تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:14427493
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ ۱۰:۳۱

چرا خبر بازداشت و خودکشی استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیستی، چند روز بعد منتشر شد؟

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: ادعا شده که دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط‌زیست در زندان خودکشی کرده است، در حالی که جامعه و افکار عمومی از اصل بازداشت وی که بیش از دو هفته از آن گذشته بود آگاهی نداشت. خبر این فوت به صورت غیررسمی و از سوی …
چرا خبر بازداشت و خودکشی استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیستی، چند روز بعد منتشر شد؟

ادعا شده که دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط‌زیست در زندان خودکشی کرده است، در حالی که جامعه و افکار عمومی از اصل بازداشت وی که بیش از دو هفته از آن گذشته بود آگاهی نداشت.

خبر این فوت به صورت غیررسمی و از سوی خانواده آن مرحوم اعلام شد، و بلافاصله نیز اطلاعیه دادستانی منتشر شد مبنی بر این که؛ «گروهی از افراد مرتبط با یک پرونده جاسوسی شناسایی و دستگیر شده‌اند، که در قالب اجرای پرونده‌های علمی و محیط‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند که با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی کشور دستگیر و توسط دادستانی تهران بازداشت شده‌اند.»اولین نکته این است که فرض می‌کنیم همه این اتهامات معقول باشد و حتی در دادگاه نهایی نیز ثابت شود، در این صورت باید پرسید که چرا از همان ابتدای بازداشت، این موضوع اطلاع‌رسانی نشده است؟ چرا خانواده‌های این تعداد افراد نیز حاضر نشده‌اند که اطلاع‌رسانی کنند؟ طبیعی است که چنین اتفاقی تقریبا غیرمعمول است، مگر آنکه گمان کرده باشند یا این باور به آنها القا شده باشد که مساله به سرعت حل می‌شود و خواسته باشند که خبر را منتشر نکنند. نکته دوم این است که چرا دادستانی درباره اصل فوت مرحوم سیدامامی و علت آن به صورت مستقیم اظهارنظری نکرده است؟ مشکل مهم این اتفاق تاسف‌بار در این است که تعداد زیادی از دانشجویان، استادان دانشگاه و اشخاص دیگر با مرحوم سیدامامی ارتباط و مراوده داشته‌اند، و هیچگاه به ذهن آنها خطور نمی‌کند که وی متهم به چنان اتهامی شود یا اینکه دست به خودکشی بزند.

منظور این نیست که این اتهام و احتمال وقوع خودکشی برای هر متهمی به کلی رد شود ولی آشنایان با ایشان میان شناخت دقیق و تجربه فردی خود با ادعای دادستانی تهران، طبیعی است که اصل را بر درستی برداشت‌های خود قرار دهند و نمی‌توانند همین طور ادعایی را بپذیرند که خلاف عقل سلیم و برداشت اولیه خودشان است. آیا این به معنای رد قطعی ادعاهای مطرح شده است؟ قطعا خیر. ولی تا این مرحله اعتمادی به این ادعاها وجود ندارد. چرا باید ادعاهایی را پذیرفت که حتی در اطلاع‌رسانی اولیه تا این حد مغشوش عمل شده است؟ متاسفانه فقدان اعتماد موجب می‌شود که حتی اگر ادعاها واقعی و درست هم باشد پذیرفته نشود. در چنین اتهاماتی اگر خودکشی صورت گرفته باشد می‌تواند دو معنای متعارض داشته باشد. یا فرد عصبانی از ایراد چنان تهمت ناروای علیه خود است که تحمل ادامه وضع را از دست می‌دهد. یا آنکه اتهام را وارد می‌بیند و تحمل سرزنش‌های بعدی را ندارد. بطور طبیعی کسانی که وی را می‌شناسند حالت اول را محتمل می‌دانند مگر اینکه خلافش ثابت شود. ولی در فضای بی‌اعتمادی چگونه چنین چیزی ثابت خواهد شد؟ چرا اعتماد به ویژه به چنین ادعاهایی وجود ندارد؟ این نکته‌ای است که می‌خواهم در این یادداشت ب آن اشاره کنم.
بنیان اعتماد در جامعه مدرن بر امکان آزمون بی‌اعتمادی است! به همین دلیل طرفی که نیازمند به اعتماد است همیشه این امکان را فراهم می‌کند که ما از طریق اطمینان‌خاطر پیدا کردن از رفتار او و صحت ادعاهایش از بی‌اعتمادی عبور کنیم و به اعتماد برسیم. در جامعه جدید ما به دیگران و به حکومت خودمان اعتماد داریم، چون هرگاه بی‌اعتماد شویم، می‌توانیم از طریق شیوه‌های مرسوم و در دسترس، درستی ادعا و رفتار طرف را آزمون کنیم. مردم جوامع توسعه‌یافته به ادعاهای حکومت و دولت خود و به سایر مردم اعتما دارند و آنها را می‌پذیرند، برای اینکه اگر در آن شک و تردید کنند، راه‌هایی برای اثبات نادرست بودن این ادعاها را دارند، بنابراین ما مشکلی نداریم که ادعاهای مطرح شده را بپذیریم، مشروط بر اینکه همیشه راه‌هایی برای رسیدگی به اینگونه ادعاها مستقل از مجرای مدعی وجود داشته باشد. راهی که اکنون در اختیار ما نیست.
واقعیت این است که دستگاه قضایی باید در شیوه مواجهه خود با متهمان، به ویژه چنین متهمانی تجدیدنظر اساسی کند. در درجه اول مواجهه دستگاه قضایی و دادستانی باید کاملا شفاف و روشن باشد و اطلاع‌رسانی لازم نیز صورت گیرد. در همان زمان اقدام هم اطلاع‌رسانی شود. در درجه بعد، باید مساله وکیل را یک‌بار برای همیشه حل کرد. این بی‌معنی است که متهم نتواند از ابتدا وکیل داشته باشد. با توجیه اینکه مسائل امنیتی است، نمی‌توان وکلا را از مسیر بازپرسی و دادرسی حذف کرد. وکیل مهم‌ترین مجرای اثبات و رد ادعاهای احتمالی است. همچنین ایجاد تمایز میان وکلا و خوب و بد یا خودی و غیرخودی کردن آنان و غربالگری وکلا، هیچ کمکی به دادرسی عادلانه نمی‌کند. ترس دستگاه قضایی از وجود وکیل کاملا بی‌مورد است. ممکن است در مراحلی مانع از سرع رسیدگی شوند، ولی اگر هم این یک مشکل باشد، چندین نقطه قوت دیگر دارد که اصولا قابل مقایسه با این ضعف نیست، و مهم‌ترین آن همین مواقع است که برای زندانی مشکلی پیش می‌آید. هیچ چیزی برای رسیدگی عادلانه از سوی دستگاه قضایی، و تایید و رد ادعاهای آن بهتر و موثرتر از وکالت بدون قید و شرط و در تمامی مراحل دادرسی نیست.
و بالاخره مساله مهم رعایت حال خانواده‌ها است. اینکه یک یا چند نفر بازداشت شوند، و هیچ‌کس نداند کجا هستند و امکان تماس نیز نداشته باشند، نه قانونی است و نه اخلاقی. هدف چنین کاری جز فشار آوردن به متهم و خانواده او چیز دیگری نمی‌تواند باشد. عوارض سوء آن بسیار بدتر از عوارض احتمالی است که رسیدگی به اتهامات در فضای قانونی و اخلاقی انجام شود. در هر حال امیدواریم که برای رفع بی‌اعتمادی نسبت به اتهامات و اتفاق رخ داده در مورد مرحوم دکتر کاووس سیدامامی، مسیرهایی مستقل از مسیر مدعی برای رسیدگی باز شود و نیز با تغییر رفتار دادرسی، که هیچ کمبود قانونی هم ندارد، راهی گشوده شود که از این پس شاهد این اقدامات زیان‌بار به اعتماد نسبت به دستگاه قضایی نباشیم.

#عباس عبدی #خودکشی #قوه قضاییه #فعال محیط زیست #کاووس سیدامامی #سید امامی #فعال محیط‌زیست #زندان #روزنامه اعتماد
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


فیلترینگ دستکم 500 سایت خبری و حقوقی در مصر عکس/ واکنش ستاره سینمای ایران به برد استقلال مقابل الهلال شهادت مأمور پلیس وظیفه شناس با 7 گلوله + عکس رامون دیاز اخراج شد؛ خشم سران الهلال از شکست برابر استقلال اسامی داوران هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال تکاوران در حال انتقال اجساد به پایین قله هستند حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به دمشق مطهری: علت تداوم حصر چیست؟ طرح 2 فوریتی «اعاده اموال نامشروع مسئولان» کلید خورد بیماری نقرس چه علائمی دارد؟ چرایی مبارزۀ خدا با کم‌فروشی از زبان حضرت زهراء (س) دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی به صلاح نیست روز سرنوشت ساز برای آخوندی و ربیعی در مجلس کاندید شدن یک سگ در آلمان جنجال آفرید تجربه 3 ساعته همراهی با دراویش قمه به دست! اسامی داوران هفته 24 لیگ برتر فوتبال بیش از 70 درصد کارگران حداقل بگیرند حرکت اعتراضی جرج کلونی و همسرش ابرنواختر 10.5 میلیارد ساله کشف شد این مدرسه هیچ وقت تعطیل نیست اعتراض به اقدام تبعیض‌آمیز دانشگاه پیام‌نور در کرمانشاه چهارشنبه 2 اسفند | سهام آسیایی تقویت شد بجای عکس‌های خصوصی سیدامامی، اسناد جاسوسی را نشان دهید انگلیس به دنبال حضور نظامی دائم در کویت جزئیات بدرقه درب‌های حرم امامین عسکریین (ع) در هرمزگان اعلام شد زایمان در آب نیاز به فرهنگ‌سازی دارد لاوروف: روسیه نسبت به حضور داعش در افغانستان به شدت نگران است العبادی: به ناتو اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق علیه ایران استفاده کند اجرای استانداردهای 85 گانه شوک به صنعت خودرو است/ اعمال گام‌به گام موثر‌تر است 40 کارشناس کار احراز هویت جانباختگان سانحه هوایی را انجام می‌دهند درآمدی بر ظرفیت شناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برای حل معضلات جامعه سرنوشت مردم منطقه بدون دخالت بیگانگان باید به خود آنها واگذار شود/راه حل مسایل منطقه سیاسی است نه نظامی حضرت زهرا (س) در تبعیت از ولایت بی‌نظیر بود عظمت و جایگاه حضرت زهرا (س) در کنار مصائب بیان شود آغاز اجرای «شرقی غمگین» بعد از ایام فاطمیه احتمال بارش درمنطقه دناکوه وجوددارد مسکو نسبت به نفوذ داعش در افغانستان بسیار نگران است تهرانی‌ها جمعه منتظر باران باشند یادواره شهیدان فاطمی‌اطهر و طهماسبی در هفتکل برگزار می‌شود 10 هزار اثر به جشنواره دانش‌آموزی نوجوان سالم ارسال شد تجلیل از کادر پزشکی طرح معاینه رایگان مردم مناطق محروم کنایه علنی طارمی به پرسپولیسی‌ها؛ وقتی باختند جای خالی شما را حس می‌کنند! معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر: اعزام 80 امدادگر به سمت محل سقوط هواپیما رئیس کمیسیون عمران: افراد دخیل در سقوط هواپیما را شناسایی می‌کنیم/کمیته‌ای برای بررسی و ارائه گزارش تشکیل شد حیدر العبادی: به ناتو اجازه نخواهیم داد از خاک عراق علیه ایران استفاده کند نعمتی؛ ای‌کاش زودتر آمده بودی! حضور هیمالیانوردان در بین نیروهای امدادی/ از سرگیری اقدامات با طلوع آفتاب برگزاری مسابقات دارت اوپن رنکینگ جهانی 2018 به میزبانی سبزوار ارتش مصر اعلام کرد که 4 فرد مسلح بسیار خطرناک را در عملیات ضد تروریستی خود از پای درآورد و 112 فرد مشکوک را بازداشت کرد. جعفرزاده: اسناد جاسوسی سید امامی را نشان دهید
شهدای پلیس در آشوب پاسداران+تصاویر تصویری از شهید محمد حسین حدادیان در هیئت رایة العباس (ع) اولین تصویر از پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیما تهران_یاسوج اجساد پرواز یاسوج روی برف +عکس پیدا شدن چند جسد از جان باختگان هواپیما عکس/ شماتیک ترکیب استقلال مقابل الهلال در آخرین لحظات سقوط هواپیما چه گذشت؟ دیشب 300 نفر در تهران بازداشت شدند خلاصه بازی استقلال 1-0 الهلال عربستان لاشه هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شد/ اجساد پراکنده در کنار هواپیما مشخص است/بالگردها امکان انتقال اجساد را ندارد/تصاویر اجساد هواپیمای آسمان روی برف/احتمال انتقال اجساد هواپیما تا عصر امروز / فیلم + تصاویر افزایش ساعت کار مراکز 13 گانه معاینه فنی در اسفندماه ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد فیلم/ جزئیات حمله دیشب دراویش پاسداران ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد تشییع و تدفین 2 شهید گمنام در حوزه علمیه امام خمینی (ره) ازگل+ تصاویر تشییع و تدفین پیکر 2 شهید گمنام در منطقه قراملک تبریز فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج ‌بسیجی شهیدی که به دست دراویش به شهادت رسید + عکس اولین تصاویر واضح از لاشه هواپیما حال و هوای خانواده و منزل شهید «رضا امامی» از شهدای دیشب درگیری با دراویش + فیلم توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج فیلم | لحظه کشف لاشه هواپیمای تهران-یاسوج در ارتفاع 4 هزارمتری اختلال در تلگرام+جزئیات فیلم/ محل سقوط هواپیمای تهران - یاسوج حال و روز درویش بزدلی که در خیابان پاسداران دستگیر شد +فیلم یک نفر از نیروهای بسیج در درگیری با دراویش گنابادی به شهادت رسید/ یک بسیجی دیگر در کما عکس هایی از اجساد قربانیان سانحه هوایی یاسوج اجساد برخی از مسافران سانحه هواپیمایی آسمان دیده شد/ اعزام 4 بالگرد برای انتقال اجساد قربانیان عکس/ بسیجی که به دست دراویش پاسداران به شهادت رسید فیلم/ خواب عجیب پدر شهید دیشب درگیری دراویش عکس/تصویری واضح از لاشه هواپیمای آسمان سومین روز جستجو برای هواپیمای atr/ لاشه هواپیمای تهران-یاسوج پیدا شد+فیلم و عکس شهدای پلیس در آشوب پاسداران +عکس بسیجی که به دست دراویش پاسداران به شهادت رسید +عکس پیدا شدن 45 جسد سرنشینان هواپیمای یاسوج صحت ندارد/ شرایط انتقال اجساد فعلا مهیا نیست/ سقوط عامل فوت مسافران بوده نه سرمازدگی لاشه هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شد/ احتمال انتقال اجساد هواپیمای آسمان تا عصر امروز + فیلم و تصاویر ببینید | پیکر 30 سرنشین هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج قابل مشاهده است نخستین تصاویر از دراویش داعشی دستگیر شده در خیابان پاسداران خلاصه بازی السد 3 - 1 پرسپولیس فیلم/حواشی لحظه پیدا شدن لاشه هواپیمای آسمان حال و روز درویش داعشی که در خیابان پاسداران دستگیر شد +فیلم تشییع و خاکسپاری یک شهید گمنام در شهرک «انصار» تهران انتقال تعدادی از اجساد جان باختگان سقوط هواپیما تا عصر امروز گفت‌وگو با "م ثلاث" راننده اتوبوس دیوانه که منجر به شهادت 3 مأمور ناجا شد +فیلم جزییات جنایت دراویش گنابادی در خیابان پاسداران/ شهادت 3 مامور و 2 بسیجی جزئیات درگیری دراویش گنابادی با ماموران نیروی انتظامی تصاویر/ مراسم تشییع و تدفین پیکرهای 2 شهید گمنام در منطقه «قراملک» تبریز (2) عکس/حرکت غیر اخلاقی بازیکنان الهلال عربستان خلبان سروستانی موفق به کشف لاشه هواپیمای ساقط شده مسافربری شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me