تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:پانا
دسته:استان ها()
کد خبر:13764257
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۴:۱۵

آیا ساختمان‌های استان اردبیل ایمن هستند

اردبیل (پانا) - کابوس زلزله اسفند سال 75 با یک هزار کشته و دهها روستای ویران هنوز از خاطره اردبیلی‌ها محو نشده، اکنون نیز در فراوانی اخبار مربوط به زلزله‌های غرب و جنوب کشور این سوال در اذهان مردم تداعی می‌کند که اماکن و ساختمان‌ها در این استان چه میزان در برابر زلزله مقاوم هستنند.
آیا ساختمان‌های استان اردبیل ایمن هستند

زلزله اسفندماه سال 75 اردبیل به بزرگی 5.8 ریشتر به دلیل نبود استحکام واحدهای مسکونی یک هزار و 100 کشته ، 2 هزار و 600 نفر زخمی و 36 هزار نفر بی خانمان بر جای گذاشت.
با اینکه تجربه تلخ زلزله 75 اردبیل موجب انجام اقدام های خوبی در مقاوم سازی ساختمان ها بویژه روستاهای استان اردبیل شد اما هنوز به اعتقاد کارشناسان حجم گسترده ای از ابنیه و اماکن در مناطق مختلف استان در برابر زلزله آسیب پذیر هستند.
اینکه به تازگی بر اثر زلزله با قدرت 5.4 درجه ریشتر در جمهوری آذربایجان ساختمان ها در شهرستان مرزی پارس آباد مغان ترک برداشته و دچار خسارت می شوند حکایت از این دارد که وضعیت چندان مناسب نیست و باید مسئولان و مردم در زمینه مقاوم سازی اماکن مسکونی و عمومی اقدام اساسی و جدی انجام دهند.
معاون امور عمرانی استاندار اردبیل در این زمینه گفت: ساخت و سازها در سال های گذشته در مناطق مختلف استان چندان اصولی نبوده و بسیاری از ساختمان ها در استان در برابر زلزله های با ریشتر بالا ایمن نیستند.
بهروز ندایی افزود: هم اکنون در دنیا بسیاری از ساختمان ها در برابر زلزله های بالای هفت ریشتر نیز مقاومت دارد، ولی برخی ساختمان های ما در برابر کوچکترین تکانی فرو می ریزند.
وی بیان کرد: ساختمان های استان شباهت زیادی با ساختمان های شهرستان سرپل ذهاب به لحاظ استقامت دارند و ضروری است برای آسیب شناسی آنها مطالعات لازم از سوی مشاوران ذیصلاح انجام شود تا ضمن شناسایی نقاط آسیب پذیر پیشگیری های لازم انجام گیرد.
ندایی با بیان اینکه اماکن عمومی استان نیز در برابر حوادث طبیعی ایمن نیستند گفت: بیمارستان ها، اورژانس ها و مکان های آسیب پذیر باید در اولویت مقاوم سازی باشند تا در صورت بروز حادثه شاهد اتفاق ناگواری در این مراکز حساس نباشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل یک استان حادثه خیز است و احتمال بروز حوادث طبیعی از قبیل سیل ،زلزله ،آتش سوزی و طوفان در این استان بیشتر است و باید با مقاوم سازی ، بازسازی و ایمن کردن نقاط حادثه خیز از خسارات احتمالی این حوادث پیشگیری کرد.
وی تاکید کرد که در ساخت بناهای مسکونی و عمومی در استان باید نظارت جدی باشد و ساختمان هایی احداث شود که در برابر زلزله های با ریشتر بالا مقاومت داشته باشند.
وجود بافت های فرسوده در چهار شهرستان بزرگ استان با کمترین مقاومت در برابر حوادث طبیعی بویژه زلزله نگرانی ها را افزون تر می کنند بویژه اینکه بیش از سه چهارم جمعیت استان در این شهرستان ها ساکنند.
این امر ضرورت توجه و اقدام عاجل در بازسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده در شهرها و نیز روستاهای این مناطق را اجتناب ناپذیر می کند.
رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: 15.1 درصد از مساحت شهر اردبیل که شامل 963 هکتار می باشد را بافت فرسوده احاطه کرده است.
عبدالرحمن روحی به خبرنگار ایرنا افزود: 21 درصد شهر پارس آباد شامل 249 هکتار، هشت درصد مشگین شهر شامل 95 هکتار و 17 درصد خلخال شامل 83 هکتار نیز در بافت فرسوده واقع شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز گفت: ساخت و سازها در شهرها و روستاهای این استان نیازمند نظارت بیشتر و دقیق هستند.
مسعود امامی یگانه با اشاره به مقاوم سازی های انجام گرفته در واحدهای مسکونی شهرها و روستاهای استان بیان کرد: هم اکنون حدود 65 درصد از واحدهای مسکونی در روستاهای استان اردبیل مقاوم سازی شده است.
وی افزود: مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاها بر اساس سند چشم انداز توسعه تا 1405 ادامه می یابد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: در مقاوم سازی واحدهای مسکونی اهالی روستاها نیز باید مشارکت کرده و با استفاده از تسهیلات مقاوم سازی که توسط بانک مسکن پرداخت می شود ، نسبت به مقاوم سازی واحدهای خود اقدام نمایند.
امامی ادامه داد: در شهرها نیز صاحبان واحدهای مسکونی فرسوده می توانند از تسهیلات بافت فرسوده استفاده کرده و نسبت به مقاوم سازی واحدهای مسکونی خود اقدام نمایند.
رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل نیز گفت: راه و شهرسازی استان با همکاری سایر دستگاه های مرتبط با ارتقای خدمات عمومی و بهسازی و نوسازی در راستای کاهش فرسودگی شهرها تلاش می کند.
روحی گفت: با معرفی واحدهای فرسوده به شهرداری ها این واحدها از 50 درصد تخفیف در صدور پروانه بهره مند می شوند.
وی افزود: همچنین واحدهای فرسوده ای که در سامانه ثبت نام کنند در مرکز استان از تسهیلات 400 میلیون ریالی و در شهرستان ها از تسهیلات 300 میلیون ریالی بهره مند خواهند شد.
رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در داخل شهرها بدون سپرده پرداخت می شود ، گفت: در سال گذشته حدود 2 هزار نفر و در سال جاری 750نفر برای بهره مندی از تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به بانک های عامل معرفی شده اند.
در این حال مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل نیزگفت: هم اکنون 52 درصد از واحدهای روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر در برابر زلزله مقاوم شده اند.
فرهاد سبحانی افزود: بر اساس سرشماری سال 85 حدود 110 هزار واحد در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت فرسوده و بی دوام بود که از آن زمان تاکنون بیش از 54 هزار واحد تسهیلات دریافت کرده و پایان کار 50 هزار و 722 واحد صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه این واحدها در برابر زلزله های بالای 6 ریشتر مقاومت دارند ، بیان کرد: برای 48 درصد واحدهای فرسوده باقی مانده در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی پرداخت می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مبلغ تسهیلات بنیاد مسکن را برای واحدهایی که در جاسازی می شوند و یا روستاهای واقع در مرزها و آنها که بحث صرفه جویی در انرژی را رعایت می کنند ، 200 میلیون ریال اعلام کرد.
سبحانی ادامه داد: همچنین به آن دسته از واحدهایی که در صاحبان آن ها جزو افراد کم درآمد و محروم محسوب می شوند نیز از طریق کمیته امداد و بهزیستی کمک های بلا عوض پرداخت می شود.
گفتنی است: با توجه به اینکه استان اردبیل جز 10 استان کشور در زمینه فراوانی وقوع حوادث طبیعی به شمار می رود ضروری است که اقدام های اساسی برای مقاوم سازی ابنیه و نیز آموزش همگانی ایمنی در برابر زلزله صورت گیرد.

#اجتماعي #زلزله #آسيب #ساختمان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


معاون وزیر راه: سال آینده جهش قیمت مسکن نداریم غلظت گرد و غبار اهواز بیش از 66 برابر حد مجاز رپر آلمانی عضو داعش در سوریه کشته شد خسارت تندباد به بخش‌های مختلف شهرستان مهران پیام تبریک رییس دانشگاه آزاد طبس نماز باران در قم اقامه شد مطالبات مردم نباید فراموش شود / آمریکا انگیزه دینی و اقتدار ایران را نشانه گرفته بود رسمی؛ لئون گورتسکا به بایرن مونیخ پیوست درآمد دولت از حذف یارانه نقدی پردرآمدها چقدر است؟ نماینده عراقی: سفارت آمریکا در صدد دخالت در انتخابات پارلمانی عراق است تاکید بر رسیدگی به مطالبات مردم و حفظ وحدت مقابل استکبار لیگ برتر فوتبال بانوان؛ پیروزی منتخب فارس مقابل خیبر خرم آباد رپر آلمانی عضو داعش در سوریه کشته شد هوای سالم تهران در روز هوای پاک +نمودار حضور ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد در مراسم یادبودشهید باشتی نفتکش سانچی+تصاویر شهر سرفاریاب و دغدغه‌ای به اسم ترافیک خوردروها+تصاویر چه کسانی باید از مصرف "پرتقال" پرهیز کنند زمان دقیق دیدار لغو شده فولاد – پیکان مشخص شد پیش‌بینی بارش برف و وزش باد شدید در تهران خواننده رپ داعشی کشته شد +عکس خبر قوچانی از انتشار یک روزنامه دیگر کارگزاران واژگونی مینی بوس اتباع افغان/ چهار فوتی و 7 مصدوم ثبت سفارش واردات برنج از ابتدای بهمن آزاد می‌شود+سند گران‌ترین بازیکن تاریخ قاره آفریقا در راه چین دیده در حسرت دیدار شما مانده هنوز خطیب جمعه بندرعباس حادثه تاسف بار کشتی سانچی را تسلیت گفت انتصاب معاون دادستان خراسان رضوی منابع کرد: نظامیان ترکیه عفرین را گلوله‌باران کردند وحدت و هماهنگی بین سپاه و ارتش باعث هم افزایی قوا می‌گردد/ رژیم صهیونیستی جنگ تحمیلی را به نفع امنیت و منافع خود می‌دید حضور سرمربی پیشنهادی تراکتورسازی در نماز جمعه + عکس حماس در تدارک حمله به اسرائیل است تندباد با سرعت 65 کیلومتر بر ساعت در روانسر به ثبت رسید سرانه فضاهای ورزشی نیشابور نسبت به متوسط کشوری پایین‌تر است نماز باران در قم اقامه شد آژیر قرمز کم آبی در 96 سد کشور به صدا درآمد داغ رفتن شهدای آتش‌نشان همیشه تازه است برگزاری باشکوه مراسم یادبود شهید نفتکش سانچی در باشت +تصاویر روایتی جدید از ردپای احمدی‌نژادی‌ها در اعتراضات اخیر خاطره آیت الله العظمی نوری همدانی از اولین روز حضور در مدرسه فیضیه ممنوعیت حضور کودکان در کلاس‌های قرآن در غرب چین تظاهرات کردهای سوریه در مخالفت با اردوغان نخستین هشدار امنیتی آمریکا به شهروندانش در افغانستان در سال جاری میلادی بخش خارج از صحنه، پرطرفدار در جشنواره تئاتر فجر باد و گرد و خاک غدیر را به هم ریخت مراکز تعلیم و تربیت مورد توجه قرار گیرند بزرگداشت اساتید موسیقی مقامی نشان دهنده فرهنگ و هنر کشور است تیم والیبال نشسته تایباد قهرمان گروه چهارم لیگ یک کشوری شد تکواندوکار جویباری در رده هفتم رنکینگ جهانی قرار گرفت انتقاد از برخورد مدیران همشهری با خبرنگاران
شایعه تقلب در امتحان کار سرپرست فرمانداری را به استعفا کشاند واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار زلزله در جوادآباد ورامین/ زمین لرزه مربوط به گسل پیشوا است ماجرای امتحان دادن فرماندار دزفول! طوفان پرقدرت در هلند/ فیلم انفجار گاز در اسلامشهر 12 مصدوم برجا گذاشت تصاویر/ آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه «عاشورا» استان آذربایجان شرقی کارت زرد جریمه شادی جنجالی رادوشویچ (گزارش تصویری) انفجار چند خانه در اسلامشهر 12 نفر را مصدوم کرد مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید سپاه عاشورا برگزار شد مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول موافقت کرد صداهای شنیده شده در سومار، مرتبط با زلزله است عکس/ تودیع و معارفه فرمانده سپاه عاشورا اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد خودکشی شرور مسلح پس از درگیری مسلحانه با پلیس پرواز یک گاو بر اثر طوفان در آلمان واکنش احسان علیخانی به شوخی‌های یک سریال تصاویر | مجلس ترحیم زوج شهید سانچی رود نیل، کارشناس داوری: اخراج بازیکن گسترش فولاد مقابل پرسپولیس درست بود "ارسلان شهنی" از سرپرستی فرمانداری دزفول استعفا کرد (تصاویر) مراسم گرامیداشت زوج شهید نفتکش سانچی همه چیز در مورد بازیکن پرتغالی جدید استقلال اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد خلاصه بازی ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان بررسی اثرات برجام پس از گذشت دو سال + فیلم سرپرست فرمانداری دزفول استعفا داد دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی اوباما به صحنه سیاست باز می‌گردد/ترامپ به رقابت طلبیده شد پرسپولیس در دقیقه 94 از شکست مقابل گسترش ده نفره گریخت معرفی نفرات برتر رقابت‌های کُشتی نوجوانان کشور در سیرجان زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید/انتفاضه خروشان مردمی راه خنثی‌کردن توطئه جاری علیه قدس برنامه دهمین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی اعلام رای بازی تراکتورسازی و استقلال/ جریمه نقدی سنگین تبریزی‌ها؛ محرومیت هواداران در صورت تکرار تخلف گسل پیشوا از قبل فعال بوده است واکنش دایی به شعارهای علیه او در بازی امروز سایپا و تراکتورسازی +عکس واکنش سازمان زندانها به اظهارات یک نماینده مجلس؛ اجبار زندانیان به مصرف برخی داروها در زندان‌های کشور کذب است لغو برجام پیامی نگران‌کننده به جهان خواهد بود پلیس فارس: متهم در اقلید خود را کشت خلاصه بازی تراکتورسازی 1-2 سایپا منم باید برم (وصیت نامه) کاش به جای پرچم مرا 10 بار آتش می‌زدند/ برای سرافرازی این پرچم در هر قله‌ای ده شهید داده‌ایم/ گاهی آدم‌های بزرگ ما حرف‌های خطاآلود استراتژیک می‌زنند که چرا در سوریه می‌جنگیم/ یک زلزله یک شب تهران را به هم می‌ریزد؛ تصور کنید داعش وارد کشور می‌شد مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران تصادف در محور سلماس 2 فوتی داشت گل مارکو آسنسیو به لگانس (لگانس 0-1 رئال مادرید) فیلم/ تصاویری زیبا از نقاط مختلف کره زمین با کیفیت 4k

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me