تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانا
دسته:استان ها()
کد خبر:14435023
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ ۱۴:۰۲

نقاشی‌هایی که حیرت همگان را برانگیخت/ راه دشوار دختر مستعد خطه آران و بیدگل برای جهانی شدن

سعید بوجار آرانی، استاد نقاشی فاطمه حمامی نصرآبادی، در گفتگویی از استعداد منحصر به فرد این دختر توان‌یاب و آموزش نقاشی به وی سخن گفته است.
نقاشی‌هایی که حیرت همگان را برانگیخت/ راه دشوار دختر مستعد خطه آران و بیدگل برای جهانی شدن

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خطب شکن، شهرستان آران و بیدگل استعدادهای بسیاری دارد که هر چند وقت یک بار، خبرهایی از هنرنمایی ها و افتخارآفرینی‌های آنان به گوش می رسد.

فاطمه حمامی نصرآبادی، یکی از همین استعدادهاست که با وجود معلولیت، مهارت بسیاری در نقاشی با پا به دست آورده و با خلق آثاری منحصر به فرد، توجهات جهانی را نیز به خود جلب کرده است.

اخیرا نمایشگاه آثار این هنرمند توان‌یاب، همزمان با سالروز ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی در دانشگاه علمی کاربردی آران و بیدگل آغاز به کار کرد. خطب شکن به همین  بهانه، با سعید بوجار آرانی، اولین استاد فاطمه حمامی نصرآبادی به گفتگو نشسته است. وی در این گفتگو علاوه بر تشریح نحوه فعالیت این هنرمند توان‌یاب، گوشه‌هایی از هنرمندی او را تشریح کرده است.

*****

 از آشنایی خود با فاطمه بگویید…

بنده در حال حاضر، بعنوان کارشناس امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد آران و بیدگل مشغول به خدمت هستم. آبان ماه ۸۳ در قالب یک دیدار اداری همراه با همکاران اداره بهزیستی شهرستان مهمان چند خانواده و برخی توان یابان تحت پوشش بهزیستی بودیم. همین دیدار سرآغازی شد بر آشنایی من با فاطمه حمامی.

چطور آموزش نقاشی به فاطمه را آغاز کردید؟

فاطمه دختری بسیار با احساس و باهوش است. من زمانی که با این احساس و هوش سرشار مواجه شدم، با خودم عهد کردم با او به تمرین بپردازم. از همان دیدارهای اولیه استعداد رسیدن به اوج شکوفایی را در فاطمه مشاهده کردم. پس از یک دهه تمرین و ممارست، فاطمه در حال حاضر به مرحله ای رسیده که تا کنون چند بار به عنوان هنرمند نمونه استان اصفهان انتخاب شده و چندین نمایشگاه از نقاشی های خود برگزار کرده است.

نوع معلولیت فاطمه چگونه است؟

فاطمه در زمان تولد، بر اثر یک سهل انگاری دچار معلولیت شد. در واقع در بدو تولد، سه دقیقه به وی اکسیژن نرسید و ایشان به معلولیت ۸۰ درصد جسمی حرکتی از نوع CBR دچار شد. معلولیت او تا دو سالگی مشخص نشده بود، ولی وقتی خواهر دو قلوی او شروع به راه رفتن کرد، والدین فاطمه متوجه نقصی در بدن او شدند.

او قدرت تکلم ندارد، ولی پنج سال در دوره ابتدایی درس خوانده و دارای سواد خواندن و نوشتن است. فاطمه با استفاده از انگشتان پای راست خود، علاوه بر نقاشی، نامه هایی نیز می نویسد. فاطمه همیشه واگویه های درونی خود را روی کاغذ می نویسد و احساس وصف‌ناپذیر خود از نعمات الهی را به خوبی تشریح می کند. او در این نوشته ها از خداوند متعال طلب شفا دارد و برای پدر و مادر خود که در طول سال های زندگی او زحمات بسیاری متحمل شده‌اند، دعا می کند. او این نوشته ها را در دفتری نوشته  است. او می گفت نامه هایی را می نویسم و روی پشت بام می اندازم تا خدا بیاید و آن را بردارد.

با توجه به این معلولیت، چه سختی هایی در دوران آموزش متحمل شدید؟

در مورد سختی‌هایی که در طول دوره آموزش با آن درگیر بوده‌ام باید عرض کنم که کمک و همراهی خانواده بزرگوار فاطمه، همیشه سختی ها را از میان برداشته و او را برای رسیدن به این موفقیت های بزرگ کمک کرده است. پدر فاطمه یک نانوای زحمت‌کش است که با سختی بسیار نان حلال سر سفره خانواده می آورد.

خود فاطمه هم انسانی امیدوار و روشن ضمیر است که در نقاشی های خود نیز همیشه امید را به مخاطب القا می کند. فاطمه در ترکیب رنگ و مناظری که برای نقاشی بر می گزیند جوشش و امید درونی خود را بیان می کند. همین امیدواری فاطمه، تمام اطرافیان او از جمله من را به زندگی امیدوار می کند و برای رسیدن به اهداف عالی‌تر به تلاش وا می دارد.

از اولی که کار را با فاطمه شروع کردیم، باید به درک متقابلی می رسیدیم. بالاخره شرایط خاص جسمانی فاطمه و ارتباط کمتر او با جامعه برقرار رابطه با او را دشوار می کرد. من باید کاری می کردم که او مرا از جنس خودش بداند و بپذیرد. من همیشه از خداوند متعال می خواستم مرا در این راه دشوار یاری کند تا به فاطمه کمک کنم و زمینه ای برای رشد استعدادهای او فراهم آورم.

از نحوه کار و آموزش فاطمه بگویید. چگونه آموزش ها را شروع کردید و در حال حاضر فاطمه در چه مرحله ای قرار دارد؟

از ابتدا، فاطمه تنها به طراحی و نقاشی با مداد رنگی می پرداخت. بعد از این که بنده هوش و استعداد فراوان وی را دیدم، تصمیم گرفتیم شیوه های مختلف نقاشی را با وی کار کنیم. به همین ترتیب طراحی با مداد معمولی، مداد رنگی، کار با گواش، آبرنگ و رنگ روغن را در پیش گرفتیم، ولی صرفا به خاطر این که فاطمه در به کارگیری مداد به وسیله انگشتان پای خود توانایی خاصی داشت، بیشتر به نقاشی با مدادرنگی تمرکز کردیم.

در ابتدا من خودم طرح هایی می کشیدم و از فاطمه می خواستم آن ها را به همان شکل تکرار کند. آن اوایل طرح های بسیار ساده ای به او می دادم و او چند روز برای کشیدن از روی آن وقت صرف می کرد. در حال حاضر فاطمه با حضور جناب آقای رعیت، با استفاده از رنگ روغن به نقاشی چهره می پردازد و در این زمینه هم به موفقیت های خوبی دست پیدا کرده است.

واکنش دیگران به آثار فاطمه چگونه است؟

خیلی ها به این که این دختر از توانایی خلق چنین آثاری برخوردار باشد، تردید داشتند. به همین خاطر خیلی وقت ها از او می خواستیم در انظار عموم، آثاری را خلق کند تا همه به توانایی او ایمان پیدا کنند. این کار البته برای فاطمه خیلی سخت بود، ولی همیشه حیرت و تحسین حاضران را به همراه داشت.

به یاد دارم یک بار که در جمع دانشجویان رشته های هنر و معماری حضور یافتیم، آنان از دیدن کارهای فاطمه حیرت‌زده شدند و او را به خاطر هنر و انگیزه‌اش به شدت تشویق کردند.

انتهای پیام/

#استاد نقاشی #آران و بیدگل #نقاشی‌ #فاطمه حمامی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image


حسینی: وقت تلف نکردم و دلیلی نداشت کارت زرد بگیرم نقش باقری در محرومیت حسینی؛ مقصر یا بدشانس؟ چشمی: لزومی نداشت داور به حسینی کارت بدهد/ برای پرسپولیس کُری نمی‌خوانم میانمار؛ تبدیل روستاهای مسلمان‌نشین به تلی از خاک ترامپ، موفق‌ترین رئیس جمهور آمریکا! میانمار؛ تبدیل روستاهای مسلمان‌نشین به تلی از خاک آغاز اردوی تیم ملی با غیبت سلیمی و مرادی چرا باید از هواپیمایی که عمر مفیدش تمام شده استفاده شود؟ دستبرد نامرئی 860 میلیونی در مدت 2 ساعت! مجوزی برای انتقال آب از دریای خزر صادر نشده است از قله‌های دنا تا لغو تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس خوزستان در بسته اخبار اجتماعی ایسنا پذیرش پیشنهاد شناسایی ظرفیت‌های گردشگری ترکیه، ایران و تاجیکستان انتشار فراخوان نخستین اکسپوی عکس استان گیلان شفر: داور تصمیم شدیدی گرفت / فعلا روی استراحت تمرکز می‌کنیم نه دربی ادامه حراج سکه بهار آزادی در بانک کارگشایی لیگ ستارگان قطر| شکست سنگین یاران رفیعی برابر حریف ذوب‌آهن تکسیرا: پشیمان نشدیم و دست از تلاش برنداشتیم سرنوشت حقوق و عیدی کارکنان دولت درگیری هواداران استقلال و فولاد با سنگ نرخ بیکاری 23 استان دو رقمی شد سیدحسن نصرالله: حزب‌الله آرای مردم را با پول نمی‌خرد یادداشت علی اکبر جوانفکر/ آفت ارتجاع! چین خواستار توقف وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه کره شمالی شد تبریزی در دقیقه 92 گل 3 امتیازی زد/ تساوی پارس و تراکتور در جم فولاد یک - استقلال چهار/ آبی‌ها با ذوب فولاد به استقبال داربی رفتند دروازبان دربی مشخص شد رجب زاده – تبریزی؛ زوج سه امتیازی ذوبی‌ها شفر: بازیکنانم شخصیت بالایی دارند هفته رویایی بیست و چهارم؛ 22 گل در هفت مسابقه آغاز اردوی تیم ملی با غیبت سلیمی و مرادی ورود مجلس به ماجرای واردات کود انسانی مازندران بالاترین آمار تحصیل‌کرده بیکار را در کشور دارد تمجید شفر از بازیکنان استقلال تخصیص 450 هزار میلیارد ریال به طرح‌های عمرانی تا پایان سال وسعت یا جمعیت؟ - امیرشاهین نایبی فر* یک مجروح در تصادف کامیون کشنده با سواری پراید پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی 300 هزار زن سرپرست خانوار سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان منصوب شد اعلام نتایج مسابقات قرآنی بانوان مسجد امام زین‌العابدین (ع) دزفول کارمند اخراجی اداره برق از مردم کلاهبرداری می‌کرد پورموسوی: دوست ندارم در تیمی با روحیه بازنده کار کنم/ تمام بازیکنانم مقصر شکست مقابل استقلال هستند محرومیت نصری کاهش یافت امدارسانی به 32 نفر توسط نجاتگران البرزی بازبینی 28 منطقه از 12 استان و تصویب ارتقای سطح دو میلیون هکتار از مساحت کشور ده قرن ما استاد بودیم و غربی‌ها شاگردی ما می‌کردند/باید با خلاقیت عقب ماندگی کشور را جبران کنیم مسابقات بتن و سازه‌های ماکارونی در بوشهر برگزار شد ادامه بارش‌های باران و برف در روزهای آتی پورموسوی: هیچ‌وقت دوست نداشتم با تیم بازنده کار کنم
واکنش علی دایی به درگیری با بازیگر سینما: اصلا امیر حسام شجاعی چه کسی است؟ جواب سیمین دانشور به دعوت سفارت آلمان گزارش تصویری: مراسم ختم مادر زهرا رهنورد واکنش پلیس به فیلم برخورد با یک دختر کنایه شاهرودی به احمدی نژاد در روز غیبت او تفاوت نگاه دو سلبریتی درباره ایران مادر زن دامادش را با ضربات سنگ کشت بدون تعارف با شاگرد قصابی که اکنون مدیرعامل است + فیلم پاسخ علی دایی به خبر ضرب و شتم یک بازیگر / فیلم حسن صادقی، پیشکسوت فوتبال تهران، دار فانی را وداع گفت مقصد بعدی کی روش مشخص شد درگیری علی دایی با بازیگر تلویزیون و سینما در رشت فیلم/ واکنش علی دایی به خبر ضرب و شتم بازیگر سینما عناوین روزنامه‌های ورزشی 5 اسفند 96/ یاران شفر مقابل حریف فولادین +تصاویر تصادف مرگبار در محور اسفراین _سبزوار مدیرعامل جدید شرکت ملی مس منصوب شد دلار تا چقدر ارزان‌تر می‌شود؟ / زمینه سوداگری دلالان ارز با ورود دیرهنگام دولت به بازار کتک کاری شدید علی دایی و بازیگر سینما در کافی شاپ هتل! +عکس ضرب و شتم پزشک زن در بیمارستان امام خمینی (ره) بناب اراده دولت تقویت حقوق بازنشستگان است درآمد میلیاردی از پوست خربزه! واکنش نیروی انتظامی به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب نگرانی ترامپ از شعار "مرگ بر آمریکا" گردهمایی 400 خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد گزارش تند صدا و سیما علیه بانو لیلا حاتمی! ماجرای هنرپیشه‌ای که از علی دایی کتک خورد / واقعیت بود یا تلاش برای مشهور شدن؟! مراسم ترحیم مادر زهرا رهنورد (+عکس) کتک کاری "علی دایی" و آقای بازیگر در هتل/عکس واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب / اعمال قانون کردیم انتشار گزارش اولیه سانحه هوایی اولین واکنش دایی به درگیری با یک هنرپیشه تیزر میهمان امشب برنامه دورهمی + فیلم ماجرای تاثیر پیشگوی هندی بر دولت احمدی نژاد/ در سفر به ترکیه احمدی نژاد فکر می‌کرد شلوغی‌های خیابان‌ها به خاطر استقبال از اوست! اولین واکنش دایی به درگیری با یک هنرپیشه اولین واکنش دایی به درگیری با یک هنرپیشه کتک‌کاری آقای بازیگر با علی دایی! کودتا نمی‌تواند نظام را ساقط کند، اما خلاف من و شما می‌تواند! تاج: "مارکو فان باستن" در هیئت اعزامی رئیس فیفا به تهران حضور خواهد داشت عناوین روزنامه‌های سیاسی 5 اسفند 96/ عراقچی: در «برجام بی‌فایده» نمی‌مانیم +تصاویر کیهان به نقل از حمیدبقایی: 5-6 سال مثل …در کشور کار کردیم، پزش را دیگران دادند؛ ما هم دیگر کار نمی‌کنیم علت بازگشت هواپیمای شرکت آسمان به فرودگاه مهرآباد مشخص شد احمدی نژاد به حرفهای رمال هندی دل بسته است؟ اخبار زیربنایی 5 اسفند 96 ادعای یک بازیگر سینما علیه علی دایی+ عکس فان‌باستن به همراه اینفانتینو به ایران می‌آید پروردگارا توطئه‌های دشمنان علیه جمهوری اسلامی را باطل کن/خدایا ما را بر آنچه رضایت و نصرت تو در آن است یاری کن و به آن سو هدایتمان فرما پیشنهاد سردار کوثری به وزیر خارجه عربستان/ در یک نظرسنجی بین‌المللی محبوبیت ایران و حکومت آل سعود را قیاس کنید واکنش علی دایی به درگیری با یک بازیگر سینما در هتل من و کریمی باهم قهر نبودیم که بخواهیم آشتی کنیم/ واکنش به ضرب و شتم یک هنرپیشه کتک کاری شدید علی دایی و بازیگر سینما + عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me