تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایکنا
دسته:اجتماعی()
کد خبر:14470853
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۲۰:۱۶

مراکز آموزش قرآن در مدارس راه‌اندازی می‌شود/ پیوند دانش‌آموز با قرآن؛ مهم‌ترین اولویت

گروه جامعه معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به راه‌اندازی مراکز آموزش عمومی قرآن در مدارس کشور، گفت: محور فعالیت‌های آموزش و پرورش باید برنامه‌های قرآنی، عترت و نماز باشد چراکه ساحت تربیت دینی و اعتقادی حاکم بر همه ساحت‌ها است؛ از این منظر حیات ما هم باید با رویکرد دینی و قرآنی باشد و گرنه موفق نخواهیم شد.
مراکز آموزش قرآن در مدارس راه‌اندازی می‌شود/ پیوند دانش‌آموز با قرآن؛ مهم‌ترین اولویت
نتیجه تصویری برای کاظمی
به گزارش خبرنگار ایکنا؛ علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه گردهمایی روسای ادارات قرآن، عترت و نماز استان‌های سراسر کشور برگزار شد، ضمن سلام و درود به روح امام و شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و همچنین آرزوی صحت و سلامت برای مقام معظم رهبری و توفیقات روز افزون برای ایشان گفت: این گردهمایی برای ایجاد یک درک بیشتر در جهت محور اصلی برنامه‌های این معاونت برگزار شده است.

وی با بیان اینکه محور اصلی برنامه‌های معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در سه اصل قرآن، عترت و نماز متمرکز خواهد شد افزود: امروز اگر به فرایند‌های سند تحول بنیادین به‌عنوان نقشه و اساس کار در وزارت آموزش و پرورش نگاه کنیم می‌بینیم که روح حاکم بر تعلیم و تربیتی است که تمام ساحت‌های شش‌گانه را در بر می‌گیرد که باید دانش‌آموز را در مسیر کمال قرار دهد، ولی امروزه در مدارس ما فقط به یک ساحت اهمیت داده می‌شود. این مسئله نشان از توجه به حیات طیبه را در این سند به ما می‌دهد. در این سند قرار است دانش‌آموزان با رویکرد تعلیم و تربیت تمام ساعتی در مسیر کمال قرار گیرند.

کاظمی ادامه داد: در این تعلیم و تربیت رویکرد عدالت محوری که روح حاکم بر انقلاب و نظام است باید حاکم شود. البته زمانی به این مسئله می‌رسیم که فعالیت‌های ما با برنامه همراه باشد. سیر کمال تعلیم و تربیت و چگونگی محقق شدن آن بر مبنای حیات طیبه، در نظام آموزش و پرورش حیاتی و بسیار مهم است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید براینکه محور فعالیت‌های آموزش و پرورش باید برنامه‌های قرآنی، عترت و نماز باشد تصریح کرد: ما باید بتوانیم این مسیر را طی کنیم اگرنه موفق نخواهیم شد. ساحت تربیت دینی و اعتقادی حاکم بر همه ساحت‌ها است؛ از این منظر حیات ما هم باید با رویکرد دینی باشد و گرنه موفق نخواهیم شد.
 
مأموریت اصلی ما تبیین مبانی دینی و قرآنی و تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است

وی با بیان اینکه اولویت قرآن، عترت و نماز بر مبنای سند تحول بنیادین و مبنای دینی انتخاب شده است اظهار کرد: مأموریت اصلی ما تبیین مبانی دینی و قرآنی و تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. البته در کنار این مسائل آموزش و پرورش چالش‌های متعددی را در رو به روی خود دارند لذا برای اینکه بتوانیم سند تحول بنیادین را جامعه عمل بپوشانیم باید بیش از پیش ترویج و تبلیغ قرآن عترت و نماز را در آموزش و پرورش جاری و ساری کنیم.
 
به گزارش ایکنا؛کاظمی در ادامه با بیان اینکه امروز ده‌ها چالش مختلف ازجمله نگاه تفکیکی، نگاه آموزش فردی و امثال آن بلای جان آموزش تربیتی شده است افزود: خوشبختانه آموزش و پرورش یک اقدام انقلابی بزرگ را در این ایام برای کاهش این نگاه انجام داده است و آن برداشتن و حذف آزمون ورودی پایه هفتم در مدارس مختلف بوده است. بر این اساس آزمون‌های آمادگی برای ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی و همچنین آزمون‌های مقیاس وسیعی که توسط بنگاه‌های آزمون‌ساز و آزمون‌پرداز در دبستان‌ها برگزار می‌شود، ممنوع شده است. این تصمیم در راستای ارزش‌های اسلامی و اهداف سند تحول بنیادین یعنی «توسعه و گسترش عدالت آموزشی» است، که می‌تواند تب کنکور زودهنگام در دوره کودکی را تا حد زیادی کنترل کند.

وی با بیان اینکه ما به دنبال تربیت انسانی هستیم که درست زندگی کنند و در مسیر صحیح زندگی قرار گیرد گفت: ما که برای قبولی دانش‌آموزان در کنکور نیامده‌ایم؛ امروز بزرگترین مشکل آموزش و پرورش این است که روی یک ریل حرکت می‌کنند و خود را محدود به فعالیت‌های مشخصی کرده است. نمره‌گذاری، وجود کنکور و بسیاری از این موارد باعث ایجاد ترس و افسردگی و هزاران بلایای دیگر در میان دانش‌آموزان ما شده است. بر همین اساس امروز آموزش و پرورش یک تصمیم و رویکرد انقلابی گرفته است که خیلی از افراد نسبت به آن‌ها موضع گرفتند.

کاظمی با بیان اینکه کسانی که در حوزه قرآن عترت و نماز آموزش و پرورش کار می‌کنند باید قدر خودشان را بدانند و لحظه‌ای از فعالیت خود درنگ نکنند افزود: کار کردن در حوزه قرآن و آموزش و پرورش نعمتی الهی است و آن را نمی‌توان با چیزی عوض کرد؛ در مسیر قرآن قرار گرفتن توفیقی است که لطف خداوند منان بوده؛ لذا باید بدانیم که مشکلات نباید ما را تضعیف کنند. اگر مادیات، مشکلات و کمبود‌ها در مقابل ما قرار گرفت و ما را از حرکت باز داشت باید بدانیم که دشمن در تحقق هدف خود موفق بوده است باید بدانیم که ما برای قرآن و نماز باید جان و مال بدهیم.
 
خداوند راهبرد‌های تربیتی را در قرآن و در سوره مزمل آورده است

به گزارش ایکنا؛ معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه دفاع از ارزش‌های اسلام و قرآن دشوار و سختی خود را دارد، گفت: باید استراتژی و رویکردمان را تغییر دهیم. خداوند راهبرد‌های تربیتی را در قرآن و در سوره مزمل آورده است که یکی از آن‌ها قرائت و توسل جستن به خود قرآن است. امروز اگر مشکلات در این حوزه فراوان است به دلیل این است که خودمان مشکل داریم لذا آموزش و پرورش باید به مبانی و تبیین مفاهیم قرآنی توجه و دقت بیشتری کنند چرا که قرآن است که می‌توانند ما را در مسیر صحیح و درست نگه دارد.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‎های قرآن مبارک بودن آن است، مبارک به معنی خیری است که استمرار دارد؛ برهمین اساس قرآن منشا برکت و موفقیت ما است و انسان را در مسیر هدایت و سعادت قرار می‌دهد، اما به شرط اینکه در آن تدبر کنیم و به آن تمسک بجوییم. تمسک به قرآن یعنی تجلی شدن آموزه‌های قرآنی در رفتار و کردار ما؛ لذا برای هرکدام از این رویکرد‌ها باید مجموعه‌ای از فعالیت‌های قرآن و عترت را برنامه‌ریزی و طراحی کنیم.

کاظمی با بیان اینکه امروز معرفت دلی نسبت به قرآن، عترت و نماز باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد گفت: اگر امروز دانش‌آموز و یا معلم ما به نماز و قرآن اهمیت نمی‎دهد به دلیل این است که معرفت به اقامه نماز ندارد؛ اگر معرفت به نماز پیدا شود فرد در جنگ رو در رو هم نماز خود را ترک نمی‌کند، از این رو ما باید بر روی معرفت قرآن، نماز و عترت بیش از پیش کار کنیم.

مهمترین راه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی پیوند دانش‌آموزان با قرآن عترت و نماز است
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه امروز مهمترین راه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی پیوند دادن دانش آموزان با قرآن عترت و نماز است، افزود: خود کنترلی و خدا را حاضر و ناظر برخود دیدن بهترین وسیله برای جلوگیری از آسیب است و اگر این نباشد، سایر موارد هم اثربخش نخواهد بود؛ لذا باید این مسئله، محور پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی قرار گیرد و اولویت فعالیت‌های ما باشد.

وی با ابراز تاسف از اینکه امروز بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و پرورشی از قالب مدرسه بیرون آمده و به صورت فردی و نخبه‌پروری تبدیل شده است ادامه داد: این مسئله را باید تغییر دهیم و فعالیت‌ها را به مدرسه و دانش‌آموزان برگردانیم؛ باید به گونه‌ای رفتار کنیم که تمامی این فعالیت‌ها شامل حال همه دانش‌آموزان شود. البته باید ظرفیت ایجاد کنیم و از خود معلمان و دانش‌آموزان در فعالیت‌های دینی، فرهنگی و پرورشی از جمله اقامه نماز استفاده کنیم.

بنا بر گزارش ایکنا؛ کاظمی بیان کرد: آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌های موفق در ترویج و تبلیغ فعالیت‌های قرآنی بوده است، اما این فعالیت‌ها کافی کافی نیست و بر همین اساس از اداره کل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش می‎خواهیم که این فعالیت‎ها را با قوت و قدرت بیشتری ادامه دهند؛ مسابقات قرآن را به قوت خود برگزار کنند و فعالیت‌های فراگیر مهم بیشتری را در این حوزه ایجاد کنند.

جریان‌های قرآنی را در سطح کشور ایجاد کنیم
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: باید جریان‌های قرآنی را در سطح کشور ایجاد کنیم چرا که ما می‌توانیم در سخت‌ترین شرایط ممکن کار‌های اثربخشی انجام دهیم و لذا باید به دنبال فعالیت‌های اثربخشی در کف مدارس باشیم. باید فعالیت‌های کم‌فایده و تشریفاتی را کم کنیم و به فعالیت‌های اثربخش و خرد، بهای بیشتری دهیم.

راه‎اندازی مرکز آموزش عمومی قرآن در مدارس کشور
وی گفت: افق‎های روشنی در پیش رو داریم و تلاش می‌کنیم مرکز آموزش عمومی قرآن را برای سال آینده در تمامی مدارس سراسر کشور راه‌اندازی کنیم؛ این مجموعه در تمامی استان‎های کشور راه‎اندازی خواهد شد و کار گروه‌های متفاوتی را برای آن فعال خواهیم کرد، که به برنامه‌های متنوع دینی و قرآنی در آن‌ها می‎پردازند.

به‌دنبال توسعه فعالیت‌های مهارت‌محور و اخلاق‎محور هستیم
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اولویت و استراتژی ما توسعه فرهنگ قرآن نماز و عترت است. بر همین اساس به دنبال توسعه فعالیت‌های مهارت محور و اخلاق محور هستیم که راهکار عملیاتی برای آن را تدوین خواهیم کرد. همچنین تلاش می‌کنیم نشاط و امید در بین دانش‌آموزان ایجاد شود. امروز دانش‌آموزان از فضای مدرسه زده شدند و با یک فضای دانش‌زده و دانش محور روبرو هستیم که نشاط را از دانش‌آموزان گرفته است. بر‌همین اساس یکی از سیاست‌های اصلی ما تحقق این مسائل است.

بنا بر گزارش ایکنا، کاظمی در پایان با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های اثرگذاری که می‌توانند در تحقق این مسئله نقش آفرینی کنند فعالیت‌ها و برنامه‌های دینی و قرآنی است، ادامه داد: در کنار این برنامه‌ها برنامه‌های اردویی، ایجاد مراکز فرهنگی و تقویت دارالقرآن‎ها جزء رویکرد‌های اصلی ما در برنامه‌های این معاونت است. تلاش می‌کنیم بهترین فعالیت‎های فرهنگی در دارالقرآن‎های وزارت آموزش و پرورش و مدارس برگزار کنیم و همچنین برنامه‌های اثر بخشی را در این حوزه تقویت خواهیم کرد.
 
انتهای پیام
#جامعه #معاون پرورشی وزیر #کاظمی #وزارت آموزش و پرورش #فعالیت های دینی و قرانی #معاونت پرورشی و فرهنگی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


کشته شدن هفت نظامی مصری و 71 تروریست اردن تصمیمی برای از سرگیری روابط سیاسی با قطر ندارد زمان قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا خلاصه بازی آرسنال 1-2 اوسترشوند صعود میلان، آرسنال و دورتموند در لیگ اروپا کشته شدن 71 فرد مسلح در مصر در دو هفته گذشته مروری بر هفته بیست و چهارم لالیگا +فیلم حجم مبادلات ایران و فرانسه 3.8 میلیارد یورو شد ائتلاف آمریکایی به کشته شدن 10 غیرنظامی دیگر اذعان کرد پرواز هواپیماهای atr72 شرکت آسمان متوقف شد درخشش سامان قدوس در زمین آرسنال/اوسترشوندس برد اما حذف شد تولید رادیوداروی درمانی جدید در سازمان انرژی اتمی ایران فیلمبردار جوانی که توسط برادرانش ربوده شد اتفاقات جالب فوتبالی - بخش دوم (03 / 12 / 96) جانبازان و ایثارگران؛ پشتوانه بزرگ انقلاب و نظام اسلامی اوسترشوندس با پاس گل قدوس آرسنال را برد ولی از صعود بازماند رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیمارستانی در آمریکا بستری شد خلاصه بازی اتلتیک بیلبائو 1-2 اسپارتاک مسکو ثبت اتهام‌های تازه علیه رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ مجلس یک هفته تعطیل شد تبریک سخنگوی وزارت امور خارجه به زهرا نعمتی تله ترامپ و نتانیاهو برای اردوغان کشته شدن 82 نفر به دنبال حملات ماه فوریه ائتلاف آمریکایی در سوریه جشن صعود میلان و دورتموند در ایتالیا/درخشش قدوس مانع حذف تیمش مقابل آرسنال نشد به‌جای مُسکن‌ها برگزیت تهدیدی روشن برای ایرلند شمالی است کشته شدن 7 نظامی مصری و 71 فرد مسلح در 2 هفته گذشته اوسترشوندس با پاس گل قدوس در لندن پیروز شد ولی از صعود بازماند نتایج لیگ اروپا؛ صعود نفس گیر دورتموند در شب صعود آسان میلان پرواز هواپیماهای atr72 آسمان تا اطلاع ثانوی متوقف شد تداوم درگیری گروه‌های تروریستی در سوریه بشار الجعفری: تروریست‌ها به نماینده سازمان ملل اطلاعات می‌دهند نتایج دور برگشت مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا فصل 2017/18؛ ناپولی، غائب بزرگ خلاصه بازی آتالانتا 1-1 دورتموند درخشش قدوس در شب حذف تلخ اوسترشوندس لیگ اروپا| 2 پاس گل قدوس هم مانع حذف اوسترشوندس نشد/ میلان، آرسنال و دورتموند صعود کردند فصل آینده لیگ برتر پخش تلویزیونی نخواهد شد نمایشگاه علمی، هنری و فرهنگی دانشجویان دانشکده سما تبریز یازدهمین دوره مسابقات قرآن دارالقرآن امام علی (ع) / 3 اختتامیه دومین دوره طرح ملی «دانشجو معلم قرآن» در مشهد خانم‌های خانه دار در خطر ابتلا به آنفلوانزای پرندگان
مراسم تشییع شهید مدافع امنیت «محمدحسین حدادیان» فرود فوکر 100 هواپیمای کیش ایر در اصفهان به دلیل ترک خوردن شیشه واکنش «کدخدایی» به اظهارات اخیر «احمدی‌نژاد» پیکر سرباز شهید مدافع وطن «رضا مرادی علمدار» در شهر قدس تشییع شد تشییع پیکر بسیجی شهید محمد حسین حدادیان مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد عکس/ مراسم تشییع پیکر شهدای ناجا صحبت‌های مادر شهید محمدحسین حدادیان/ فرزندم شهید راه ولایت است +فیلم مراسم تشییع شهدای حادثه خیابان پاسداران کشف کوزه‌ای مرموز و عجیب در جیرفت + فیلم اختصاصی|جزئیات جدیدی از نحوه شهادت شهید بسیجی آشوب خیابان پاسداران "محمد حسین حدادیان" 6 اسفند؛ تعیین تکلیف سؤال از روحانی توئیت | واردات 160 تن کود انسانی از ترکیه! تیپ جنجالی بازیگران زن ایرانی روی فرش قرمز برلین/تصاویر شیشه هواپیما کیش-کاشان به علت تغییر دما شکست آیا سرنشینان هواپیما پس از سقوط شانسی برای زنده ماندن داشتند؟ / 2 روایت مراسم تشییع شهید مدافع امنیت «محمدحسین حدادیان» /تصاویر تشییع پیکر سه شهید درگیری‌های خیابان پاسداران نخستین بقایای جانباختگان هواپیما نمونه‌گیری شد وداع با پیکر شهید مصطفی زاهدی بیدگلی انتقاد مطهری از یک دقیقه سکوت در بازی استقلال فرود اضطراری پرواز کیش کاشان در اصفهان/شیشه هواپیما شکست تصاویر | تشییع پیکر شهدای خیابان پاسداران روی دوش مردم و مسئولان زیتون تلخ در عفرین! تشییع پیکر مطهر سرباز شهید رضا مرادی علمدار 4 مسافر زخمی از هواپیما خارج شده‌اند اصفهان| فرود اضطراری پرواز کیش کاشان در اصفهان؛ شیشه جلوی هواپیما شکست سردار سلیمانی: برخی درصدد حذف سپاه هستند فیلم/ دلخراش‌ترین صحنه‌ای که امدادگران در محل سقوط هواپیما دیدند اظهار نظر ونگر درباره خرید سامان قدوس برای آرسنال شکستن شیشه هواپیما باعث فروداضطراری شد مصوبه 2 هزار میلیارد تومانی مجلس برای ارتش برخی به بهانه‌های واهی درصدد حذف سپاه هستند/ هیچ حادثه‌ای به وحشتناکی داعش در طول تاریخ در منطقه نداشتیم واکنش کاربران به اظهارات تأسف‌آور لیلا حاتمی +تصاویر اجازه تکرار نمایش‌هایی شبیه حوادث خیابان پاسداران را به آشوبگران نخواهیم داد/ با قاطعیت برخورد می‌کنیم 7 ماده غذایی که هیچگاه دو بار نباید گرم شوند+اینفوگرافیک تصاویر: کارگردان و بازیگران فیلم خوک روی فرش قرمز جشنواره برلین ساری|رئیس مجلس در مراسم بزرگداشت پدر شهیدان عبوری شرکت می‌کند کشف کوزه‌ای مرموز و عجیب در ایران/فیلم تایمز اسرائیل: گروه قدرتمند نُجَباء در جنگ احتمالی، کنار حزب‌الله است هواپیمای atr-72 هما در مقصد فرود نیامد فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: هیچ حادثه‌ای به وحشتناکی داعش در طول تاریخ در منطقه نداشته‌ایم عملیات تجسس و انتقال اجساد حادثه هواپیمای تهران- یاسوج فعلا متوقف شد افشای "مهم‌ترین راز" صدام از زبان وکیلش پیکر شهید «محمدحسین حدادیان» تشییع شد مراسم تشییع بسیجی شهید محمدحسین حدادیان برگزار شد اختصاص اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی به منظور بهبود معیشت کارکنان ارتش تخصیص 2 هزار میلیارد تومان برای بهبود معیشت کارکنان ارتش افشای "مهمترین راز" صدام از زبان وکیلش افشای "مهمترین راز" صدام از زبان وکیلش

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me