تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:فرهنگی-فرهنگی-متفرقه-اقتصادی()
کد خبر:14439539
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ ۱۶:۱۰

واکنش‌ها به صحبت‌های جنجالی ابراهیم حاتمی کیا: مثل همیشه، طلبکار

علیرضا امامی فرد-گروه فرهنگی اینکه یک رخداد بسیار مهم در کشوری اکثر اوقات با حواشی مختلفی همراه است می‌تواند مسئله طبیعی باشد. اما گاهی اوقات حاشیه بر متن ماجرا غلبه می‌کند و همین امر می‌تواند زنگ … readmore
واکنش‌ها به صحبت‌های جنجالی ابراهیم حاتمی کیا: مثل همیشه، طلبکار

 

علیرضا امامی فرد-گروه فرهنگی

اینکه یک رخداد بسیار مهم در کشوری اکثر اوقات با حواشی مختلفی همراه است می تواند مسئله طبیعی باشد. اما گاهی اوقات حاشیه بر متن ماجرا غلبه می کند و همین امر می تواند زنگ خطری برای آن رخداد باشد.

سالهاست جشنواره فیلم فجر با حواشی مختلفی رو به رو است. گاهی اوقات در این مراسم خبر از دست های پشت به گوش می رسد و زمان های دیگر عوامل فیلم ها هستند که حواشی را به وجود می آوردند.

جشنواره فیلم فجر در سال گذشته با حواشی گوناگونی از جمله پخش نشدن مستقیم آن از صدا و سیما، نامزد شدن تعدادی از فیلم ها در برخی از جوایز، انتخاب شدن بعضی از آنها همراه بود.

اما امسال کمی بیشتر از سال گذشته متن ماجرا بر حاشیه اولویت داشت تا اینکه در شب اختتامیه حاتمی کیا صحبت های تند و آتشینی انجام داد.

صحبت های او با واکنش های مختلفی همراه بود. برخی از خبرگزاری ها از جمله فارس، تسنیم و مهر صحبت های او را به نوعی پوشش بودند که او کار بزرگی انجام داده است اما بعضی دیگر از کانال های مجازی پر بازدید صحبت های حاتمی کیا را بسیار نادرست و بی ارزش تلقی کردند.

البته صحبت های حاتمی کیا به چند کانال و خبرگزاری ختم نشد. شبکه های مجازی که این روزها عده ای مخالف فعالیت آن هستند باعث شد تا بحث و گفت و گویی میان منتقدان و موافقان حرف های حاتمی کیا شکل بگیرد.

در میان صحبت هایی که در شبکه های مجازی اتفاق افتاد یک سوال بی پاسخ ذهن همگان را مشغول کرده است.

آن سوال این است که حاتمی کیا به چه چیز اعتراض می کند؟!

این اولین باری نیست که وقتی ابراهیم حاتمی کیا فیلمی در جشنواره ارائه می دهد با حاشیه رو به رو می شود.

او قبل از آخرین فیلمش (به وقت شام) یعنی بادیگارد هم جشنواره را به حاشیه برد. او همان سال معتقد بود که عده ای حقش را در این جشنواره خورده اند و در اختتامیه مراسم حضور نخواهد داشت. او به قولش پایبند بود و در اختتامیه شرکت نکرد، پرویز پرستویی که در فیلم بادیگارد به عنوان نقش اول به ایفای نقش پرداخته بود توانست جایزه بهترین بازیگری را از آن خود کند و زمانی که روی سن ایستاد از حاتمی کیا یاد کرد و شرایط به وجود آمده را مورد انتقاد قرار داد.

فیلم حاتمی کیا امسال نیز به جشنواره رسید و توانست در چندین بخش نامزد جایزه شود. « به وقت شام » که با همکاری رسانه اوج ساخته شده است توانست دو جایزه بهترین موسیقی و بهترین کارگردانی را به طور مشترک با تنگه ابوقریب دریافت کند.

دو فیلم که موضوع جنگ را به تصویر کشیده اند. زمانی که ابراهیم حاتمی کیا به روی سن آمد صحبت های انتقادی به هیات داوران، صدا و سیما و مجری برنامه ایراد کرد.

او در این مراسم گفت:

«من فیلمساز وابسته و فیلمساز نظامم. من افتخار می‌کنم از کسانی حرف می‌زنم که باورشان دارم. سی سال است روی این سن می‌آیم و برایم اولین بار نیست.

دلم می‌خواهد از بچه‌های سازمان اوج تشکر کنم. دوستانی که زحمت می‌کشند و واژه سربازان گمنام امام زمان را باید به آن‌ها اطلاق کرد. متاسفم که می‌شنوم برخی از همکاران از جمله ایشان (رضا رشیدپور) واژه سازی می‌کنند و فیلم‌های ارگانی و نهادی و سازمانی می‌گویند. من افتخار می‌کنم فیلمی ساختم درباره مدافعان حرم. افتخار می‌کنم که برای ساختن این فیلم از عزیزی مثل حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم. افتخار می‌کنم از سوی بچه‌های سپاه که زحمت کشیدند و امثال من را رشد دادند، حمایت شدم.

حاتمی کیا گفت: اگر خانه سینما به محل کارآفرینی تبدیل شود، من کارآفرینم چراکه یک سال در کنار گروه سازنده فیلم بودیم و رزق به آن‌ها رساندیم. امثال آقای رضا رشیدپور واژه‌هایی می‌سازند که در سازمان صدا و سیما باب می‌شود. اعتراض می‌کنم به تلویزیون، زیرا افرادی دعوت می‌کنند که باید از این نوع نگاه دفاع کنند، اما به یکباره به اپزیسیون تبدیل می‌شوند از مسئولین شبکه سه و دو شکایتم را به خدا می‌برم بابت رفتار زشت شان در این مدت که با فیلم روا داشتند.»

یکی از اولین ابهامات این جا بود که اگر ابراهیم حاتمی کیا اهل دسته بندی سیاسی نیست چرا نام محمد جواد ظریف را که به تماشای این فیلم نشسته و اتفاقا برای آن اشک هم ریخته بود! بر زبان نیاورد؟

شاید بتوان با دلایلی آن را توجیه کرد که پرداختن بیش از حد به آن به نظر می رسد چیزی را حل نمی کند.

اما سوال اصلی همان است که چند خط قبل تر مطرح شد. کارگردان فیلم آژانس شیشه ای به چه موضوعی هر سال معترض است؟

سوالی که همچنان جوابی مشخص ندارد. آیا حاتمی کیا بر این باور است که هر بار فیلم می سازد باید در جشنواره فیلم فجر همه جوایز را درو کند؟

بی شک با توجه به اعتراضات تکراری این کارگردان با سابقه چیزی جز این نمی توان نتیجه گیری کرد.

اگر آقای حاتمی کیا مانند برخی از کارگردانان صاحب نام فیلمش توقیف می شد یا با ممیزی های فراوان همراه می شد چه واکنشی نشان می داد؟

اگر ایشان از حمایت مالی ارگانی ثروتمند مانند بسیاری از کارگردان های خوش ذوق و با استعداد برخوردار نبود چه می گفت؟

اگر کارگردان «به وقت شام» مانند اصغر فرهادی دو جایزه اسکار را دریافت می کرد و در داخل کشور عده ای او را خائن خطاب می کردند به چه حالی مبتلا می شد؟

اگر آقای حاتمی کیا معتقد است که هر سال حقش در جشنواره فیلم فجر خورده می شود چرا باز هم در آن شرکت می کند؟

بعد از صحبتهای حاتمی کیا اما و اگرهای بسیاری در ذهن مخاطبان و اهالی سینما شکل گرفته است که بهتر است ایشان پاسخی شفاف به آنها دهند. نکته جالب توجه اینجاست که رئیس رسانه ملی بعد از شکایت حاتمی کیا از صدا و سیما پیش خداوند متعال اظهار کرد که حق با اوست.

صدا و سیمایی که بارها طیف های مختلف به آن اعتراض کردند و تقریبا هیچ پاسخی مبنی بر اینکه حق با آنهاست از جانب صدا و سیما نشنیدند.

سوالها فراوان است و بسیاری از مردم امیدوارم به زودی این مسائل روشن شود تا بار دیگر حاتمی کیا حاشیه را از متن پررنگ تر نکند.

#پوشش #سازمان صدا و سیما #موسیقی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


نیروهای تیپ ابوذر و گردان 35 ارتش به کمک زلزله زدگان شتافتند استقبال سوئدی‌ها از آخرین فیلم زنده یاد کیارستمی عدم پذیرش پروازهای خاورمیانه توسط فرودگاه دبی تغییر در زمان ثبت نام قطعی کاروان‌های عتبات نوروزی اظهاراتی درباره قطعات هواپیمای تهران - یاسوج شکست تراکتورسازی در لیگ قهرمانان آسیا حضرت زهرا (س) در خطبه فدکیه خطاب به دشمنان ولایت چه فرمود؟ سیزده نمونه اولیه از خودروهای مفهومی شهادت 3 مامور نیروی انتظامی در تهران تازه‌ترین طرح دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) تهران +عکس آخرین تمرین آبی‌پوشان قبل از بازی با الهلال شفر و دیاز؛ جدال جذاب پدرها و پسرها پرسپولیس موافقت ای‌اف‌سی را گرفت برانکو: به السد احترام می‌گذاریم اجرای کمپین «پل‌های شهرمان را بدون استفاده نگذاریم» در گرگان اقامه عزای شب شهادت حضرت زهرا (س) در حضور رهبر انقلاب صعود طارمی به صدر جدول گلزنان لیگ قهرمانان گفتگوی تلفنی اردوغان و روحانی اجتماعات فاطمی روز شهادت حضرت زهرا (س) سراج: در حال پیگیری اختلاس در وزارت نفت هستیم برابر بارسا در نوکمپ، پیروز شدن دشوار است عروس آلمانی داعش به شش سال حبس محکوم شد سمنوپزان ایام فاطمیه معرفی تیم‌های برتر مسابقات ورزش زورخانه‌ای کارکنان ناجا در قزوین + فیلم روسیه کاردار اوکراین را در اعتراض به حوادث کیف احضار کرد عکس: سلفی طارمی با تراکتوری‌ها تشییع پیکر 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در اصفهان پرواز تهران- گرگان به دلیل پایین بودن سطح ابر به زمین ننشست توزیع چادر و پتو در بین زلزله زدگان استان کرمانشاه ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای atr را در اختیار ستاد بحران گذاشت خواهران منصوریان در تیم نجات سانحه هوایی قلعه نویی: با دو برد خانگی، صعود می‌کنیم بردیف: ذوب آهن شانس صعود است میکس تکنیک - تاکتیک با فرشاد احمدزاده (عکس) سلفی طارمی با تماشاگران ایرانی پس از درخشش مقابل تراکتورسازی + عکس پیش بازی استقلال ایران - الهلال عربستان؛ عمان شاهد تقابل بزرگان آبی پوش جستجوی صیادان مفقود شده در دریای جویبار عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه (س) در حضور رهبرانقلاب در آخرین تمرین پرسپولیس چه گذشت؟ / تمرین جنگ با پرتغال و اسپانیا به فرماندهی سیدجلال! استقلال به دنبال شکستن طلسم السیب اسناد موجود نشان می‌دهند ما در حوزه محیط زیست خطا کردیم جزئیات شهادت 3 مامور پلیس در درگیری خیابانی در پاسداران تهران ارومیه| افتتاح 24 پاسگاه پلیس‌راه در 16 استان ارومیه| افزایش 90 درصدی تردد مسافر از پایانه مرزی رازی رجب‌زاده: پیروز نمی‌شدیم احتمال حذف‌مان بود وداع با پیکر شهید گمنام در مسجدالرضا (ع) قاین + تصاویر عنوان پژوهشگر فرابرجسته و تندیس طلایی شبکه پژوهشگران ایرانی به فرهنگی پاوه‌ای رسید مفقود شدن 3 صیاد در دریای جویبار/ادامه گشت‌های امدادی برای پیدا کردن صیادان تشییع و تدفین پیکر 2 شهید گمنام در دانشگاه آازد اسلامی پیشوا
اغتشاش دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران آخرین اخبار از سقوط هواپیمای تهران - یاسوج خانواده‌های مسافران پرواز یاسوج در ارتفاعات دنا /فیلم تصویری از خلبان حجت الله فولاد، کاپیتان هواپیمای حادثه دیده یاسوج فیلم/ آخرین مکالمات ضبط شده از خلبان پرواز ارومیه که در سال 84 سقوط کرد خلاصه بازی الغرافه - تراکتورسازی تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن گفت‌وگو با حیوان فروش سابق که فعال محیط‌زیست شده است استقبال از پیکر شهید گمنام در دبیرستان شاهد فاطمیه مراسم ختم پسر احمد توکلی +تصاویر بندرعباس لرزید سانحه هوایی تهران-یاسوج در شبکه‌های اجتماعی ترکیب احتمالی استقلال مقابل الهلال عربستان ­دراویش 3 مامور انتظامی را به شهادت رساندند گل دوم الغرافه روی حرکت هوشمندانه مهدی طارمی (الغرافه 2-0 تراکتورسازی) لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد. خلاصه بازی رئال بتیس 3-5 رئال مادرید مسافر منصرف شده پرواز یاسوج: هوا بد بود در خانه ماندم تصاویر/ خلبان باتجربه پرواز هواپیمای سانحه دیده تهران - یاسوج تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن تعطیلی مدارس 11 شهرستان خوزستان، فردا 3 مأمور ناجا در پاسداران تهران به شهادت رسیدند تعطیلی مدارس برخی شهرستان‌های خوزستان در 30 بهمن ماه عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ پرسپولیس منتظر شکست دربی باشد! +تصاویر نیروهای امدادی در 150 متری محل سقوط هواپیما عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ بلیت مجانی، ترفند سعودی‌ها +تصاویر شهادت پاسدار مصطفی زاهدی بیدگلی در سوریه مدارس 11 شهرستان خوزستان به علت گرد و خاک تعطیل شد آخرین اخبار از جستجوی هواپیمای تهران - یاسوج توصیه هایی از دکتر «عبدالرضا کردی» روان شناسی که مسافر هواپیمای حادثه دیده یاسوج بود بررسی چرایی فعال نشدن سیستم elt هواپیمای atr در کمیسیون عمران مجلس/مسیر پرتنشی برای پرواز انتخاب شده بود انتقاد شدید مربی پیشکسوت از محمود احمدی‌نژاد شهادت 3 مأمور ناجا در پاسداران تهران پرواز به آسمان/ پوستر گرافیکی قاسمی: نُجَباء سیاست پیدا و پنهان آمریکا در حمایت از داعش را ناکام گذاشت خلاصه بازی ذوب آهن 2-0 لوکوموتیو 3 لرستانی در بین حادثه دیدگان سقوط هواپیما+عکس و جزئیات اهواز| گرد و خاک مدارس اهواز را نیز تعطیل کرد چند نفر از فعالان محیط زیست جزو قربانیان سقوط پرواز تهران - یاسوج بوده‌اند؟ 3 تن از نیروهای ناجا به شهادت رسیدند مراسم ختم فرزند احمد توکلی برگزار شد حمله با چاقو به یک راننده در حضور همسرش در داراب /فیلم مراسم ترحیم فرزند احمد توکلی با حضور چهره‌های سرشناس برگزار شد (+ عکس) تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن متن و حواشی حادثه سقوط هواپیما در روز اول تعطیلی مدارس اهواز به خاطر گرد و خاک قلعه نویی: با غلبه بر لوکوموتیو در گروه مرگ به جدول برگشتیم/ از روانشناس تحصیل‌کرده فرانسه استفاده می‌کنیم تصویری عجیب از صفحه تلگرام خلبان هواپیمای سانحه دیده اهواز| مدارس 11 شهرستان خوزستان به علت گرد و خاک تعطیل شد مرگ 3 نفر در رزن/ مطمئن به وقوع قتل نیستیم

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me