تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی-متفرقه()
کد خبر:13763444
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۵۱

محسن آرمین، بی‌بی‌سی و ممنوعیت اصلاحات!

محسن آرمین، بی‌بی‌سی و ممنوعیت اصلاحات!

«موضوع این یادداشت تحلیل تحول آشکاری است که در شیوه خبررسانی و تبلیغاتی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی در رخدادهای اعتراضی اخیر شاهد آن بودیم. اما چرا بی‌بی‌سی؟»

 محسن آرمین، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت:‌ «اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر از منظرهای مختلفی قابل‌ بررسی است. درباره این پدیده تحلیل‌های مختلفی منتشر شده است و تحلیل‌گران هر یک از منظری به بررسی آن پرداخته‌اند. در این میان رفتار تبلیغاتی و سیاسی برخی جریان‌ها و رسانه‌های خارج از کشور به دلایلی که خواهم گفت کمتر مورد توجه قرار گرفت. موضوع این یادداشت تحلیل تحول آشکاری است که در شیوه خبررسانی و تبلیغاتی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی در این ماجرا شاهد آن بودیم. اما چرا بی‌بی‌سی؟

علت روشن است. شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبانی نظیر «VOA»، «من‌وتو» از نظر کلاس حرفه‌‌ای قابل مقایسه با بی‌بی‌سی نیستند. آنها خود را رسانه‌ای ضد جمهوری اسلامی ایران تعریف کرده‌اند. بنابراین ضرورتی هم برای پنهان کردن انگیزه و اغراض خود نمی‌بینند. بنابراین تعجبی ندارد اگر مثلا شبکه فارسی «من‌وتو» در جریان اعتراضات اخیر به اتاق جنگ و طراحی و هدایت عملیات خیابانی تبدیل شده باشد اما بی‌بی‌سی از نظر کلاس کار حرفه‌ای با دیگر رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور قابل مقایسه نیست. بدیهی است که هر رسانه دیگری اهداف تبلیغاتی و سیاسی خاص خود را تعقیب می‌کند اما بی‌بی‌سی اهداف خود را همواره در ضمن رعایت اصول حرفه‌ای و ظرایف کار رسانه‌ای پی گرفته است.

از این‌ رو در این یادداشت می‌کوشم با تمرکز بر رسانه بی‌بی‌سی به عنوان رسانه‌ای حرفه‌ای و توانمند در برقراری ارتباط با مخاطب و موفق در پیگیری اهداف تبلیغاتی سیاسی خود، به بررسی این موضوع بپردازم. شاید آنان که رفتار این رسانه را طی ناآرامی‌های اخیر پیگیری کرده‌اند با من هم نظر باشند که بی‌بی‌سی طی این ماجرا بر خلاف شیوه معهود، به وضوح و آشکارگی تمام از سطح حرفه‌ای خود فاصله گرفت؛ به‌ گونه‌ای که حتی ضرورتی به تظاهر به رعایت اصول و قواعد خبررسانی ندید. از میان ده‌ها و بلکه صدها شعاری که تظاهرات‌کنندگان در حدود ۸۰ شهر کشور سر دادند ۲ شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، اینه تموم ماجرا» و شعار حمایت از رضاشاه تقریبا در تمامی گزارش‌های خبری و تحلیلی بی‌بی‌سی تکرار شد.

کسانی که اندک تجربه و آگاهی در فعالیت‌های سیاسی دارند، نیک می‌دانند در تظاهرات خودجوش و اعتراضی، یک گروه متشکل ۵ الی ۱۰ نفره به راحتی می‌تواند به شعارها جهت دهد. با وجود این شعار حمایت از رضاشاه چنان با مطالبات معترضان ناهمخوان بود که از حد شعار حاشیه‌ای یکی، دو تجمع اعتراضی فراتر نرفت اما تبلیغات بی‌بی‌سی به گونه‌ای بود که به بیننده القا می‌کرد ۸۰ شهر ایران یک‌صدا پایان جنبش اصلاحی و رهبری رضا پهلوی را فریاد زده‌اند!!! مسولان بی‌بی‌سی در پیگیری این خط تبلیغاتی چنان شتاب‌زده عمل کردند که حتی به این صرافت نیفتادند که مخاطب آنان احتمالا خواهد پرسید چگونه در تظاهرات ایران مردم همزمان هم شعار مرگ بر دیکتاتور سر می‌دهند و هم شعار زنده‌باد رضاشاه!

در طول این مدت تقریبا در بخش‌های خبری شبانه یک زوج به عنوان کارشناس سیاسی یکی مخالف و دیگری موافق دعوت می‌شدند. اما ترکیب چنان گزینش می‌شد که آن‌ که طرفدار ادامه اعتراض‌ها و سرنگونی است، فردی حراف و مسلط باشد و آن‌ که از اغتشاش و تخریب حمایت نمی‌کند و دیدگاهی اصلاح‌طلبانه دارد، از تسلط کافی برخوردار نباشد، تا نتیجه به نفع طرف اول بچربد. نتیجه منطقی! این گفت‌وگوها یا مناظره‌ها البته روشن بود: مدعی بودند آن چه در حال وقوع است، یک انقلاب یا مقدمات یک انقلاب است و اصلاح‌طلبان که خواهان اصلاح از درون هستند، دیگر قادر به نمایندگی مطالبات مردم نیستند و باید در اندیشه اپوزیسیونی کارآمد و توانمند بود؛ آن گونه که بر خلاف اصلاح‌طلبان بتواند مطالبات جامعه را نمایندگی کند.

بی‌بی‌سی در این تبلیغات یک‌سویه همه پرنسیپ‌های گذشته خود را زیر پا گذاشت. بر اساس اطلاعات موثق یکی، دو مناظره ضبط شده که با وجود تمام تمهیدات به عمل آمده نتیجه آن مغایر با خط تبلیغاتی بی‌بی‌سی از آب درآمده بود و در آن منطق اصلاح‌طلبان موجه‌تر و قوی‌تر جلوه کرده بود، اجازه پخش نیافت.

شاهکار بی‌بی‌سی در پیگیری این خط تبلیغاتی مصاحبه با آقای رضا پهلوی به عنوان رهبر اپوزیسیون ایران! بود؛ کسی که مجری بی‌بی‌سی تاکید داشت بگوید این روزها در خیابان‌های ایران شعارها در حمایت او طنین‌انداز است و مستند این ادعای بزرگ البته شعارهایی حاشیه‌ای به نفع رضاشاه در یکی، دو تجمع روزهای گذشته بود که در بخش‌های خبری بی‌بی‌سی دایما به نمایش گذاشته می‌شد. بر خلاف دیگر مصاحبه‌ها که مجری حرفه‌ای بی‌بی‌سی می‌کوشید با به چالش کشیدن نظرات مصاحبه شونده و طرح پرسش‌های مخالف مصاحبه را هر چه جذاب‌تر کند، در این گفت‌وگو هر چه بود اثبات شکست و به سر آمدن تجربه اصلاحات در ایران و میدان دادن به رضا پهلوی با طرح پرسش‌های همدلانه و تاییدآمیز بود.

مجری بی‌بی‌سی در این گفت‌وگو چنان عنان اختیار از کف داد که او را رهبر اپوزیسیون نامید و از برنامه او برای دوران پس از سرنگونی جمهوری اسلامی ایران پرسید. نیازی به توضیح بیشتر نیست آنان که برنامه‌های بی‌بی‌سی را طی این مدت پیگیری کردند احتمالا از چند و چون ماجرا به خوبی آگاهند. خط خبری و تبلیغاتی بی‌بی‌سی در این مدت را می‌توان اینچنین خلاصه کرد: پایان کار اصلاح‌طلبان و فقدان نیروی سیاسی مردمی و موجه در درون نظام که بتواند مطالبات مردم را پیگیری کند و ضرورت انتقال رهبری اپوزیسیون به خارج از کشور و پوشاندن این قبا بر تن رضا پهلوی.

جالب اینجاست که برخی معترضان ایرانی خارج‌نشین نیز با این خط سیاسی تبلیغاتی همراهی یا مشتاقانه در این سناریو ایفای نقش کردند و با حضور در برنامه‌های بی‌بی‌سی یکی به صراحت از موضع ترامپ در حمایت از اعتراضات اخیر و سرنگونی جمهوری اسلامی دفاع می‌کرد و دیگری خاتمی و اصلاح‌طلبان را آماج حملات خود قرار می‌داد. دم خروس را آنجا می‌شد مشاهده کرد که مجریان بی‌بی‌سی نیز اطلاعیه مجمع روحانیون مبارز را که یکی، دو بند آن با بد سلیقگی تنظیم شده بود، مکررا به آقای خاتمی منسوب و از زبان او نقل می‌کردند تا مخاطبان به این نتیجه برسند که خاتمی هم صف خود را از مردم جدا کرده و صلاحیت نمایندگی مطالبات اجتماعی را ندارد.

به گمان من این تغییر خط تبلیغاتی، نه اتفاقی است و نه تصمیمی است که در سطح بی‌بی‌سی اتخاذ شده باشد. همزمانی این تحول با اظهارات تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر تلاش و حمایت دولت این کشور از تغییر رژیم ایران از طرق مسالمت‌آمیز!! را نمی‌توان تصادفی دانست. با توجه به همراهی و پیروی انگلستان از سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای آمریکا می‌توان چنین نتیجه گرفت این رسانه بریتانیایی ملزم به ایفای نقش در چارچوب این خط مشی شده است.

این هماهنگی و هم‌سویی البته اضلاع و طرف‌های دیگری در میان نیروهای خارج کشور دارد، بحث درباره آن از حوصله این یادداشت خارج است اما نکته مهم این است که این تصمیم بدون توجه به اوضاع داخلی کشور یعنی گسترش نارضایتی‌های عمومی و احساس فزاینده ناامیدی از حل مشکلات و تحقق آینده‌ای بهتر اتخاذ نشده است. طی سال‌های اخیر مردم با حضور پرشور در پای صندوق‌های رای خواست و اراده خود را به تغییر روندهای گذشته و اصلاح امور به نمایش گداشتند و با انتخاب رییس‌جمهور و نمایندگان خود در واقع اعلام کردند به کارآمدی نظام و امکان حل مشکلات خود در چارچوب نظام امیدوارند اما افراطیون و بخش‌هایی از حاکمیت از هیچ اقدامی برای ناکام کردن دولت منتخب مردم فروگذار نکردند و کوشیدند که به مردم بفهمانند آب در هاون می‌کوبند و امید واهی دارند و «در ایران هیچ‌ چیز تغییر نکرده است» و «رای به رییس‌جمهور رای به برنامه‌های او نیست».

کارشکنی‌ها و بحران آفرینی‌های افراطیون طی این سال‌ها را می‌توان در یک شعار کوتاه خلاصه کرد: «در ایران اصلاحات ممنوع!» شعاری که نتیجه آن ادامه روندهای گذشته، جلوگیری از اصلاحات و در نتیجه افزوده شدن بر حجم بحران‌ها و گسترش بیشتر نارضایتی‌ها بود تا از یک‌ سو نا امیدی به بهبود اوضاع و حل مشکلات در اقشار ملت را دامن بزند و از سوی دیگر دشمنان ایران را به طمع اندازد و به تحقق مقاصدشان امیدوارتر کند، شعاری که امروز آمریکا و دشمنان ایران نیز با ذوق‌زدگی آن را تکرار می‌کنند.

رفتار تبلیغاتی بی‌بی‌سی تنها یکی از نشانه‌های این تحول است که نباید آن را محدود به یک رسانه دید. در برابر چنین وضعیتی می‌توان ۲ روش اتخاذ کرد یا به‌ سان گذشته هر اتفاق ناگواری را توطئه دشمن و نقش بر‌ آب دید و با واکنش‌های شعاری و احساسی نظیر نمایش‌های خیابانی مشت بر دهان دشمن کوفت و با تشدید فضای امنیتی و اقداماتی نظیر محدود کردن فضای مجازی صورت مساله را پاک کرد یا با درک شرایط حساس کنونی و از موضع مصالح ملی و با چشم‌پوشی از منافع فردی و جناحی اصلاحات اساسی را در دستور کار قرار داد.»

#محسن آرمین #اصلاحات #بی بی سی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


استوری جالب وحید هاشمیان +عکس امضای توافق امنیتی میان ناتو و قطر پلیس میانمار: هفت بودایی در اثر تیراندازی پلیس کشته شدند نخستین و آخرین خاک ایران در اشغال عراق از منظر مردم‌شناسی زن‌ها اعتراف صهیونیست‌ها به آرشیو جنایات اسرائیل مظنه خرید لپ تاپ در بازار پنتاگون: آمریکا در سوریه ارتش تشکیل نمی‌دهد چرا تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی شتاب گرفته است؟ بررسی میزان تأثیر مشارکت یا عدم مشارکت شرکتها در ایجاد خوشه صنعتی بر عملکرد نوآوری آنها طرح ترافیک جدید تهران هنوز تأیید نشده است درگیری شدید میان نظامیان صهیونیست و فلسطینی‌ها/ دو فلسطینی به شهادت رسیدند 2 سال قبل چنین دروغی را تیتر یک کرده بودند؟! آمار مرگ و میر حوادث ترافیکی ثابت مانده است؛ راز آبی شدن رنگ چشم برخی از سیاه‌پوستان آفریقایی چیست؟ هافبک پرسپولیس دلتنگ شد رییس جمهور فرانسه با هیئتی از مخالفان سوری دیدار کرد معاون آخوندی: مردم از خدمات نظام مهندسی راضی نیستند زن جوان ازپس 2 تصادف وحشتناک از مرگ گریخت! +عکس زیرساخت‌های قانونی بیت کوین در ایران وجود ندارد چگونه ذهن خود را سم زدایی کنیم؟ نگاهی گذرا به مهمترین رویدادهای چهارشنبه 27 دی ماه در مازندران گشت و گذار زمستانی در هوای صاف و ابری مازندران پروازهای پنج شنبه 28 دی از فرودگاه‌های مازندران حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره آثار صله رحم درگیری شدید نیروهای سوری با تروریست‌ها دادگاه نظامی رژیم صهیونیستی حکم بازداشت عهد التمیمی را تمدید کرد جمهوری کنگو به اوپک ملحق می‌شود نتیجه خارج شدن ترامپ از برجام برای آمریکا لبنیات سبب کاهش حساسیت‌ها نمی‌شود 5 زیان داروهای کدئینی/سرفه سرماخوردگی نیاز به درمان دارد؟ رانندگی بدون فرمان و پدال! درگذشت بازیگر زن مشهور بر اثر تصادف تعاریف عدل در مکاتب بشری ترامپ: انتقال سفارت آمریکا به قدس طی یک سال آینده انجام نمی‌گیرد برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم در قرچک مهم‌ترین عامل کاهش باروری در ایران آمار قربانیان غیرنظامی حملات آمریکا در سوریه تهران و اصفهان پیشتاز در فاصله زیاد بازنشستگی تا سالمندی انفجارهای انتحاری خونین در نیجریه اعتراف مسئول صهیونیست: آرشیو ما جنایات جنگی اسرائیل را مخفی کرده است سازمان‌های مردم نهاد حد فاصل ملت و دولت عمل می‌کنند استراتژی آمریکا در شمال سوریه سرنوشت داروی ایرانی ایدز سناتور ارشد دموکرات: ضرب الاجل ترامپ هرگونه مذاکره درباره برجام را دشوارتر کرده است آخرین وضعیت زندانی شدن بقایی برج میلاد غرق در برف و مه امروز تهران +عکس ادعای قصور پزشکی در جریان درمان یکی از مقامات سیاسی کذب است رویکردهای متفاوت به تاریخ فقه سیاسی
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد یارانه دی ماه واریز شد درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me