تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:استان ها()
کد خبر:13765804
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۴:۵۶

زنگ هشدار بحران جدی انقراض پرندگان /میش مرغ پرنده اساطیری ایران زمین در انتظار معجزه

میش مرغ با نام علمی (otis tarda) پرنده‌ای کمیاب از راسته درناسانان و خانواده هوبره ایان است که در دشت‌های مسطح و دیمزارهای خلوت زندگی می‌کند.
زنگ هشدار بحران جدی انقراض پرندگان /میش مرغ پرنده اساطیری ایران زمین در انتظار معجزه

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛  یکی از سفارش های خداوند در قرآن کریم، اندیشه کردن در آفرینش است ،خداوند از ما خواسته است تا با دقت و تأمل در پدیده های گوناگون و زیبایی های شگفت انگیز جهان هستی، هم روح زیبایی طلب خود را سیراب سازیم و هم با شناخت بیشتر درباره آفریدگار آن همه زیبایی ها، خود را به آستان او نزدیک تر کنیم.

با نگاهی توحیدی به دنیای پرندگان، این موجودات به ظاهر ساده و کوچک، به قدرت بی پایان خالق حکیم پی می بریم، این اجسام سنگین، برخلاف قانون جاذبه، از زمین برمی خیزند و ساعت ها و گاه هفته ها و ماه ها، بی هیچ مشکلی به حرکتِ سریع و نرم خود بر فراز آسمان ادامه می دهند،همه اعضای بدن آنها نیز برای پرواز هماهنگ است.

زنگ هشدار بحران جدی انقراض پرندگان /میش مرغ پرنده اساطیری ایران زمین در انتظار معجزه

بعضی از آنها هنگام پرواز، بال های خود را پیوسته می گسترانند، گویی نیروی مرموزی آنها را به حرکت در می آورد، عده ای نیز پشت سر هم بال می زنند، بعضی نیز گاه بال می زنند و گاهی بال خود را می گسترانند و گروه دیگری هم هستند که مدتی بال می زنند و هنگامی که سرعت گرفتند، بال ها را کاملاً جمع می کنند و در اقیانوس ها شیرجه می روند. به این ترتیب، همه این پرندگان شگفت انگیز، هر کدام برای خود برنامه ویژه و جداگانه ای دارند. آری، خدای سبحان، بدنِ این موجودات آسمانی را به گونه ای آفریده است که به راحتی در هوا سیر کنند و قدرتی به بال های آن ها بخشیده است تا از زمین برخیزند و دانشی به آن ها آموخته است تا با آن به پرواز درآیند.

با وجود اهمیت پرندگان در محیط زیست انقراض هر یک از گونه های پرندگان می تواند صدمات جبران ناپذیری برای طبیعت و چرخه حیات داشته باشد، متأسفانه برخی از گونه‌ها در حال انقراض یا در معرض خطر انقراض قرار دارند که از این میان ،میش مرغ هم در لیست پرندگان در حال انقراض قرار دارد.

میش مرغ با نام علمی (Otis Tarda) پرنده ای بزرگ جثه و کمیاب از راسته درناسانان و خانواده هوبره ایان است که در دشت های مسطح و دیمزارهای خلوت زندگی می کند و یکی از بزرگترین پرندگان ایران محسوب می شود که با طول بدن یک متر و وزن مابین  ۱۵ تا 18کیلوگرم (پرنده نر) و 5 تا 8 کیلوگرم (پرنده ماده) از نظر شکل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد.

زنگ هشدار بحران جدی انقراض پرندگان /میش مرغ پرنده اساطیری ایران زمین در انتظار معجزه

در گذشته زیستگاه این پرنده  استان های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه و همدان بوده است اما عوامل متعدد باعث کاهش بی‌رویه نسل این پرنده در دهه‌های اخیرگشته و جمعیت آن محدود به شهرستان بوکان شده است.

جمعیت میش مرغ بر اساس آخرین سرشماری بین 3 تا 4 هزار تخمین زده شده است اما در ایران در کمال ناباوری بیشتر از 33 پرنده نیست.

زنگ هشدار بحران جدی انقراض میش مرغ یکی از از پرندگان نادر دنیا ،سالیان متمادی به صدا در آمده است اما متاسفانه اقدامات صورت گرفته از سوی محیط زیست آذربایجان غربی چندان تاثیری در ازدیاد جمعیت آن نداشته است.

این پرنده در سالهای اخیر به دلیل محدود شدن زیستگاه های طبیعی، شکار بی رویه و اختلال در مناطق زیست و تخم گذاری آن در معرض خطر انقراض بوده و به همین دلیل هم اکنون در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی جهان قرار گرفته است.

اما راهکارهای حفاظت از پرندگان و زیستگاه های آنان چیست؟

ممانعت از شکار پرندگان، سعی در تغییر نگرش مردم نسبت به محیط زیست بخصوص حیات وحش از طریق آموزش‌های زیست محیطی مختلف ،حفاظت از مناطق و ممانعت از تخریب زیستگاه آنان، مدنظر قرار دادن راهکارهای اجرایی جهت کاهش اثرات سوء بر زیستگاه­ های پرندگان، هماهنگی مراکز و نهاد‌های دولتی برای مبارزه با تخریب زیستگاه‌ها ، لزوم اجرای طرح‌های ارزیابی زیست‌محیطی در مناطق مهم تجمع پرندگان یا مسیرهای اصلی پروازشان، ، برپایی کمپین‌هایی برای آگاه‌سازی عامه‌ی مردم ، استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند صدا و سیما، مطبوعات و اینترنت در جهت آموزش بخشی می‌تواند به حفاظت از گونه‌های جانوری بسیار کمک کننده باشد.

زنگ هشدار بحران جدی انقراض پرندگان /میش مرغ پرنده اساطیری ایران زمین در انتظار معجزه

یوسفی رئیس نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست آدربایجان غربی  در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛ شکار بی‌رویه، تخریب زیستگاه، تبدیل زمین‌های دیمی به آبی (مکانیزه شدن کشاورزی) از مهمترین دلایل  کاهش بی‌رویه نسل این گونه در دهه‌های اخیر می داند.

وی با بیان اینکه اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست برای حفظ این گونه با ارزش آغاز شده است ،گفت: یکی از مهمترین کارهایی که از امسال انجام خواهد شد خرید تمام محصولات کشاورزی دشت حمامیان بوکان از کشاورزان است.

یوسفی دلیل این کار را همزمان بودن فصل برداشت مزارع گندم و نخود با فصل تخم گذاری میش مرغ عنوان و اضافه کرد: هرسال تعداد زیادی از تخم میش مرغ در این مقطع از بین می رود.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش  محیط زیست آذربایجان غربی در نظر گرفتن 4 منطقه در شهرستان بوکان به عنوان پناهگاه میش مرغ و منطقه شکار ممنوع و هم چنین استفاده از گونه های خارجی برای عملیات تکثیر در اسارت و آزادسازی در طبیعت را از دیگر اقدامات برای افزایش نسل میش مرغ و جلوگیری از انقراض این پرنده با ارزش عنوان کرد.

وی با انتقاد از مسکوت ماندن طرح مرکز تحقیقات میش مرغ در بوکان گفت : در صورت اعطای اعتبارات و تامین نیروی انسانی می توان در این مرکز تحقیقات علمی مناسبی برای حفظ میش مرغ انجام داد.

گزارش از مهسا محسنی

انتهای پیام/م

#محیط زیست
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


پیروزی شارلوا مقابل ماسکرون/ سهم کاوه رضایی یک پاس گل بود بیانیه‌ای درباره حواشی قرآن کشتی مطلا حمله شیر و ببر به اسب در سیرک پاسخ منفی بانک‌مرکزی به کاهش سود وام‌مسکن واکاوی کاهش بودجه عمرانی در لایحه سال 97 سرنوشت سیاهِ آبی اختلاف کی روش و قلعه نویی بالا گرفت / لیدرها حمایت از جباری را ممنوع کردند (عکس) آخرین شب جشنواره موسیقی فجر ژکو به کونته چراغ سبز نشان داده است؛ چلسی و رم در حال مذاکرات نهایی بر سر انتقال 2 بازیکن هستند! دیالوگ تکراری آنکارا و بروکسل زلزله‌ی 5 ریشتری سومار را لرزاند مورینیو: اگر می‌خواهیم امیدوار بمانیم، باید همه بازی‌ها را ببریم بسته شدن نمادها ربطی به شاخص‌های بورس ندارد افزایش شمار زخمی‌های فلسطینی در درگیری با صهیونیست‌ها، به هشت نفر گواردیولا: پیروزی پس از یک شکست کار دشواری است کونته: موظف به جبران نتایج ضعیف قبلی هستیم کاهش رشد پایه پولی به 16.3 درصد جنگ علیه داعش باعث آواره شدن 1.3 میلیون کودک عراقی شد دولت، یارانه نقدی دی ماه معلولان را واریز نکرد دیالوگ تکراری آنکارا و بروکسل گرفتاری 100 خودرو در برف سنگین بانه افت آرام «تسه»‌ها در بازار اوراق مسکن وقوع زلزله 5 ریشتری در حوالی سومار تحقیقات سانچی ممکن‌است سال‌ها طول بکشد السیسی بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر می‌شود ساختارهای گفتمان‌مدار آیات مربوط به قیامت درسه جزء اول قرآن بررسی تطبیقی مفهوم نسخ از دیدگاه مؤلفان «التفسیر الاثری الجامع» و «التفسیر الحدیث» «قرآن کشتی مطلا» با هزینه شخصی تولید شده است عکس/صفحه نخست روزنامه‌های شنبه 30 دی «قرآن کشتی مطلا» با هزینه شخصی تولید شده است عکس خبری/ دیدار دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با نوری المالکی پاسخ به چند سوال حقوقی/از کبوتر بازی تا مهریه و حق طلاق کشته شدن ده‌ها فرمانده و افسر سودانی در کمین نیروهای یمنی در استان حجه دهکده ملوان زبل را از نزدیک ببینید! +تصاویر اتفاقی در حرم امام رضاعلیه السلام که پزشکان را شوکه کرد توصیه‌هایی برای جذب آهن به بدن و جلوگیری از دفع آن ماکرون: خواهان کاهش فعالیت موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران هستیم چشم‌انداز ایران و پیشنهاد بازنگری رویه‌ها دوره انتلک‌چوال‌ها و دوره اینفلوئنسرها در باب حفظ شخصیت حقیقی و حقوقی انسان‌ها ریشه‌یابی به جای برخورد رمانتیک مفیستو، تئاتری در خدمت زندگی ضرورت نقد هم‌زمان روحانی و احمدی‌نژاد کارتون خواب چگونه ماتیس فعلا درباره ایران نرم شده است نقاط عطف اسلام‌هراسی رسانه‌ای برای تقسیم خزر عجله نکنیم ریشه‌های بحران کنونی کجاست؟ خبر نتیجه و برنامه
موسویان: خروج از برجام باعث افزایش بی‌اعتمادی بین‌المللی به آمریکا می‌شود دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی تصاویر و جزئیات تازه از زندگی 13 کودک زندانی در خانه پدری تمام خطوط ارتباطی شهرستان کوهدشت قطع شد فیلم/ «بدون تعارف» با دستفروش دیروز و میلیاردر امروز سرمربی جدید تراکتورسازی وارد ایران شد بازی فولاد و پیکان به تعویق افتاد تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است آژیر قرمز در 96 سد کشور به صدا درآمد مراسم یادبود شهدای کشتی سانچی - تهران زمان انتقال پیکر 3 جانباخته حادثه سانچی به کشور کاهش نرخ ارز طی دو ماه آینده علت استعفای فرماندار دزفول چه بود؟ /عکس چرا بازی فولاد و پیکان لغو شد؟ زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است مراسم اولین سالگرد شهدای آتش نشان پلاسکودربهشت زهرا (س) برگزار شد پیام احساسی طارمی برای هواداران پرسپولیس+عکس سالام با استقبال هواداران به تبریز رسید فرماندار دزفول پس از تقلب امتحانی مجبور به استعفا شد فوت 2 سرنشین خودرو در حادثه تصادف موته- گلپایگان اولین سالگرد آتش نشانان حادثه پلاسکو سرمربی جدید تراکتورسازی وارد تبریز شد + تصاویر ظاهر شدن چهار لکه نفتی در اطراف نفتکش غرق شده ایرانی افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت جنگ ترکیه علیه عفرین آغاز شد مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است/ آماده‌باش به مراکز درمانی و خدماتی عکس/ دیدار رئیسی با خانواده سرمهندس جانباخته سانچی مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است در لایحه جدید دولت حقوق کارمندان چقدر افزایش دارد؟ فقهی زاده در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی شهرستان استهبان عنوان کرد: اهل بیت (ع) بزرگترین مفسران قرآن کریم هستند حرف‌های اخیر دشمن از دلسوزی نیست؛ فتنه جدید است/ پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را پایین خواهیم کشید جنجالی‌ترین صحنه بازی استقلال؛ پنالتی بود یا نبود؟! (عکس) ساغلام بمحض پیاده شدن ازهواپیما، میل به نمازجمعه داشت! پلیس: متهمی که در اقلید به یک مامور ناجا تیراندازی کرده بود، خودکشی کرد مدارس 15 شهر خوزستان شنبه تعطیل است ارتباط 50 درصد «طلاق»‌های کشور با اعتیاد/ راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی در استانها تولیت آستان قدس با خانواده سرمهندس کشتی "سانچی" دیدار کرد واشنگتن: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه منجر به بی‌ثباتی خواهد شد مدیرعامل سپاهان استعفا کرد زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی توصیه مهم درباره رجیستر کردن گوشی‌های چند سیم کارت/ فعال سازی ناصحیح دریافت خدمات را مختل می‌کند تصویری از حضور سرمربی ترکیه‌ای تراکتور سازی در نماز جمعه درخواست عجیب برانکو از مدافع تیمش دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی رژیم صهیونیستی از اردن رسما عذرخواهی کرد سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی امروز با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترکیه‌ای در سوچی سخن نقد ائمه یا از روی جهل است یا ناشی از القائات دشمنان/ هرچه دیگران به دهنتان می‌گذراند تکرار نکنید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me