تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فردا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14470140
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۱۹:۳۵

دست خشک کن برقی یا عامل آلودگی

دست خشک کن‌های برقی که با استفاده از هوای گرم دست افراد را بعد از شسته شدن در دستشویی‌های عمومی خشک می‌کنند بیشتر از حوله‌های کاغذی یکبار مصرف می‌توانند موجب انتشار میکروب‌ها در محیط شوند.
دست خشک کن برقی یا عامل آلودگی

سرویس سبک زندگی فردا:  پژوهش‌ها نشان می‌دهد دست خشک‌کن‌های برقی، باکتری‌ها را در هوا پخش می‌کنند و به افرادی که در همان نزدیکی قرار دارند، می‌رسانند.به نقل از سلامت نیوز ، وقتی دستانتان را در یک سرویس بهداشتی عمومی با استفاده از یک خشک‌کن برقی خشک می‌کنید، ممکن است بدون اینکه بدانید باکتری‌های دستتان را در محیط اطراف خود پخش کنید. شاید هم باکتری‌هایی را از افراد دیگر دریافت کنید.

 

دست خشک کن برقی یا عامل آلودگی

 


از سال ۱۹۹۰ که اولین خشک کن برقی وارد بازار شد تا امروز، متخصصان زیادی اعلام کرده اند خشک کن برقی که در سرویس بهداشتی رستوران ها، بیمارستان ها، سینما یا کافی شاپ‌ها قرار دارد، دشمن سلامت است و تنها دلیل استفاده از آن‌ها کاهش هزینه در مقایسه با خرید دستمال‌های کاغذی توالت است.
بررسی‌ها نشان داده است افراد به طور کامل دستانشان را تمیز نمی‌شویند و همیشه میکروب‌هایی بین انگشتان باقی می‌ماند؛ لذا استفاده از خشک کن برقی باعث بلندشدن این میکروب‌ها از سطح پوست و حرکت آن‌ها به سمت دهان و بلعیدن آن‌ها می‌شود.

پژوهشگران دانشگاه لیدز نشان دادند که دست خشک کن‌های برقی که با استفاده از هوای گرم دست افراد را بعد از شسته شدن در دستشویی‌های عمومی خشک می‌کنند بیشتر از حوله‌های کاغذی یکبار مصرف می‌توانند موجب انتشار میکروب‌ها در محیط شوند.

محققان بعد از مقایسه تکنیک‌های مختلف شستن دست و خشک کردن آن به این نکته اشاره می‌کنند که خشک کن‌های برقی آلوده‌ترین نوع خشک کن‌ها هستند و با به گردش در آوردن هوا مخصوصا در اماکن آلوده‌ای مثل بیمارستان ها، می‌توانند باعث انتقال بیماری شوند.


در واقع با شستن دست‌ها آلودگی را از روی آن‌ها پاک می‌کنید و با گرفتن دست خیس زیر خشک کن برقی باعث آلوده شدن مجدد آن‌ها می‌شوید.


از سوی دیگر، بیشتر افراد به اندازه کافی دستانشان را زیر خشک کن نگه نمی‌دارند و بعد از ۳۰ ثانیه به خشک کردن دست خاتمه می‌دهند و با دست خیس از سرویس بهداشتی خارج می‌شوند. در حالی که باکتری‌ها و میکروب‌ها فضا‌های مرطوب را بیشتر می‌پسندند و احتمال آلودگی مجدد دست مرطوب بیشتر است.

۲۷ برابر آلودگی بیشتر


پژوهشگران دانشگاه لیدز نشان دادند که دست خشک کن‌های برقی که با استفاده از هوای گرم دست افراد را بعد از شسته شدن در دستشویی‌های عمومی خشک می‌کنند بیشتر از حوله‌های کاغذی یکبار مصرف می‌توانند موجب انتشار میکروب‌ها در محیط شوند.

محققان برای بررسی این موضوع نوعی میکروب بی ضرر را بر روی دست‌های عده‌ای فرد مورد آزمایش قرار دادند تا وضعیتی را بازسازی کنند که در آن فرد دست خود را در یک دستشوی عمومی شسته است، ولی این کار را خوب انجام نداده و مقداری از میکروب‌ها همچنان بر روی دست وی باقی مانده اند. سپس دست آن‌ها را در معرض باد ناشی از یک دست خشک کن برقی قرار دادند.


محققان مشاهده کردند که میزان باکتری‌های معلق در هوا در مکان‌هایی که خشک کن‌های جت (jet-air dryers که هوا را با فشار بسیار زیاد به دست فرد می‌دمند) دارند، چهار و نیم برابر جا‌هایی است که از دست خشک کن‌های با هوای گرم استفاده می‌شود و ۲۷ برابر مکان‌هایی است که برای خشک کردن دست از حوله‌های کاغذی یکبار مصرف استفاده می‌شود.


محققان می‌گویند این باکتری‌های معلق در هوا می‌توانند تا ۱۵ دقیقه بعد از استفاده از دست خشک کن برقی در محیط باقی بمانند. نتایج این تحقیق در مجله Journal of Hospital Infection به چاپ رسیده است.


البته سازندگان دستگاه‌های خشک‌کن الکتریکی هم در برابر اعلام نتایج این تحقیق بی‌کار ننشسته‌اند. یکی از سخنگویان شرکت دایسون (معروف‌ترین شرکت سازنده این خشک‌کن‌ها) می‌گوید: «این پژوهش توسط صنعت دستمال‌کاغذی انجام شده است. آن‌ها دست‌های پوشیده شده با دستکش را آزمایش کرده بودند که به‌طور غیرطبیعی با مقادیر بالایی از باکتری آلوده شده بودند و ضمناً شسته هم نشده بودند».

دستمال کاغذی بهتر از خشک کن برقی


تحقیقات انجام شده در دانشگاه وست مینستر نیز نشان داده است که دستمال کاغذی ۹۰ درصد رطوبت دست را طی ۱۰ ثانیه می‌گیرد، در حالی که میزان رطوبت باقیمانده روی دست بعد از ۴۰ ثانیه نگه داشتن دست زیر خشک کن برقی ۵۳ درصد است.


از سوی دیگر، دستمال کاغذی باعث پاک شدن ۵۱ تا ۷۶ درصد باکتری‌های بین انگشتان می‌شود، در حالی که خشک کن‌های برقی میزان باکتری‌ها و میکروب‌ها را تا ۱۹۴ درصد افزایش می‌دهند.
سازمان جهانی بهداشت نیز استفاده از دستمال کاغذی را توصیه و استفاده از خشک کن‌های برقی حداقل در بیمارستان‌ها را ممنوع کرده است.

در حال حاضر نسل جدیدی از خشک کن‌های برقی وارد بازار شده (تصویر بالا) که ادعا می‌کنند میکروب‌ها را کاملا از بین می‌برند و در کمتر از ۱۰ ثانیه رطوبت را کاملا می‌گیرند و، چون دست‌ها در محفظه خاصی قرار می‌گیرد، هوای بیرون را به گردش در نمی‌آورند. تحقیقات در زمینه کارآمد بودن این نوع خشک کن‌ها هنوز در دست انجام است و نتایج آن اعلام نشده است.

توصیه‌های بهداشتی


- دستانتان را با صابون مایع ۲۰ ثانیه کامل بشویید (استفاده از صابون جامد و صابون‌های کاغذی بهداشتی نیست).
- فراموش نکنید زیر ناخن‌ها و لای انگشتان را بشویید و انگشترتان را درآورید.
- ژل ضدعفونی کننده جایگزین مناسبی برای صابون نیست و نباید مرتب استفاده شود.
- در اماکن عمومی برای خشک کردن دست از دستمال کاغذی استفاده کنید.

نگذارید بچه‌ها از خشک کن برقی استفاده کنند


باید به کودکان نحوه صحیح شستن دست‌ها مخصوصا قبل از غذاخوردن و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی را آموزش دهیم. آموزش روش صحیح انجام این کار اهمیت زیادی دارد. به کودک یاد دهید کامل رو و کف دست و بین انگشتان و زیر ناخن هایش را بشوید و آب بکشد و در نهایت با حوله تمیز یا با دستمال کاغذی آن را خشک کند.
صدای خشک کن‌های برقی شاید باعث ترس کودک شود و بچه با دست‌های خیس از سرویس بهداشتی خارج شود یا خشک کن را وسیله بازی بداند و چند ثانیه دستش را زیر آن بگیرد، بنابراین تا حد ممکن از دستمال به جای خشک کن برقی استفاده کنید.


در سرویس بهداشتی عمومی که احتمال انتقال بیماری و میکروب‌ها بالاست، هرگز اجازه ندهید کودکان تنها به دستشویی بروند و هنگام شستن دست و خروج از توالت، شیر آب و دستگیره را با دستمال برایشان باز کنید.

#دست خشک کن برقی #باکتری #آلودگی دست
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


اصفهان| باد شدید و برف و بوران در منطقه دنا/ استقرار خودروی هواشناسی سیار در منطقه پوستر | آیت‌الله خامنه‌ای چه کاری را معادل عبادت می‌داند؟ پشت پرده عجیب مخالفت اوباما برای ترور سردار سلیمانی با قرار دادن مشوق‌هایی وارد مذاکره با ایران شوید طرح ترافیک جدید ملاحظات اجتماعی نداشت جمهوری آذربایجان؛ میدان نبرد تازه ایران و عربستان دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛ مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست پزشکی قانونی می‌تواند پیام‌آور صلح و دوستی باشد تئاتر مسجد، مخاطبان تازه‌ای برای تئاتر کشور تربیت می‌کند اُپرای عروسکی لیلی و مجنون به زبان آذری اجرا می‌شود مراسم رونمایی از مجموعه 12 جلدی «گام به گام با امام موسی صدر» آغاز شد دانشگاه علوم پزشکی گیلان پاسخگوی نارضایتی مردم آستارا باشد محور امیدیه - دیلم مسدود شد تنوع برنامه‌ای وزارت ورزش و جوانان در حوزه دفاع مقدس برای سال آتی تسهیلات اشتغال زایی صنایع دستی شهرستان رشتخوار پرداخت شد زمان دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس تغییر کرد رای مثبت شورایی‌ها به کلیات اصلاح طرح ترافیک افشای جزئیاتی از طرح رژیم‌صهیونیستی برای تشکیل «کشور واحد» +عکس کوتینیو: خوشحالم نخستین گلم را برای بارسا زدم عملیات جستجوی اجساد atr متوقف شد اینفوگرافی؛ 10 عامل سکته مغزی در جهان زنان قاجار در فشن شوی «گوچی» / تصاویر معدن‌داران اجازه حمل بار بیش از حد مجاز به ماشین‌های حمل و نقل ندهند شرایط جدید تشخیص مودیان خوش حساب مالیاتی انتقاد یک فرزند شهید از سخنان تاسف بار بازیگر زن/پا روی خون پدرمان گذاشته‌ایم … پشت پرده عجیب مخالفت اوباما برای ترور حاج قاسم هشدار در مورد صعود به ارتفاعات لرستان سوتی جنجالی خانم بازیگر روی آنتن زنده تلویزیون پایان المپیک زمستانی 2018 با صدرنشینی نروژ در جدول مدالی طرح ترافیک جدید در سال 97 اجرا نشود این قطره چشم جایگزین عینک‌های طبی می‌شود الهلال از اخراج دیاز منصرف شد هادی خانیکی: اگر به بحران آب فکر نکنیم جامعه مدنی به خطر می‌افتد " آخوندی" به مجلس می‌رود توجه به توسعه علمی صنعت گردشگری در سیستان‌وبلوچستان صندلی‌ها و آباژور چوبی نفیس در سعدآباد حفاظت و مرمت شد سفرنامه‌خوانی در موزه برادران امیدوار جمع‌آوری نخاله از تپه تاریخی چناران ایجاد مرکز ترویج و کارآفرینی صنایع‌دستی در شهر تکاب/ برگزاری جشنواره گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی در مرداد 97 دومین جلسه استانی ستاد خدمات سفر استان ایلام برگزار شد تلاش 10 ساله اصفهان در "توسعه پایدار حریم شهر" به ثمر نشست درگذشت ناگهانی بازیگر معروف بالیوود در صادرات دام به روسیه مشکل داریم
بررسی مشکلات تخریب و بهسازی قبور امامزاده عبدالله (ع) شهرری کنایه شاهرودی به احمدی نژاد در روز غیبت او ماجرای ادعای کتک خوردن یک بازیگر سینما از علی دایی/فیلم اشک‌های سید حسین حسینی، دروازه بان استقلال بعد از سه اخطاره شدن و از دست دادن دربی (عکس) تفاوت نگاه دو سلبریتی درباره ایران پاسخ دایی به سوالی درباره ماجرای کتک زدن یک بازیگر (فیلم) مادر زن دامادش را با ضربات سنگ کشت واردات کود انسانی از ترکیه تکذیب شد مقصد بعدی کی روش مشخص شد چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (642) خلاصه بازی استقلال 4-1 فولاد /فیلم هنرپیشه محبوب هندی درگذشت الهام چرخنده در نمازجمعه سخنرانی کرد! انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در عدن ماجرای تاثیر پیشگوی هندی بر دولت احمدی نژاد/ در سفر به ترکیه احمدی نژاد فکر می‌کرد شلوغی‌های خیابان‌ها به خاطر استقبال از اوست! باهنر: احمدی‌نژاد به‌اندازه‌کافی‌جرم‌مرتکب‌شده‌است صدور کارت شناسایی الکترونیکی ایثارگران «پادوانی» در اتاق عمل ماجرای درگیری دایی با بازیگر سینما به روایت بازیکن سایپا آخرین وضعیت مصدومیت پادوانی نشست خبری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی آخرین وضعیت مصدومیت پادوانی انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در عدن جزئیات درگیری با یک هنرپیشه از زبان خود علی دایی پاسخ تامل‌برانگیز سیمین دانشور به دعوت سفارت آلمان +عکس پیشنهاد سردار کوثری به وزیر خارجه عربستان/ در یک نظرسنجی بین‌المللی محبوبیت ایران و حکومت آل سعود را قیاس کنید صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی 6 اسفند فولاد 1 - استقلال 2 پادوانی جراحی شد تداوم حراج سکه در بانک کارگشایی تداوم شیب کاهشی دلار واکنش مطهری به نامه احمدی نژاد/ بهتر بود قبل از بازداشت دوستانش پیشنهاد می‌داد /بسیاری از زندانیان سیاسی بعد از حوادثی بازداشت شدند که احمدی نژاد سلسله جنبان آن بود /آیا احمدی نژاد در متن مهندسی انتخابات سال 84 و 86 بوده است؟ /آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟ عصبانیت دروازه بان استقلال از محرومیت در بازی دربی/ فیلم ظریف در همایش الگوهای نظم منطقه‌ای در جهان پساداعش: داعش زاییده حمله آمریکا به عراق و پیش از آن ظلم اسرائیل به مردم فلسطین است برخی کشورهای منطقه استقلال خود را گرو گذاشتند تا امنیت بخرند گردن پادوانی دچار شکستگی شد؛ مدافع برزیلی تا پایان فصل قادر به همراهی استقلال نیست بازپرداخت وام ازدواج 15 میلیونی 5 ساله شد عکس/ مراسم چهلم شهدای نفتکش سانچی «کارستان» را به «بی‌بی‌سی» می‌دهم اگر … حسینی: دلیلی نداشت کارت زرد بگیرم باهنر: برای عاملان حادثه خیابان پاسداران از عبارت "دواعیش" استفاده کنیم پاسخ ناجا درباره فیلم برخورد با دختری که کشف حجاب کرد پادوانی راهی بیمارستان شد! (عکس) ماجرای واردات کودهای انسانی از ترکیه به کشور /فیلم خارج از مرز نمی‌جنگیدیم بهای سنگین می‌دادیم/ ابلاغ دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی به سفرای ایران با اعلام پزشک استقلال/ جمجمه و مهره گردن پادوانی شکست پاس گل توقف حراج سکه به گرانی اقداماتی که امنیت جامعه را مخدوش کند قابل قبول نیست/ مسئولان برخوردهای قانونی لازم را به عمل آورند افزایش کشف تخلف بهداشت و درمان در اصفهان «پادوانی» در اتاق عمل

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me