تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:بین الملل-بین الملل-بین الملل-بین الملل-سیاسی()
کد خبر:13767122
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۵:۳۶

دکترین جدید هسته‌ای آمریکا؛ سندی پر از هشدار و خط و نشان برای روسیه

در دکترین جدید هسته‌ای آمریکا، روسیه اصلی‌ترین تهدید معرفی و به قصد حمله پیش‌دستانه هسته‌ای به اروپا متهم شده، بنابراین واشنگتن ظاهرا مجبور است تا جای ممکن توان هسته‌ای کشور را گسترش دهد.
دکترین جدید هسته‌ای آمریکا؛ سندی پر از هشدار و خط و نشان برای روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت» در تحلیلی نوشته است: در آمریکا بر این عقیده هستند که دوره رقابت هسته‌ای ابرقدرت‌های جهانی دوباره بازگشته است. این مسئله را می توان از «مروری بر سیاست هسته‌ای» (Nuclear Posture Review) آمریکا که بخش غیرمحرمانه آن روز جمعه در نشریه The Huffington Post منتشر شد، دریافت. این سند باید جایگزین دکترین هسته‌ای شود که در سال 2010 در دوره ریاست جمهوری "باراک اوباما" به تصویب رسید.

از پیش‌نویس راهکار جدید آمریکا در عرصه هسته‌ای می توان دریافت که آمریکا رقبای اصلی خود در این زمینه را روسیه و چین می داند و برای مقابله با توان روزافزون آنها حاضر است تا روی سیستم‌های تسلیحاتی جدید، از جمله کلاهک‌های هسته‌ای کم قدرت برای سامانه های موشکی دریایی «Trident D5» و همچنین موشک‌های دریایی Tomahawk دارای مهمات هسته‌ای، سرمایه گذاری کند. به عقیده نویسندگان این سند، این اقدامات باید روسیه را از این توهم خارج سازد که قادر است حمله هسته‌ای پیش دستانه به خاک اروپا انجام دهد.  

بازگشت مجدد تسلیحات هسته‌ای به دکترین دفاعی آمریکا

"دونالد ترامپ" یک هفته پس از مراسم سوگند خود در کاخ سفید، یعنی در تاریخ 27 ژانویه سال 2017 ، دستور کار به روی راهکار جدید هسته‌ای آمریکا را داده بود. انتظار می رود که این سند تا پایان همین ماه (ژانویه سال 2018) بطور رسمی اعلام شود. البته جزییاتی از آن ازهم اکنون فاش شده است.

در این دکترین آمده است که ایالات متحده در حال سپری کردن «دوران حساسی» از تاریخ خود است، برای اینکه وضعیت امنیت بین المللی در دوران بعد از پایان جنگ سرد، «بیش از اندازه پیچیده و بی ثبات شده است». اگر در دکترین مصوبه در دوره ریاست جمهوری اوباما، نقش تسلیحات هسته‌ای در تامین امنیت ملی آمریکا کاهش یافته بود، ولی در دوره دونالد ترامپ، بار دیگر سلاح‌های هسته‌ای نقشی غیرقابل انکار و حتی اساسی بازی می کنند. ضمن اینکه در سند جدید، سناریوهایی که در آنها آمریکا مجبور به استفاده از زرادخانه های هسته‌ای خود است، گسترش یافته است. اکنون حتی در صورت حملات غیر هسته‌ای به آمریکا یا متحدانش نیز امکان استفاده از توان هسته‌ای برای پاسخگویی به آنها در نظر گرفته شده است.

روسیه بزرگترین تهدید برای امنیت ملی آمریکا شناخته شده

بر اساس دکترین جدید، تغییرات در برخورد با تسلیحات هسته‌ای به تهدیدات فزاینده برای امنیت آمریکا مربوط می شود که جایگاه نخست در این تهدیدات، به روسیه اختصاص یافته است. روسیه در راهکار جدید هسته‌ای آمریکا بیش از هر کشور دیگری، نام برده شده است. جایگاه دوم از آن چین بوده و بعد کره شمالی و ایران قرار دارند. در این سند گفته شده که برغم آنکه طرف آمریکایی همه تلاش و اقدامات لازم برای  برقراری روابط حسنه با مسکو را  انجام داده، ولی «روسیه آمریکا و ناتو را دشمن اصلی خود می داند و تلاش خود را به روی تحقق بلندپروازی‌های ژئوپلیتیکی در منطقه اورآسیا متمرکز کرده.» در این سند بار دیگر مسکو متهم شده تا پیمان سال 1987 مربوط به نابودسازی موشک‌های دارای بردکوتاه و متوسط را نقض کرده است.

راهکار جدید هسته‌ای آمریکا پیش بینی کرده که این کشور برای بازدارندگی موثر در مقابل حملات هسته‌ای یا غیر هسته‌ای از سوی روسیه، واشنگتن باید بطور به مسکو بفهماند که عواقب دست زدن به حمله هسته‌ای پیش دستانه در جریان هر اقدام نظامی، چه منطقه‌ای و چه علیه آمریکا، چه خواهد بود. در این سند تاکید شده که روسیه باید درک کند که استفاده از سلاح هسته‌ای حتی در سطح محدود آن، نمی تواند باعث شود که این کشور به اهداف خود دست یابد، ولی ماهیت این مناقشات را تغییر داده و مسکو را وادار می کند تا بهای سنگینی به خاطر این اقدام خود بپردازد.  

اتهاماتی که اصلا در دکترین نظامی روسیه جایی ندارند

در همینجا باید یادآور شد که در دکترین نظامی روسیه به هیچ وجه سخنی از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای به میان نیامده است در این سند تنها تاکید شده که روسیه حق خود می داند تا در صورتیکه علیه این کشور یا متحدان آن از تسلیحات هسته‌ای یا هر نوع سلاح کشتار جمعی دیگری استفاده شده باشد، به آن پاسخ دهد. البته اگر به فدراسیون روسیه تهاجم نظامی صورت بگیرد که موجودیت این کشور در معرض خطر جدی قرار بگیرد، مسکو خود را محق می داند که از سلاح هسته‌ای برای دفاع از حاکمیت روسیه استفاده کند.

این در حالی است که بر اساس دکترین هسته‌ای جدید آمریکا، روسیه خود را آماده کرده تا دست به «حمله هسته‌ای پیشگیرانه» بزند، از آنجا که گویا مقامات مسکو تصور می کنند که آمریکا قصد ندارد از توان هسته‌ای خود در درگیری‌های خارج از مرزهای ایالات متحده استفاده کند. بنابراین در سند جدید تاکید شده روسیه باید از چنین توهمی خارج شود و به همین دلیل آمریکا قصد دارد برای بازدارندگی مضاعف روسیه، روی انواع تسلیحات هسته‌ای جدید سرمایه گذاری کند.    

"عدلان مارگویف" مدیر برنامه «روسیه و عدم گسترش هسته‌ای» مرکز تحقیقات سیاسی، به روزنامه «کامرسانت» گفته است: «رهبران آمریکا برای نخستین بار طی سال‌های متمادی به این نتیجه رسیده اند که برای مبارزه با تهدیدات بین‌المللی لازم است تا به مقادیر زیادی تسلیحات هسته‌ای نیاز دارند. راهکار جدید نظامی آمریکا معتقد است که با سلاح‌های هسته‌ای دارای قدرت کم می توانند روسیه و چین را از طرح‌های به اصطلاح حمله پیش دستانه هسته‌ای  خود به آمریکا یا متحدانش بترسانند. در حالیکه مسکو یا پکن اصلا چنین قصدی ندارند.»

ترامپ تلاش یازده رئیس جمهور قبلی آمریکا را از بین برد

در دکترین جدید همچنین در نظر گرفته شده تا آمریکا بطور کلی نیروهای نظامی سه گانه هسته‌ای خود را مدرنیزه خواهد کرد و برای این منظور در طول 30 سال آینده حدود 1،25 تریلیون دلار هزینه خواهد کرد. علاوه بر این، آمریکا سیاست‌های هسته‌ای خود را با انگلیس و فرانسه هم هماهنگ خواهد کرد. با این وجود در این سند چند بار نیز گفته شده که آمریکا، روسیه را دشمن خود نمی داند و مایل است تا روابط سازنده‌ای، از جمله در زمینه کنترل تسلیحات، با این کشور برقرار کند.

"دریل کیمبال" مدیر انجمن کنترل تسلیحات (Arms Control Association) در واشنگتن معتقد است که دکترین جدید آمریکا آستانه استفاده از تسلیحات هسته‌ای را کاهش می دهد، برای اینکه سیستم‌های کم قدرت هسته‌ای را در نظر گرفته که اقداماتشان محدودتر بوده و خطر کمتری دارند. البته به عقیده این کارشناس آمریکایی، زرادخانه‌های موجود هسته‌ای برای دفاع از آمریکا و متحدانش کافی است.

"توماس کانترمن" مشاور سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌الملل و عدم گسترش هم راهکار جدید هسته‌ای دولت دونالد ترامپ را «شکافی عمیق» و مغایر با سیاست‌های یازده رئیس جمهوری گذشته ایالات متحده ارزیابی نموده که همگی تلاش کرده‌اند تا نقش سلاح‌های هسته‌ای در دفاع از این کشور را کاهش دهند.

انتهای پیام/

R1016196/P36446/S8,89,97,1128/CT7
#آمریکا #توافق هسته ای #دکترین هسته ای #روسیه #رقابت #ریاست جمهوری #ترامپ
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image


جوابیه وزارت کشور در باره حق برگزاری تجمع و راهپیمای قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت علم تایید می‌کند: التهاب تقریبا علت اصلی همه بیماریها است. یک اصولگرا: درباره رئیسی به جمع بندی برسید شرایط امنیتی برای اعزام زائران به سوریه مهیا نیست کاهش 85 درصدی حجم بارش‌ها در اهواز از ابتدای مهرماه تاکنون بروجردی: ترامپ موجب انزوای آمریکا می‌شود القطر جانشین طیبی را مشخص کرد استقبال رسمی از شهباززاده توسط سران باشگاه قطر اس‌سی + عکس چالش"سانچی" برای عادل فردوسی‌پور مشکلی برای تأمین داروی بیماران سرطانی در استان کرمانشاه وجود ندارد روایتی از مجاهدتی که 23 سال بعد ثمر داد نوبخت: دولت از افزایش بودجه نیروهای مسلح دفاع می‌کند روایت هواشناسی سنتی در «فرهنگ مردم» پشت پرده واردات «سنگ پا» چیست؟ خبر گوگل‌مپ چینی تکذیب شد رئیسی: نتیجه باقی‌ماندن برخی در حال و هوای انتخابات قفل‌شدن چرخ پیشرفت کشور و زندگی مردم است دکتر کلانتری، درگذشت مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم را تسلیت گفت برنامه‌های قرآنی در جهت گسترش انس با قرآن باشند اختصاص 16 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای اشتغال زایی در استان اصفهان «داستان موفقیت نخبگان» را بخوانید عضویت سه میلیون آفریقایی در گروه تروریستی بوکوحرام مستندنگاری آثار تاریخی ایذه به صورت دیجیتال فعالیت 500 کانون فرهنگی و تبلیغی در استان اصفهان/تشکیل مجمع کانون‌های فرهنگی استان برترین موهبت برای انسان با معرفت دبیرستان تاریخی و ماندگار امام خمینی (ره) شناسنامه آموزش و پرورش کاشان است/ تشکیل دبیرخانه دائمی «روزی به یاد دیروز» پاسخ نماینده ولی فقیه استان به سؤالات اعتقادی دانش آموزان نهمین نمایشگاه تخصصی خودرو در قزوین آغاز به کار کرد رویترز: پژو 444 هزار و 600 خودرو به ایران فروخت خروج حزب اتحاد اسلامی از دولت اقلیم کردستان عراق پروازهای فرودگاه مشهد از سر گرفته شد صبحت با حیوانات از طریق هوش مصنوعی هیچ زاغه مهماتی در کرمانشاه منفجر نشده است رشد 13.6 درصدی نقدینگی طی هشت ماه امسال بیمه بیماران ام اس، پروانه‌ای و اوتیسم بدون افزایش بودجه بیماران خاص مشکل آفرین است فهرست 105 شرکت دانش محور فارس روی میز دستگاه‌های اجرایی رهاسازی 2 میلیون و 500 هزار بچه ماهی گرمابی در منابع آبی کردستان مدیر خاطی مدرسه شهید فاریابی جیرفت بازداشت شد برخی از خانواده جانباختگان نفتکش سانچی: هنوز رفتن عزیزانمان را باور نداریم موسسه فریدم هاس: عربستان بدترین کشور در بین کشورهای عربی است حدود 85 درصد تعهد اشتغال استان قزوین محقق شد ذهن مدیران نسبت به جذب سرمایه گذاری خارجی باید تغییر کند 98 درصد اعتبارات آموزش و پرورش در بخش حقوق صرف می‌شود لاریجانی: ایران و پاکستان دشمنان مشترکی دارند/ ربانی: روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد اختصاص تسهیلات 20 هزار میلیاردی برای اشتغال زایی در کشور ایستگاه فضایی چینی به زمین برخورد می‌کند رفع افتادگی پوست بعد از زایمان با 150 میلیون کجا می‌توان خانه خرید؟ +جدول تالاب بین‌المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری طعمه حریق شد نرم‌افزار معرفی شهدای انقلاب اسلامی استان فارس دهه فجر رونمایی می‌شود
مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس ورود سامانه بارشی به ایران وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد افسر سوم سانچی در آخرین تماس با خانواده چه گفت؟ +عکس دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد ازدواج بر بام اورست فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی در گذشت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین محمد علی صادقی گلوردی در بهشهر «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید جباری: رفتار منصوریان به عنوان سرمربی قابل قبول نبود/ آیا وزیر می‌داند رفتن من برای باشگاه ضرر مالی دارد؟! واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ تشییع پیکر شهید محسن برزگرزاده چترباز تیپ 65 نیروی زمینی ارتش پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند آیین ترحیم جانباخته حادثه نفتکش سانچی در کرمان برگزار شد تهرانی‌ها ماهانه 600 میلیارد تومان یارانه دریافت می‌کنند/ یارانه دی ماه امشب در حساب سرپرستان خانوار سعودی‌ها خیانت صریح می‌کنند / به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم / «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد/ نیروهای مسلح برای مقابله با انواع تهدیدها آماده است کلیپ/ «ما برده‌ایم» با صدای حامد زمانی در سوگ دریانوردان سانچی رییس جمهوری: اختلاف میان همسایگان باید با گفت وگو حل و فصل شود/ همواره در کنار دولت و ملت قطر هستیم طرح جدید آمریکایی‌ها مغایر قواعد بین‌المللی و توطئه‌ای برای تمامیت ارضی سوریه است ساعت هوشمند اندرویدی 857 میلیون تومانی / عکس توسعه روابط بانکی زمینه‌ساز گسترش روابط اقتصادی است/ خواهان عدم تغییر در مرزهای جغرافیایی کشورهای منطقه هستیم جشنواره موسیقی فجر| اظهارات قابل تامل وزیر ارشاد در مورد نوازندگان زن زمان واریز یارانه نقدی دی ماه 96 اعلام شد فلسطین از نهر تا بحر است و قدس هم بلاشک پایتخت آن است / دولت‌هایی که به آمریکا و صهیونیست‌ها کمک میکنند دارند خیانت میکنند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me