تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسنا
دسته:()
کد خبر:13769369
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۶:۵۷

خیز ریاض و ابوظبی برای ایجاد مرکزی برای سلفی‌ها در شرق یمن با پوشش مبارزه با قاچاق

استان المهره در شرق یمن شاهد اقدامات گسترده در همه سطوح است، اقداماتی که فراتر از تحرکات امارات است که از چند ماه پیش در این استان آغاز شده است.
خیز ریاض و ابوظبی برای ایجاد مرکزی برای سلفی‌ها در شرق یمن با پوشش مبارزه با قاچاق

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، این اقدامات عربستان در حدی گسترده است که نمی‌توان از آن چشم پوشید یا تصور کرد که اهداف سیاسی و امنیتی ورای آن وجود ندارد، به ویژه اینکه از اواخر نوامبر این اقدامات تشدید شده است و این مساله زنگ خطر را برای عمان به صدا در می‌آورد، زیرا دارای مرزهای طولانی با المهره است و تلاش می‌کند این منطقه را از آتش درگیری‌های نظامی و مذهبی دور نگه دارد.

عربستان این اقدامات خود را از نیمه دوم نوامبر همزمان با ارسال تیم نظامی به گذرگاه مرزی شحن و فرودگاه البغیضه در قالب بازرسی آغاز کرد که هدف از آن بررسی امکانات و فرصت‌ها برای اعمال کنترل کامل بر گذرگاه‌های المهره عنوان شده بود.

ارسال تیم نظامی عربستان به عمان همزمان با تبلیغات گسترده رسانه‌ای عربستان و امارات بود که اعلام کردند، عمان از طریق گذرگاه المهره برای جنبش انصارالله تسلیحات قاچاق می‌کند، مساله‌ای که مسقط بارها آن را رد کرد.

فشارها بر دولت محلی که در آن زمان "محمد عبدالله کده" ریاستش را برعهده داشت، با هدف واداشتن وی از بازگشت از شش شرطی که برای ورود نیروهای ائتلاف عربی به المهره گذاشته بود، افزایش یافت، مهم‌ترین این شروط عدم استفاده از فرودگاه البغیضه به عنوان پایگاه نظامی، ابقای کادر اداری، امنیتی و نظامی و هماهنگی دائمی با دولت محلی و عدم تجاوز به آن است.

کشمکش‌ها میان رهبران ائتلاف و مسئولان عمانی ادامه یافت تا اینکه رهبران ائتلاف از امکان به زانو درآوردن طرف مقابل ناامید شدند، هر چند که عمانی‌ها انعطاف بسیاری نشان داده و اجازه دادند که گروه اول نیروهای منطقه دوم نظامی همپیمان با ائتلاف که در شهر المکلا، مرکز استان حضرموت حضور دارند، پیشروی کرده و به سمت گذرگاه شحن و فرودگاه الغیضه حرکت کنند و به نیروهای تیپ 123 و 137 ملحق شوند و بندر نشطون و گذرگاه صرفیت مطابق سازش حاصل شده میان دو طرف به شکل خود باقی بمانند.

با این وجود عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن در 28 نوامبر گذشته دستور برکناری کده از سمتش را صادر کرده و راجح سعید باکریت را به جای او تعیین کرد. دستوری که نشان می‌دهد گویا ریاض تنها به برکناری کده از سمتش راضی نیست و می‌خواهد المهره به شکل کامل به عربستان واگذار شود.

باکریت شخصیتی نمونه در این زمینه است. او در راستای راضی کردن ریاض تلاش‌های بسیاری کرده او همواره در حال تقدیر از تلاش‌های ریاض در برقراری امنیت استان و توسعه آن است. تلاش‌هایی در حد سبدهای غذایی که به آسفالت کردن خیابان‌ها نمی‌رسد و در واقع ادامه کار هلال احمر امارات است و به نظر می‌رسد که موفق به نفوذ در بافت ساکنان المهره نشد. از اینجا دخالت عربستان در المهره ضرورت یافت چراکه عربستان بر خلاف امارات پیش از اعطای تابعیت خود به شیوخ قبایل المهره و درج نام آنها در لیست نفه برندگان از تخصیصات مالی‌اش با آنها ارتباطاتی داشت.

به این ترتیب کم کم فعالیت‌های هلال احمر امارات که نارضایتی گروه‌های حامی عمان در استان المهره را در پی داشت، کاهش یافت و جایش را فعالیت‌های جسورانه‌تر عربستان گرفت که پیامدهای گسترده‌تری از اقدامات ابوظبی داشتند.

"مرکز امدادرسانی ملک سلمان" در حال حاضر درراستای حمایت از گروه‌های نیازمند در استان المهره با توزیع بسته‌های کمکی میان آنها فعال است، همراه با این فعالیت، کاروان‌هایی شامل اتوبوس‌ها، خودروهای آمبولانس و خودروهای نظافتی و تانکرهای آب به المهره وارد شده و کار آسفالت خیابان‌ها و روشنایی آنها و کاشت درخت را در کنار ایجاد مراکز بهداشتی جدید و تجهیز آنها به امکانات و ابزارهای پزشکی را انجام می‌دهند.

از جمله دیگر وعده‌های داده شده به ساکنان المهره حفر چاه‌های آب و مراکز تصفیه آب و انتقال مولدهای برق، بازسازی مدارس و افتتاح سه دانشکده است. این تحولات در شرایطی انجام می‌شود که عدن به عنوان پایتخت دولت مستعفی از کمبود شدید خدمات در تمامی سطوح به ویژه برق، نظافت و بهداشت رنج می‌برد. تناقضی آشکار که نشان می‌دهد پشت این بخشندگی عربستان برای المهره و اقدامات انسانی ریاض، از بین بردن گرایش ساکنان المهره به حاکمیت عمان است.

خطرناک‌تر از آن اقدامات تحریک‌آمیز عربستان است که بر رقابت با عمان در ابعاد انسانی محدود نشده و اشکالی امنیتی و نظامی به خود می‌گیرد.

چند روز قبل گروه دوم نیروهای همپیمان با ائتلاف عربی وارد شهر الغیضه، مرکز استان شدند. طبق اطلاعات تجهیزات آنها شامل خودروهای زرهی، مهمات و خمپاره‌ها در اندازه‌های مختلف بود. این نیروها به گروه اولی که حدود یک ماه قبل وارد المهره شده بودند، ملحق شدند تا به این ترتیب چشم و دست ائتلاف عربی در این شهر باشند.

به گفته باکریت تحول قابل توجه و نگران‌کننده دیگر آغاز استخدام جوانان المهره در دو بخش نظامی و امنیتی است.

همچنین عربستان برخی قبایل در المهره را به بهانه مبارزه با قاچاق از عمان به یمن به سلاح مجهز کرده است.

این دو تحول راه را برای نظامی کردن این استان و اجرای تجربه عدن در این استان که وجود تعداد زیاد تشکل‌های مسلح و شبه نظامیان دارای منافع و اهداف متضاد از مهمترین ویژگی آن محسوب می‌شود، گشوده است.

علاوه بر این طبق گزارش‌های منتشر شده از المهره، عربستان در حال ساخت یک مرکز برای سلفی‌ها در شهر قشن، سومین شهر این استان، همانند مرکز دماج در صعده است.

یحیی بن علی الحجوری، یکی از شیوخ سلفی یمن که پیشتر مدیریت دار الحدیث در صعده را بر عهده داشت، مسئول نظارت بر ساخت این مرکز نیز هست.

به گفته برخی منابع در داخل شهر قشن، برخی افراد خارجی با لباس آوارگان در حال خریداری اراضی با قیمت‌های بالایی هستند، احتمال می‌رود که آنها سلفی‌هایی هستند که در صعده پیش از جنگ اخیر در این شهر و در جبهه البقع در مرزهای عربستان جنگیده بودند.

این منابع حضور چنین اشخاصی در المهره را به لطف استاندار جدید دانستند زیرا استاندار قبلی به شدت مخالف عملیات بومی‌سازی بود. عملیاتی که اگر انجام شود، آغاز تحقق هشداری است که پیش از این در خصوص ایجاد کانونی تکفیری در مرزهای عمان داده شده بود. این منطقه مرزی برای ده‌ها سال به لطف بافت اجتماعی یکدستش که در منطقه کم نظیر بود، از لوث وجود تفکرات تروریستی پاک بود.

رهبران ائتلاف عربی تلاش می‌کنند تحت عنوان مبارزه با قاچاق حضور خود در دومین استان بزرگ یمن را مشروعیت بخشند. آخرین اقدام این ائتلاف نیز دستور باکریت برای ممنوعیت ورود خودروهای شاسی بلند و کودهای کشاورزی و مواد شیمیایی و کربونی از گذرگاه‌های عمان و المهره با طرح این ادعا که امکان استفاده از مواد مذکور در ساخت بمب و مین وجود دارد، بود.

هدف از چنین اقداماتی تسهیل استقرار عربستانی‌ها در این استان و اعمال فشار بر عمان است که موضعگیری‌اش نسبت به مسایل یمن و منطقه خلیج فارس باب میل عربستان نبود.

ریاض می‌خواهد این پیام را به مسقط برساند که هر زمان که احساس کند میان سیاست تمایز و سیاست توطئه در قطر تفاوتی وجود ندارد، توان آتش افروزی را دارد.

آیا این بدان معناست که عمان اکنون به هدفی جدید در دستور کار عربستان و امارات تبدیل شده به ویژه که برخی منابع از اقدامات تحریک‌آمیز یوسف العتیبه، سفیر امارات در آمریکا علیه مسقط و اتهام آن به حمایت از حوثی‌ها خبر می‌دهند.

تمامی نشانه‌ها در عمان حاکی از آنست که عمان برگ برنده‌های خوبی دارد که می‌تواند ریاض و ابوظبی را شکست دهد.

دعوای امارات و عمان درباره تاریخ سقطری

تنها فعالیت‌های عربستان در استان المهره نیست که باعث نارضایتی عمان است بلکه اقدامات امارات در جزیره سقطری نیز از دیگر موارد است، تا حدی که امارات خواستار الحاق ارخبیل به خاک خود است، این خواسته روابط تاریخی میان دو کشور را به چالش کشیده است و در روزهای گذشته این امر در مورد هویت و تاریخ سقطری بالا گرفته است.

این ادعاها و خواسته‌ها خیلی زود واکنش عمان در رسانه‌ها در مورد سه مساله در پی داشت: سخت گیری در مورد حضور عمانی ها در سقطری پیش از قرن ششم هجری، یادآوری این مساله که الجلندی بن مسعود، والی عمانی سقطری را از وجود حبشی‌ها آزاد کرد و اینکه عمان و یمن دو کشور قدیمی ذدر شبه جزیره عربی هستند.
فعالان یمنی نیز ادعاهای ابوظبی درباره سقطری را محکوم کرده و آنها را اهانت به هویت یمن و تحریف تاریخ توصیف کردند.

شیوخ و چهره‌های برجسته استان ارخبیل سقطری در بیانیه‌ای اعلام کردند که به سلیمان عبد الله، شیخ بزرگ الجزیره به دلیل حمایتش از امارات و عدم شایستگی‌اش دراین زمینه و نحوه برخوردش با خواسته‌های عربستان، سلب اعتماد کرده و او را منبع نگرانی و اختلاف در میان ساکنان این استان دانستند.
انتهای پیام

#ابوظبی #ریاضی #شرق یمن #تحرکان #زنگ خطر #عربستان #عمان #مرکز سلفی #امارات #تاریخ سقطری #نسل کشی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


انتخابات در شمال سوریه به تعویق می‌افتد ماهیت کارت اشتغال غلط است حجتی: بخش خصوصی با قدرت بیشتر وارد میدان شود/ نیاز به نگرش نو در زنجیره مزرعه تا سفره جمشید خیرآبادی سرمربی کشتی فرنگی امید کشور شد حضرت آیت الله مکارم شیرازی: فضای مجازی به عنوان یکی از مسائل مستحدثه باید مورد بررسی قرار گیرد مراسم شب شعر و خاطره شهدا در فنوج برگزار شد + گزارش انصراف محمود عباس از مذاکره با آمریکا انصارلله به کمک مالی عربستان به یمنی‌ها واکنش نشان داد فاجعه حقوق‌های نجومی دولتی و تأثیر آن بر اقتصاد ایجاد اشتغال و کارآفرینی یک معروف است علت پایین بودن سود سهام عدالت چیست؟ بررسی مانیتور لرزه‌ای در دو سوی تهران مرکز خلاقیت و نوآوری دانشگاه پیام نور اصفهان افتتاح می‌شود برنامه‌های ایمیل شده را دانلود نکنید واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران در اغتشاشات اخیر چگونه از مقبول شدن نماز نزد خدا مطلع شویم؟ مسجد سهله وفضایل آن از نگاه اهل بیت (علیه السلام) ماجرای تدفین امیرکبیر و عنایت امام حسین (ع) هشتمین روز جشنواره موسیقی فجر (عکس) سایلام گزینه نهایی تراکتورسازان شد تشریح علل کمبود بارش در کشور / از پدیده واچرخند جنب حاره‌ای تا آلودگی هوا پرویز شهریاری، ریاضیدان که فلسفه می‌دانست مسئول صهیونیست فاش کرد: آرشیو ما جنایات جنگی اسرائیل را مخفی کرده است برخورد صحیح با جوانان از منظر دین مبلغ سعودی ترور شد آیاسوئد برای جنگ احتمالی باروسیه آماده می‌شود؟ اگر ترامپ از برجام خارج شود بازنده آمریکا خواهد بود فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی روزهای پایانی هفته رونمایی از اثر هنری «قرآن کشتی مطلا» محقق اسلامی بحرینی: رژیم بحرین فرصت مذاکره را از دست داده است بیش از 5 میلیارد و 670 میلیون ریال تسهیلات به طرح‌های اقتصاد مقاومتی در میناب پرداخت شد میامی میزبان رقابت‌های آلیش کشوری می‌شود کودکان و نوجوانان معتاد انگیزه بیشتری برای ترک اعتیاد دارند پدر مهماندار نفتکش سانچی: ایوب کمک کار خانواده بود نقشه جنایتکاران برای کشتن وحشیانه دو دلار فروش 4 دیدار امروز و تاثیر در رتبه استقلال بلیط فروشی پدیده_ استقلال از امروز چرا مصر محمدرضا پهلوی را حمایت کرد؟ ستاره سابق استقلال به تیم کره‌ای پیوست مربی با آزارهای شیطانی 42 دانش آموز را ایدزی کرد! عکس تجارت با مدارس؛ هزینه‌هایی که از جیب دانش‌آموزان می‌رود شکل‌گیری چهار لکه نفتی در محل غرق شدن سانچی چالش افزایش قیمت قطعات خودرو در آینده نزدیک پیگیری رسانه‌ها باعث منع شکار فلامینگو در کربلا شد توطئه سکوت در جهان اسلام کارشناسان: معاونت اقتصادی، جاده صاف کن بخش خصوصی باشد ثبت ملی 27 اثر کشف شده از ' تپه حسنلو' برجام و شکلات‌های ترامپ
ماجرای 2 پسرخاله که در سانچی بودند (+عکس) تهرانِ برفی 27 دی 96 روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات یارانه هیچ‌کدام از مددجویان کمیته امداد قطع نشده است/ واریز یارانه سه‌برابری به حساب امداد ولایت مسئله شادی اهل بیت (ع) را در جامعه تقویت کنیم مراسم ترحیم سرمهندس نفتکش سانچی فرید محبی -مشهد قتل فجیع امروز صبح در خوزستان/ مردی، نامادری خود و سه فرزند او را کشت عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 دی 96/ فوتبال انتحاری در دستور کار استقلال! +تصاویر سردار نقدی: آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود قتل نامادری و سه فرزندش در شادگان جزئیات جدید از جنایت پدر و مادر سنگدل آمریکایی مراسم ترحیم افسر سوم کشتی نفتکش سانچی برگزار می‌شود پرداخت یارانه مددجویان از سوی کمیته امداد کشف پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند + عکس قتل نامادری بهمراه سه فرزند در شادگان جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی! برانکو: کامیابی نیا علاوه بر از دست دادن تیم ملی و پاداش‌ها، جریمه هم می‌شود برگزاری مراسم معارفه «سیاوش شهریور» به عنوان فرماندار شمیرانات سال 97 چند روز تعطیلی دارد؟ سخنگوی وزارتخارجه ادعای روزنامه فایننشال تایمز را تکذیب کرد/ همگان آگاه‌اند برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست درباره مشاغل تلگرامی بزرگ‌نمایی رخ داده/ تکذیب کاهش بسیاری از تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام اعلام جزئیات قرارداد طارمی با الغرافه آکادمی نظامی عقیدتی "نجبا" در عراق افتتاح شد + تصاویر کمیته امداد مستقیما یارانه سه میلیون مددجو را پرداخت می‌کند/ واریز 247 میلیارد تومان افزایش مستمری مددجویان از سوی دولت کاهش 40 درصدی تراکنش‌های اینترنتی در زمان فیلتر تلگرام درست نیست/ بزرگنمایی درباره مشاغل متکی به تلگرام فیلم/ توصیه یک دزد برای خرید قفل با امنیت بالا صهیونیست‌ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می‌برند/ ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود قتل نامادری بهمراه سه فرزندش در شادگان قاسمی: برنامه دفاع موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست/بدخواهان اجازه ندارند نقش ایران را درمبارزه با تروریسم نادیده بگیرند کمبود نیروی پرستاری توانبخشی در کشور/ راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری توانبخشی از سال 91 درخواست 153 نماینده از رئیس جمهور اعتراف به قتل دو عتیقه‌فروش بعد از 14 ماه روحانی: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی موجب شکاف نسلی می‌شود/ نباید کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب بیفتد یارانه دی ماه واریز شد فیلم/ نجفی: یک کار خیانت آمیز در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انجام شده/ یک فشار به شرکت سارینای کیش آوردیم بخشی از پول را بلافاصله برگرداندند ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری‌های اقتصادی/ روابط امنیتی دوجانبه برای مبارزه با تروریسم گسترش یابد مهار آتش سوزی 2 لنج باری در بندر عامری بوشهر نامه انتقادی سردار نقدی به روحانی بعد از رفع فیلتر تلگرام: آقای رییس‌جمهور به بردگی ملت رضایت ندهید 157 میلیارد تومان یارانه به کمیته امداد منتقل شد اظهارات برانکو درباره دیدار پرسپولیس و گسترش فولاد آمادگی دارم معاونت‌فرهنگی شهرداری را به جوانان واگذار کنم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل محسوب نمی‌شود صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 دی 96 رونالدینیو از دنیای فوتبال خداحافظی کرد مراسم یادبود سرمهندس کشتی سانچی در مشهد عضو شورای نگهبان: آیا بهتر نیست بجای تجویز نقد معصوم، لائیک‌ها و سکولارها را نقد کنیم؟ / باید مثل این افراد را نصیحت کرد که هر چه دیگران به دهنتان می‌گذارند تکرار نکنید سردار جزایری: فاصله‌ای بین سپاه و مردم نیست /سردار غیب‌پرور: سپاه خود را خادم ملت می‌داند عضو شورای شهر: صالحی امیری می‌تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می‌کند و نه حقوق می‌گیرد بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده سرمای زیر صفر درجه در 22 استان کشور/ گردوخاک و کاهش کیفیت دید در برخی استان‌های غربی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me