تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:سیاسی()
کد خبر:13764577
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۴:۲۴

تلگرام و سخنی صادقانه با رییس جمهور

دغدغه دکتر روحانی درباره حفظ زیرساخت کسب و کار مردم امری مهم و قابل تقدیر است؛ اما نگاهی به این دوره کوتاه فیلتر بودن تلگرام نشان می‌دهد که نرم افزارهای ایرانی اگر مورد توجه دولت قرار گیرند و پشتیبانی کافی دریافت کنند، می‌توانند سیل انبوهی از مخاطبان را جذب کنند؛ حتی اگر تلگرام فیلتر نباشد.
تلگرام و سخنی صادقانه با رییس جمهور

امروز اسب تروآ بسیار مشهور است اما کمتر کسانی لائوکوئون، ویرژیل و نیز کاساندرا را می شناسند؛ چهره هایی که به تروجان ها هشدار داده بودند که اسب برجای مانده از یونانیان باعث سقوط شهر و حکومت مستقل آنها از یونان خواهد شد. ده سال محاصره یک شهر، آن هم در بیش از سه هزار سال قبل که فناوری های ابتدایی امکان کمک رسانی را بسیار محدود می ساخت؛ نشان از قدرت ساکنان یک شهر دارد. اما امروز بیش از آنکه مقاومت ده ساله اهالی این شهر شرقی در برابر امپراتوری وقت بر یاد بماند، سه هزار سال شکست غافل گیرانه شان آوازه شرق و غرب گشته است که چگونه فریب دشمن را خوردند و با راه دادن مجسمه بزرگی که پشت دروازه بود به داخل قلعه تسخیر ناپذیرشان، راه را برای نفوذ نیروهای ویژه دشمن گشودند و آنها نیمه شب در قلعه را گشوده و به شبیخونی دست زدند که از ابهت تروجان ها چیزی باقی نماند و همه چیزشان از دست رفت.

***

دکتر روحانی چهره ای است که سالها در مناسب امنیتی تجربه آموخته است و یکی از افراد موثر در هشت سال دفاع مقدس بوده است و مقاومت ملت ایران را در نزدیک به چهل سال محاصره اقتصادی از نزدیک دیده است، نمی توان انتظار داشت که او ابعاد غیرآشکار مسائل امنیتی را نادیده می گیرد. وی  دوشنبه 18 دیماه در دیدار با وزیر اقتصاد خود و همراهانش گفت: « افتخار دولت یازدهم و دوازدهم گردش آزاد اطلاعات است اما عده‌ای از فضای مجازی خوششان نمی‌آید.... نباید عده‌ای بخواهند که شبکه‌های مجازی که به خاطر شرایط خاص چند روزی مسدود شده برای همیشه مسدود باشد. با این کار بیش از صد هزار نفر شغل خود را در یک هفته اخیر از دست داده‌اند و ما باید به فکر زندگی و راحتی مردم باشیم.»

فارغ از اینکه به راستی دولت یازدهم و دوازدهم چه میزان در گردش آزاد اطلاعات و به خصوص اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات که 8 سال قبل به تصویب نهایی رسیده است موفق بوده است؟ یا اینکه آیا واقعا مطالبه منتقدان همین گونه است که او روایت می کند و آیا آنها مخالف فضای مجازی هستند ؟  به نظر می رسد اقدام اخیر در آزادسازی مجدد بهره برداری از تلگرام را باید به دیده دقت بیشتری نگریست.

تلِگرام یک سرویس پیام‌رسان است که از عمر آن 5 سال نمی گذرد؛ بخش عمده ای از کاربران آن از کشورهای غرب آسیا هستند، به ویژه ایران که برایش عدد 42 میلیون کاربر را قید کرده اند. چنین نرم افزاری قطعا هزینه های گزافی خواهد داشت، برخی از مشابهان تلگرام از تبلیغات برای درآمدزایی استفاده می کنند؛ برخی مدتی رایگان ارائه شده و سپس حق اشتراک می گیرند، برخی نیز طبق قراردادهایی با کشورهای میزبان، بخشی از درآمد شرکت های فروش اینترنت را دریافت می کنند و البته در مفاد قرارداد، برخی حقوق حاکمیتی کشور میزبان را نیز لحاظ می کنند . اما تلگرام هیچکدام از این مسیرها را نرفته است، به ویژه بند آخر ، اساسا در اصلی ترین کشور میزبانش تعریف نشده است.

هفته گذشته زمانی که از پاول دورف سوال شده که هزینه‌های تلگرام را چگونه تامین می‌کند او در پاسخ ادعا کرده‌است که این هزینه‌ها با سخاوت مردم و کمک‌های بلا عوض(Donate) تامین می‌شود و تلگرام درحال حاضر به اندازه کافی پول دارد و اگر نیاز به پول داشته باشد اعلام می‌کند.

انتظار از یک چهره تجربه مند امنیتی این است که بپرسد «کمک های بلاعوض» تلگرام- که قاعدتا باید چشمگیر هم باشد- از سوی چه کسانی و با چه هدفی انجام می شود؟

***

قلعه دیجیتال(Digital Fortress) تنها اسم رمانی از دن براون (Dan Brown) نویسنده مشهور آمریکایی کتاب راز داوینچی نیست؛ نام شرکتی نیز هست که ماجرایش بسیار شبیه داستان این رمان است. شرکتی برای یک نابغه ریاضی و استاد نوشتن الگوریتم های رمزی که باید بتواند یک ابرجاسوس سری را برای تضمین امنیت آمریکا و متحدانش طراحی کند.

این شرکت همان صاحب امتیاز تلگرام است و سرمایه گذار آن، چهره ای با گرایش هایی آشکار! میخائیل میری لاشویلی 57 ساله، متولد گرجستان در روستای کولاشی است. روستایی که بخش عمده آن را یهودیانی تشکیل می دادند که همینک اکثر آنها از جمله میخائیل، به فلسطین کوچ کرده اند و در هرم قدرت رژیم اشغالگر قدس هستند. در روستای کولاشی در سمت راست رودخانه ریونی قلعه و کلیسای خانوادگی آنها قرار داشت که همینک به موزه روابط گرجستان با یهودیان تبدیل شده است و گویا الهام بخش قلعه امروزین وی است.

این سرمایه دار صهونیست، سوابقی همچون ریاست کنگره یهودیان روسیه(RJC) و عضویت در هیئت رئیسه کنگره جهانی یهود(WJC) را در کارنامه دارد و همینک مدیر ZAKA  است که مأموریت ظاهری آن شناسایی قربانیان حوادث است و زیرنظر بخش امنیتی دفتر نخست وزیری اداره می شود، از جمله فعالیت های این موسسه مخوف حضور در مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی و حتی مناطقی است که دچار حمله تروریستی شده اند که اسناد جنایات آنها در قاچاق اعضای زلزله زدگان هائیتی در سال 2010 افشا شد. چندی پیش ویدئویی منتشر شد که در آن نتانیاهو در تمجید از میخائیل میری لاشویلی می گوید: « من بارها در جلسه وزیران و مسئولین کشور بیان کرده ام آقای لاشویلی سرمایه بزرگی برای امنیت اسرائیل است و ما شکرگزار این سرمایه هستیم، آقای لاشویلی از برادر به من نزدیکتر است.» او در ادامه اشاره ای نیز به تلگرام به عنوان یکی از خدمات لاشویلی دارد.

نیکلای و پاوِل دورُف دو برادر روس که مهندس رایانه هستند و با تأسیس شبکه اجتماعی وی‌کی در روسیه مشهور شدند و همینک پیام‌رسان تلگرام را نوشته و مدیریت می کنند. آنها درسال های اخیر با دولت روسیه به چالش رسیدند و از روسیه به عنوان یک معارض خارج شدند، پس از آن بود که تلگرام را تأسیس کرد. نکته خنده دار اینجا است که دو سال قبل، وزیر وقت ارتباطات دولت روحانی، دکتر محمود واعظی در دیدار با همتای روس چنان از تلگرام یاد کرد که گویی می توان در تعامل با روسیه امنیت کار با تلگرام را تأمین کرد!

تلگرام در ابتدا در برلین و با اعلام سروری در لندن آغاز به کار کرد، سروری که کاملاً دولتی بود و سایت های دولتی انگلیس بر آن مستقر بودند. بعدها آشکار شد دیتا سنتر اصلی شرکت قلعه دیجیتال در شهرستان کینگ واشنگتن و منطقه تاکویلا (Tukwila) در نزدیکی سیاتل واقع شده است که این دیتا سنتر یک مرکز فوق سری و امنیتی محسوب می گردد. موضوع جالب دیگری که در این میان باید در آن تامل کرد آنست که یکی از سه دیتا سنتر قدرتمند این غول بزرگ جاسوسی، مرکز مدیریت شرکت TITAN و صاحب پروژه مخفی پهپاد گوگل و فیسبوک می باشد. امری که باعث تقویت این برداشت شد که مدیریتِ در سایه NSA بر شرکت قلعه دیجیتال اداره اصلی آن را بر عهده دارد. آژانس امنیت ملی آمریکا که با نماد اختصاری NSA نشان داده می شود، اگرچه یک سازمان دولتی آمریکا است که وظیفه اصلی آن نظارت بر مخابرات و فعالیت‌های ماهواره‌ای و کشف رمز در آمریکا می‌باشد؛ اما بارها در رسانه های غربی وظیفه اصلی آن، تأمین امنیت اسرائیل حتی از طریق شنود مسئولان ارشد اروپایی ذکر شده است.

شرکت قلعه دیجیتال دو دفتر رسمی در منطقه و شهر بوفالو در نیویورک (دفتر اصلی شرکت) و نیز در برلین آلمان (دفتر دوم) و یک دفتر پوششی به نام ریتز کارلتون در هرتزلیا در سرزمین های اشغالی فلسطین دارد. نام برلین از این جهت اهمیت دارد که چندی پیش روزنامه بیلد آلمان از معاهدات مابین دستگاه های امنیتی آلمان و آمریکا پرده برداشت که به جز جمع آوری اطلاعات از دشمنان کشورهای عضو ناتو، فعالیت های فراوانی را نیز در تخلیه اطلاعاتی روسای بیش از 25 کشور هم پیمان با آمریکا و حتی مردم آن کشورها توسط همین شرکت های پوششی صورت داده اند؛ بیلد خاطر نشان کرده بود خدمات NSA در اروپا و به خصوص کشور آلمان صرفاً جهت تامین امنیت اسرائیل بوده است.

این سخنان که مورد اشاره قرار گرفت، مسائل بیان نشده ای نیست، در سالهای اخیر بارها رسانه ها در این خصوص هشدار داده اند، راستی ماجرای تلگرام جذاب و دوست داشتنی، به اسب زیبای تروآ شباهت ندارد؟

***

دغدغه دکتر روحانی درباره حفظ زیرساخت کسب و کار مردم امری مهم و قابل تقدیر است؛ اما نگاهی به این دوره کوتاه فیلتر بودن تلگرام نشان می دهد که نرم افزارهای ایرانی که قابلیت هایی همچون پوشش شبکه بانکی کشور و بهبود فضای کسب و کار را دارند، اگر مورد توجه دولت قرار گیرند و پشتیبانی کافی دریافت کنند، می توانند سیل انبوهی از مخاطبان را جذب کنند؛ حتی اگر تلگرام فیلتر نباشد. شرط این امر، به روز بودن این نرم افزارها، داشتن ارزش افزوده هایی همچون سرعت بهتر بر بستر اینترنت ملی و تأمین انتظارات مخاطبان است. به خصوص هنگامی که به یاد آوریم تلِگرام یک سرویس پیام‌رسان مبتنی بر رایانش ابری (Cloud Computing) است و این مدل به سرعت در حال توسعه است تا جایی که آینده پژوهان از تحول بزرگ در نظام ارتباطات در سال جاری و آتی خبر می دهند و این نشان می دهد همانطور که چندین پیام رسان در سالهای اخیر طلوع و افول کرده اند، تلگرام نیز در نقطه پایداری نایستاده است.

انتهای متن/

#فضای مجازی #تلگرام #حسن روحانی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


اتحادیه اروپا اظهارات ترامپ درباره برجام را «ارزیابی» می‌کند حامد کرزای با نتانیاهو دست داد! شیرینی خوش خبر برای پرسپولیسی‌ها! حمله تروریستی بوکوحرام در نیجریه با 5 کشته «مهمانخانه» و هر آنچه باید از جشنواره تئاتر فجر بدانید بعد از گذشت بیش از 2 ماه در مناطق زلزله‌زده چه می‌گذرد؟ آیا فتح الله زاده برای پسر خودش هم این شرایط را می‌پسندید؟ علمی‌ترین شیوه‌های مطالعه برای کسب بالاترین نمره‌های تحصیلی + تصاویر برفی روبی هزار و 100 کیلومتر از جاده‌های برفی مازندران آماده باش نیروهای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه شفر دوباره به قربانی بازی می‌دهد؟! بمباران مزدوران سعودی در استان لحج اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه در نشست خبری نگران آلودگی نیروگاه شهید رجایی قزوین نیستیم/ وضعیت خیلی بهتر شده اعطای تسهیلات برای تاسیس، نوسازی و تجهیز مراکز فروش کتاب اجرای تئاتر "شام با طعم دیکتاتور" در شهرستان انار با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی/جلسه هفته قرآن و عترت برگزار شد فیلم/ مراسم یادبود دریانوردان سانچی در شانگهای هدف آمریکا از تقویت کردهای سوریه، تضعیف این کشور است بازداشت افسر سابق سیا به اتهام لو دادن اطلاعات محرمانه آمریکا اکنون بدون شائبه سیاسی می‌توان به تفحص از شهردای تهران پرداخت اخذآرای مردمی جشنواره فیلم فجرالکترونیکی‌شد مصوبه‌ای جدید برای هوشمندسازی مدارس واکنش دولت به شوخی رشیدپور با سهام عدالت سرمایه اجتماعی غنی‌ترین سرمایه جوامع است اضافه شدن 7 منطقه آزاد به ضرر اقتصاد و تولید است تمام ساختمان‌های مسکونی تحت پوشش بیمه همگانی حوادث طبیعی قرار خواهند گرفت حوزه علمیه باید نبض جامعه باشد مدیر جدید مدرسه علمیه شهید مدرس اردستان معرفی شد مرثیه‌ای برای یک روستا/ سایه فقر بر سر مردمانی در دل کویر خدمت رسانی به 2531 بیمارخاص/تعداد بیماران دیالیزی افزایش یافت طرح ترافیک جدید در "بن بست" فیروز کریمی: می‌خواهم یقه پرپسولیس را بگیرم / برانکو خودش را گم کرده است تصاویر/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه 27 دی بی‌خبر از گلایه‌های مردم؟! کار سخت فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال جوانان ایران عمیقاً پشت جمهوری اسلامی ایستاده‌اند کبابی که سارقان را به دام انداخت علل ایجاد مشاغل بدون شناسنامه چیست؟ گشایش دفتر یادبود جان باختگان نفتکش سانچی در توکیو حامد کرزای با نتانیاهو دست داد نقدی بر بیانیه 170 نماینده مجلس درباره پیام رسان‌ها: از نظر تاریخی در اواخر دوران فیلترینگ قرار داریم ضمانت وام برای خود وام بی معناست متوسط آمار بیکاری در سمنان به کمتر از هشت درصد کاهش می‌یابد 110 طرح اشتغالزایی روستایی استان مرکزی مشمول تسهیلات کم بهره شد دریافت 5 درصدی حق واسطه گری اجحاف آشکار در حق مهندسان - عباس آخوندی* تیترهای نخست روزنامه‌های 27 دی کهگیلویه و بویراحمد شیرینی خوش خبر برای پرسپولیسی‌ها!
چرا نفتکش ایرانی «سانچی» دچار حادثه شد؟ دستگیری پدر و مادر آمریکایی که 13 فرزند خود را اسیر کرده بودند عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان چقدر است؟ مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی ورود سامانه بارشی به ایران نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد سنج و دمام زنی مردم بوشهر در غم دریانوردان سانچی (فیلم) زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد سریال «داستان ترسناک آمریکایی»؛ دلقک ترسناکی به نام ترامپ! بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر در برنامه نود دیشب چه گذشت؟ / سختی‌های آقای رکورد در استقلال فیلم/ سنج و دمام بوشهری‌ها برای جانباختگان سانچی مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد دختر 17 ساله آمریکایی، خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحمش را لو داد+ تصاویر مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند بندرانزلی/مراسم وداع با جانباختگان حادثه نفتکش «سانچی» نفتکش‌های جدید ایران در مسیر سانچی غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 دیدار استاندار آذربایجان‌شرقی با خانواده بهرام اتحاد+تصاویر واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد موافقیت فدراسیون والیبال بلژیک با حضور محجبه فرنوش شیخی در مسابقات (تصاویر) وداع با ملوانان نفتکش سانچی در انزلی «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده دریافت عوارض از عوارضی قزوین - زنجان تا اطلاع ثانوی ممنوع شد خانه وحشت پدر و مادر بی‌رحم آمریکایی لو رفت +تصاویر دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد پرداخت مطالبات سال 95 مراکز درمانی و دارویی، به زودی مراسم وداع خانواده‌های شهدای گیلانی نفتکش سانچی در انزلی برگزارشد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ جباری: رفتار منصوریان به عنوان سرمربی قابل قبول نبود/ آیا وزیر می‌داند رفتن من برای باشگاه ضرر مالی دارد؟! ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود ازدواج بر بام اورست

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me