تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:مذهبی()
کد خبر:13764206
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۴:۱۳

عکس‌های یک عملیات که از مجله تایم سر درآورد

شهیدخبر: مهرزاد ارشدی مانند خیلی از جوان‌های ایرانی با شروع جنگ وارد جبهه‌های دفاع مقدس شد اما او در کنار تفنگ، دوربین عکاسی را بهترین وسیله برای جنگیدن و ثبت وقایع ماندگار دفاع مقدس برگزید.
عکس‌های یک عملیات که از مجله تایم سر درآورد

شکوفه زمانی
مهرزاد ارشدی مانند خیلی از جوان‌های ایرانی با شروع جنگ وارد جبهه‌های دفاع مقدس شد اما او در کنار تفنگ، دوربین عکاسی را بهترین وسیله برای جنگیدن و ثبت وقایع ماندگار دفاع مقدس برگزید. این رزمنده که سابقه 14 ساله در جهاد فرهنگی دارد و مسئولیت‌های فرهنگی متعددی را نیز عهده‌دار بوده است، در حال حاضر به عنوان خادم در یادمان 177 شهدای گمنام آبادان مشغول فعالیت است. کربلای5  عملیاتی است که ارشدی به عنوان رزمنده و عکاس وارد آن شد. به مناسبت 19 دی سالروز آغاز عملیات کربلای5 در سال 1365، گفت‌وگویی با مهرزاد ارشدی انجام دادیم که ماحصلش را پیش رو دارید. 
      
اهل کجا هستید آقای ارشدی؟ کمی از خودتان بگویید. 
من متولد 1342 در شهر آبادان هستم. بچه سوم یک خانواده متوسط بودم و پدرم قبل از آنکه به آبادان بیاید و به عنوان مترجم روی کشتی‌ها کار کند، به چهار زبان جهان مسلط بود. بابا وقتی که به آبادان می‌آید همان‌جا ازدواج می‌کند و تشکیل خانواده می‌دهد. مغازه‌ای تهیه می‌کند و الان جزو کسبه قدیمی آبادان شناخته می‌شود. 
فعالیت به عنوان یک عکاس پیش‌زمینه قبلی می‌خواهد، از چه زمانی وارد فعالیت‌های فرهنگی شدید؟
قبل از آنکه جنگ شروع شود، من در کنار درسم به عنوان نیروی فرهنگی با جهاد سازندگی آبادان همکاری می‌کردم. البته در روزهای اول انقلاب خیلی پرشور در بیشتر فعالیت‌های مذهبی و انقلابی حضور داشتم. با دوستان کارهای مختلفی انجام می‌دادیم و بیشتر وقتمان صرف کار در روستاهای بهمن‌شیر، اروندکنار، هرمندکنار و... می‌شد. در این روستاها به کشاورزی و خانه‌سازی برای مستمندان می‌پرداختیم. در جهاد با شهدایی مثل شهید کیانی، خلیلی، عبدالرضا کماندار، هاشمی و... همراه بودم. بنده اولین نمایشگاه فرهنگی را در روستاهای توابع آبادان دایر کردم و با استقبال خوب مردم هم مواجه شد. 
شما در آبادان نزدیک مرز بودید، چطور با جنگ مواجه شدید؟ 
وقتی شیپور جنگ نواخته شد، ما هم مثل سایر آبادانی‌ها سعی کردیم از شهر و سرزمین‌مان دفاع کنیم. یادم است رادیو آبادان اعلام کرد نیروهای بعثی به مرزهای شلمچه حمله کرده‌اند. همه آمادگی جنگ را داشته باشید. آن موقع هیچ‌کس تفسیر درستی از جنگ در ذهن نداشت. حداقل در 20 روز اول جنگ فکر می‌کردیم تا یک هفته دیگر جنگ تمام می‌شود. یادم می‌آید وقتی مادرم می‌پرسید جنگ چه شد؟ در جواب گفتم گروه فدائیان اسلام از طرف آقای خلخالی با اسلحه به خرمشهر آمده‌اند و دیگر جنگ تمام است ولی گویا این جنگ با جنگ‌های دیگر فرق داشت و به این زودی‌ها تمام نمی‌شد. در 20 روز اول جنگ یاد گرفتیم که وقتی صدای سوت خمپاره می‌آید باید شیرجه برویم و دراز بکشیم. 20 روز دوم یاد گرفتیم که وقتی نیروهای دشمن را عقب می‌بریم باید سنگر بکنیم و آنجا بنشینیم و از خط خود محافظت کنیم. روزهای اول جنگ چون بچه‌ها آشنایی نداشتند، وقتی دشمن را عقب می‌راندند، برمی‌گشتند و شب در خانه می‌خوابیدند. فردایش می‌دیدند دشمن دوباره آمده و مواضع قبلی را گرفته است. تا 40 روز که از جنگ گذشت، من درگیر پشتیبانی جنگ بودم و کارهایی مثل سوخت‌رسانی، آبرسانی، تخلیه شهدا، تخلیه مجروحین و هر کاری که از دستم برمی‌آمد انجام می‌دادم. 
پس تقریباً همان کارهایی را انجام می‌دادید که جهاد سازندگی در جبهه‌ها انجام می‌داد؟
بله، در 20 روز اول جنگ، جهاد آبادان تصمیم گرفت لجستیک خودش را در آبادان و خرمشهر راه‌اندازی کند زیرا تمام ادوات جنگی از سپاه و ارتش و کمیته و نیروهای مردمی رها شده بودند و هیچ تعمیرگاهی برای راه‌اندازی مجدد آنها وجود نداشت. جهاد یک تعمیرگاه بزرگ به نام ابوذر غفاری راه‌اندازی کرد که روزانه 300 نوع ادوات جنگی و خودروی شخصی مردم را که می‌خواستند مهاجرت کنند و مشکل داشتند تعمیر می‌کرد. طراحی اولین پل جنگی در همین پایگاه ابوذر غفاری انجام گرفت و ساخته شد. 
چه خاطره‌ای از روزهای مقاومت آبادان دارید؟
در سی و نهمین روز از جنگ، دشمن از رودخانه بهمن‌شیر عبور کرد که منجر به یک درگیری حماسی بین نیروهای مدافع شهر با ارتش کاملاً مسلح دشمن شد ولی به فضل خدا در روز چهلم جنگ، تاریخ جنگ تغییر اساسی کرد و اولین شکست عراق توسط نیروهای مردمی در کوی ذوالفقاری رقم خورد. باید بگویم نقشی که رادیوی آبادان داشت و گزارش‌هایی که شهید رهبر، صدرهاشمی، نجفی و فضل‌الله صابری می‌دادند خیلی در آگاهی مردم مؤثر بود. اگر آبادان سقوط می‌کرد فاجعه بزرگی رقم می‌خورد. چندین کودک و زن به اسارت دشمن درمی‌آمدند و دشمن هم به آبراه بین‌المللی راه می‌یافت. 
چطور شد به عکاسی در جنگ پرداختید؟
چون سابقه کارهای فرهنگی در جهاد داشتم، فکر کردم چطور می‌توانیم حماسه مردمی در جبهه‌ها را به نسل‌های آینده منتقل کنیم. همین امر باعث شد کارهای پشتیبانی در جنگ را کنار بگذارم و دوربین به دست بگیرم. از همان زمان تا پایان جنگ کار عکاسی را ادامه دادم. من در تمام عملیات‌های بزرگ مانند حماسه ذوالفقاریه، آزاد‌سازی تپه‌های معدن، ثامن‌الائمه که عملیات امام رضا(ع) نامیده شده بود، طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، خیبر، ‌والفجر مقدماتی، والفجر3، والفجر8 و کربلای5 حضور داشتم. 
بپردازیم به عملیات کربلای5 که موضوع این گفت‌وگو هم هست، از این عملیات بگویید. 
کربلای5 از سخت‌ترین عملیات‌های جنگی بود و رزمندگان و سرداران بزرگی در آن به شهادت رسیدند. عملیات کربلای یک حرکت استراتژیک برای کشور بود. بچه‌ها توانستند در این عملیات با توجه به موانع بزرگی که دشمن پیش پای‌شان قرار داده بود، همه موانع را کنار بزنند و خط دشمن را بشکنند و حماسه عظیم کربلای5 را رقم بزنند. من برای ورود به منطقه عملیاتی نیاز به کارت تردد داشتم که متأسفانه به من کارت نمی‌دادند و ناچار شدم به صورت قاچاقی وارد کربلای5 شوم. 
چرا قاچاقی؟
چون همسر من همسر شهید بود و یک فرزند داشت بچه‌های قرارگاه روی من خیلی حساس بودند که مبادا من هم شهید شوم. برای همین نمی‌گذاشتند در کربلای 5 حضور داشته باشم ولی من با قایم شدن در دیگ غذا خودم را به خط مقدم رساندم. 
دوربین‌تان در کربلای5 چه صحنه‌هایی را ثبت کرد؟
در این عملیات من در خط مقدم عکاسی می‌کردم. عکس‌های خوبی هم انداختم. حتی دچار مجروحیت و سوختگی هم شدم، ولی عکس‌های خودم را گرفتم. بعد از مدتی برگشتم به قرارگاه حضرت محمد مصطفی(ص) که بچه‌های خوزستان آنجا مستقر بودند. بچه‌های قدیمی گروه روایت فتح از جمله آقایان مرتضی آوینی، همایونفر، جعفری و مصطفی دالایی را آنجا دیدم. قبلاً با این بچه‌ها در عملیات طریق‌القدس آشنا شده بودم. برای بار دوم بود که همدیگر را می‌دیدیم. آقامرتضی آوینی وقتی سر و صورت زخمی من را دید، گفت: «با خودت چه‌کار کردی ارشدی؟» گفتم: حاجی عملیات خیلی سخت بود. ایشان هم گفت: «وقتی تو بگویی عملیات سنگینه وای به حال دیگران.» بعد شهید آوینی گفت بیا با یکی از بچه‌ها آشنایت کنم. دیدم یک جوان موبور و قدبلند در سنگر نشسته است. شهید آوینی گفت: آقای طالب‌زاده، ایشان ارشدی است و خلاصه با آقای طالب‌زاده هم آشنا شدیم. تنها کسی که با دوربین 35 میلیمتری در جنگ فیلم می‌گرفت آقای طالب‌زاده بود. برای این کار باید فیلم و باتری‌های بسیار سنگین حمل می‌کرد. به طالب‌زاده گفتم من برایت عکاسی می‌کنم. خیلی خوشحال شد و قبول کرد. با هم به منطقه عملیاتی رفتیم. یادم است هواپیمای دشمن تمام آسمان منطقه را با بمب‌های خوشه‌ای بمباران کرده بود. 
از بمباران خوشه‌ای هم عکس انداختید؟
بله، بمب‌های خوشه‌ای طوری بودند در همان آسمان باز می‌شدند و با چتر آرام آرام پایین می‌آمدند. من ماشین را بردم زیر بمب‌ها برای عکاسی که نادر گفت داری چه‌کار می‌کنی؟ گفتم دعا کنید بمب‌ها مستقیم توی سرمان نخورد. بمب‌ها مستقیم به زمین می‌خوردند و روبه‌روی ماشین یکدست سیاه شده بود. ایشان از کار من متعجب مانده بود و خودش رفت در کانالی سنگر گرفت و من در وسط دود و آتش شروع به عکاسی کردم. دیدم رزمندگان زیادی شهید شده‌اند و یکی از بچه‌ها داد می‌زد و کمک می‌خواست. پایش ترکش خورده بود طوری که از زیر زانو فقط به پوست وصل بود. بغلش کردم و کشان‌کشان بردم و در آمبولانس لندکروز گذاشتم. آمدم روشن کنم دیدم تمام چرخ‌هایش ترکش خورده است. با سختی فراوان او را بیرون کشیدم و با فریاد زدن در خاکریزها درخواست کمک کردم تا آمبولانس کمکی آمد و او را برد. یاد نادر طالب‌زاده افتادم. با فریاد او را از سنگر بیرون آوردم. دیدم عصبانی سر من داد زد و گفت اشتباه کردم که از تو خواستم با من همکاری کنی. کلید ماشین را از من گرفت تا برود که دید ماشین روشن نمی‌شود. تمام کاپوت ماشین ترکش خورده بود. من می‌گفتم چیزی نیست، می‌دهیم تعمیرگاه تعمیر می‌کند و طالب‌زاده از خونسردی من باز هم عصبانی شد. 
کدام‌یک از عکس‌هایی که در کربلای5 گرفتید از نظر خود شما تأثیرگذاری بیشتری دارد؟
دریاچه‌ای به نام دریاچه ماهی در سمت عراق قرار داشت که از کنارش جاده فاطمه زهرا عبور می‌کرد. سانت سانت این جاده با اصابت خمپاره، بمب، توپ، تانک و آرپی‌جی شخم زده شده بود. بیش از صدها خودرو در این جاده مورد اصابت قرار گرفته بود و لاشه آنها در کنار جاده رها شده بود. گروهی به طرف خط مقدم به صف ایستاده بودند و برای تعویض نیرو می‌رفتند. من پشت این‌ها راه افتادم شروع به عکاسی کردم. تا به وسط جاده رسیدیم نصف رزمنده‌های همراه‌مان بر اثر ترکش بمباران سنگین دشمن مجروح شده بودند. آنجا هم چند تا عکس گرفتم که شرایط سخت منطقه و پیشروی بچه‌ها را در جاده فاطمه الزهرا(س) نشان می‌داد. بعدها این عکس‌ها به عنوان بهترین عکس در جنگ شناخته شد. حتی سر از نشریه تایم  درآورد که چهار صفحه برای این عکس‌ها مطلب نوشته بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید


آمریکا با تشکیل نیروی مرزی روابط آنکارا-واشنگتن را تهدید می‌کند نشست علمی پیرامون سخنان رئیس جمهور در مدرسه علمیه رضوی بیرجند برگزار می‌شود نقش آیت الله موسوی جزایری در راه‌اندازی تظاهرات علیه رژیم پهلوی اهتزاز پرچم اسلام بر فراز قله‌های بیت‌المقدس نزدیک است/ قوای نظامی ایران فاتح اسرائیل و آمریکا خواهد بود همایش حوزه انقلابی در ساری برگزار می‌شود مراسم چهلم شهید کاردیده برگزار شد مسببان وضع فعلی رودخانه کارون محاکمه شوند واشنگتن به ایران اجازه نمی‌دهد نظام مالی آمریکا را تضعیف کند شاگردان خداپرست در جدال با شاگردان عطایی ناکام ماندند تولید بیش از 65 هزار تن گوشت مرغ در خوزستان 21 تکواندوکار در اردوی تیم ملی نوجوانان دختر باقی ماندند همه می‌دانند که برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست نقدینگی 1424 هزار میلیارد تومانی زمینه‌ساز تورم یا رونق اقتصادی؟ دو نفر دیگر! (گفت و شنود) کیهان و خوانندگان فتنه و ضرورت هوشیاری (یادداشت میهمان) اخبار ویژه اتحادیه اروپا موضع ترامپ درباره برجام را بررسی می‌کند ساز و کار پایش سیاست ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد محورهای دیدار روز جمعه ماکرون و مرکل اعلام شد سردار غیب‌پرور: علمای اهل سنت نور چشم ما هستند شورای مشورتی بسیج هنرمندان شهرستان بهار هشدار خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران شرایط شکلی دادنامه در دیوان عدالت اداری چگونه است؟ استاندار کرمان: سمن‌ها باید در نهضت سازندگی سهیم شوند وعده نتانیاهو برای زمان انتقال سفارت به قدس خزانه‌داری آمریکا درباره تجارت با ایران هشدار داد سرمایه‌گذاری 90 میلیارد دلاری خودروسازان جهان در خودروی الکتریکی عرضه تازه‌ترین خودروی هیبریدی بی ام و بازگشت 3 مصدوم پدیده در آستانه دیدار با استقلال متقاضیان چطور وام اشتغال روستایی دریافت کنند؟ در خانه هایتان گل رافت و عطوفت بکارید نگهداری ساختمان‌ها از طراحی مهم‌تر است رسمی؛ تئو والکات به اورتون پیوست سلفی سردار آزمون با جوجه‌های فامیل! (عکس) لاریجانی: حرف‌های ترامپ جنگ جدیدی را نشان می‌دهد رئیس کل دادگستری استان مرکزی: جسد کشف شده درحاشیه شهراراک ارتباطی با ناآرامی‌ها ندارد معاون وزیر ورزش و جوانان: همگانی کردن ورزش نیازمند آموزش صحیح است لیگ دسته یک والیبال کشور/صنایع اردکان بر عقاب تهران غلبه کرد گوریه شوشتر در خوزستان باز هم لرزید کاسیاس به خداحافظی رونالدینیو واکنش نشان داد هشدار آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران 60 کشته و مجروح در حمله انتحاری بوکوحرام خواستگاری خیابانی و پاسخ جالب مردم سانچی، مرگ را به مساوات تقسیم کرد!
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) حبس 13 فرزند توسط والدین آمریکایی تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات پدر و مادر آمریکایی 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند واریز مستمری و یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت نجات پای چوبه دار با اشک‌های دختر 7 ساله / گفتگو با مرد اعدامی + عکس یارانه نقدی دی ماه واریز شد موافقت عجیب باشگاه رئال با جدایی رونالدو! نامه سردار نقدی به روحانی؛ خیلی بی انصافی است که با ادبیات انگلیس‌ها و شاه با مردم صحبت کنیم /آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید واریز یارانه مددجویان به صندوق امداد ولایت سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! / راه اعتدال بهره‌برداری از فضای مجازی با مدیریت ایرانی است سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند دیدار شرکت کنندگان کنفرانس بین المجالس با رهبر انقلاب تا همایش خبرخوب شبهه‌پراکنی درباره کشتی سانچی داستان سرایی است فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند ضرغامی: خبر نباید دروغ باشد/امروز شاهد تولید خبرهای دروغ هستیم/کار رسانه، کار کارمندی نیست/ اینکه می‌گویند دروغ نگو اما همه راست را هم نگو صحیح نیست/بهتر است با مردم صادق باشیم برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند تصاویر/ روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی 96 نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد آزار و اذیت پسر 9 ساله در یک سوپر مارکت! نام 5 ایرانی در فهرست معماران تأثیرگذار خاورمیانه کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات حاشیه‌ای کمپ تیم ملی روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود یارانه دی واریز شد واقعیت حادثه «سانچی» دردست بررسی است خبر 20، سه شنبه 26 دی 96 مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! / مدیریت سابق شهری تهران دقیقاً چه کرد؟! طرح جدید ترافیک زمینه ساز تشدید ترافیک و آلودگی هوا پایتخت/دریافت عوارض شهری از خودروها غیرکارشناسانه است عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند؛ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me