تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:14425861
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ ۰۹:۴۳

عواقب سرمازدگی محصولات کشاورزی

عضو پژوهشکده تحقیقات گیاهان راهبردی گیلان با اشاره به تأثیر تنش‌های محیطی بر عملکرد محصولات کشاورزی گفت: سرمازدگی از جمله مهمترین تنش‌های محیطی است که در صورت عدم مدیریت به موقع منجر به بروز خسارات جبران ناپذیری به استقلال و خودکفایی کشور می‌شود.
عواقب سرمازدگی محصولات کشاورزی

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از علم و فناوری، رضا خسروی دانش با اشاره به اینکه کشورمان به طور سالیانه بیش از 140 روز یخبندان را تجربه می کند، تصریح کرد: سرمازدگی و یخبندان از مهمترین عوامل خسارت زا در محصولات کشاورزی هستند که هر ساله صدمات فراوانی را به اقتصاد بخش کشاورزی ایران وارد می کنند.

تهدید مناطق وسیعی از اراضی حاصلخیز کشور توسط سرمازدگی
خسروی دانش با اشاره به اینکه استان های مازندران، گلستان و گیلان از قطب های اصلی تنوع محصولات کشاورزی در کشور هستند، گفت: تنها در پی وقوع سرما، برف و یخبندان سال 1395 بالغ بر 11677 میلیارد ریال به زیربخش های مختلف کشاورزی به‌ویژه تولید محصول اساسی مرکبات در این استان ها، خسارت وارد شد.

عضو پژوهشکده تحقیقات، توسعه و ترویج گیاهان راهبردی گیلان با بیان اینکه مناطق وسیعی از اراضی حاصلخیز کشور در معرض تهدید سرمازدگی قرار دارند، خاطرنشان کرد: سرمازدگی وقوع پدیده افت ناگهانی دما خارج از زمان مورد انتظار بوده، که سبب ایجاد خسارت و یا از بین رفتن اندام های گیاهی شده و به دو صورت تنش سرمایی تشعشعی و انتقالی بروز می کند.

وی در ادامه سرمازدگی را تهدیدی برای امنیت غذایی در کشور دانست و تصریح کرد: سرمای تشعشعی محلی بوده و به واسطه از دست رفتن حرارت ذخیره شده در زمین بر اثر تشعشع در شب های صاف اوایل بهار و یا اوایل پاییز و در ساعات نزدیک به طلوع آفتاب به وجود می آید. سرمای انتقالی گستره وسیعی دارد، با بادهای سرد و هوای ابری همراه است و به دلیل وسعت زیاد کنترل و مقابله با آن مشکل است.

خسروی دانش با اشاره به اینکه بارزترین علائم ظاهری تنش سرما و یخ زدگی در صبح روز بعد از یخبندان مشاهده می شود، گفت: برگ های خسارت دیده رنگی سبز تیره و ظاهری خیس خورده داشته و خسارت در میوه های سردسیری منحصراً به شکوفه درختان محدود می شود.

وی با بیان اینکه روش های مقابله با خسارت های ناشی از سرما زدگی به دو دسته روش های حفاظت غیرفعال یا دراز مدت و حفاظت فعال یا کوتاه مدت، تقسیم می شود، افزود: حفاظت غیرفعال شامل روش هایی است که در زمان قبل از فرا رسیدن شب های یخبندان انجام می شود و شامل انتخاب مکان، خاک، ارقام، و پایه مناسب و پیشگیری به وسیله سایر عملیات به زراعی از قبیل تغذیه گیاهی، ایجاد بادشکن و هرس به موقع می شود.

خسروی دانش ادامه داد: روش های حفاظتی فعال شامل اقداماتی است که در شب های وقوع یخبندان به منظور تعدیل و کاهش اثرات دماهای زیر صفر درجه انجام می گیرد، هزینه بر و موقتی هستند، و شامل حفاظت به وسیله بخاری، دستگاه مولد باد، سیستم چاهک معکوس، آبپاش ها یا آبیاری بارانی، آبیاری سطحی، مه مصنوعی، پوشش، سوخت های جامد و سایر سوخت ها می شود.

افزایش مقاومت گیاهان به سرما با مصرف کود پتاسه
وی با بیان اینکه بهترین روش برای حفاظت گیاهان در برابر یخبندان، انتخاب مکان مناسب برای کاشت است، افزود: عواملی نظیر شکل زمین، درصد شیب زمین، خصوصیات خاک، زهکشی مناسب، آب و هوای منطقه و ... در انتخاب مکان مناسب موثر است.

خسروی دانش با اشاره به لزوم توجه به بافت و ساختمان، حاصلخیزی، ظرفیت نگهداری، میزان مواد آلی و رنگ خاک گفت: هرچه عمق خاک زراعی بیشتر باشد میزان گرمای بالاتری را در خود ذخیره می کند و خاک های تیره به علت جذب بیشتر اشعه های خورشید، زودتر گرم و دیرتر سرد می شوند.

وی با بیان اینکه پیوند زدن ارقام بر روی پایه های مقاوم یکی از موثرترین اقدامات برای مقاومت درختان در مناطق با خطر سرمازدگی است، افزود: استفاده از ارقامی که در مرحله گلدهی قادر به تحمل سرما باشند به عنوان روشی مناسب در کاهش میزان خسارت ناشی از یخ زدگی شناخته شده است.

خسروی دانش با بیان اینکه گیاهانی که با مقادیر بهینه و متعادل عناصر غذایی رشد می کنند، می توانند دماهای پایین را بهتر تحمل کنند، اظهار کرد: به کار بردن کود ازته در فصل پاییز برای مناطقی که با خطر خسارت یخبندان زمستانه مواجه هستند، توصیه نمی شود.

وی ادامه داد: مصرف کود پتاسه در طول فصل رویش، مقاومت گیاهان به سرما را افزایش داده و کودهای حیوانی به ویژه در سایه انداز درختان باعث ایجاد گرما و کاهش سرما می شود.

خسروی دانش با بیان اینکه زخم های محل پیوند در مقابل سرما و یخبندان بسیار حساس هستند، یادآور شد: چنانچه این زخم ها با سرما روبرو شوند، پوست اطراف پیوند آسیب می بیند بنابراین بهتر است پیوند زدن در زمان رفع خطر سرما صورت گیرد.

وی با تأکید بر لزوم هرس به موقع درختان پیش از شروع سرما تصریح کرد: بادشکن ها باید طوری احداث شوند که مانع از ورود هوای سرد و متراکم به باغ شده یا مسیر حرکت آن را منحرف کنند.

لزوم اطلاع از تاریخ وقوع سرماهای زودهنگام پاییزه و دیرهنگام بهاره
خسروی دانش با اشاره به تأثیر کاربرد بخاری در مقابله با یخبندان نوع تابشی اظهار کرد: در مناطق پست و بلند بخاری ها را در دره ها قرار می دهند، زیرا حرارت تولید شده در جهت شیب حرکت کرده و بالا می رود. هر چه بخاری ها کوچکتر و تعداد آنها بیشتر باشد و به خوبی در سطح اراضی توزیع شده باشند، کارایی مطلوب تری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه حفاظت به وسیله غرقاب کردن از روش های قدیمی حفاظت در مقابل سرما است، افزود: آب آبیاری درجه حرارتی بالاتر از سطح سرد باغ داشته و از پایین آمدن درجه حرارت زمین جلوگیری می کند.

خسروی دانش حفاظت به وسیله سوخت های تهیه شده از کک یا موم های نفتی را در مقابله با خطرات سرما موثر دانست و گفت: سوخت هایی مانند چوب، ذغال سنگ، خاک ذغال، کاه، کود حیوانی، بوته های خشک و شاخه های هرس شده موجود در سطح باغ می توانند اثر بسزایی در کاهش اثرات تنش سرمایی داشته باشند.

وی با اشاره به کاربرد شاخ و برگ درختان برای پوشش درختچه ها و نهال های جوان در طول سرمازدگی، تصریح کرد: با استفاده از سمپاش یا فوگر برای ایجاد حالت مه مصنوعی، می توان از کاهش درجه حرارت تا حدودی جلوگیری کرد. مه تولید شده در نزدیکی زمین متراکم شده و از ورود هوای سرد جلوگیری می کند.

خسروی دانش در پایان با تأکید بر لزوم اطلاع از تاریخ وقوع اولین سرماهای پاییزه و آخرین سرماهای بهاره گفت: به علت غافلگیری کشاورزان و عدم اتخاذ تدابیر لازم توسط آنها در این گونه مواقع، بالاترین خسارات ممکن از یخبندان گریبان گیر محصولات کشاورزی می شود.

#سرمازدگی #محصولات کشاورزی #گیلان #برف #میوه
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


وقف زمین مشاع گزارش نیویورک تایمز از ید طولای آمریکا در مداخله در انتخابات‌ها بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد داعش مسولیت حمله به کلیسای داغستان را بر عهده گرفت راز دفن شبانه فاطمه زهرا (س) در تفکر سیاسی ایشان نهفته است سودان بیش از 80 زندانی سیاسی را آزاد می‌کند ایران بازیکنانی جنگنده و سرعتی دارد/نمی‌دانم چه رازی در حجاب بود که در بازی دوم پیروز شدیم آسنسیو زننده گل 6000 رئال مادرید در لالیگا سرمقاله‌های روزنامه‌های 30 بهمن 30 بهمن | مهم‌ترین خبر روزنامه‌های صبح ایران هفته 25 سری a؛ نهمین برد متوالی ناپولی واگذاری 500 خودروی متروکه به سازمان فنی و حرفه‌ای نقش وسایل جراحی در انتقال پروتئین‌های عامل بیماری آلزایمر مصرف هروئین در کشور افزایش یافت پرستار فشار خون‌تان باشید! وضعیت جوی منطقه سقوط هواپیما/ باران در شمال شرق کشور می‌بارد هشدارهای دبیرکل ناتو: روسیه خطر یک رقابت تسلیحاتی هسته‌ای جدید را تشدید کرده است اعزام 150 کوهنورد و پرواز بالگردها برای جستجوی هواپیمای سانحه دیده عصر ترجیح مدیریت جهادی بر دیوان‌سالاری حل مشکلات مردم؛ ماموریت امروز دانشگاه آزاد / باید از آموزش به پژوهش تغییر ماموریت دهیم در زمان شهادت حضرت زهرا (س) آبروی اسلام را نبرید/ برای شناخت حضرت زهرا (س) به وظیفه خود عمل کنیم/ مسئولین کشور به گونه‌ای عمل نکنند که روزی مردم بگویند جمهوری اسلامی نباشد؛ حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی در گفت وگو با شفقنا «الناز شاکردوست» از بیمارستان مرخص شد +عکس موفقیت دوباره زوج محبوب سینمایی در "چهارراه استانبول" اعزام 150 کوهنورد و پرواز بالگردها برای جستجوی هواپیما افشای ماجرای پشیمانی مجید صالحی از بازی در یک فیلم کمدی تصاویر برگزیده از مهم‌ترین مسابقه عکاسی خبری جهان در سال 2018 شعری که به درخواست مشفق کاشانی سروده شد ژله رولی به شکل آبنبات برای کوچولوها بارش برف و باران 9 استان کشور را فرا گرفت رسیدن 2 بازیکن کلیدی السد به بازی با پرسپولیس سخنگوی وزارت خارجه: نُجَباء سیاست‌های آمریکا در حمایت از داعش را ناکام گذاشت یاسوج|تردد در محور گردنه بیژن ممنوع شد حمله موشکی رژیم صهیونیستی به زمین‌های کشاورزی رفح درخواست رئیس حزب استقلال انگلیس برای حذف بخش هایی از قرآن! ظریف با لاوروف دیدار می‌کند لزوم کسب معرفت وجودی حضرت فاطمه (س) /شهدا پرچمداران امنیت جامعه هستند آغاز عملیات جستجو برای لاشه هواپیما و سرنشینان از بامداد امروز منتظران واقعی جرعه نوش کلام اهل بیت (ع) به ویژه حضرت زهرا (س) هستند «ناتان فرزانه» را بخوانید شناسایی محل دقیق سقوط هواپیما سفر سفرای 25 کشور خارجی به کرمانشاه پیگیری فرمایشات رهبر انقلاب در مبارزه با فساد راهیابی روستای قادیکلای بزرگ قائم شهربه مرحله نیمه نهایی جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور شلیک یک فروند موشک از غزه به سوی اراضی اشغالی فلسطین اخذ گواهی سوء پیشینه هیچ مبنای قانونی ندارد/نقض حقوق شهروندی در دستگاه‌های اجرایی بزرگ‌ترین مشکل جامعه است واکنش روزنامه‌های صبح امروز به پرواز بی بازگشت هواپیمای atr + تصاویر رویکرد حرفه‌ای و تلاش خستگی ناپذیر؛ رمز توفیق در تولید اثر فرهنگی تراشتگن: با رفتن نیمار، بارسلونا قدرتمندتر شد
هواپیما در مسیر تهران یاسوج از صفحه رادار خارج شد/ احتمال سقوط وجود دارد سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس فوری/ پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج از رادار ناپدید شد/ فرودگاه یاسوج در آماده‌باش کامل مسافران پرواز یاسوج چه کسانی بودند؟ +تصاویر سقوط هواپیمای تهران- یاسوج آخرین اخبار از سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج/ اسامی 66 مسافر و خدمه پرواز اعلام شد تصویر دیگری از کاپیتان حجت‌الله فولاد سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس عکس: جان باختن فرزندان پزشک متخصص در سقوط هواپیما نام استاد برجسته دانشگاه بروجرد در جمع جان‌باختگان هواپیمای تهران-یاسوج اعلام اسامی تمامی مسافران پرواز تهران یاسوج /فیلم عکس/ خلبان‌های هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج اسامی مسافران و خدمه هواپیمای سقوط کرده هواپیمای atr شرکت هواپیمایی آسمان با 60 مسافر دچار سانحه هوایی شد پیام نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد در پی سقوط هواپیمای تهران- یاسوج سقوط هواپیمای شرکت آسمان در مسیر تهران به یاسوج + جزئیات اساتید دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیما جان باختند مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند احتمال زنده بودن مسافران آی‌تی‌آر حضور خانواده‌های داغدار هواپیمای مسافری تهران - یاسوج در فرودگاه مهرآباد (+عکس) جان باختن تمامی سرنشینان حادثه سقوط هواپیمایی آسمان + فیلم فهرست کامل اسامی جانباختگان سقوط هواپیما (تصاویر) تشییع پیکر فرزند احمد توکلی خلبان پرواز سقوط کرده تهران - یاسوج+عکس عکس: متخصص محیط زیست که مسافر هواپیمای یاسوج بود واکنش چهره‌های سرشناس به حادثه سقوط هواپیمای یاسوج + تصاویر نجات جان مسافران توسط خلبان فولاد در سال 92 + فیلم محو شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران یاسوج از رادار هواپیمای تهران یاسوج قبل از سقوط پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد نخستین تصویر از محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج اردشیر راد از مسافران پرواز 3704 تهران - یاسوج (+عکس) سقوط در دل دنا؛ تمامی سرنشینان پرواز تهران-یاسوج جان‌باختند هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج از چه نوعی بود؟ (+عکس) چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (640) یک هواپیما در مسیر تهران یاسوج ناپدید شد پرواز تهران یاسوج از روی مدار محو شد/ فرودگاه یاسوج در آماده باش کامل حضور خانواده‌های داغدار هواپیمای مسافری تهران - یاسوج در فرودگاه مهرآباد (عکس) سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس سقوط هواپیمای آسمان در سمیرم تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن سقوط هواپیمای تهران _ یاسوج در سمیرم اصفهان هواپیمای تهران - یاسوج با 66 مسافر در سمیرم سقوط کرد/ اعزام بالگرد اورژانس به محل سقوط/ هواپیمای آسمان با کوه دنا برخورد کرده است صحبت‌های دردناک خانواده‌های حادثه دیدگان هواپیمای یاسوج+ فیلم آماده باش اورژانس درپی سقوط هواپیمای آسمان مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند تجمع خانواده‌های مسافران هواپیمای مسافربری سقوط کرده در فرودگاه یاسوج + فیلم باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم حادثه در روستای کهنگان از توابع پادنا سمیرم رخ داده است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me