تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فارس
دسته:اقتصادی()
کد خبر:14448581
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۰۴:۲۵

بررسی مجدد مصوبه منع کارگزار ذی نفع از خرداد 97/ معامله کارگزاران مالک بیش از 10 درصد سهام منع خواهد شد

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس گفت: اگر سهامداری در کارگزاری بالای 10 درصد سهام را در مالکیت خود داشته باشد مشمول مصوبه منع کارگزار ذی نفع خواهد بود و سازمان بورس مانع از فعالیت آن کارگزار در رینگ مربوطه کالایی خواهد شد.
بررسی مجدد مصوبه منع کارگزار ذی نفع از خرداد 97/ معامله کارگزاران مالک بیش از 10 درصد سهام منع خواهد شد

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس از بررسی دوباره مصوبه شورای عالی بورس در خصوص منع  کارگزار ذی نفع در معاملات پس از پایان اردیبهشت ماه 97 خبر داد و گفت: مصوبه منع کارگزار ذی نفع در بورس کالا در سال 86 از سوی هیات وزیران همزمان با جذب و انتخاب شرکت‌های کارگزاری برای شرکت جدید التاسیس بورس کالای ایران صادر شده است.

محمد عطایی افزود:در آن دوره زمانی همزمان با تعریف کارگزار غیر ذی نفع در بورس کالا از سوی شورای عالی بورس، از طرف سازمان بورس نیز برای صدور مجوز فعالیت شرکت‌های کارگزاری در بورس کالا  فراخوان داده شد .

به گفته وی در بند اول مصوبه شورای عالی بورس عنوان شده که کارگزار بورس کالا نباید در امر تجارت فولاد و سایر محصولات پذیرفته شده در بورس ذی نفع باشد. از طرفی در مواردی عنوان کرده که کارگزار نباید کالای پذیرفته شده را در بورس یا خارج از آن به نام یا برای خودش معامله کند. همچنین اگر 10 درصد از سهام شرکت کارگزاری بطور مستقیم و غیر مستقیم در اختیار اشخاصی از جمله تولید کننده و مصرف کننده و غیره باشد به عنوان کارگزار ذی نفع معرفی شده است.

این مقام مسئول یادآور شد: با وجود ابلاغ مصوبه شورای عالی بورس اما این شورا در سال 89 تبصره الحاقی بر روی این موضوع صادر کرد مبنی بر اینکه کارگزارانی که در رینگ صادراتی هستند یا در معاملات آتی و فلزات گران بها در بورس کالا حضور دارند از مشمول مصوبه منع کارگزار ذی نفع مستثنی می‌شوند.

عطایی با بیان اینکه شورای عالی بورس در همان سال بحث کارگزاری ذی نفع را شفاف تر کرد، ادامه داد: در همان سال تمام شرکت‌های کارگزاری که درخواست دریافت مجوز فعالیت در بورس کالا را داشتند از سازمان بورس فرم‌هایی 8 صفحه ای را دریافت می‌کردند که بر اساس آن از همه کارگزارها سوالاتی طراحی شده بود که پس از راستی آزمایی پاسخ‌های دریافت شده در آن دوره زمانی ، مشخص شد که با مصوبه شورای عالی بورس به عنوان ذی نفع شناخته نمی‌شوند.

وی افزود: به عبارت بهتر در همان سالی که بورس کالا ایجاد شد مجوز این کارگزارها نیز صادر شد اما بعضی کارگزاری‌ها هم بودند که تا قبل از ادغام سازمان کارگزاران بورس فلزات تهران و سازمان کارگزاران بورس کشاورزی در آن مقطع و تأسیس بورس کالای ایران ،فعالیت می‌کردند که در نهایت به شرکت بورس کالا منتقل شدند. یعنی علاوه بر فراخوان سازمان بورس ،برخی شرکت‌های کارگزاری نیز در همان زمان از طرف دو سازمان کارگزاران بورس فلزات و بورس کشاورزی به بورس کالای ایران منتقل شدند.

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس با تاکید بر اینکه با شروع فعالیت شرکت بورس کاالا در سال 1386 ، مجوزی که سازمان بورس برای فعالیت کارگزاری‌های جدید این بازار صادر کرده بر اساس رعایت قانون ذی نفعی بوده، عنوان کرد: اینکه در حال حاضر برخی کارگزاری‌ها مشمول مصوبه منع کارگزار ذی نفع در معاملات شده‌اند ناشی از روند فعالیت‌ها در طول زمان بوده که سازمان بورس هم اکنون بررسی تغییرات ترکیب سهامداری این شرکت‌ها از طریق فرم‌های 15 صفحه ای به همراه اخذ تعهد نامه را در دستور کار خود قرار داده است. بطوریکه در صورت تغییر ترکیب سهامداری باید فرم‌های دال بر غیر ذی نفع بودن کارگزار در معاملات کالایی از سوی صاحبان امضا در کارگزاری تکمیل و به سازمان ارائه شود.

عطایی با هشدار اینکه ارائه اطلاعات خلاف واقع جرم محسوب می‌شود،تاکید کرد: شرکت‌هایی که در آن زمان اطلاعاتی را ارائه داده‌اند باید در صورت تغییر سهامداری دوباره فرم‌های جدیدی را پر کنند و ارائه دهند که بررسی مصوبه غیر ذی نفعی در بورس کالا نیز در آن مد نظر است.

وی درباره دلیل تداوم فعالیت برخی شرکت‌های کارگزاری ذی نفع در معاملات از جمله فولاد گفت: اگر در بررسی‌ها مشخص شود که یک شرکت کارگزاری در رینگ فلزات به دلیل سهامداری 10 درصدی یک تولید کننده محصولات فولادی در آن شرکت در زمره کارگزار ذی نفع محسوب می‌شود از مجوز  معامله در رینگ فولاد این کارگزار ممانعت می‌شود اما در رینگ پتروشیمی ممکن است ذی نفعی وجود نداشته باشد و امکان معامله برای این کارگزار فراهم باشد. بر این اساس بسیاری از کارگزارها در یک رینگ در حال فعالیت هستند.

عطایی در مورد پیشنهاد اجمالی کانون کارگزاران برای اصلاح مصوبه شورای عالی بورس در خصوص معاملات کارگزار ذی نفع گفت: در مصوبه سال 86 شورای عالی بورس در حالی بطور کلی به موضوع ذی نفعی پرداخته شده که به نظر سازمان بورس باید بحث کارشناسی بیشتری بر روی آن انجام شود.

به گفته وی هم اکنون نظرات مختلف از بورس کالا و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار دریافت شده تا بطور هماهنگ این نظرات در خصوص معاملات ذی نفعی جمع آوری و بطوری که پیشنهاد جامع از طرف هیات مدیره سازمان بورس به شورای عالی بورس ارائه شود.

این مقام مسئول بر لزوم تعدیل مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر منع کارگزار ذی نفع در معاملات کالایی، عنوان کرد: با توجه به تغییر و تحولاتی که طی زمان برای سهامداری یک شرکت کارگزاری بوجود می‌آید اگر این سهامداری کمتر از 10 درصد سهام کارگزاری باشد و در بورس کالا نیز مشمول شرایط ذی نفعی باشد از مصوبه منع کارگزار ذی نفع مستثنی خواهد بود.

همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی بورس اگر سهامداری در کارگزاری بالای 10 درصد سهام را در مالکیت خود داشته باشد مشمول مصوبه منع کارگزار ذی نفع خواهد بود و سازمان بورس مانع از فعالیت آن کارگزار در رینگ مربوطه کالایی خواهد شد.

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس با اشاره به لزوم تجمیع مجوزهای شرکت‌های کارگزاری گفت:در پیش از این بیش از 20 مجوز به شرکت‌های کارگزاری از جمله معاملات فلزات اساسی، پتروشیمی و کشاورزی بطور جداگانه داده می‌شد اما بر اساس مصوبه سال قبل سازمان بورس این مجوزها در یکدیگر تجمیع شده‌اند که بر اساس آن تنها دو مجوز معاملات فیزیکی کالا و دیگری مجوز  مشتقه مبتنی بر کالا به کارگزار داده می‌شود.

بنابراین کارگزاری که مجوز فیزیکی دریافت می‌کند می‌تواند معاملات فلزات و کشاورزی و غیره را انجام دهند.

عطایی با بیان اینکه طبق آخرین مصوبه سازمان بورس شرکت‌های کارگزاری تا 31 اردیبهشت ماه 97 فرصت دارند تا نسبت کفایت سرمایه خود را افزایش دهند،افزود: در حالی تا پیش از این اعطای مجوزها به شرکت‌های کارگزاری بر اساس مقررات رتبه بندی داده می‌شد که با مصوبه جدید سازمان بورس موضوع رتبه بندی بطور کلی کنار گذاشته شده و معیار اعطای مجوزها میزان سرمایه کارگزاری‌ها تعیین شده است.

اگر کارگزاری 15 میلیارد تومان سرمایه ثبتی بدون زیان انباشته داشته باشد می‌تواند 7 مجوز اصلی سازمان بورس شامل معاملات فیزیکی کالایی، مشتقات کالایی، معاملات اوراق بهادار ، معاملات مشتقات اوراق، معاملات برخط، مجوز مشاوره عرضه ، مشاوره پذیرش و کال سنتر را دریافت کند.

به گفته این مقام مسئول پروسه طولانی صدور 20 مجوز مختلف در حالی تبدیل به 8 مجوز شده که در این فرایند موضوع منع کارگزار ذی نفع دوباره در دست بررسی مجدد سازمان بورس قرار گرفته است.

عطایی تصریح کرد: تا 31 اردیبهشت ماه 97 باید همه کارگزارها بر اساس مصوبه سازمان بورس مجوز جدید معاملات اوراق و کالایی را دریافت کنند که در این زمینه موضوع ذی نفعی از طریق تکمیل و دریافت فرم‌های جدید دوباره بررسی خواهد شد. در این فرایند اگر متوجه شدیم که یک شرکت کارگزاری بر اساس مصوبه شورای عالی بورس ذی نفع محسوب می‌شود مجوز فعالیت در حوزه مورد معامله را به آن کارگزاری نخواهیم داد.

انتهای پیام/

#نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


عمر هواپیمای سقوط کرده ۲۵ سال بوده است خبر خوش برای صادرکنندگان طرز تهیه ترکیب گیاهی برای درمان "نزله و ترشحات پشت حلق" سی‌ان‌ان: لندن در سال 2017 شاهد 465 اسیدپاشی بود بمب گذاری خودرو در منطقه باغ دبیر قزوین صحت ندارد سیر درآمدی شهرداری کرج مناسب نیست پرداخت 11 میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های اشتغال فراگیر در استان گلستان بررسی مشکلات بازنشستگان کشوری استان کردستان با حضور رئیس شورای هماهنگی ادارات تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پلیس فتا: درگاه پرداخت موبایلی ضعف‌های امنیتی دارند | تذکر به بانک‌ها برگزاری 11 هزار نفر ساعت دوره‌های آموزشی ایمنی برای کارگران استان قزوین تشکیل کمیته‌ای به‌منظور مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی تخصیص اعتبار بیمه محصولات کشاورزی صد درصد شد آغاز کار مجتمع خدمات جامع آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان سازمان هواپیمایی طبق اصول ایکائو به حادثه ورود کرد/ تشکیل 4 ستاد بحران در منطقه ذوب‌آهن همیشه در آسیا خوب بود/ افسوس باخت در بازی اول عمر هواپیمای سقوط کرده 25 سال بود ال‌جی هم مشمول رجیستری شد خسارت 57 تا 109 میلیارد دلاری آمریکا از حملات سایبری در 2016 نجفی: راه حل ترافیک پیچیده نیست؛ اجرای آن پیچیدگی دارد / توجه دولت دوازدهم به موضوع حمل و نقل بیشتر شده 12 اسفند؛ دومین جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید مرتضوی در بخش تامین اجتماعی درخواست مقام صهیونیستی برای ترور شخصیت‌های مقاومت معاون پارلمانی رییس جمهور: درک مشترک دولت و مجلس از مسائل به توسعه کشور منجر می‌شود جشن شاپرک‌ها در شهر بهنمیر جامعه ایرانی نیازمند تغییرات بنیادین ظرفیت بی پایان در میزبانی از مسافران کنجکاو گردش امن کودکان در دنیای صفر و یک خطری بالاتر از زلزله در تهران بازار داغ مراکز زیبایی با تخفیف‌های نوروزی توضیحی درباره سامانه تامین ارز تجار/فعلا دلار ندارد تجهیز 17 شعبه بانک تجارت به سامانه بانکی نابینایان تلاش انگلیس، فرانسه و آمریکا برای تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در ارتباط با یمن شرکت آسمان فوت تمام سرنشینان را تایید نهایی نمی‌کند شفر و برانکو توبیخ شدند نابودی درختان و نهال‌های سطح معابر توسط احشام رها شده/کمبود آب دلیل عدم توسعه فضای سبز شهری است قیمت زمین‌های بنیاد مسکن باقرآباد بافق هر روز فضایی‌تر از دیروز! روند گاز رسانی در زاهدان رو به کندی رفت/ 7300 مشترک از نعمت گاز شهری برخوردارند مدرسه آینده نگر 8 در کریم آباد زاهدان راه اندازی شد همایش اتحاد و همدلی طایفه سپاهی در شهرستان دلگان برگزار شد+ تصاویر اردوی جهادی پزشکان در منطقه محروم هودیان شهرستان دلگان+ تصاویر شکارچی متخلف در سیستان و بلوچستان شناسایی و دستگیر شد پهلوگیری چهار کشتی از زمان افتتاح بندر شهید بهشتی چابهار ایجاد بیش از 116 فرصت شغلی در 10 ماهه اول امسال توسط کمیته امداد چابهار قم|14000 نفر در رابطه با توزیع و مصرف مواد مخدر در قم دستگیر شدند نقوی حسینی: جاسوسی سیدامامی مسجل است اعزام ماموران پلیس به محل سقوط هواپیمای مسافربری بررسی اعتراض فرماندار به طرح جدید ترافیک در جلسه آتی شورا ششمین جلسه دادگاه تجدید نظر حمید بقایی آغاز شد جنجال بر سرِ مرگ کارتن‌خواب‌ها در پاریس و لندن آتش سوزی در جنگل درختان بیابانی در جاده بیرجند به سربیشه هواپیمای سقوط کرده چند سال در شیراز زمین‌گیر بود؟
هواپیما در مسیر تهران یاسوج از صفحه رادار خارج شد/ احتمال سقوط وجود دارد سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس فوری/ پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج از رادار ناپدید شد/ فرودگاه یاسوج در آماده‌باش کامل انفجار در پمپ گاز جاده قدیم کرج سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس سقوط هواپیمای تهران- یاسوج شکست ناباورانه اینتر در خانه جنوا هواپیمای atr شرکت هواپیمایی آسمان با 60 مسافر دچار سانحه هوایی شد سقوط هواپیمای شرکت آسمان در مسیر تهران به یاسوج + جزئیات شکست اینتر برابر جنوا محو شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران یاسوج از رادار آغاز بارورسازی ابرها با همکاری سپاه عکس/ تشییع شهید حادثه "سانچی" در کرج پرواز تهران یاسوج از روی مدار محو شد/ فرودگاه یاسوج در آماده باش کامل هواپیمای تهران یاسوج قبل از سقوط یک هواپیما در مسیر تهران یاسوج ناپدید شد سقوط هواپیمای آسمان در سمیرم پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد گل توکلی به ژاپن بهترین گل فوتسال آسیا شد +فیلم سمیرم محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج/ اعزام آمبولانس‌های اورژانس اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی آماده باش اورژانس درپی سقوط هواپیمای آسمان تصاویر/ مراسم استقبال از پیکرهای مطهر 11 شهید گمنام در تبریز (1) جان باختن تمامی سرنشینان حادثه سقوط هواپیمایی آسمان + فیلم اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در بیت رهبری پرواز تهران - یاسوج از رادار حذف شد/ از سرنوشت 60 مسافر خبری نیست هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج از چه نوعی بود؟ (+عکس) اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال «ستارخان» سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه! پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد ابطال بخشنامه عجیب و غریب سازمان ثبت احوال فرمانده نیروهای ویژه دریایی سپاه تغییر کرد مراسم استقبال از پیکر 35 شهید دفاع مقدس در اصفهان+ تصاویر سقوط هواپیمای مسافربری در اصفهان انفجار نیسان در جایگاه cng / مصدومیت 5 نفر در حادثه (ویدئو) انفجار وحشتناک در جایگاه cng جاده کرج پرواز تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان ناپدید شد سقوط در دل دنا؛ تمامی سرنشینان پرواز تهران-یاسوج جان‌باختند کشف کوزه‌ای قدیمی در نزدیکی شهر سوخته + فیلم سقوط هواپیمای تهران _ یاسوج در سمیرم اصفهان سقوط هواپیمای تهران یاسوج با 60 مسافر/آمبولانس‌های اورژانس به محل حادثه اعزام شده‌اند سقوط ای تی آر آسمان با 66 مسافر ترکیدن پمپ گاز وانت نیسان در پمپ بنزین بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح/ اعضای یک خانواده مجروح شدند خلبان پرواز سقوط کرده تهران - یاسوج+عکس نخستین تصویر از محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج واژگونی مرگبار اتوبوس در اتوبان تبریز - زنجان

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me