تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:اقتصاد
دسته:اقتصادی()
کد خبر:13763432
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۵۱

افزایش قیمت تلفن همراه تنها دستاورد رجیستری برای مردم/ میزان قاچاق گوشی‌های اپل صفر نشد

اجرای طرح رجیستری طی دو سال اخیر به یکی از سرخط‌های مهم حوزه ict تبدیل شده است و پیش از اجرایی شدن آن، مسئولان گمرکی و ارتباطات کشور از الزام اجرای آن جهت قطع ورود غیرقانونی گوشی‌های تلفن همراه خبر می‌دادند.
افزایش قیمت تلفن همراه تنها دستاورد رجیستری برای مردم/ میزان قاچاق گوشی‌های اپل صفر نشد

اقتصاد آنلاین- انوش ممتازپور؛ البته طرح رجیستری تلفن همراه سال 1385 نیز برای اولین بار به اجرا در آمد که پس از مدت کمی با شکست روبرو شد و قاچاقچیان تلفن همراه توانستند این طرح را دور زده و کالاهای وارداتی خود را به عنوان محصولات قانونی روانه بازار کنند.

بعد از گذشت آن سالها مسئولان وقت وزارت ارتباطات بار دیگر بر طبل اجرای دوباره رجیستری کوبیدند و اعلام کردند که هرچه زودتر باید این طرح با شکل و شمایلی جدید اجرایی شود( حالا بماند که اجرای مجدد آن حدود دو سال به طول انجامید).

سرانجام  اجرای طرح جدید رجیستری با تکیه زدن محمدجواد آذری جهرمی به صندلی بالاترین مقام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کلید خورد و بنا شد تا این طرح به طور مرحلهای اجرا شود و رفته رفته تمام برندهای موجود در کشور را دربرگیرد.

چند هفته گذشته قرعه به نام محصولات شرکت اپل افتاد و تمام گوشی های این برند مشمول طرح رجیستری شدند که به گفته وزیر ارتباطات ، حدود 5 هزار عدد از آنها با اجرای رجیستری قطع ارتباط شدند .

در هفته های اخیر رجیستری وارد فاز جدیدی شد و این طرح برندهای موتورولا ، گوگل و بلکبری را نیز مورد الطاف خود قرار داد.

تا پیش از اجرای طرح رجیستری مسئولان دم از این میزدند که در طرح جدید ، احتمال تقلب به هیچ عنوان وجود ندارد و پس از مدتی شاهد خالی شدن بازار از گوشیهای قاچاق خواهیم بود. عباس نخعی دبیر سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش از اجرای این طرح گفته بود : «با اجرایی شدن طرح رجیستری،احتمال ورود گوشی های قاچاق به صفر خواهد رسید.»

دیگر مسئولان هم رجیستری را ناجی بازار تلفن همراه می دانستند و به بهانه حمایت از تولید داخل ، امیدوار بودند تا بتوانند تمام هزینه واردات این کالای پر تقاضا را وارد خزانه دولتی کنند.

شاید هنوز زود باشد که درباره اجرای موفق و یا ناموفق این طرح سخنی به میان آورد ؛ اما برخی شنیده ها حاکی از آن است که رجیستری نتوانسته آنطور که مسئولان انتظار داشتند قاچاق تلفن همراه را به صفر برساند.

غلامحسین کریمی رییس اتحادیه دستگاههای مخابراتی در اینباره به اقتصاد آنلاین میگوید: طرح رجیستری برای گوشی های آیفون حدود 80 یا 90 درصد موفقیت آمیز بوده است و هنوز شاهد فعال شدن گوشی های قاچاق این برند هستیم.

وی افزود : البته ما امیدواریم این طرح با موفقیت به ثمر بنشیند ؛ اما به نظر من راههای دیگری برای جلوگیری از ورود قاچاق گوشی به کشور بود .

به گفته رییس اتحادیه دستگاههای مخابراتی ،یکی از راههای جایگزین میتوانست شفافیت امور مالیاتی باشد و فکر میکنم سازمان امور مالیاتی یکی از مصوبان اصلی واردات غیرقانونی  تلفن همراه به کشور است و میتوانست برای مبارزه با قاچاق این کالا، نقش موثرتری ایفا کند و با اصلاح امور مالیاتی روند واردات غیرقانونی را کاهش دهد و فضا را برای فعالیت واردکنندگان قانونی بیشتر مساعد کند.

اما از بحث های فنی اجرایی شدن رجیستری که بگذریم ، افزایش قیمتها دربازار نسبت به ماههای گذشته به وضوح قابل لمس است. البته وزیر ارتباطات این نوسانات را مقطعی دانسته و این امید را به مردم داده است که قیمتها در ماههای آتی روند نزولی به خود می گیرند و حتی شاهد کاهش قیمتها نسبت به قبل از اجرای رجیستری خواهیم بود و بهتر است مصرفکنندگان در صورتی که نیاز مبرم به گوشی جدید ندارند ، فعلا در خرید عجله نکنند.

کریمی درپاسخ به این سوال که افزایش قیمت گوشی دربازار به چه علت است ؟ گفت : قبل از اجرای رجیستری این پیش بینی میشد که قیمتها در بازار روند صعودی پیدا کنند که این اتفاق هم افتاد و فکر نمی کنم به این سادگی ها قیمتها کاهش پیدا کنند .

وی افزود : متاسفانه طرح رجیستری بدون نظر کارشناسان خبره اجرایی شد که مشکلات زیادی دارد و به نظر من با موفقیت همراه نخواهد بود .

اکثر به اتفاق فعالان بازاری هم این سخنان رییس اتحادیه دستگاههای مخابراتی را تصدیق میکنند امیدی به کاهش قیمتها ندارند.  

سهراب فیاضبخش یکی از فروشندگان بازار دراین باره به اقتصاد آنلاین میگوید : حدود 15 سال است که در بازار تلفن همراه فعالیت دارم و تا به حال تجربه به من ثابت کرده که هرگاه قیمتها افزایش پیدا می کنند به راحتی پایین نمی آید و به نظرم این تجربه در طرح رجیستری بار دیگر تکرار خواهد شد.

وی افزود : البته هرگاه افزایش قیمت ناشی از نوسانات ارز باشد ، می توان شاهد کاهشی شدن آن بود ، اما درحال حاضر افزایش قیمتها بیشتر به دلیل اجرای رجیستری است.

این فعال بازاری ادامه داد : قیمت دلار پیش از طرح رجیستری افزایش پیدا کرد که تاثیر خود را همان موقع روی بازار گذاشته بود و بعد از اجرای رجیستری نیز شاهد افزایش قیمتها در بازار بودیم و این درحالی بود که قیمت ارز نوسان چندانی نداشت.

به گفته فیاض بخش قیمت گوشی های اپل در حدود 20 درصد افزایش داشته و قیمت سایر برندها نیز حدود 5 درصد رشد کرده است.

این فروشنده در پاسخ به این سوال که آیا برندهای دیگر نیز با اجرایی شدن رجیستری برای آنها  ، این مقدار افزایش قیمت را نیز تجربه خواهند کرد؟ گفت: بدون شک این اتفاق خواهد افتاد و می توان از حالا پیشبینی کرد که اگر رجیستری برای همه گوشیها فعال شود ، باید شاهد رشد 15 تا 20 درصدی قیمتها در بازار باشیم.

وی در پایان گفت : هنوز طرح رجیستری به موفقیت کامل نرسیده است و ما طی روزهای اخیر شاهد آن هستیم که مشتریانی که آیفون جدید خریداری کردهاند گوشی هایشان در برخی موارد قطع ارتباط شده و این درحالی است که گوشی آنها کاملا قانونی وارد کشور شده است که امیدواریم این مشکل هرچه زودتر رفع شود ؛ چون اگر قرار باشد همه برندها چنین مشکلی را داشته باشند عملا طرح رجیستری به بن بست خواهد خورد.

#تلفن همراه #رجیستری #وزارت ارتباطات #قاچاق گوشی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


همایش شهید نواب صفوی نویسنده‌ها دغدغه نوشتن ندارند تبیین تحولات اجتماعی از دیدگاه امام علی (علیه السلام) در نهج البلاغه متولد شدن بیش از 3 میلیون کودک از زمان آغاز درگیری‌ها در یمن الزام نصب برچسب اصالت تجهیزات پزشکی از اول فروردین /برخورد با تجهیزات قاچاق فاقد برچسب واکاوی مجازات‌های جایگزین حبس در سریال «محکومین» / ماجرای جالب ادامه تحصیل یک نوجوان در کانون اصلاح و تربیت نرخ زادوولد در فرانسه کاهش می‌یابد اشکهای دختر 7 ساله پای چوبه دار/ رضایت بدهید، بی بابا نشوم حادثۀ سانچی دو لکه بزرگ نفتی ایجاد کرد تاثیر منفی بازی‌های موبایلی و رایانه‌ای بر رشد قد کودکان چند نوع سرطان در جهان وجود دارد؟ لباس عجیب و متفاوت بازیگر زن مشهور/عکس بررسی بودجه 97 چه زمانی در مجلس آغاز می‌شود؟ انقلاب و انقلابی گری متعلق به همه دورانهاست کانال تلگرامی یا اتاق فرمان آشوب دانلود 4.8.1 µtorrent؛ دانلود فایلهای تورنت برای گوشی‌های هوشمند پاسخ معاون وزیر ارشاد به درخواست آیت‌الله سبحانی صفحه اول روزنامه‌های 4 شنبه 27 دی 96 علت پوسیدگی دندان چیست؟ ارائه مدارک تهدید هواپیمای مسافربری امارات توسط قطر باید جوانان را از دست گرگ‌های فضای مجازی نجات داد دشمنان سعی می‌کنند تا در میان مردم ایجاد اختلاف و تفرقه نمایند توافق الجزایر و لیبی برای اداره میدان‌های نفتی مشترک نرخ بالای اشتغال غیررسمی/علل ایجاد مشاغل بدون شناسنامه! روغن نارگیل ریسک بیماری قلبی را کاهش می‌دهد سهام شرکت‌های زیان‌ده در جیب مردم! / دولت فقط اصل پول سهام عدالت را بازگرداند تدوین و برنامه ریزی سال 1397 حوزه فاطمه الزهرا (س) تفت کاهش بهای طلای سیاه در بازار معاملات نیویورک چگونگی آموزش خلاقیت محور ریاضی در مراکز پیش دبستانی حضور 3 وزیر در کمیسیون عمران برای بررسی حادثه نفتکس سانچی از آزادی اسرای فلسطینی کوتاه نمی‌آییم طراحی توطئه جدید برای سوریه! گشایش دفتر یادبود جان‌باختگان حادثه نفتکش سانچی در برازیلیا جوراب زنانه صادراتی شد ناگفته‌های گزارشگر تلویزیون از لحظه فرو ریختن پلاسکو خرت و پرت ادارات کج سلیقه روی شانه تاریخ قیمت رهن خانه در نقاط مختلف تهران تعامل سه جانبه درجهت "محرومیت زدایی" منطقه حسن آباد انجام شد واریز «عیدی» بیمه‌شدگان همزمان با حقوق بهمن حجم مخازن سدها 14 درصد کاهش یافت نبرد برای اثبات زیبایی/ فناوری کاهش مصرف برق در راه است تصاویر صفحه روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی واکنش رویانیان به ادعای گلر استقلال بوکانی‌ها مدعی شدند / نماینده ارومیه باز هم متوقف شد بیش از 70 درصد از تاکسی‌ها در حمل و نقل مسافران فعالند
چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی ورود سامانه بارشی به ایران نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند بندرانزلی/مراسم وداع با جانباختگان حادثه نفتکش «سانچی» اردوغان دستور سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه را داد سریال «داستان ترسناک آمریکایی»؛ دلقک ترسناکی به نام ترامپ! مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 موافقیت فدراسیون والیبال بلژیک با حضور محجبه فرنوش شیخی در مسابقات دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد (تصاویر) وداع با ملوانان نفتکش سانچی در انزلی مراسم وداع خانواده‌های شهدای گیلانی نفتکش سانچی در انزلی برگزارشد «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد ازدواج بر بام اورست پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحم آمریکایی لو رفت +تصاویر باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود پرداخت مطالبات سال 95 مراکز درمانی و دارویی، به زودی ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی اسرار سانچی ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند ناگفته‌های بهزاد نبوی از آیت‌الله هاشمی/رجایی ساچمه پلو می‌داد هاشمی جوجه کباب/زورش به فشارها نرسید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me