تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:14424631
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ ۰۹:۰۱

برخورد دور از انتظار فرماندار نکا با مردم در راهپیمایی 22 بهمن 96 +عکس و فیلم

فرماندار نکا در اقدامی غیرمنتظره موضوعی کوچک و کم اهمیت را در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به صحنه‌ای تلخ از برخورد یک مسئول با مردم تبدیل ساخت تا بیش از پیش اشراف مدیران دولت تدبیر و امید بر منشور حقوق شهروندی آن‌ها مورد سوال قرار بگیرد.
برخورد دور از انتظار فرماندار نکا با مردم در راهپیمایی 22 بهمن 96 +عکس و فیلم
به گزارش بلاغ به نقل از پیک نکا، درحالی که تماشایی‌ترین راهپیمایی 22 بهمن در عمر نزدیک به 40 سال انقلاب اسلامی مردم ایران را در سطح شهرستان نکا مانند دیگر نقاط کشور شاهد بودیم، اما اتفاقی تلخ می‌رفت تا این جشن حماسی را متاثر از خود کند.

حادثه‌ای که دور از انتظار همه مردم و سبب بُهت عابران از محل وقوع آن بوده، به گونه‌ای که فیلم و تصاویر مربوط به آن به سرعت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد تا یک روح نا امیدی از نحوه برخورد مسئولان با مردم را به نمایش بگذارد.

ماجرا از این قرار است که پس از پایان راهپیمایی بی‌نظیر مردم نکا در روز یکشنبه 22 بهمن 96 و در حالی که همه شرکت‌کنندگان با خوشحالی و مسرت از شرکت در چنین تجمع باشکوهی درحال بازگشت از برنامه بودند، در یکی از غرفه‌های موجود در مسیر راهپیمایی صدای فریاد و جنجال غیرمنتظره‌ای سبب جلب توجه مردم شد.
 
 
با حضور در مکان مورد نظر برای اطلاع از چند و چون ماجرا با فریادهای نامتعارف فرماندار نکا بر سر تعدادی از جوانان انقلابی، که غرفه‌ای را در راستای اقتصاد مقاومتی و با عنوان «ممانعت از جنگ با خدا(ربا)» دایر کرده و درحال آگاه‌سازی عمومی براساس آیات قرآن و فتاوای مراجع تقلید همچون امام خمینی(ره) و حضرات آیات جوادی آملی، مکارم شیرازی، سبحانی، علوی گرگانی و نوری همدانی بودند، مواجه شدیم.

رفتاری که تاکنون از نماینده ارشد دولت تدبیر و امید در شهرستان نکا مشاهده نشده و سابقه نداشته است که وی بر سر مردم عادی در سطح شهر این چنین با تندخویی و عتاب، مخاطب عامی که در کمال آرامش در این حماسه ملی شرکت داشته‌اند را مورد خطاب قرار دهد.

مردمی که شاید در ذهن خود حداقل در انتظار برخوردی گرم و پدرانه از مسئول ارشد شهرستان پس از به ثبت رسیدن یک اتفاق بزرگ در نکا بوده‌اند، اکنون درحیرت ناشی از فریادهای نامیمون و بحث‌های امنیتی وی در قبال یک موضوع کاملاً اقتصادی و عادی مورد اشاره دین مبین اسلام قرار گرفتند.

فرماندار محترم در این لحظات در شرایطی، که گویی مسببان اغتشاش‌های اخیر در سطح کشور را به گوشه رینگ برده است، با تندخویی مثال‌زدنی، این افراد را جریان انحرافی‌ای که در کشور اغتشاش کرده‌اند خوانده و ضربات مهلکی را بر جان و روح این فرزندان انقلاب وارد می‌کند.
 
 
وی، که در پاسخ به خانم جوانی گویا در ترکیب کلمات درمانده بود، استناد این افراد به آیات قرآن را به استفاده معاویه از کتاب خدا تعبیر کرد و با اشاره به اینکه قانون در مملکت حاکم است بر لزوم گرفتن مجوز از فرمانداری برای برپایی غرفه تأکید داشت.

اما آنچه بسیار با اهمیت‌تر به نظر می‌رسد دنباله ماجرا است، زمانی که غرفه‌داران پرداختن به موضوع ربا و حرام بودن آن (تحقق بانکداری اسلامی) در راستای اقتصاد مقاومتی را هدف خود از برپایی این غرفه اعلام می‌کردند، نماینده دولت پرداختن به این موضوعات را بی‌ارتباط با این افراد تلقی کرد تا جایی که در پاسخ به تأکید یکی از فعالان مبارزه با ربا درمورد نظر رهبر انقلاب نسبت به اقتصاد مقاومتی از عبارت قابل تأمل «رهبر به تو چه ربطی داره» استفاده می‌کند که در ادامه با پاسخ «رهبر منه» این فرد مواجه می‌شود.
 
 
در این زمینه به نظر می‌رسد که موضوع باید از دو جنبه مورد بررسی و پایش قرار گیرد که یک بخش آن مربوط جنبه حقوقی و قانونی ماجرا بوده و سوی دیگر آن به نوع اخلاق به کارگیری شده از سوی یک مسئول ارشد دولتی در نحوه برخورد با گروهی از فعالان فرهنگی و بازخورد این نوع رفتار در سطح جامعه باز می‌گردد.

در خصوص جنبه قانونی این اتفاق باید تحلیل ماجرا را بر عهده کارشناسان مربوطه قرار داد که با سنجیدن حوزه اختیارات فرماندار یک شهرستان به عنوان مسئول ارشد شورای تأمین تا چه اندازه امکان ورود به مسائل جزئی این چنینی را دارد.

اما توجه به این نکته ضروری است که باتوجه به فعالیت غرفه این گروه پیش از این در روز جمعه بیستم بهمن‌ماه در ورودی مصلی امام خمینی(ره) نکا، که حتی از تریبون این نهاد مقدس نیز به تمجید و تبلیغ فعالیت آنان پرداخته شد و عدم برخورد دستگاه‌های امنیتی و انتظامی، ادامه فعالیت این غرفه در سطح شهر برای عموم مردم و خود فعالان این گروه امری حل شده تلقی می‌شد.
 
 
از سوی دیگر برپایی غرفه این گروه فرهنگی از صبح روز راهپیمایی 22 بهمن بدون ایجاد حتی کوچک‌ترین حاشیه، تنش و بازخورد منفی در کنار تجلیل مجری ستاد برگزاری راهپیمایی 22 بهمن در زمان عبور از مقابل این غرفه نیز فضایی بدون مشکل را تداعی می‌کرد.

حال سوال این است که دوگانگی‌ای همچون عدم برخورد دستگاه‌های مربوطه و تجلیل مجری راهپیمایی 22 بهمن به عنوان نیروهای زیرمجموعه شورای تأمین و ستاد بزرگداشت دهه فجر، که مسئولیت و دبیری آن برعهده شخص فرماندار و روابط عمومی فرمانداری است، در مقابل برخورد انفجاری فرماندار چگونه قابل توجیه است؟.

حال اگر باوجود تمام این دوگانگی‌ها فرض را بر حقانیت موضع فرماندار نکا در این ماجرا بگذاریم، اما جنبه اخلاقی و بازخورد اجتماعی حاصل از این نوع رفتار، که اگر اهمیت بیشتری از بخش قانونی آن نداشته باشد کمتر نیز نبوده، قابل چشم‌پوشی نیست.
 
 
به گونه‌ای که نحوه برخورد فرماندار با شهروندان در قالب منشور 120 ماده‌ای حقوق شهروندی ارائه شده از سوی دولت متبوع خود نیز قابل دفاع و توجیه به نظر نمی‌رسد، چراکه بندهای 13، 24، 28، 59 و 60 این منشور صراحتاً به نکات ذیل اشاره دارد:
«... هیچ مقامی نباید به نام تأمین امنیت، حقوق و آزادی‌های مشروع شهروندان و حیثیت و کرامت آنان را مورد تعرض و تهدید قرار دهد…»

« ... حق شهروندان است که از دولتی برخوردار باشند که متعهد به رعایت اخلاق حسنه، ...، اعتدال و تدبیر و پرهیز از تندروی، شتاب‌زدگی، خودسری، ... و پذیرفتن مسئولیت تصمیمات و اقدامات خود، عذرخواهی از مردم در قبال خطاها، استقبال از نظرات مخالفین و منتقدین، ... باشد.»

« شهروندان از حق نقد، ابراز نارضایتی، دعوت به خیر، نصیحت در مورد عملکرد حکومت و نهادهای عمومی برخوردارند. دولت موظف به ترویج و گسترش فرهنگ انتقادپذیری، تحمل و مداراست.»

« اصل بر برائت است و هیچ‌کس مجرم شناخته نمی‌شود مگر این‌که اتهام او در دادگاه‌های صالح و با رعایت اصول دادرسی عادلانه ازجمله اصل قانونی بودن جرم و مجازات، استقلال و بیطرفی مرجع قضایی و قضات، حق دفاع، شخصی بودن مسئولیت جزایی، رسیدگی در مدت‌زمان معقول و بدون اطاله دادرسی و با حضور وکیل، اثبات شود.. .»
« شهروندان (اعم از متهم، محکوم و قربانی جرم) از حق امنیت و ... برخوردارند و نباید کمترین خدشه‌ای به شأن، حرمت و کرامت انسانی آن‌ها وارد شود. هرگونه رفتار غیرقانونی مانند شکنجه جسمی یا روانی ... رفتار توأم با تحقیر کلامی یا عملی، خشونت گفتاری یا فیزیکی و توهین به متهم یا محکوم، نقض حقوق شهروندی است و علاوه بر این‌که موجب پیگرد قانونی است، نتایج حاصل از این رفتارها نیز قابل استناد علیه افراد نیست.»

حال بکارگیری الفاظ و اتهاماتی نظیر «اغتشاشگر» و «جریان انحرافی» در کنار تحقیر کلامی با بکار بردن عبارات «رهبر به تو چه ربطی داره»، « تو چه کاره‌ای»، تشبیه عمل افراد به دشمنان اهل بیت(ع) همچون معاویه در منظر عموم و خشونت در بیان، با کدام یک از موارد بندهای ذکر شده از حقوق شهروندی قابل دفاع است؟.

در اذهان عموم این‌گونه متبادر می‌شود حال که فرماندار نکا در تشخیص اقدام این گروه به غیرقانونی بودن و هم‌ترازی عمل آنان با اقدام معاویه پی‌برده است، آیا بهتر نبود که با سعه صدر و برخورداری از رأفت اسلامی همراه با منش پدرانه و علی‌وار به هدایت و جذب حداکثری فرزندان همین انقلاب می‌پرداخت؟.

همچنین قابل تأکید است که نباید با برخی سخنان، رفتارها و برخی نسنجیده‌گویی‌ها، حرکات و افتخارات بزرگی چون حضور بی‌نظیر مردم در سالگرد جشن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را مشوش و مشوه کرد.

در پایان از استاندار محترم و اخلاق‌مدار مازندران درخواست می‌شود تا نسبت به برخورد و رفتار مدیران خود تا پایین‌ترین سطوح خدمت به مردم در این استان دقت نظر بیشتری به خرج دهد تا زین پس بیش از این شاهد چنین تلخ‌‌کامی‌هایی از سوی مسئولان در ذائقه ملت نباشیم.

وَ هُدُوا إِلَى الطَّيِّبِ مِنَ الْقَوْلِ وَ هُدُوا إِلى‌ صِراطِ الْحَمِيدِ «حج 24»
 
#فرماندار نکا #راهپیمایی 22 بهمن #22 بهمن نکا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


تولید رادیوداروی درمانی جدید در سازمان انرژی اتمی ایران فیلمبردار جوانی که توسط برادرانش ربوده شد اتفاقات جالب فوتبالی - بخش دوم (03 / 12 / 96) جانبازان و ایثارگران؛ پشتوانه بزرگ انقلاب و نظام اسلامی اوسترشوندس با پاس گل قدوس آرسنال را برد ولی از صعود بازماند رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیمارستانی در آمریکا بستری شد خلاصه بازی اتلتیک بیلبائو 1-2 اسپارتاک مسکو ثبت اتهام‌های تازه علیه رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ مجلس یک هفته تعطیل شد تبریک سخنگوی وزارت امور خارجه به زهرا نعمتی تله ترامپ و نتانیاهو برای اردوغان کشته شدن 82 نفر به دنبال حملات ماه فوریه ائتلاف آمریکایی در سوریه جشن صعود میلان و دورتموند در ایتالیا/درخشش قدوس مانع حذف تیمش مقابل آرسنال نشد به‌جای مُسکن‌ها برگزیت تهدیدی روشن برای ایرلند شمالی است کشته شدن 7 نظامی مصری و 71 فرد مسلح در 2 هفته گذشته اوسترشوندس با پاس گل قدوس در لندن پیروز شد ولی از صعود بازماند نتایج لیگ اروپا؛ صعود نفس گیر دورتموند در شب صعود آسان میلان پرواز هواپیماهای atr72 آسمان تا اطلاع ثانوی متوقف شد تداوم درگیری گروه‌های تروریستی در سوریه بشار الجعفری: تروریست‌ها به نماینده سازمان ملل اطلاعات می‌دهند نتایج دور برگشت مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا فصل 2017/18؛ ناپولی، غائب بزرگ خلاصه بازی آتالانتا 1-1 دورتموند درخشش قدوس در شب حذف تلخ اوسترشوندس لیگ اروپا| 2 پاس گل قدوس هم مانع حذف اوسترشوندس نشد/ میلان، آرسنال و دورتموند صعود کردند فصل آینده لیگ برتر پخش تلویزیونی نخواهد شد نمایشگاه علمی، هنری و فرهنگی دانشجویان دانشکده سما تبریز یازدهمین دوره مسابقات قرآن دارالقرآن امام علی (ع) / 3 اختتامیه دومین دوره طرح ملی «دانشجو معلم قرآن» در مشهد خانم‌های خانه دار در خطر ابتلا به آنفلوانزای پرندگان بودای کوچک، اسطوره فوتبال ایتالیا و جهان تصویب بودجه سال آینده شهرداری یزد تفاوت 12 هزار میلیارد تومانی گزارش دیوان محاسبات و سازمان برنامه درباره درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها ایران- عراق: چشم اندازی بر راهبردی شدن مناسبات دوجانبه تحرک‌بخشی به دیپلماسی دفاعی در پرتو فرصت‌ها و تهدیدات برنامه اقدام سازمان ملل و تاثیر آن بر امنیت نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران نتایج لیگ اروپا؛ صعود نفس گیر آرسنال و دورتموند در شب صعود آسان میلان طرح رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی برای سلب مالکیت از سفیدپوستان! تاجگذاری شاهزاده ایرانی در امیریتس/ آرسنال 1-2 اوسترشوندز: رویای نیمه کاره قدوس و شرکا اعزام سه بوکسور نونهال آذربایجان شرقی به جشنواره نونهالان کشور نمایندگان کشتی ایران در 5 وزن نخست، رقیبان خود را شناختند آرسنال 1-2 اوسترشوند؛ صعود توپچی‌ها به مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا آتالانتا 1-1 بروسیا دورتموند؛ تعویض‌های اشتوگر سند صعود دورتموند را امضا کرد دانلود؛ درگیری شدید هواداران بیلبائو و اسپارتاک مسکو دیگر نگران اشتهای زیادتان نباشید/گیاهان دارویی برای سرکوبی اشتها محکومیت تصمیم پارلمان هلند در به رسمیت شناختن «نسل کشی ارامنه»
مراسم تشییع شهید مدافع امنیت «محمدحسین حدادیان» فرود فوکر 100 هواپیمای کیش ایر در اصفهان به دلیل ترک خوردن شیشه واکنش «کدخدایی» به اظهارات اخیر «احمدی‌نژاد» پیکر سرباز شهید مدافع وطن «رضا مرادی علمدار» در شهر قدس تشییع شد تشییع پیکر بسیجی شهید محمد حسین حدادیان مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد عکس/ مراسم تشییع پیکر شهدای ناجا صحبت‌های مادر شهید محمدحسین حدادیان/ فرزندم شهید راه ولایت است +فیلم مراسم تشییع شهدای حادثه خیابان پاسداران کشف کوزه‌ای مرموز و عجیب در جیرفت + فیلم اختصاصی|جزئیات جدیدی از نحوه شهادت شهید بسیجی آشوب خیابان پاسداران "محمد حسین حدادیان" 6 اسفند؛ تعیین تکلیف سؤال از روحانی توئیت | واردات 160 تن کود انسانی از ترکیه! تیپ جنجالی بازیگران زن ایرانی روی فرش قرمز برلین/تصاویر شیشه هواپیما کیش-کاشان به علت تغییر دما شکست آیا سرنشینان هواپیما پس از سقوط شانسی برای زنده ماندن داشتند؟ / 2 روایت مراسم تشییع شهید مدافع امنیت «محمدحسین حدادیان» /تصاویر تشییع پیکر سه شهید درگیری‌های خیابان پاسداران نخستین بقایای جانباختگان هواپیما نمونه‌گیری شد وداع با پیکر شهید مصطفی زاهدی بیدگلی انتقاد مطهری از یک دقیقه سکوت در بازی استقلال فرود اضطراری پرواز کیش کاشان در اصفهان/شیشه هواپیما شکست تصاویر | تشییع پیکر شهدای خیابان پاسداران روی دوش مردم و مسئولان زیتون تلخ در عفرین! تشییع پیکر مطهر سرباز شهید رضا مرادی علمدار 4 مسافر زخمی از هواپیما خارج شده‌اند اصفهان| فرود اضطراری پرواز کیش کاشان در اصفهان؛ شیشه جلوی هواپیما شکست سردار سلیمانی: برخی درصدد حذف سپاه هستند فیلم/ دلخراش‌ترین صحنه‌ای که امدادگران در محل سقوط هواپیما دیدند اظهار نظر ونگر درباره خرید سامان قدوس برای آرسنال شکستن شیشه هواپیما باعث فروداضطراری شد مصوبه 2 هزار میلیارد تومانی مجلس برای ارتش برخی به بهانه‌های واهی درصدد حذف سپاه هستند/ هیچ حادثه‌ای به وحشتناکی داعش در طول تاریخ در منطقه نداشتیم واکنش کاربران به اظهارات تأسف‌آور لیلا حاتمی +تصاویر اجازه تکرار نمایش‌هایی شبیه حوادث خیابان پاسداران را به آشوبگران نخواهیم داد/ با قاطعیت برخورد می‌کنیم 7 ماده غذایی که هیچگاه دو بار نباید گرم شوند+اینفوگرافیک تصاویر: کارگردان و بازیگران فیلم خوک روی فرش قرمز جشنواره برلین ساری|رئیس مجلس در مراسم بزرگداشت پدر شهیدان عبوری شرکت می‌کند کشف کوزه‌ای مرموز و عجیب در ایران/فیلم تایمز اسرائیل: گروه قدرتمند نُجَباء در جنگ احتمالی، کنار حزب‌الله است هواپیمای atr-72 هما در مقصد فرود نیامد فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: هیچ حادثه‌ای به وحشتناکی داعش در طول تاریخ در منطقه نداشته‌ایم عملیات تجسس و انتقال اجساد حادثه هواپیمای تهران- یاسوج فعلا متوقف شد افشای "مهم‌ترین راز" صدام از زبان وکیلش پیکر شهید «محمدحسین حدادیان» تشییع شد مراسم تشییع بسیجی شهید محمدحسین حدادیان برگزار شد اختصاص اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی به منظور بهبود معیشت کارکنان ارتش تخصیص 2 هزار میلیارد تومان برای بهبود معیشت کارکنان ارتش افشای "مهمترین راز" صدام از زبان وکیلش افشای "مهمترین راز" صدام از زبان وکیلش

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me