تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:13763477
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۳:۵۳

صد روزی که به اندازه صد سال گذشت

صلاح الدین خدیو در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: با احزاب و رهبران فعلی که خود بخشی از مشکلاتند، سخن گفتن از رهایی بیشتر یک شوخی تلخ و دارای پیامدهای ویرانگر است.
صد روزی که به اندازه صد سال گذشت

دیپلماسی ایرانی: صد روز پس از همه پرسی بحث برانگیز اقلیم کردستان، شبکه روداو مصاحبه ای با مسرور بارزانی مسئول دستگاه اطلاعاتی اقلیم و یکی از مدافعان پرشور این همه پرسی انجام داده است. اهمیت این گفتگو بیشتر به این دلیل است که مسرور بارزانی برخلاف عموزاده اش، نیچیروان بارزانی که موضع محتاطانه تری اتخاذ کرد، بعنوان معمار اصلی رفراندوم شناخته می شود.
از این رو سخنان وی پس از همه پرسی که عواقب ویرانگری برای کردها داشت، شایسته بررسی و تدقیق است.
صادقانه ترین بخش این گفتگو جایی است که مصاحبه شونده از دلایل مخالفت آمریکا با همه پرسی می گوید. به گفته وی آمریکا به سه دلیل مشخص با زمان انجام همه پرسی مخالفت کرد: تاثیر سلبی آن روی نبرد با داعش، کم شدن بخت ایاد علاوی برای پیروزی در انتخابات آتی و پیچیده تر شدن مسائل و مشکلات مناطق مورد اختلاف.
وی سپس به تفصیل به رد داعیه های واشنگتن پرداخته و با استدلال ثابت می کند که هر سه این نگرانیها بی دلیل و غیر موجه بودند. صد البته این بخش از بیانات وی بیشتر از هر جایی شایسته تامل و تعمق است. چه لحن و فحوای کلام وی در این زمینه شبیه دو طرفی است که با هم به هیات حل اختلاف رفته و با هم بر سر حقانیت محاجه می کنند. روابط بین الملل البته عرصه این گونه مباحثات و اثبات صدق و بطلان گزاره های سیاسی نیست. در اینجا منطق قدرت حاکم است و کشورها در جستجوی امنیت بر اساس منافع ملی رفتار می کنند. در این عرصه خیلی از حقها نادیده گرفته شده و قهر و غلبه ها به امر واقع تبدیل می شوند. نکته ای که سیاستمداران کرد آن را نادیده گرفتند، این بود که مخالفت آمریکا را دست کم و موقتی در نظر گرفته و در ارزیابی نقش محدود و معین خود در استراتژی منطقه ای واشنگتن مبالغه کردند. یحتمل درصدی از این سوء تفاهم به ناآشنایی آنها با روابط بین الملل و داشتن مشاوران فاسد و نالایق باز می گردد.
مسرور بارزانی در ادامه تلاش می کند که بدیل پیشنهادی آمریکا بجای رفراندوم را کم اهمیت و نامعتبر جلوه دهد. در این رابطه وی با جدال بر سر واژه های کلیدی این متن بدنبال اعتبارزدایی از متنی است که در صورت پذیرش اقلیم کردستان در موقعیتی بسیار متفاوت از امروز قرار می گرفت.

جالب اینجاست که مسرور در حالی که با دقتی وسواس گونه واژگان بدیل پیشنهادی آمریکا را کالبدشکافی می کند، با بندی که در منشور ملل متحد به حق تعیین سرنوشت ملتها اشاره دارد، مواجهه ای دیمی و سرسری دارد.
درست است که حق تعیین سرنوشت مطالبه ای مشروع است، اما آیا شرایط احقاق این حق هم وجود دارد؟ آیا کردها می توانستند این چک بدون تاریخ و فاقد پشتوانه معتبر را در بانک نظام بین الملل به وجه نقد تبدیل کنند؟ این حلقه مفقوده ماجرای همه پرسی بود که گردانندگان آن هنوز از دادن پاسخی سرراست به آن عاجزند. این بخش ماجرا محتاج عقلانیتی استراتژیک است که بیهوده با عقل نظری که مسئول تعیین صدق و کذب گزاره ها است، مخلوط می شود.
در دو سه جای این مصاحبه، مسرور بارزانی به تلویح و تصریح می گوید که استقلال هدف همه پرسی نبود. اینجا البته وی پای در وادی عقل عملی می گذارد. اگر این گفته درست باشد که به ظن قوی هست، چرا بدیل آمریکا پذیرفته نشد؟ البته در اینجا بر اساس معیارهای عقل نظری می توان وی و دیگر رهبران کرد را به بیصداقتی با مردم خود متهم کرد، و بر اساس عقل عملی هم به فرصت سوزی و قدر ندانستن موقعیتها.
صد البته تناقضهای این گفتگو به اینجا ختم نمی شود. وی در توصیف کردستان پسارفراندوم و هبوط و تنزل بی سابقه آن، می کوشد وضعیت فعلی را گذرا جلوه داده و از اهمیت عقبگردهای دهشتناک آن بکاهد. مسرور بارزانی با فراموش کردن استدلالهایش خطاب به آمریکاییها درباره اقلیت و محکوم بودن کردها و سنیها در عراق جدید و بیفایده بودن ماندن در روند سیاسی، می گوید اگر کردها متحد شوند، در انتخابات آینده می توانند دستاوردهای زیادی بدست آورند. همچنین در حالی که آمریکاییها را به بیوفایی و خیانت در جریان رفراندوم متهم می کند، بر تداوم حمایت آنها از اقلیم کردستان هم تاکید می کند!
منطق وی درباره رویدادهای شانزده اکتبر کرکوک هم محکم نیست. وی می گوید که در گردهمایی احزاب کرد در دوکان جناح خانواده طالبانی نخستین بار از امکان اداره مشترک کرکوک و استقرار واحدهای ارتش عراق در این شهر سخن می گویند و در برابر این پرسش که آیا این صرفا پیشنهاد آنهاست و یا شما با هم به توافق رسیده اید، جواب می دهند خیر، صرفا پیشنهاد طرف عراقی است.

در اینجا این سوال مطرح می شود که دستگاه امنیتی تحت امر وی که به دقت و تجسس و گستردگی شهره است، چگونه این تحرکات خطرناک در جبهه خودی را رصد نکرده است؟

ثانیا نفس این گفتگو حکایت از یک دودستگی خطرناک در اردوی کردها دارد، آیا می توان با این درجه از تفرق و ضمن نشستن روی گسل فعال اختلافات داخلی به استقبال سرنوشت سازترین مساله حیات سیاسی کردها رفت و با کوچک و بزرگ و ریز و درشت و قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای هم درآویخت؟

آیا نفس این مساله موید نظر منتقدانی نیست که وحدت ملی، تشکیل ارتش واحد و پایان دادن به پدیده دو دولتی را شرط لازم اعلام دولت مستقل می دانستند؟

مسرور بارزانی در ادامه به اثر دومینیو وار سقوط کرکوک روی سایر جبهه ها پرداخته و عدم مقاومت کردها در یک جبهه 1300 کیلومتری را به شکست در یک نبرد ربط می دهد. البته کارشناسان نظامی برای پاسخ به این داعیه شایسته ترند، اما نمی توان از گفتن این حقیقت چشم پوشید که ساختارهای فاسد حزبی در اربیل و سلیمانیه در دو دهه گذشته کاری کرد که نیروی افسانه ای و شکست ناپذیر پیشمرگ به شیر بی یال و دم و اشکمی تبدیل شود که حمله اش از باد است.

صد البته وی باز فراموش می کند که در همین گفتگو بارها از رشادت پیشمرگان گفته و بدون در نظرگرفتن نقش ائتلاف بین المللی ضد داعش و پوشش هوایی بی بدیل آنها، پیشمرگان کردستان را قهرمان شکست داعش می خواند. اگر پیشمرگان کرد پوزه داعش را به خاک مالیدند، چرا در برابر ارتش عراق که به مراتب از داعش ضعیف تر و کم انگیزه تر بود، مقاومتی از خود نشان ندادند؟ فرار و هزیمت ارتش عراق در برابر داعش در سه سال قبل هنوز از یادها نرفته است.

واقعیت البته چیز دیگری است. تعداد واقعی نیروی پیشمرگ به مراتب از آمار اعلام شده کمتر است و بر خلاف نیروهای ی.پ.گ و حشد الشعبی در این سه سال کمتر درگیر نبردهای شهری سخت و نفسگیر با داعش شدند. فساد اداری و دو دستگی حزبی هم بماند.

یک بخش مهم دیگر مصاحبه تلاش بی وقفه وی برای لاپوشانی زیانهایی است که مجادله بر سر تمدید مهلت ریاست مسعود بارزانی بر سیمای سیاسی اقلیم و روند سیاسی زد. ساده انگارانه است اگر تصور کنیم که جهان خارج و بویژه دنیای غرب بعنوان حامیان استراتژیک اقلیم کردستان، با موضوعاتی از قبیل تعطیل پارلمان و توقف روند سیاسی به سادگی کنار آمده و آنها را نادیده می گیرند. نبرد با داعش به عنوان امری اعتبارآور موقتی ولی تبعات سیلی زدن به صورت دمکراسی درازمدت و درازدامن است.

مساله شانزده اکتبر و واگذاری کرکوک نوک قله کوه یخ فساد سیاسی و اقتصادی و شخصی و خانوادگی شدن امر سیاسی در اقلیم کردستان را نشان داد. اما با دیدن قله نباید از کوه عظیم فساد غافل شد. اصلاحات رادیکال و بنیادی که به چرخش اساسی قدرت در اقلیم کردستان منتهی شود، تنها گزینه موجود است. آمدن نسل جدیدی از رهبران که هم جوان باشند و فاقد گذشته سیاه و هم فسادناپذیر و بری از الیگارشیهای موجود باشند و شجاعانه بر سر حقوق مردم انفال شده و زخم خورده از تاریخ کردستان بایستند، به لحاظ نظری بهترین آینده ممکن است. اما اینکه این امر در دل ساختارهای فاسد فعلی چقدر ممکن است، سخنی دیگر است. همین چند روز پیش بود که ملا بختیار، عضو ارشد اتحادیه میهنی گفت که در صورت شکست در انتخابات هم آنها و هم حزب دمکرات هرگز قدرت را رها نخواهند کرد!

زمانی ابوایاد مرد شماره دو فقید ساف در جمع سفرای عربی به نقل حکایتی پرداخت. مردی فلسطینی به امید رسیدن به پرتقالی درشت و اشتهابرانگیز درخت را تکان داد. اما قبل از آنکه پرتقال موصوف سقوط کند، بیست و دو پرتقال گندیده و رسیده بر زمین افتادند. ابوایاد جسورانه چشم در چشم سفرای عرب دوخت و گفت آن پرتقال درشت اسرائیل و پرتقالهای گندیده هم رژیمهای فاسد عربند. قبل از اسرائیل باید به حساب اینها رسید!

شوربختانه این حکایت کردهای عراق هم هست. با احزاب و رهبران فعلی که خود بخشی از مشکلاتند، سخن گفتن از رهایی بیشتر یک شوخی تلخ و دارای پیامدهای ویرانگر است.

#اقلیم کردستان #کرکوک #مسرور بارزانی #صلاح الدین خدیو
این خبر را به اشتراک بگذارید


بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده موافقت آمریکا با فروش سامانه موشکی پاتریوت به عربستان جزئیات تسهیلات دهی بانک‌ها در 9 ماهه 96 روحانی سعودی ترور شد ترفند رزمندگان فاطمیون علیه تروریست‌ها در تدمر+فیلم استوری جالب وحید هاشمیان +عکس امضای توافق امنیتی میان ناتو و قطر پلیس میانمار: هفت بودایی در اثر تیراندازی پلیس کشته شدند نخستین و آخرین خاک ایران در اشغال عراق از منظر مردم‌شناسی زن‌ها اعتراف صهیونیست‌ها به آرشیو جنایات اسرائیل مظنه خرید لپ تاپ در بازار پنتاگون: آمریکا در سوریه ارتش تشکیل نمی‌دهد چرا تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی شتاب گرفته است؟ بررسی میزان تأثیر مشارکت یا عدم مشارکت شرکتها در ایجاد خوشه صنعتی بر عملکرد نوآوری آنها طرح ترافیک جدید تهران هنوز تأیید نشده است درگیری شدید میان نظامیان صهیونیست و فلسطینی‌ها/ دو فلسطینی به شهادت رسیدند 2 سال قبل چنین دروغی را تیتر یک کرده بودند؟! آمار مرگ و میر حوادث ترافیکی ثابت مانده است؛ راز آبی شدن رنگ چشم برخی از سیاه‌پوستان آفریقایی چیست؟ هافبک پرسپولیس دلتنگ شد رییس جمهور فرانسه با هیئتی از مخالفان سوری دیدار کرد معاون آخوندی: مردم از خدمات نظام مهندسی راضی نیستند زن جوان ازپس 2 تصادف وحشتناک از مرگ گریخت! +عکس زیرساخت‌های قانونی بیت کوین در ایران وجود ندارد چگونه ذهن خود را سم زدایی کنیم؟ نگاهی گذرا به مهمترین رویدادهای چهارشنبه 27 دی ماه در مازندران گشت و گذار زمستانی در هوای صاف و ابری مازندران پروازهای پنج شنبه 28 دی از فرودگاه‌های مازندران حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره آثار صله رحم درگیری شدید نیروهای سوری با تروریست‌ها دادگاه نظامی رژیم صهیونیستی حکم بازداشت عهد التمیمی را تمدید کرد جمهوری کنگو به اوپک ملحق می‌شود نتیجه خارج شدن ترامپ از برجام برای آمریکا لبنیات سبب کاهش حساسیت‌ها نمی‌شود 5 زیان داروهای کدئینی/سرفه سرماخوردگی نیاز به درمان دارد؟ رانندگی بدون فرمان و پدال! درگذشت بازیگر زن مشهور بر اثر تصادف تعاریف عدل در مکاتب بشری ترامپ: انتقال سفارت آمریکا به قدس طی یک سال آینده انجام نمی‌گیرد برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم در قرچک مهم‌ترین عامل کاهش باروری در ایران آمار قربانیان غیرنظامی حملات آمریکا در سوریه تهران و اصفهان پیشتاز در فاصله زیاد بازنشستگی تا سالمندی انفجارهای انتحاری خونین در نیجریه اعتراف مسئول صهیونیست: آرشیو ما جنایات جنگی اسرائیل را مخفی کرده است سازمان‌های مردم نهاد حد فاصل ملت و دولت عمل می‌کنند استراتژی آمریکا در شمال سوریه سرنوشت داروی ایرانی ایدز
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد برانکو: گسترش فولاد با فیروز عالی شده/ داستان طارمی برای من تمام شده است عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد یارانه دی ماه واریز شد درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me