تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نسیم
دسته:فرهنگی()
کد خبر:14458298
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۱۲:۲۹

انقلاب اسلامی در ظلمت آخرالزمان روزنه‌ای به عالم دینی گشود

یک پژوهشگر فلسفه گفت: انقلاب آن حقیقت نورانی است که در ظلمت آخرالزمان روزنه‌ای به عالم دینی گشوده است و تحولی است که در جان انسان‌ها روی داده است و آنان را تبدیل به آدمهای دیگری کرده است.
انقلاب اسلامی در ظلمت آخرالزمان روزنه‌ای به عالم دینی گشود

خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: انقلاب اسلامی به چه معنا و چگونه و از چه زاویه ای باید مورد تحلیل قرار گیرد؟ چالش های پیش روی انقلاب چیست؟ در تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی با مسعود حشمتی؛ پژوهشگر فلسفه به گفتگو نشستیم؛

*سوال اساسی که مطرح می شود این است که آیا انقلابی که بهمن ۵۷ در ایران رخ داد صرفاً یک انقلاب سیاسی بوده است؟ یعنی با انقلاب، صرفاً ساختار شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله از میان رفته و ساختار جدیدی سرِکار آمده است؟ یا اینکه انقلاب ۵۷ حکایت از یک دگرگونی بنیادی در حوزه فرهنگ و تفکر داشته که البته صورت سیاسی نیز دارد؟

در تحلیل هر پدیده غالباً مقیاس تحلیل، جزئی و فردی است و پدیده را بماهو پدیده مورد بررسی قرار می دهند. گاهی تحلیل، کلان می شود و در بررسی یک پدیده به روابط آن با سایر پدیده ها نیز توجه می گردد. یعنی ماهیت یک پدیده صرفاً در ذات آن محقق نمی شود بلکه در تعین آن، علاوه بر ذات، نسبتی که با سایر پدیده ها دارد نیز دخیل است و گاهی تحلیل از وقایع، باز هم کلان تر می شود، یعنی در تحلیل پدیده علاوه بر ذات و نسبت آن با سایر پدیده ها، آن را در بستر زمان بررسی می کنند. یعنی نگاه تاریخی به ماهیت پدیده می شود. به عبارت دیگر برای تحلیل پدیده تطورات آن را در بستر زمان در نظر می گیرند. پس واحد تحلیل می تواند فرد باشد یا جامعه یا تاریخ.

*به نظر شما کدامیک از این تحلیل ها برای انقلاب اسلامی مناسب است؟

جانِ انقلاب اسلامی آن اتفاق و امر وجودی است که رخ داده و هرگز معدوم نخواهد شد. حقیقت انقلاب اسلامی آن نسبتِ غیرسوبژکتیو و دینی است که محقق شده و معنای قدرت و آزادی و عدالت و ... را عوض کرده است

برای بررسی عمیق ماهیت انقلاب اسلامی باید تحلیلی تاریخی به دست داد. جریان حرکت تاریخ در تفکر مدرن، تکاملی و خطی است و هر پدیده اجتماعی از جمله انقلابها در سیر جریانِ توسعه معنا پیدا می کنند. اگر پایان تاریخ، اتوپیای غربی باشد هر انقلابی که در مسیر توسعه نباشد محکوم به شکست و زوال است. اما اگر بر مبنای اندیشه دینی به سیر تاریخ بنگریم و پایان تاریخ، غلبه نهایی جبهه حق بر باطل باشد، بنابراین پدیده های دینی، امکان تحقق و تداوم را از منظر فلسفه تاریخ خواهند داشت.

در فلسفه تاریخ شیعی، تاریخ عرصه نبرد انبیا و اولیاء الهی با طواغیت و شیاطین است، جبهه حق در برابر جبهه باطل. اگر یک انقلاب یا حرکت اجتماعی بر مبنای دین و در جهت تحقق آرمانهای الهی باشد در جبهه حق قرار دارد و چون برآیند تاریخ به نفع جریان حق خواهد بود پس آن حرکت یا انقلاب امکان تداوم تاریخی دارد.

با این نگاه باید بین حقیقت انقلاب اسلامی و ساختارهای سیاسی اجتماعی که موجب تحقق انقلاب در عینیت می شود، تفاوت گذاشت. جانِ انقلاب اسلامی آن اتفاق و امر وجودی است که رخ داده و هرگز معدوم نخواهد شد. حقیقت انقلاب اسلامی آن نسبتِ غیرسوبژکتیو و دینی است که محقق شده و معنای قدرت و آزادی و عدالت و ... را عوض کرده است. انقلاب اسلامی بازگشت به دیانت و پیوستگی با حق و حقیقتی است که پوشیده شده بود. انقلاب اسلامی، انقلاب دردمندانی است که دغدغه تحقق دین حداکثری را در همه ساحات زندگی بشری دارد.

*انقلاب اسلامی در راستای رسیدن به اهداف خود تا چه میزان موفق بوده است؟

در یک نگاه تاریخی گرچه انقلاب نتوانسته است متناسب با اهداف کلان و الهی خود ساختارهای اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی طراحی کند و در عرصه تحقق عینی آرمان خود، توفیق چندانی نداشته است اما این هرگز به معنای شکست نیست.

جامعه شناسی از تحلیل ماهیت اصیل انقلاب اسلامی عاجز است چون که این انقلاب، از جنس انقلاب های مدرن نیست

انقلاب آن حقیقت نورانی است که در ظلمت آخرالزمان روزنه ای به عالم دینی گشوده است و نمی خواهد حکومتی از سنخ حکومت های مدرنی باشد که یکسره سودای دنیا دارند. انقلاب آن تحولی است که در جان انسان ها روی داده است و آنان را تبدیل به آدمهای دیگری کرده است که در مقیاس و مدلهای مادی قابل تحلیل نیستند.

علوم جدید از جمله جامعه شناسی از تحلیل ماهیت اصیل انقلاب اسلامی عاجز است چون که این انقلاب، از جنس انقلاب های مدرن نیست. البته انقلاب باید بتواند سیاست، فرهنگ و اقتصاد متناسب با خود را داشته باشد.

*چالش های پیش روی انقلاب اسلامی در عدم تحقق برخی اهداف و عدم تحول برخی ساختارهای به جا مانده از گذشته چیست؟

شاید ساختارهایی که به کمک آنها انقلاب اسلامی اداره می شود به نوعی غربزده بوده و به همین دلیل دچار فساد شده باشند اما بین حقیقت اصیل انقلاب و ساختارها و تحقق عینی آن باید تفاوت نهاد. اگر به حقیقت انقلاب اسلامی ایمان داشته باشیم، متوجه می شویم که تمام مشکلات و معضلات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی، آزمون و امتحانی برای یاران انقلاب است. لذا این تحلیل، هرگز به معنای چشم بستن بر واقعیت موجود نیست. شاید رهبر انقلاب نیز به همین دلیل به آیات ۶۱ و ۶۲ سوره شعراء اشاره نمودند؛

لَمَّا تَرَءَا الْجَمْعَانِ قَالَ أَصْحَابُ مُوسیَ إِنَّا لَمُدْرَکُونَ(۶۱) قَالَ کلاَّ إِنَّ مَعِیَ رَبیّ‏ سَیهَدِینِ(۶۲)

 و چون دو جماعت یکدیگر را بدیدند، یاران موسی گفتند: ای وای! ما را گرفتند (۶۱) (موسی) گفت: هرگز! پروردگار من با من است و رهبریم خواهد کرد (۶۲)

یعنی تمام این انبوه مشکلات به مثابه لشکر فرعون است که همه می بینند به سمت ما با سرعت در حرکت است و عده ای می گویند: ای وای مشکلات بر انقلاب غلبه کرد. اما خدایی که از اول انقلاب همراه بوده است راه هدایت و برون رفت از معضلات را قطعاً نشان خواهد داد. نباید دلمان بلرزد باید ایمان به مسیر و به هدف خود داشته باشیم. مسیر حق بدون سنگلاخ نیست. اساساً در هر انقلاب کوره ای هست، این کوره، کوره تصفیه است و طبقات مردم انقلابی از این کوره بیرون می آیند.

باید درک کنیم که مسئله پیشرو یک پیشآمد بزرگ تاریخی و گشوده شدن عالمی دیگر و بسط تفکر دینی است. انقلاب اسلامی آغازی بر پایان دوره یک تمدن عظیم چند صد ساله است. برای قضاوت در این مقیاس، چهل سال، زمان اندکی است.

ما داعیه صدور انقلاب را داریم اما نه به این معنا که ما اقداماتی بکنیم و حکومتی را ساقط و حکومت اسلامی را جایگزین آن کنیم. بلکه به این معنا که این انقلاب، خود، بسط پیدا می کند و به جانها سرایت کرده و آنها را احیاء می کند.

*وظیفه دانشجویان، طلاب و مسئولان نظام  امروز در قبال انقلاب اسلامی چیست؟

وظیفه ای که دانشجویان و طلبه ها در قبال انقلاب اسلامی دارند نمی تواند یک وظیفه بخش نامه ای و دستوری باشد. اگر صدای حقِ انقلاب که فریاد بر سرِ استکبار جهانی است به گوش جانِ کسی برسد، او خود، مسیر حرکت انقلابی خویش را درمی یابد و کسانی که چنین گوش و چشمی ندارد حداقل سعی در انکار و ایجاد مانع ننماید. مسئولان نظام باید گوش شنواتر و چشم بیناتری در این زمینه داشته باشند. باید مسیر حرکت خود را بر اساس منویات رهبری ترسیم کنند که آن تنها راه عبور ما از این پیچ تاریخی است.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

#انقلاب اسلامی ایران #جمهوری اسلامی ایران #مسعود حشمتی #نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


زمین لرزه در مرز بین سمنان و گلستان با این 4 روش مشتریانی مادام العمر داشته باشید نتانیاهو بار دیگر به آمریکا می‌رود 7 نظامی ترکیه در استان هاتای کشته شدند علت حمله‌ها به فیلم "به وقت شام"، رسوا کردن اسلام آمریکایی است بنیه علمی حوزه تقویت شود | مباحث انقلاب و جهان اسلام باید در حوزه‌های علمیه مطرح باشد پرچم داعش در یک دبیرستان برافراشته شد لزوم موضع‌گیری علیه برنامه موشکی ایران آمار تقابل‌های پرسپولیس مقابل رقیبان قطری در لیگ قهرمانان آسیا؛ نخستین رویارویی با السد بررسی تأثیر ارزش‌ها بر سلامت اجتماعی جوانان تحلیلی بر ارتقای امنیت فضاهای شهری به کمک سیاست مکان‌محور محیط از محیط شکست عجیب اینتر میلان در زمین جنوا کشف گور دسته جمعی قربانیان داعش در شمال عراق شغل؛ جاسوس 18 غیرنظامی در حمله هوایی عربستان به یمن کشته شدند بازگشت رئیس جمهوری به کشور برگزاری یادواره 426 شهید شهرستان آستانه اشرفیه عناوین روزنامه‌های ورزشی 29 بهمن 96/ پرسپولیس منتظر شکست دربی باشد! +تصاویر برد ارزشمند تیم شالکه مقابل هوفن هایم العبادی: همه کشورهای دنیا به مبارزه با تروریسم برخیزند مطالبات معلمان در حبس خزانه روسای 5 کمیسیون مجلس به وزیر اقتصاد نامه نوشتند+عکس معاون تیلرسون: دیدگاه خود درباره برجام را با اروپا در میان می‌گذاریم وال استریت مدعی دیداردیپلماتهای اروپا بایک مقام بلندپایه ایران شد رانوکیا: گل به خودی مقابل جنوا؟ تنها یک گل به خودی در 186 بازی در سری آ، خیلی هم بد نیست! امضا تفاهمنامه توسعه میدان نفتی سوسنگرد با شرکت روسی زلزله 7.2 ریشتری در مکزیک دوره تخصصی تربیت مربی قرآن در شیراز برگزار می‌شود عکس/ روزهای سخت بارانی مردم سرپل ذهاب ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ 17 فوریه 2018 هلاکت 3 شبه نظامی القاعده در یمن در حمله پهبادهای آمریکایی زلزله 4.3 ریشتری در کلاته خیج استان سمنان چرا بی پروا از جاسوس حمایت می‌کنید؟! زلزله 4.3 ریشتری سمنان و گلستان را لرزاند مهاجم پرسپولیس: دیدار با آقای کی‌روش برایم توصیف‌ناشدنی بود 10 سال نگرانی زیر سایه سنگ‌های منجیر! /کسی پاسخ‌گو نیست بحران آفرینی آمریکا در خاورمیانه در امتداد مهار چین قیمت نفت ایران به زیر 65 دلار کاهش یافت ال‌جی هم مشمول رجیستری شد/ ایجاد پیام‌رسان داخلی یک ضرورت است آیا سرکه سیب در درمان سردرد موثر است؟ ترس از شیوع تب زرد و کشتار غیرقانونی میمون‌ها در برزیل سخنان مشاور امنیت ملی کاخ سفید خلاف تعهدات برجامی است ظریف برای شرکت در کنفرانس امنیتی عازم مونیخ شد ریزش 50 درصدی سفر ایرانی‌ها به خارج قمار بازی جدید آمریکا در سوریه بازرسان بازار شب عید را رصد می‌کنند
انفجار در پمپ گاز جاده قدیم کرج چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (639) وقتی "مهران مدیری" جلوی چشم تماشاگران، لاک‌پشت شد/فیلم پیام کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران به آمریکا در حمایت از «نجباء» فرزند احمد توکلی در گذشت فرزند احمد توکلی درگذشت دو فیلم از لحظه فرود اضطراری هواپیمای قشم ایر و آتش گرفتن آن /فیلم آغاز بارورسازی ابرها با همکاری سپاه محمد توکلی عکاس و گرافیست درگذشت فروش اوراق 20 درصدی در بانک‌ها آغاز شد گل توکلی به ژاپن بهترین گل فوتسال آسیا شد +فیلم عکس/ تشییع شهید حادثه "سانچی" در کرج ماجرای مفقود شدن 15 کوهنورد زنجانی! درگیری در خیابان شمشیری یک کشته برجا گذاشت پسر احمد توکلی درگذشت کدام بانک‌ها از امروز سود 20 درصد می‌دهند؟ تشییع 14 شهید نیروی انتظامی مازندران| متروی تهران به مازندران وصل می‌شود ارایه پیشنهاد افزایش عیدی کارمندان دولت به مجلس قتل فردین 24 ساله در خیابان شمشیری سقوط قهرمان آسیا به لیگ دسته سه! درگذشت محمد توکلی، گرافیست و عکاس هتل آپارتمان متین ترنج در رامسر افتتاح شد از پشت پرده شایعه استعفای شهردار تهران تا چراغ سبز دولت به سود بانکی 25 درصد! انفجار نیسان در جایگاه cng / مصدومیت 5 نفر در حادثه مراسم استقبال از پیکر 35 شهید دفاع مقدس در اصفهان+ تصاویر اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال «ستارخان» اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در بیت رهبری محمد توکلی عکاس و گرافیست درگذشت افشای رابطه نامشروع ترامپ با یک مدل مجله مستهجن+ تصاویر ترکیدن پمپ گاز وانت نیسان در پمپ بنزین بزرگراه فتح انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح اتصال متروی تهران به مازندران درگیری خونین در خیابان شمشیری تهران یک کشته برجا گذاشت 5 کشته و مصدوم در نزاع شبانه در اردبیل پسر احمد توکلی درگذشت انفجار در پمپ گاز بزرگراه فتح/ اعضای یک خانواده مجروح شدند اصلاحیه / آخرین جزئیات مراسم تشییع پیکر و ترحیم مرحوم محمد توکلی (ویدئو) انفجار وحشتناک در جایگاه cng جاده کرج تشویق خلبان و خدمه پرواز سانحه دیده قشم ایر توسط مسافران (فیلم) قاضی‌پور: اجازه دهید طرح سوال از رئیس جمهور در صحن مطرح شود/لاریجانی: کسی جلوی نمایندگان را نگرفته است تغییرات نرخ ارز، سرمایه‌گذاری در ایران را پرریسک کرده است/ شرایط مالی شهرداری به دلیل تخلفات گذشته مناسب نیست عکس/ فرود بدون چرخ هواپیما در فرودگاه مشهد کوزه عجیب و شگفت انگیز 5000 ساله "نیما" برای مدیریت بازار ارز به میدان آمد عرضه اوراق گواهی سپرده 20 درصدی بانک ملی فرمانده نیروهای ویژه دریایی سپاه تغییر کرد پیکر شهید "محمد کاووسی" افسر یکم تدارکات کشتی سانچی در فردیس تشییع شد شکست ناباورانه اینتر در خانه جنوا سامانه نیما از امروز به صورت آزمایشی شروع به کار کرد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me