تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:مذهبی()
کد خبر:13768520
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۶:۲۲

برگزاری نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین؛ امیدی نیست

شهیدخبر: نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین در شرایطی برگزار می‌شود که نمی‌توان امید چندانی به نتیجه بخش بودن آن داشت.
برگزاری نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین؛ امیدی نیست

فرزاد فرهادی: قرار است در شهر رام الله در کرانه باختری در ۱۴ ژانویه جاری نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین برگزار شود اما سئوالاتی زیادی درباره تاثیرات این نشست و اینکه می توان تصمیمی در حجم و اندازه لازم در مقابله با تصمیم ۶ دسامبر سال گذشته میلادی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضد قدس اتخاذ کند و آیا تصمیماتی که اتخاذ می شود در عرصه عملی اجرا می شود؟

از سال ۱۹۸۵، شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین ۲۷ بار نشست برگزار کرده استاز سال ۱۹۸۵، شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین ۲۷ بار نشست برگزار کرده است که آخرین بار آن در ۲۰۱۵ بوده است که از جمله تصمیمات اتخاذ شده در آن توقف هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی با توجه به عدم پایبندی تل آویو به توافقات امضا شده با تشکیلات خودگردان فلسطین بود که این تصمیمات از حد تصمیم فراتر نرفت. به عبارت دیگر تشکیلات خودگردان به دنبال میانجی گر است.

ناظران امور همواره این سئوال را مطرح می کنند که چرا شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین هماهنگی امنیتی را متوقف نمی کند.

«هانی البسوس» استاد علوم سیاسی دانشگاه سلطان قابوس مسقط در این باره به روزنامه فلسطین گفت: «مشکل این است که رهبری سازمان آزادی بخش فلسطین به شخص محمود عباس به عنوان رئیس و شخصیت های بانفوذ در کمیته اجرایی سازمان خلاصه می شود که درباره هر موضوعی مربوط به فلسطین تصمیم می گیرند و موضوعات به شکل عمیق بررسی نمی شود و به اعضای شورای مرکزی، گروهها و شخصیت های ملی برای دادن نظریات خود فرصت داده نمی شود.

وی می افزاید: سیاست محمود عباس مشخص است و موضوع جدیدی در این سیاست به چشم نمی خورد. در واقع تصمیماتی که از قبل از سوی ابومازن گرفته شده است مطرح می شود و این نمی تواند تغییری ایجاد کند.

البسوس گفت: آنچه در حال حاضر از سوی تشکیلات خودگردان و سازمان آزادی بخش فلسطین صورت می گیرد واکنش به تصمیم آمریکا در انتقال سفارت به قدس است. آنچه تشکیلات خودگردان انجام می دهد. ابتکاری برای اوضاع سیاسی فلسطین نیست. واکنش ها معمولا موفق نیست و مثمرثمر واقع نمی شود. این واکنش ها به پایان اشغالگری و برقراری آشتی ملی ختم نمی شود.

وی افزود: انتظار زیادی نمی توان از نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین داشتانتظار زیادی نمی توان از نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین داشت، این نشست تنها محلی برای سخنرانی سیاسی محمود عباس خواهد بود و همه فقط گوش خواهند داد و در نهایت برای وی دست خواهند زد. عباس در جریان نشست همان کلمات و عبارت و مفاهیم سییاسی معمولی را به کار خواهد برد و از کلیات سخن خواهد گفت و اینکه قدس شقی پایتخت ابدی فلسطین است.

البسوس تاکید کرد: انتظار اقدامات عملی از سوی شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین نیست. محمود عباس تهدیداتی را از جمله روی آوردن به سازمان ملل و سازمان های بین الملی می کند اما گام عملی انجام نمی دهد زیرا حیات سیاسی خود را در خطر می بیند. وی در وادی متفاوت با عرصه عملی حرکت می کند».

واقعیت این است که در سایه مشکلات یا عدم تمایل برای برگزاری نشست شورای ملی فلسطین و تعطیلی مجلس قانونگذاری فلسطین و بحران توافق ملی به سبب ادامه دودستگی همه نگاهها به سوی شورای مرکزی سازمان آزادی بخش است اما این شورا نقش منفعلانه ای داشته است.

این شورا نمی تواند تصمیمات الزام آوری داشته باشد و بیشتر تصمیمات آن توصیه ای است. تصمیمات شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین کاغذی است و در عرصه عل اتفاقی رخ نمی دهد.

این شورا حلقه اتصال میان شورای ملی و کمیته اجرایی است و تصمیمات آن همانطور که گفته شد برای کمیته اجرایی الزام آور نیست و کمیته اجرایی یا اهمال کاری می کند یا به علت مراعات شرایطی در تفسیر آن اجتهاد می کند.

 

برگزاری نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین؛ امیدی نیست

تمایلی برای دادن اختیارات گسترده به شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین وجود ندارد. بیشتر تمایل برای مذاکرات سازش است نه آزادی فلسطین.

از سویی مواضع رهبران سازمان آزادی بخش فلسطین با گروههای خارج از آن به ویژه حماس و جهاد اسلامی کاملا متفاوت است.

«حسام بدران» عضو دفتر سیاسی حماس اعلام کرد: «نشست در شرایطی برگزاری می شود که امکان بازنگری سیاسی فراگیر و مسئولانه وجود ندارد و تصمیماتی اتخاذ خواهد شد که خواسته های ملت را برآورده نمی سازد.

وی افزود: بنابر این جنبش حماس تصمیم به عدم مشارکت در نشست شورای مرکزی در رام الله گرفت».

«محمد الهندی» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز اعلام کرد: «تصمیماتی که در این نشست اتخاذ خواهد شد در سطح همان سقف سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطین است. مواضع مثبتی که از سوی مسئولان تشکیلات خودگردان طی روزهای گذشته درباره قدس اتخاذ شده است در عرصه عملی محقق نشده و فقط موضع گیری صرف بوده است.

وی افزود: انتظار می رفت که این مواضع مثبت، توقف گفتگوها و هماهنگی امنیتی و عدم به رسمیت شناختن(رژیم صهیونیستی) و تحقق آشتی ملی را به دنبال داشته باشد اما با اعلام نشست مرکزی در رام الله روبرو شدیم.

الهندی تاکید کرد: به این دلایل و برخی دلایل دیگر جنبش جهاد اسلامی فلسطین تصمیم به عدم مشارکت گرفت».

با توجه به این موضع گیری ها مشاهده می شود که حماس و جهاد اسلامی موضوعاتی چون توافق اسلو و روند سازش و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی را بر نمی تابند.

از سویی شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین به علت موضع محمود عباس بی ثمر خواهد بود زیرا وی به خواسته ملت فلسطین در عدم به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و لغو توافق اسلو اعتقادی ندارد و فشارهایی هم از سوی برخی کشورهای عربی برای عدم تنش با واشنگتن و رژیم صهیونیستی وجود داردفشارهایی هم از سوی برخی کشورهای عربی برای عدم تنش با واشنگتن و رژیم صهیونیستی وجود دارد.

به عبارت دیگر سرنوشت آرمان فلسطین به شورای مرکزی سازمان آزادی بخش و تصمیمات آن نیست و مهمتر از آن تحقق وحدت ملی و موثر واقع شدن گفتگوهای آشتی ملی است.

مهم این است که رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن مد نظر قرار گیرد و به مقاومت مسلحانه روی آورده شود. در واقع فاصله گرفتن از خط مشی مقاومت سبب شده است که اوضاع فلسطین به وضع کنونی آن برسد و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیماتی ضد قدس اتخاذ کند.

موضع تشکیلات خودگردان نیز بسیار شکننده است و اگر هم اندک تمایلی داشته باشد ضعیف تر از آن است که بخواهد اقدامی انجام دهد. محمود عباس که زوایای معامله موسوم به قرن برایش آشکار شده است به دنبال یافتن راهی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین به جای به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی است.

«نزار علیان» تحلیلگر سیاسی روس در گفتگو با صدی البلد گفت:« تشکیلات خودگردان و ملت فلسطین از میانجی گری آمریکا در روند صلح نا امید شده اند و به دنبال یافتن قدرت بزرگی به جای آمریکا هستند و این می تواند روسیه یا برخی کشورهای اروپایی باشد. موضع روسیه متفاوت از موضع آمریکا در موضوع فلسطین است و روسیه از ایجاد دو کشور شامل تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی حمایت می کند».

به هر حال پر واضح است که نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین نمی تواند دردی از دردهای بی شمار فلسطینی ها کم کند و افق جدیدی را ایجاد کند و بیشتر شبیه یک اقدام نمایشی است.

#سازمان آزادیبخش فلسطین #محمود عباس #قدس #رژیم صهیونیستی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


عضویت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران "به لیمو" مفید برای تقویت حافظه و رفع تپش قلب الگوی مسی به میادین بازمی‌گردد! مذاکره‌کننده ارشد مخالفان سوریه: آمریکا، روسیه را برای کنار گذاشتن اسد متقاعد کند سرپرست فدراسیون گلف هفته آینده معرفی می‌شود تحریک بازار مسکن کلید خروج واحدهای تولید مصالح ساختمانی از رکود/صدور مصالح در دستور کار اتاق بازرگانی و دستگاه دیپلماسی باشد 6000 میلیاردتومان منابع در دولت یازدهم برای مناطق ویژه و آزاد اقتصادی جذب شد خراسان‌رضوی رتبه هشتم دوچرخه‌سواری کوهستان کشور را کسب کرد آخرین وضعیت مصدومان استقلال در آستانه بازی با پدیده رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران تغییر کرد نماز باران در قم اقامه می‌شود پسران ژیگول و کوئین‌های بی تاج و تخت/ نهایت ازدواج تباهی و سیاهی است علیپور؛ هر 2 ساعت یک گل / مثلث شجاع، ماهینی و پسرخوانده خبر خوش از زبان رییس جدید فدراسیون/ 2 ستاره بسکتبال به تیم ملی برمی گردند ما با پول مناسب، بیشترین بازدهی را داریم/ دلایل رونق بازار کار کروات‌ها در ایران از زبان بگوویچ دیدار رئیس مجلس عراق با دکتر علی لاریجانی (عکس) اسرار دیوانه‌ترین لامبورگینی دنیا (+عکس) حسینی پس از رکوردشکنی نیمکت‌نشین می‌شود؟ / رحمتی درون دروازه استقلال نهمین نشست تخصصی «کتابخانه و موزه ملک» کمک‌های مردم به زلزله‌زدگان در حساب‌های بانکی سلبریتی‌ها ماند ارتش‌مان با جدیت برای جنگ احتمالی با کره‌شمالی آماده می‌شود ماموران سلاح جنگی نداشتند محسنی اژه‌ای: هدف نظام اسلامی شدن کل جامعه است آغاز بکار ­دومین روز اجلاس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تهران مهاجم استقلال برای عقد قرارداد با القطر وارد دوحه شد توقیف یک هزار و 32 خودرو با خلافی بیش از 10 میلیون ریال در همدان یک واحد آلاینده رودخانه سیاه درویشان گیلان به مقام قضایی معرفی شد مدیرکل کار: 36 درصد اشتغال ایجاد شده در همدان مختص حوزه زنان است فرماندارفریدن: تامین آب و اخذ امتیاز مناطق محروم نیاز کلیدی این منطقه است واردات نفت خام هند از ایران در ماه دسامبر رکورد زد میراث تاریخی ملاک مناسبی برای توسعه اقتصادی و فرهنگی است پاییز امسال خشک‌ترین پاییز 50 سال اخیر کشور 1265 میلیون یورو خرید خارجی با وجود امکان توان تولید داخلی آخرین وضعیت بورسیه‌های بلاتکلیف/ 114 نفر تعیین تکلیف شدند دومین روز نشست اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی آغاز شد حمله هوایی رژیم صهیونیستی به فرودگاهی در دمشق حجم نقدینگی 22 درصد افزایش یافت + جدول معصومین خط قرمز ما هستند کمپین انصارالله در مناطق مختلف یمن برای جذب نیرو دولت پاکستان دست از آزار طلاب و فضلای شیعه بردارد آزادی زنان و دختران دمشقی از چنگ تروریست‌ها+ تصویر خشم سلفی‌ها از ورود دو زن به کابینه دولت مصر امداد یارانه مددجویان را پرداخت می‌کند 364 نفر با 86 عضو اهدایی حیات دوباره یافتند صبر از ویژگی‌های مهم حضرت زینب (س) است/اعزام 60 مبلغ ایران در دوستی با همسایگان صادق است آب برخی مناطق شهر ایلام امروز قطع می‌شود 3000 نفر در طرح ایتام و محسنین استان سمنان ساماندهی شدند شیخ «بشیر امباکی» رهبر مریدیه سنگال شد/ از شاگردی مکتب قرآن تا رهبری یک طریقت
مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی نقاشی کشتی سانچی روی کانکس‌های زلزله زدگان/عکس ورود سامانه بارشی به ایران وداع تلخ خانواده شهدای گیلانی نفتکش سانچی زمان توقف تولید تندر 90 و ساندرو اعلام شد قیمت سکه و ارز امروز 26 دی 96 مصدومیت 15 نفر در تصادف اتوبوس کاشان-قم چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟ پایان امید! / نفتکش سانچی، دل را به اعماق اقیانوس زد پیکر شهید «محسن برزگرزاده» در اسلامشهر تشییع شد مراسم ترحیم شهید «احسان ابولی قاسم آبادی» در کرمان برگزار شد بازداشت پدر و مادری که 13 فرزند خود را با زنجیر بسته بودند! + تصویر مراسم ترحیم "احسان ابولی" از جانباختگان کشتی سانچی در کرمان برگزار شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96/ جهانبخش و آزمون با هم در لاتزیو +تصاویر احتمال توقف تولید تندر 90 و ساندرو از سال 98 پاسخ به ابهامات سانحه نفت‌کش/ برخی ادعاها درباره سانچی ژول ورنی است/ دریانوردان شهید خدمت محسوب می‌شوند غلط زیادی آمریکا در خصوص قدس به‌سرانجام نخواهد رسید/ ملت ایران در جنگ اقتصادی شکست نخورد و از تحریم ابزار شکوفایی خواهد ساخت بازیکن استقلال با سهمیه فیفا رفت ممنوعیت دریافت عوارض از عوارضی «قزوین-زنجان» تا اطلاع ثانوی عکس/ تشییع شهید سروان محسن برزگرزاده «غلط زیادی» آمریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید/ نگذاریم برای رژیم صهیونیستی حاشیه امن درست شود وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست / یک و نیم برابر این حادثه هر روز در کشور اتفاق می‌افتد آیا زلزله دیشب فیروزکوه با گسل‌های تهران مرتبط است؟ واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ دستگیری 600 مجرم پایتخت در قالب طرح رعد افسر سوم سانچی در آخرین تماس با خانواده چه گفت؟ +عکس دنیزلی پیشنهاد تراکتورسازی را رد کرد ازدواج بر بام اورست فیلم/ عزاداری سنتی بوشهری‌ها در وداع با جانباختگان نفتکش سانچی در گذشت عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین محمد علی صادقی گلوردی در بهشهر «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید جباری: رفتار منصوریان به عنوان سرمربی قابل قبول نبود/ آیا وزیر می‌داند رفتن من برای باشگاه ضرر مالی دارد؟! واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟ / چرا در گزارش نجفی یک جمله خطاب به دولت نمی‌بینیم؟ تشییع پیکر شهید محسن برزگرزاده چترباز تیپ 65 نیروی زمینی ارتش پیشنهاد تبدیل خط اعتباری مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن /آمادگی برای سم زدایی گسترده در نظام بانکی و پولی کشور فراهم نبود باید در مسائل اساسی دنیای اسلام صریح باشیم/فلسطین مسئله مهم دنیای اسلام است که نادیده گرفته می‌شود ایران اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه را مداخله آشکار در امور داخلی این کشور خواند اردوغان و دبیرکل ناتو تلفنی گفتگو کردند آیین ترحیم جانباخته حادثه نفتکش سانچی در کرمان برگزار شد تهرانی‌ها ماهانه 600 میلیارد تومان یارانه دریافت می‌کنند/ یارانه دی ماه امشب در حساب سرپرستان خانوار سعودی‌ها خیانت صریح می‌کنند / به کسانی که صریحاً با ما دشمنی می‌کنند، گفته‌ایم آماده برخورد برادرانه هستیم / «غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد/ نیروهای مسلح برای مقابله با انواع تهدیدها آماده است کلیپ/ «ما برده‌ایم» با صدای حامد زمانی در سوگ دریانوردان سانچی رییس جمهوری: اختلاف میان همسایگان باید با گفت وگو حل و فصل شود/ همواره در کنار دولت و ملت قطر هستیم طرح جدید آمریکایی‌ها مغایر قواعد بین‌المللی و توطئه‌ای برای تمامیت ارضی سوریه است ساعت هوشمند اندرویدی 857 میلیون تومانی / عکس توسعه روابط بانکی زمینه‌ساز گسترش روابط اقتصادی است/ خواهان عدم تغییر در مرزهای جغرافیایی کشورهای منطقه هستیم جشنواره موسیقی فجر| اظهارات قابل تامل وزیر ارشاد در مورد نوازندگان زن زمان واریز یارانه نقدی دی ماه 96 اعلام شد فلسطین از نهر تا بحر است و قدس هم بلاشک پایتخت آن است / دولت‌هایی که به آمریکا و صهیونیست‌ها کمک میکنند دارند خیانت میکنند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me