تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:همشهری
دسته:اقتصادی-اقتصادی()
کد خبر:13770395
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ ۱۷:۵۰

بسته‌ای برای رونق کسب و کارهای نوپا

رضا کربلایی - خبرنگار: وزرای امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری در حالی تفاهمنامه‌ای چهارجانبه بین وزارتخانه‌های یادشده با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی ریاست جمهوری برای مدل‌های تأمین مالی سرمایه جمعی جهت کسب و کارهای نوپا و نوین را امضا کردند.
بسته‌ای برای رونق کسب و کارهای نوپا

 که این روزها فیلترشدن برخی شبکه‌های اجتماعی مانعی بر سر راه بسیاری از کسب و کارهای مبتنی بر پیام‌رسان ها ایجاد کرده و انتظارها برای برداشته‌شدن محدودیت‌های موجود طولانی‌تر شده است. اتفاقی که با واکنش محمد ‌جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مواجه شد.

اوگفت: ضرر کسب و کارها را از فیلترینگ بررسی کرده و با مسئولان متولی نیز رایزنی‌هایی را صورت داده‌ایم. وی اذعان کرد: تصمیمات اینچنینی می‌تواند بازار سرمایه را تحت‌تأثیر قرار دهد و اگر چه همه کسب و کارها وابسته به پیام‌رسان‌ها نیستند، اما باید تلاش کنیم حداقل چالش را برای کسب و کارهای نوپا ایجاد کنیم.

به گزارش همشهری، هرچند آمار دقیقی از تعطیل شدن احتمالی با کاهش میزان مبادلات تجاری به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به وسیله شبکه‌های اجتماعی در ایران در دسترس نیست، اما باقی‌ماندن محدودیت‌های ایجاد شده در سایه اعتماد شکننده مردم به پیام‌رسان‌های داخلی باعث رونق بازار فیلترشکن‌ها شده است. سؤال اصلی اما این است که چه کسب و کارهایی در نتیجه فیلترشدن محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران با رکود مواجه شده است و آیا برنامه جایگزین دولت می‌تواند رونق را به این کسب و کارها برگرداند؟

تفاهم حمایت مالی از استارت‌آپ‌ها تفاهم دیروز، روزنه‌های امید را نزد فعالان کسب و کارهای کوچک مبتنی بر اینترنت ایجاد کرده و به گفته وزیر ارتباطات، افراد می‌توانند ایده‌های خود را در بورس عرضه کرده و منابع مالی پروژه را از طریق پول‌های خرد که عموما ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان است تأمین کنند و البته در آینده هم افزایش سرمایه صورت می‌گیرد.

به گفته آذری‌جهرمی، این تأمین مالی جمعی از 3 طریق سرمایه‌گذاری اعانه‌ای یا نذر اشتغال، شراکت و دریافت سهم شرکت استارت‌آپ و سرمایه‌گذاری برای دریافت بخشی از کالاهای تولیدی شرکت استارت‌آپی در آینده خواهد بود. مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم اذعان کرد:

حال که سود سپرده‌های بانکی کاهش یافته، شرایط برای مشارکت مردم در فناوری‌های نوین، استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا فراهم شده و در سال‌های اخیر شاهد ارائه نوآوری‌های فراوان در عرصه‌های حمل‌ونقل، استارت‌آپ‌ها و... بوده‌ایم. به گفته کرباسیان نمی‌توان تخمین دقیقی از اثرات این قبیل طرح‌ها بر ایجاد شغل در کشور مطرح کرد اما به‌طور کلی باید توجه داشت که برطرف کردن موانع از مسیر سرمایه‌گذاری می‌تواند تا میزان زیادی منجر به ایجاد اشتغال شود.

جدول

تا پیش از این برخی از جوانان و خانواده‌ها اقدام به راه‌اندازی کانال‌ها و گروه‌های مختص خود کرده و با معرفی کالاها و خدمات و همچنین ارتباط گرفتن با افراد ذی‌نفع و مشتریانی که به سختی آنها را شناسایی کرده بودند، در حال کسب و کار بودند و حالا با فیلترشدن این شبکه‌های اجتماعی مانده‌اند چگونه حلقه ارتباطی خود با مشتریان را حفظ کنند؟ فیلترشدن شبکه‌های اجتماعی به گفته فعالان کسب و کارهای نوین و نوپا نخستین ضربه را به کسب‌و کارهای محلی، منطقه‌ای و خانگی وارد کرده و حتی بسیاری از مشاغل خدماتی نظیر گردشگری، رستوران‌ها، فروش محصولات فرهنگی و البته کالاها و محصولات دیگر را از رونق انداخته است.

آرش برهمند از کارشناسان و فعالان کسب‌و کارهای مبتنی بر فناوری‌های ارتباطی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تأثیر فیلترینگ بر کسب و کارهای خرد و محلی می‌گوید: اینگونه کسب و کارها در بسیاری از موارد امکان ایجاد سایت و اپلیکیشن را هم نداشته و از طرفی جامعه کاربری‌شان روی تلگرام بود، زیرا کمتر جایی را می‌توان پیدا کرد که امکان ارتباط دوجانبه را به کاربر بدهد. فیلترینگ تلگرام در این سطح، خیلی مؤثر بوده و برای آنها حکم تیر خلاص را دارد و از دور خارج‌شان می‌کند.جعفر محمدی از کارشناسان فناوری‌های نوین ارتباطی هم تداوم فیلترینگ را موجب افزایش استفاده از فیلترشکن دانست و گفت:

با تداوم فیلترینگ باید جایگزین داشته باشیم و جایگزین هم یک‌روزه ایجاد نمی‌شود و اکنون هیچ‌کسب‌وکار داخلی وجود ندارد که از لحاظ فنی و زیرساختی، تحت فشار، عملکرد خوبی ارائه دهد. اخیرا رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به‌منظور جلوگیری از افزایش خسارت اقتصادی صاحبان کسب‌وکارهایی که بر بستر شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، خواستار رفع فیلتر این شبکه‌ها شد.

به گزارش ایلنا، ناصرعلی سعادت با بیان اینکه مسدودسازی یکباره شبکه‌های اجتماعی خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیمی را متوجه اقتصاد کشور می‌کند، تصریح کرد: تولیدکنندگان بسیاری بر بستر شبکه‌های اجتماعی با توزیع‌کنندگان ارتباط دارند و این شبکه‌ها ابزاری برای برقراری ارتباط بین کسب و کارها به شمار می‌روند و به این ترتیب شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند گذشته تنها کارکرد تفریحی و سرگرمی ندارند و در فرایندهای اقتصادی تأثیرگذار هستند.

هرچند گزارش مستندی از وضعیت و آمار کسب و کارهای شکل گرفته بر بستر برخی شبکه‌های اجتماعی مسدود شده در دسترس نیست، اما آمارهای رسمی مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران نشان می‌دهد حدود 30هزار مجوز نماد تجارت الکترونیک صادر شده و بیش از 20هزار متقاضی هنوز در نوبت انتظار به‌سرمی‌برند.

آیا محدود شدن احتمالی شبکه‌های اجتماعی و نوسان سرعت اینترنت می‌تواند بر کسب و کار دست‌کم 30هزار فعال اقتصادی حقیقی و حقوقی که موفق به دریافت نشان تجارت الکترونیک شده‌اند، اثر بگذارد؟ افزون بر اینکه بسیاری از مردم بدون داشتن نشان تجارت الکترونیک در شهرها و روستاهای ایران با تکیه بر قابلیت‌های ارتباطی و تبلیغاتی که برای خودشان کسب و کاری راه‌اندازی کرده بودند، نگران و منتظر هستند.

حمایت از کسب و کارهای نوین در قالب شراکت در پروژه‌ها دنبال و لیست تمام عوامل در فرابورس درج می‌شود و مردم باید با توجه به لیست، منابع را در اختیار صندوق‌ها قرار دهند.

براساس دستور‌العملی که به تصویب شورای‌عالی بورس خواهد رسید، وظایف هر کدام از دستگاه‌ها مشخص شده و سازمان بورس مجوزهای این نوع تأمین مالی را صادر می‌کند.

این تفاهمنامه موضوع تأمین وام را دربرنمی‌گیرد و این موضوع در حیطه اختیارات بانک مرکزی است.

سقف تأمین مالی جمعی فعلا ۵‌میلیارد تومان است و مردم فقط به عامل‌های مجاز مراجعه داشته باشند.

استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی در تأمین مالی کسب و کارهای نوین پیش‌بینی نشده اما خارجی‌ها می‌توانند گواهی شراکت سرمایه‌گذاری جمعی را در ایران خریداری کنند.

کسانی که هم‌اکنون در زمینه تأمین مالی جمعی فعالیت دارند ۶‌ماه مهلت دارند تا خود را با آیین‌نامه جدید وفق دهند.

در تفاهمنامه مواد متعددی وجود دارد و امکان توصیه پروژه‌ها به سرمایه‌گذاران و مردم وجود ندارد.

امکان تأمین مالی جمعی در بازار سرمایه در این قالب پیش‌بینی شده و اطلاعات مربوط به کسب و کار در پروژه‌ها دیده می‌شود.

با اجرایی‌شدن این تفاهمنامه حساب بانکی رسمی تعریف می‌شود که منابع در آن حساب وارد می‌شود تا از منابع مردم صیانت شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


کلید ورود به بهشت، رضایت پدر ومادر است سازمان محیط زیست با استحصال و بهره برداری از منابع آب ژرف مخالف است حذف جدول 17 از بودجه امکان پاسخگویی دستگاه‌های بودجه گیر را فراهم می‌کند نظر دریادار فدوی درباره عملکرد چین در قبال سانچی تحریم سخنرانی معاون ترامپ در پارلمان اسرائیل کی‌روش در آستانه توافق نهایی با استرالیا! محکومیت روزنامه نگار کویتی به جرم اهانت به عربستان نیروی انتظامی با صلابت و اقتدار تمام فتنه‌های اخیر کشور را خنثی کرد طلب 135 میلیارد تومانی شهرداری قزوین در قالب اخذ عوارض پشت پرده اغتشاشات اخیر افشا می‌شود هشدار تهران به آنکارا گازگرفتگی دسته‌جمعی دانش‌آموزان در مشهد آیا ترامپ واقعا بدترین رئیس‌جمهور آمریکاست؟ ادامه تبادل بازیکن استقلال با لیگ پرتغال بیانیه مغرضانه سازمان همکاری اسلامی درباره ایران 2 روش برای حذف یارانه ثروتمندان ولایت فقیه کشور را از شرّ دشمنان حفظ کرده است سرلشکر باقری: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نباید آسیبی ببیند برتری تیم ملی نوجوانان مقابل نوجوانان استقلال itc طارمی صادر شد نرخ تورم دی ماه اعلام شد مورد عجیب سرمربی حریف امروز رئال مادرید مجاهدان بسیج مردمی دوستان خدا و پیامبر و اهل بیت هستند جشنواره اقوام ایرانی در سنندج آغاز شد پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت به تهران افزایش می‌یابد می‌خواهند طوری که می‌خواهند باشند لوازمی که باید در کیف هر مردی باشد برانکو: حیف، کامیابی نیا بخشیده نمی‌شود! تکمیل سازه‌های آبی در دشتی تسریع شود برتری بانوان هنرمند فوتسال کشور مقابل منتخب جزیره کیش فرماندار: زلزله روز یکشنبه در بانه خسارت نداشت 56 درصد لایحه بودجه 97 منطبق با برنامه ششم نیست تسهیلات بانکی به تنهایی برای خروج از رکود کارآمد نیست ادای احترام ملت به دریانوردان/ دوتابعیتی‌ها؛ زیر ذره‌بین مجلس/ انتقاد آیت‌الله جنتی از اشرافی‌گری در میان برخی افراد/ خودکفایی نزاجا در چرخه دفاع زمینی جریمه تخلفات عجیب و غریب رانندگی در قانون/ بودجه سال 98 شهرداری تغییرات ویژه‌ای خواهد داشت برگزاری جشنواره «نقاشی‌خط آیات» در اسفندماه زمان تمرین فردای استقلال مشخص شد افتتاح درمانگاه "رضا" نیروی انتظامی در ابهر انتقاد آیت الله جنتی از برخی روحانیون گروهی آلمانی که مقدمات اشغال فلسطین را فراهم کردند جدیت کمیسیون آموزش برای حذف کنکور ممنوعیت استعمال دخانیات و قلیان در قهوه‌خانه‌ها آزاد می‌شود بشار فردا به تهران نمی‌آید تماس تلفنی رییس ستاد ارتش ترکیه با سردار باقری درباره عفرین تماس تلفنی رییس ستاد ارتش ترکیه با سردار باقری درباره عفرین وزیر خارجه ترکیه با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد تروریست‌ها می‌خواهند عراق، سوریه، ترکیه و ایران را تجزیه کنند طرح سلامت معنوی در 150 بیمارستان کشور اجرا می‌شود مسجد سنگری است که دشمنان از آن واهمه دارند
«محمد معافی» به قافله شهدا پیوست جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود «محمد تقی عطایی» مربی خوشنام فوتسال قم درگذشت قیمت دلار امروز 1 بهمن 96 نمایش"یاسمن و غولغولکها"در شاهرود به روی صحنه رفت آخرین وضعیت بازار برنج تولید داخل بررسی‌ها برای کشف جزئیات قتل طلا فروش یاسوجی ادامه داد احتمال بروز زلزله 7 ریشتری روی گسل شمال تهران 2 برابر شده است صحت سرقت یا گروگان‌گیری از طلافروشی در یاسوج از سوی پلیس تایید نشده است کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی این شهر عرضه قلیان در قهوه خانه هایِ سنتی مجوزدار صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه اول بهمن تعطیلی مدارس 17 شهر خوزستان در روز یکشنبه/ فعالیت ادارات با 2 ساعت تاخیر آغاز می‌شود مدارس خوزستان فردا اول بهمن تعطیل شد آقای روحانی دلار شد 4600 تومان/ ادعای یکسان سازی نرخ ارز چه شد؟ حمله تروریستی به هتل اینترکنتیننتال کابل روحانی: آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده‌تر ایران و اروپا است عناوین روزنامه‌های ورزشی 1 بهمن 96/ پنالتی باید تکرار می‌شد +تصاویر ترامپ در حال از دست دادن پایگاه سیاسی‌اش در میان جمهوریخواهان است اختتامیه جشنواره ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی فیلم/ ادای احترام به شهدای سانچی در مدرسه شهید مطهری تاج‌گردون: ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می‌ماند گرد و خاک مدارس و دانشگاه‌های مسجدسلیمان را تعطیل کرد افزایش 2 برابری احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در گسل شمال تهران/فرونشست غرب تهران بعد از وقوع زلزله 29 آذرماه حمله تروریستی به هتل 5 ستاره در کابل اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر در چه مرحله‌ای است؟ / بررسی موانع اجرای قانون در نشست امروز فراکسیون ایثارگران مجلس بودجه گرد و غبار خوزستان حذف شد عکس/ عروسی در میان گرد و غبار مدارس و دانشگاه‌های اهواز فردا تعطیل شد سارقان پس از سرقت، طلافروش را با خود بردند و به قتل رساندند برنامه هفته بیست و یکم لیگ برتر فوتبال اعلام شد تا زمانی که طرفین مذاکرات نسبت به تعهد خود در برجام ایستادگی کنند، تهران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد تانک‌های ترکیه وارد سوریه شدند/ تا کنون چندین نظامی ترکیه زخمی شدند جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می‌شود+ فیلم مدارس کدام استان‌ها فردا تعطیل است؟ استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده مسابقه استانی روزنامه دیواری وبروشورنماز وقرآن برگزار می‌شود اختلاس‌گر 100 میلیاردی وزارت نفت چگونه در 3 ساعت فرار کرد؟ دشمنان با بزرگ‌نمایی آشوب‌ها درصدد تسری دادن اغتشاشات به کل کشور بودند/ مردم به خاطر امید به نظام از همراهی با اغتشاشگران پرهیز کردند هشدار مدیر پژوهشگاه زلزله‌شناسی: احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده یک روز پس از وعده سیف دلار از 4500 تومان گذشت! کنایه‌های ادامه‌دار سعید جلیلی به برجام/ در مذاکرات نه انشا خواندم، نه دیکته نوشتم برنامه دولت افزایش قیمت دلار به 5000 تومان است علوی: دامن زدن به نارضایتی‌ها نقطه شروع بحران بود/ نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه قهریه استفاده کرد جمع بندی دولت و مجلس بر افزایش نیافتن قیمت بنزین/ بودجه شورای نگهبان کمتر از پول توجیبی برخی مسئولان است دشمنان با بزرگ‌نمایی آشوب‌ها درصدد تسری دادن اغتشاشات به کل کشور بودند/ مردم به خاطر امید به نظام از همراهی با اغتشاشگران پرهیز کردند ارائه گزارش ناآرامی‌های اخیر به رئیس‌جمهور/ پیشنهاد وزارت کشور برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه من، پرچم، ایران فاطمی کشف جسد طلافروش یاسوجی در پارک جنگلی / مأموران ویژه انتظامی در حال بررسی پرونده اعلام 20 هزار اولویت کسرخدمت ایثارگری در انتظار موافقت مجلس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me