجرای آن نظارت می شود و در عین حال بر اعتباربخشی سنجه‌هایی گذاشته شده است که افراد نمی‌توانند با این اعتباربخشی در صورت عدم رعایت موازین شرعی رتبه‌های عالی را کسب کنند و بیمارستانی که از درجه عالی به درجه ۲ یا۳ سقوط می‌کند از حیزانتفاع ساقط می‌شود،بنابراین این اقدام جدیدی است که انجام شده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حقوق انجام فرایض دینی برای همه محترم شمرده می‌شود، ادامه داد: بالغ بر ۵۰ هزار نفر آموزش احکام دیده‌اند و دانشکده طب و دین تأسیس شده است که بخشی از اقدامات وزارت بهداشت است،اما بخشی از ایراداتی که وجود دارد به دلیل وجود فرهنگ است که به صورت ظروف مرتبطه به یکدیگر مرتبط هستند و نمی‌توان بخش فرهنگی را جزیره‌ای مدیریت کرد.

وی اظهار داشت: پرستاران جزو شریف‌ترین و متعصب‌ترین افراد جامعه هستند که باید حضور آنها را در جنگ، زلزله و شرایط سخت دید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در صورتی که امکانات در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد،می‌تواند تعداد پرسنل زن در بیمارستان‌ها را افزایش دهد، افزود: ما اکنون می‌توانیم نسبت به این موضوع که چرا پرستاری مردها را در بیمارستان‌ها خانم‌ها انجام می‌دهند،معترض باشیم چرا که در طول این مدت به قشر زحمتکش پرستار آن گونه که در شأن آنها بوده توجه نشده است.

وی ادامه داد: آقایان از کار پرستاری استقبال زیاد نمی‌کنند به همین دلیل کار بیماران مرد را پرستار زن انجام می‌دهد،همچنین برای جابه‌جایی یک زن ۱۳۰ کیلویی کدام کارگر زن توانایی انجام این کار را دارد،بنابراین مشکلات اینچنینی وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی مشکلات وزارتخانه متبوعش افزود: مسئله بدهی‌های بیمه‌ها، کمبود سرانه تخت، کمبود ۱۲۰ هزار پرسنل از جمله مشکلات این وزارتخانه است که امیدوارم مجلس برای رفع این مشکلات کمک کند؛چرا که همه نمایندگان می‌دانند زمانی که پزشکان در کار اجرایی قرار می گیرند تا چه میزان متضرر می شوند و از آقای پژمانفر انتظار می رفت که سوال کند که بیماران صعب‌العلاج که برای پرداخت ۱۰ درصد فرانشیز خود توانایی مالی ندارند چه کارهایی انجام شده است.

#قاضی زاده هاشمی #صحن علنی مجلس #مامای مرد #وزیر بهداشت #قاضی‌زاده هاشمی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


طرح اتهام تازه علیه ترامپ آمریکا درگیر جنگی بی پایان شده است چرا آتش پلاسکو در همان دقایق اولیه خاموش نشد؟ اظهارات سرکنسول ایران در شانگهای دربارۀ کشتی سانچی زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی چاه‌های غیرمجاز مسدود می‌شوند/ انسداد 13 حلقه چاه غیر مجاز از ابتدای سالجاری تاکنون در سنقروکلیایی طرح ترافیک، ابزار قدرت شهرداری بود/ تغییر در سیاست‌های طرح برای ایجاد عدالت اجتماعی نرخ مصوب انواع برنج ایرانی در میادین میوه و تره بار کشته شدن رهبر مخالفان زیمبابوه در آمریکا اوقات شرعی جمعه 29 دی ماه به افق خرم آباد 18 کشته و زخمی در برخورد خودرو با مردم در ریودوژانیرو برزیل استاندار تهران در مرکز ترک اعتیاد شفق تاکید نمایندگان مجلس بر رسیدگی به وضعیت زنان بازداشتی/ پیگیر وضعیت بازداشت‌شدگان هستیم ماهیان خاویاری قاچاق در دریای خزر کشف شد اغفال خانم‌ها در فضای مجازی توسط مرد هزار چهره ممنوعیت رفت و آمد کشنده‌های سنگین در آخرین جمعه دی ماه دیدار وزرای خارجه کویت و روسیه در نیویورک کره زمین، گرم‌ترین سال‌های خود را سپری می‌کند تصاویری تلخ از مراسم یادبود جانباختگان نفتکش سانچی کشاورزان چوب اهمال کاری مسئولان را می‌خورند/ کشاورزان شرق اصفهان سکوی پرش برخی آقایان! سنگرهای دفاع از مرزهای کشور امروز در لبنان و سوریه قرار دارد زلزله هجدک کرمان را لرزاند طرح اتهام تازه علیه ترامپ توصیه انتخاباتی به اصولگرایان؛ برای انتخابات آینده چهره‌سازی کنید /فعالیت جمنا متوقف شده است؟ سفر تیلرسون به انگلیس، فرانسه و سوئیس با موضوع ایران تلاشی برای مقابله با تعطیلی دولت آمریکا تکرار ادعاهای واهی ضد ایرانی در شورای امنیت سه سال متوالی، گرمترین سال‌های زمین آمریکا و انگلیس شورای امنیت را بازی می‌دهند تأیید هلاکت یکی از فرماندهان ائتلاف تجاوز به یمن در "نهم" جنبش حماس توده مردم فلسطین را به شرکت در راهپیمایی گسترده هفتمین جمعه خشم در دفاع از قدس فراخواند زنده نگه داشتن یاد شهدا کشور را در برابر دشمن واکسینه می‌کند افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت نظر جالب ستاره موسیقی پاپ نسبت به زوال تمدن در عصر شبکه‌های اجتماعی معتقد به جناح‌بندی‌ها نیستم/ حق نداریم جامعه را ملتهب کنیم سرخط روزنامه‌های پاکستان - جمعه 29 دی ماه 96 جابری انصاری تهران را به مقصد مسکو ترک کرد رویدادهای خبری 29 دی ماه مشهد پلاسکو همچنان می‌سوزد و آتش نشانی در پی خرید نردبان! حدیث پیامبر اعظم (ص) درباره دل آغاز بارش‌های زمستانی از صبح فردا اوقات شرعی امروز به افق یاسوج بررسی مشکلات مسکن مهر آفتاب کهریزک از اینستاگرام فعالان رسانه چه خبر؟ آیا کبوتربازی جرم است؟ دولت ناکارآمد رفاه‌زده و تجمل‌گرا کارآمدی نظام را زیرسئوال برده است/ پیوستن رئیس جمهور به جمع بی‌سوادها ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف محل غرق نفتکش هند مذاکرات خرید موشک از اسرائیل را از سر می‌گیرد
انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر + تصاویر نسخه کامل نماهنگ "منم باید برم" با صدای سید رضا نریمانی و میلاد هارونی + فیلم شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است مناظره صریح مدافعان و منتقدان برجام در برنامه ثریا/4 فیلم کوتاه انفجار لوله گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر؛ 6 نفر مصدوم شدند انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله‌های اخیر است گل زیبای مهاجم جدید استقلال در لیگ رومانی + فیلم چرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟ تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی مبلغ سعودی ترور شد کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! واکنش‌آیت الله‌علم الهدی‌به اتهام‌دخالت‌دراغتشاشات انفجار در اسلامشهر/ اصابت دستگاه حفاری آب به لوله گاز به 50 خانه آسیب زد استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر شبکه فرهنگ‌یاران در سپاه راه‌اندازی شد عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی حذف رانت خودروها با فروش خیابان‌ها! / گزارشی از اما و اگرهای «طرح جدید ترافیک شهر تهران» انفجار گاز در شهرک امام حسین (ع) اسلامشهر اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال رزومه بازیکن پرتغالی جدید استقلال خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد کاش آن نادان بجای پرچم ایران من را 10 بار آتش می‌زد/ هجمه‌های نادانان در داخل و خارج به رئیس قوه قضائیه بخاطر دفاع ایشان از نظام است خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان «سد معبر» به جشنواره رتردام هلند راه پیدا کرد ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه آیت الله شاهرودی گسل پیشوا از قبل فعال بوده است قرار گرفتن نام رئیس قوه قضائیه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم صداهای عجیب از دل زمین در سومار مرتبط با زلزله است؟ بررسی اثرات برجام پس از گذشت دو سال + فیلم زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد/ترامپ به رقابت طلبیده شد برنامه دهمین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر اولین سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با حضور محسن هاشمی در قائم‌شهر صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله است واکنش دایی به شعارهای علیه او در بازی امروز سایپا و تراکتورسازی +عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me