تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:سلامت
دسته:محیط زیست و گردشگری-بهداشت و سلامت()
کد خبر:13762825
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۳۴

96 درصد کشور دچار خشکسالی بلندمدت است

96 درصد کشور دچار خشکسالی بلندمدت است

سلامت نیوز:در حالی که گزارش‌های منتشره از سوی سازمان هواشناسی از ثبت رکورد خشک‌ترین پاییز ایران در 67 سال گذشته خبر می‌دهد مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هفته گذشته هشدار داد ۹۶ درصد مساحت کشور دچار خشکسالی بلندمدت شده است.

به گزارش سلامت نیوز، ایران نوشت: شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی در این باره می‌گوید: متأسفانه بررسی‌ها، بیانگر خشکسالی‌های اندوخته و تجمیع یافته‌ای است که در بستر طبیعت باقی مانده است. او با اشاره به اینکه 12 استان کشور هم‌اکنون در وضعیت خشکسالی «بسیار شدید» و «شدید» قرار دارند، می‌افزاید: «اما نکته نگران‌کننده، تداوم وجود خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید در بسیاری از حوضه‌های آبریز غرب و جنوب غرب کشور به عنوان منابع مهم تأمین آب کشور و مرکز، شمال شرق و جنوب شرق کشور است.» بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی، رکورد خشکسالی در پاییز امسال با کاهش 54 درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه در بلند مدت شکسته شده است. در همین حال گزارش‌ها حاکی است بجز استان اردبیل که از 5 درصد افزایش بارش برخوردار بوده اما در تمامی استان‌های کشور، میزان بارش از 10 تا 95 درصد کاهش داشته است. در تهران نیز میزان بارندگی در پاییز امسال بیش از 80 درصد کمتر از مدت مشابه در بلند مدت گزارش شده که اگر به این امر افزایش چشمگیر دمای هوا را هم اضافه کنیم، باید انتظار بهار و تابستان و روزهایی پرمخاطره‌تر را در سال آتی و سال‌های آینده داشته باشیم.

70 درصد مخزن سدهای تهران خالی است


کمبود بارش‌های پاییزی و مصرف بی‌رویه آب حالا باعث شده از مجموع یک میلیارد و 930 میلیون مترمکعب ظرفیت مخازن پنج سد اصلی تأمین آب شرب پایتخت، تنها 608 میلیون مترمکعب آب پشت این سدها ذخیره شود. بر اساس اعلام سازمان آب منطقه‌ای کشور، اکنون از مجموع حجم 205 میلیون مترمکعبی مخزن سد کرج حدود 108 میلیون مترمکعب، سد ماملو 179 میلیون مترمکعب و سد لار نیز فقط 38 میلیون مترمکعب آب دارد. اوضاع مخازن سدها تقریباً در همه جای کشور بهتر از تهران نیست، از زنجان و آذربایجان گرفته تا خوزستان و چهارمحال و اصفهان و سیستان، و این همه حکایت از روزهایی سخت در آینده نزدیک دارد. تداوم کم بارشی و افزایش دما در سال‌جاری در حالی به وقوع پیوسته که از چند سال پیش زنگ خطر برای کاهش ذخایر آبهای زیرزمینی و نابودی رودخانه‌ها و دریاچه‌های کشور نیز به صدا در آمده است. با این حال بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی و آبهای جاری همچنان ادامه دارد، بی‌آنکه تغییر مثبتی در میزان مصرف چه در بخش شرب و صنعت و چه در بخش کشاورزی اتفاق بیفتد. از سوی دیگر آنچه نگرانی‌ها را دو چندان می‌کند تأکید بسیاری از اقلیم شناسان بر نقش فزاینده تخریب جنگل‌ها و مراتع و تالاب‌ها در بروز بحران اقلیمی حال حاضر کشور و منطقه خاورمیانه است.


تخریب جنگل‌ها و تالاب‌ها، عامل مؤثر در تشدید اثرات تغییر اقلیم


دکتر سید‌محمد‌جعفر ناظم‌السادات، رئیس‌مرکز پژوهش‌های جوی اقیانوسی دانشگاه شیراز با تأکید بر نقش گرمایش جهانی در بروز تغییر اقلیمی به عوامل تشدید کننده اثرات گرمایش جهانی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: بررسی ما نشان می‌دهد تنها در یک دوره هشت ساله جنگ‌تحمیلی که منجر به تخریب گسترده پوشش گیاهی، آتش‌سوزی چاه‌های نفتی و تغییرات در سیمای طبیعی سرزمینی شد، میزان رطوبت جو در جنوب ایران بسیار کاهش یافته. بجز این مطالعات دیگری نشان می‌دهد میزان رطوبت جو در کشور در 30 سال اخیر به ازای هر مترمربع حدود 2 کیلوگرم کمتر شده یعنی آب از دست رفته است که علت را می‌توان در از بین رفتن تالاب‌ها و جنگل‌ها و مراتع جست‌و‌جو کرد.
دکتر بهلول علیجانی، اقلیم شناس و عضو هیأت علمی گروه جغرافیای دانشگاه خوارزمی تهران نیز به «ایران» می‌گوید: وجود جنگل‌های زاگرس در مسیر حرکت توده هوای مدیترانه‌ای همیشه خیلی مهم بوده ولی امروز بخش‌های زیادی از این جنگل‌ها تخریب و نابود شده است. نه فقط زاگرس که تمامی جنگل‌های ایران از بین رفته است. نابودی مراتع و دشت‌ها، تخلیه آب‌های زیرزمینی و افزایش شوری خاک اینها چیزهایی است که همه جای دنیا اتفاق افتاده اما در کشور ما و در منطقه خاورمیانه تبعات این تخریب‌ها به شکل افزایش چشمگیر دما و کاهش بارش امروز بیش از پیش آشکار شده است چون آتش جنگ هم به آن افزوده شده است.
علیجانی معتقد است امروز دو گروه در بروز تغییرات اقلیمی در کشور نقش دارند؛ نخست دولتمردان به‌دلیل غفلت از محیط زیست و دیگری مردم به‌دلیل مصرف بی‌رویه منابع. او می‌گوید: مردم باید بدانند چه خطرات جدی پیش روی کشور قرار دارد، باید به آنها آگاهی بدهیم تا کمتر انرژی و منابع مصرف کنند، کمتر پسماند تولید و کمتر محیط را آلوده کنند و در احیای جنگل‌ها، مراتع و تالاب‌ها مشارکت کنند، این تنها راه نجات ایران از بحران اقلیمی است. این تغییرات یکساله باعث بهبود روند نمی‌شود. باید زمان طولانی برای آگاهی دادنبه جامعه صرف شود.


احیای تالاب‌ها به کجا ختم شد؟


در حالی که بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست بیش از 70‌درصد تالاب‌های کشور خشک و نابود شده‌اند دولت یازدهم مصوبه‌ای را برای تأمین حقابه تالاب‌ها به میزان 11 میلیارد مترمکعب تصویب و به وزارت نیرو ابلاغ کرد. اما با گذشت بیش از یک سال از ابلاغ این مصوبه، وزارت نیرو همچنان از اجرای این قانون سر باز می‌زند. در تازه‌ترین واکنش صورت گرفته، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هفته گذشته اعلام کرد: «درخواست تأمین حقابه تالاب‌های خوزستان را از وزیر نیرو مطرح کردیم اما وزارت نیرو می‌گوید آبی برای تأمین حقابه تالاب‌های این استان در اختیار ندارد!‌» احیای تالاب شادگان و هورالعظیم و بیش از 200 هزار هکتار از هورهای فصلی و خشکیده خوزستان در جنوب شرق اهواز که اکنون به کانون‌های تولید ریزگرد تبدیل شده‌اند در حالی به دست فراموشی سپرده شده که یک ماه قبل طرح توسعه 550 هزار هکتاری کشاورزی خوزستان بدون گزارش ارزیابی زیست محیطی آغاز شد. طرحی که گفته می‌شود بیش از پیش باعث شوری خاک و آب رودخانه جراحی و تالاب شادگان می‌شود.


4 درخواست رئیس جمهوری از عیسی کلانتری


مسعود باقرزاده کریمی، معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست درباره این پارادوکس می‌گوید: درباره توسعه کشاورزی خوزستان من به عنوان کارشناس نمی‌توانم نظر بدهم و مسئولان باید پاسخگو باشند اما ما احیای تالاب‌ها را فراموش نکرده‌ایم. ضمن اینکه همین یک ماه قبل رئیس جمهوری در نامه‌ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چهار اولویت اصلی محیط زیست را متذکر شدند. او می‌افزاید: تأمین حقابه تالاب‌ها، گرد و غبار، موضوع پسماندها با اولویت شمال کشور و آلودگی هوای کلانشهرها چهار محور اصلی مورد نظر رئیس جمهوری است که آقای کلانتری باید در پایان این چهار سال اقدامات اجرایی‌اش برای حل بخشی از این معضلات را به دولت گزارش کند. به همین دلیل «‌ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور» را که مصوبه شورای عالی آب بوده و ریاست آن بر عهده آقای جهانگیری و دبیری‌اش بر عهده آقای کلانتری است تشکیل دادیم که کمیته فرعی این ستاد برای نخستین بار روز دوشنبه 18 دی ماه با حضور معاونین وزرای ذیربط برگزار شد تا مقدمات کار برای تشکیل ستاد ملی با حضور آقای جهانگیری فراهم شود. او می‌افزاید: در این جلسه وزارت نیرو توزیع مکانی و زمانی و جغرافیایی تأمین حقابه تالاب‌ها را در شرایط ترسالی، نرمال و خشکسالی ارائه کرد و مقرر شده بزودی اجرایی کند. این جدی‌ترین مطالبه سازمان حفاظت محیط زیست است و باید وزارت نیرو این حقابه را تأمین کند.


پرویز گرشاسبی، معاون امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز درباره تأمین حقابه هورهای خوزستان و کنترل کانون‌های ریزگرد این استان می‌گوید: باوجود مصوبه دولت برای تأمین 650 میلیون مترمکعب حقابه هورهای خوزستان اما هنوز وزارت نیرو این حقابه را نداده و در جلسه ستاد هماهنگی تالاب‌ها این مطالبه را مجدداً پیگیری و اعلام می‌کنیم تا زمانی‌که این حقابه تأمین نشود کانون‌های ریزگرد خوزستان روز به روز گسترش بیشتری خواهد یافت و درختکاری‌های ما آن هم در یک وسعت محدود 20 تا 30هزار هکتاری عملاً نتیجه‌ مثبتی نخواهد داشت.

#خشکسالی #بلندمدت #کم بارشی #هشدار #بحران آبی #بحران کم آبی #خشک سالی #کاهش بارندگی #ایران #مهاجرت
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


موضع متفاوت آمریکا و انگلیس درباره عملیات ترکیه در عفرین ورزشکار تمام عیار مخالفت‌کمیسیون‌تلفیق‌با برداشت 20 میلیاردی دولت چقدر از بودجه خارج از دست دولت است؟ مصرف مواد شیمیایی در تصفیه‌خانه آب زنجان نرمال است عوارض منفی و مخرب فست فودها را بشناسید! کافئین به رشد بهتر مو کمک می‌کند نجفی مدیریت قالیباف را نه، بلکه توان و کارنامه نظام را به چالش کشیده است خطای 2 میلیارد دلاری وزارت نفت آیا ترکیه و روسیه در سوریه با یکدیگر سازش کرده‌اند؟ انتقاد فرماندار املش از عدم پاسخگویی برخی مسئولان: مدیران فاقد اختیار می‌توانند شهرستان را ترک کنند هفته 19 بوندس لیگا/مونشن گلادباخ به رده چهارم صعود کرد بی‌توجهی مسئولان فرهنگی اصفهان به کیفیت آثار حوزه شعر و ادبیات مذاکره با ترامپ مثل «مذاکره با ژله» است میلیاردرها هنوز مالیات نمی‌دهند؟ آسیب‌های طرح تحول سلامت/ افزایش هزینه‌های القائی فواید فعالیت‌های ورزش را بشناییم دفاع‌عصبی دولت‌از برجام برای‌مردم چه‌خطری دارد؟ تذکر دادیم؛ پوستر خواننده لس‌آنجلسی را برداشتند طرح شکایت‌های تازه علیه شکارچی زنان +عکس لقمه‌هایی پر مخاطره برای دنیا و آخرت معاون ترامپ با سیسی دیدار کرد بازی‌اصلاحات‌درنقش فلج‌کردن‌دولت‌و متهم‌کردن‌نظام! داستان نفتکش سانچی به پایان رسیده است؟ درسی که یانکی‌ها از فروش جنگنده به ایران گرفتند عکس/ چیپس و پفک خوری اسحاق جهانگیری سیاست‌های اشتغالی با صرف منابع نفتی تسلسل باطل است ژیمناستیک‌کاران هیچ‌گونه حمایتی از سوی مسئولان نمی‌شود توهم "قرقاش" درباره موشک‌های یمنی-ایرانی! مهریه‌های عجیب و غریبی که تمامی ندارند پایان بررسی بودجه 97 در مجلس دختران جوان به هیچ وجه سراغ بازیگری نروند عاقبت نیروهای آمریکایی در سوریه چه می‌شود؟ سینما علیه داعش استقلال شایستگی صدرنشینی را دارد پیامد تعطیلی دولت بر اقتصاد آمریکا 13 درمان خانگی برای مبارزه با آکنه و جوش دلایلی که به شما می‌گویند سینوزیت دارید! توسعه صادرات زعفران، راهکاری مناسب برای کسب درآمدهای غیرنفتی امتناع شرکت ترکیه‌ای از تحویل مسکن مهر به مردم علت آلودگی هوای تهران بافت نارسای شهری است برنامه‌های وزیر نیرو برای حل مشکل آب/باید ستاد سازگاری با خشکسالی تشکیل دهیم گریم متفاوت و تکرار نشدنی بازیگر مشهور/عکس گفت وگوی تیلرسون با لاوروف و چاووش اوغلو درباره عملیات نظامی در عفرین نفس کشیدن در کلانشهر اصفهان به شماره افتاد
عکس/ تصادف در خط 3 مترو تهران بیانیه تند وزارت خارجه علیه جبرائیلی فیلم/ خاطره پدر یک آتش‌نشان در حالا خورشید اشک‌های رشید پور در برنامه حالا خورشید + فیلم جزئیات آزار و اذیت دختران و زنان در پراید نقره ای/ مرد شیطان صفت را شناسایی کنید+ عکس وزارت خارجه در واکنش به صدا و سیما: مردم فریب نمی‌خورند خاطره‌ای از زبان پدر شهید آتش‌نشان حادثه پلاسکو که اشک رشیدپور را درآورد +فیلم واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد بدون تعارف با دستفروشی میلیاردر شد + فیلم نتیجه بررسی‌های اولیه پاناما درباره سانچی اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شدند بهره برداری از واحد تولیدی زیست دارو در البرز با حضور جهانگیری بیانیه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در پی نمایش «قرآن کشتی مطلا» در قم هادی العامری: علت تحریم نُجَباء، تصمیم برای آزادسازی جولان است عکس/ تصادف مرگبار سمند وال 90 تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها شرایط جدید بازنشستگی کارمندان دولت مشخص شد+سند دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز امروز 30 دی ماه 96 شرکت دارویی زیست دارو دانش و خط تولید دو داروی ام اس افتتاح شد اعتراف قاتل جوان اسفراینی آمریکا در آستانه تعطیلی مطلق دستفروشی که میلیاردر شده است ورود معاون اول رئیس جمهور و چند نفر از وزرا به استان البرز تقابل مهمانان ناخوانده در سوریه؛ ترکیه علیه آمریکا روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! /حضرات روحانی نباید بدون تحقیق درباره سخنی که برای آنها نقل می‌شود، موضعگیری کنند/ آغازگر ماجرای اعتراض به سخن روحانی، یک فرد غیرروحانی بی‌اطلاع از مبانی عقیدتی بود تغییر مدیریت مرکز آموزش عمومی امام سجاد (ع) ناجا در ارومیه + فیلم ادعای نوشته شدن برجام 14 ماه قبل از امضا شدن توسط آمریکایی‌ها کذب است یادواره 427 شهید اسلام آباد و دومین یادبود شهید مدافع حرم علی تمام زاده جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک +عکس گومز پینتو آماده حل مشکل گلزنی آبی‌ها/ مهاجم خارجی استقلال وارد تهران شد دبیرکل حزب‌الله لبنان عزادار شد عزا شدن عروسی در رودبار عکس/ جهانگیری در کارخانه چیپس و پفک خبر خوش برای فرهنگیان/افزایش حقوق معلمان در سال 97 درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد /بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد یا … مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد بدون تعارف با دستفروشی که میلیاردر شد + فیلم روزنامه جمهوری اسلامی: کسی که رئیس جمهور را بیسواد خواند، در زمان جنگ، رفتن به جبهه را حرام می‌دانست! تشکل‌های بخش خصوصی: بورس کالا نیازمند اصلاح فوری ساختار است صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن جهانگیری: طولانی شدن طرح‌های مهم کشور با محدودیت‌های بودجه‌ای/ باید برای تامین منابع مالی ابتکارات جدیدی انجام دهیم دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران برگزار می‌شود باید در تدوین آیین‌نامه نظارت مجمع، موضوع ضمانت اجرایی به جد مدنظر قرار گیرد/مسئولان کشور برای حل معضلات اقتصادی اقدام عاجل کنند درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی/ یک ساعت از وقت خود را صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد ادارات در دزفول تعطیل شد درخواست عباس عبدی از سردار سلیمانی؛ یک ساعت صرف دیدار با آن نوجوانی کنید که پرچم ایران را آتش زد/ بعید است با داماد صدام رابطه داشته باشد گل رونالدینیویی از فروغ موری خانم‌گل فوتبال ایران (فیلم)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me