تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:14472511
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۲۱:۵۶

مسکن با کاهش سود بانکی هم از رکود خارج نشد

در شرایطی که مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور چندی پیش عنوان داشت با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، منابع به بخش مسکن ورود خواهد کرد و …
مسکن با کاهش سود بانکی هم از رکود خارج نشد
هادی غلامحسینی

در شرايطي كه مشاور اقتصادي رئيس‌جمهور چندي پيش عنوان داشت با كاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانكي، منابع به بخش مسكن ورود خواهد كرد و اين بخش از ركود پنج ساله خارج خواهد شد، به نظر مي‌رسد منابع بانكي به جاي بخش مسكن از بازار ارز، طلا و سكه سر درآورده است، اين در حالي است كه با وجود بيش از 2/5 ميليون مسكن خالي از سكنه آماده عرضه تا پايان سال 95 به نظر مي‌رسد هم‌اكنون كه در پايان سال 96 قرار داريم بر تعداد خانه‌هاي خالي افزوده شده باشد و ارزش افزوده واقعي بخش مسكن در سال‌جاري نيز باز هم منفي از آب دربيايد. 
چندي پيش مسعود نيلي، مشاور اقتصادي رئيس‌جمهور طي مصاحبه‌اي اظهار داشت كه با كاهش نرخ سود‌بانكي منابع از اين بخش به بخش مسكن و ساختمان ورود كرده است و سيگنال‌هاي مثبتي در اين رابطه در بخش قيمت مسكن به چشم مي‌خورد، با وجود اينكه چند ماه پيش همزمان با اين مصاحبه برخي از كارشناسان اقتصادي كاهش دستوري نرخ سود‌بانكي و ورود سپرده‌ها به بخش مسكن را بعيد مي‌دانستند، اما شواهد نشان مي‌دهد كه گويا منابع چندان به بخش مسكن ورود نكرده و سر از ساير بازارها درآورده است. 
  
رشد خانه‌های خالی از سکنه در رکود بازار

اگر‌چه مسئولان وزارت راه‌و‌شهرسازي تلاش كردند تا بگويند  2/5 ميليون مسكن خالي از سكنه‌اي كه تا پايان سال 95 در كشور گزارش شده، مسكن لوكس و متعلق به مناطق گران شهرهاست اما بررسي ميداني نشان مي‌دهد كه مسكن‌هاي خالي از سكنه در تمامي مناطق شهري پراكنده است، از اين گذشته به دليل تداوم ركود مسكن از آخرين گزارش مركز آمار در رابطه با مسكن‌هاي خالي از سكنه به نظر مي‌رسد طي يك سال اخير هم بر حجم خانه‌هاي خالي از سكنه افزوده شده باشد، بدين ترتيب خروج بازار مسكن از ركود با سد خانه‌هاي خالي از سكنه‌اي كه بسياري از اينها هم براي فروش فايل شده‌اند روبه‌رو است. 
  
بمباران خبری مسکن را از رکود خارج نمی‌کند

افراد ذينفع در رشد بهاي مسكن طي پنج سال اخير كه مسكن در ركود عميق و استثنايي فرورفته است، پيوسته تلاش كرده‌اند تا با بمب و موج‌هاي خبري فضاي مساعدي را براي رشد قيمت‌ها در بازار ايجاد كنند، اما واقعيت اين است كه اوضاع اقتصاد ايران براي خروج مسكن از ركود بسيار پيچيده‌تر از آن است كه با خبر و اظهار‌نظر مقامات اين بازار از ركود خارج شود و به نظر مي‌رسد بخش مسكن و ساختمان تا سال 1400 و شايد هم بيشتر با وضعيت نامساعدي روبه‌رو باشد، از همه مهم‌تر آنكه بنيه مالي عموم خانوارهاي ايراني ضعيف ارزيابي شده و رشد هزينه‌هاي ضروري معيشت مجالي براي بخش مسكن نمي‌گذارد.  در اين ميان نكته جالب آن است كه ركود بخش مسكن و ساختمان از سال 91 تا‌كنون ادامه داشته و مركز پژوهش‌هاي مجلس پيش‌بيني كرده است كه در سال جاري نيز بخش مسكن و ساختمان همچنان در ركود باقي خواهد ماند.  مركز پژوهش‌هاي مجلس پيش‌بيني كرده كه رشد ارزش افزوده بخش ساختمان در سال 96 نيز منفي 2/4 درصد باقي بماند. اين وضعيت ريشه در كاهش هزينه‌هاي عمراني بودجه و همچنين كاهش سرمايه‌گذاري در ساير بخش‌هاي اقتصادي دارد.  از سوي ديگر رشد پروانه‌هاي صادراتي در سال 95 نسبت به سال 94 حدود 15درصد بوده است؛ اين رشد در سال قبل از آن منفي 14درصد بود. در شش ماهه نخست سال‌جاري تعداد پروانه‌هاي صادر شده در مناطق شهري رشد 7/8 درصدي داشته است. به طور كلي مي‌توان گفت رشد ساختمان‌هاي بخش‌خصوصي در پايان سال 96 مثبت و حدود 1/4 درصد پيش‌بيني مي‌شود. به اين ترتيب رشد ارزش افزوده بخش مسكن و ساختمان دولتي و غير‌دولتي در پايان سال 96 منفي 2/4 درصد خواهد بود. 
  
ارزش خانه‌های خالی چقدر است؟

در شرايطي تعداد مسكن‌هاي خالي از سكنه تا پايان سال 95 بيش از 2ميليون 500هزار واحد مسكوني در سراسر كشور عنوان شده است كه به اعتقاد كارشناسان به دليل ركود اقتصادي پيش‌بيني مي‌شود هزاران واحد مسكوني ديگر نيز به خيل واحدهاي خالي از سكنه كه عمومشان براي فروش فايل شده‌اند، افزوده شود. گفتني است پيش از اين وزير راه‌و‌شهرسازي ارزش خانه‌هاي خالي را 250 ميليارد دلار عنوان کرده بود كه بهاي ريالي‌اش با دلار 4800 تومانی حدود هزار ميليارد تومان مي‌شود و نكته مهم آن است كه پراكندگي اين واحدهاي خالي از سكنه مربوط به تمامي مناطق شهري است كه صدور پروانه‌هاي ساختماني اين موضوع را تأييد مي‌كند. 
 
رشد تسهيلات مسكن ناكارآمد است، متقاضيان مسكن ضعف درآمد دارند 

به اين مقوله بايد اين مهم را هم اضافه كرد كه اقتصاد ايران با ضعف شديد طرف تقاضا مواجه شده است و بدين ترتيب به نظر مي‌رسد كل اقتصاد ايران بايد خود را براي اصلاح قيمت در بخش زمين و ساختمان آماده كند و جريان‌هايي كه تا‌كنون مانع اصلاح قيمتي در بخش مسكن شده‌اند، هزينه واقعي شدن قيمت‌ها در اين بخش را بپذيرند. ‌از اين حيث كل اقتصاد در اين مقال مطرح شد كه دارندگان ثروت عموماً دارايي‌هايي را در حوزه مسكن و ساختمان دارا هستند كه بايد براي تعديل و اصلاح قيمت اين دارايي‌ها فكري كنند. 

بازار مسکن نیاز به تخلیه حباب قیمتی دارد

بررسي نمودار و انديكاتور بهاي زمين و ساختمان با انواع كاربري در طول دهه‌هاي گذشته نشان مي‌دهد كه حركت قيمت در اين حوزه سينوسي بوده و در بازه زماني سه تا چهار سال يك دوره ركود و يك دوره رونق را تجربه كرده است، اما معادلات در بازار مسكن از سال 91 به بعد كاملاً تغيير كرده و بخش مسكن در يك ركود عميق فرو‌رفت كه با گذشت بيش از پنج سال هيچ نشانه‌اي از رونق بخش مسكن در اقتصاد ايران به چشم نمي‌خورد و تمامي شاخص‌ها اعم از سرمايه‌گذاري، پروانه‌هاي صادره ساختماني، قيمت و حجم معاملات روند منفي را تجربه كرده‌اند، البته در رابطه با قيمت از طريق شانتاژ و پمپاژ اخبار مثبت تلاش شده از اصلاح قيمت زمين و ساختمان جلوگيري شود. 
  
رشد وام كارساز نشد

از طرف ديگر نكته جالب اين است كه از سال 92 تاكنون به تصور اينكه مشكل ركود بخش مسكن ضعف تقاضا است، وام خريد مسكن در چند نوبت افزايش يافت و به‌رغم اينكه وام خريد مسكن در محدوده بيش از 100 ميليون تومان قرار گرفته است، اما رونقي در بازار مسكن به چشم نمي‌خورد. 
  
ضعف تقاضا مختص كل اقتصاد است

البته بايد عنوان داشت در اينكه بخش مسكن مشكل ضعف مالي طرف تقاضا دارد شكي نيست، اما اين ضعف را بايد به كل اقتصاد ايران تعميم داد، زيرا آنقدر به شكل مصنوعي و غيرمنطقي با قيمت كالاهايي چون زمين و ساختمان در طول سال‌هاي اخير بازي شده است كه تقاضا حتي با آپشن و امتياز وام خريد مسكن 100ميليون توماني نيز تحريك نمي‌شود چراكه عموم مردم جامعه از درآمد اندكي برخوردار هستند. 
  
توليد اخبار مثبت پيرامون بخش مسكن

بخش زمين و ساختمان از منظر كلان با چالش‌هاي بسيار اساسي روبه‌رو است كه به‌رغم پمپاژ خبري پنج ساله براي بهبود وضعيت بازار مسكن، اين بخش هيچ واكنشي ديگر به جو‌سازي مسئولان دولتي، فعالان بخش‌خصوصي و همچنين رسانه‌هاي اقتصادي از خود نشان نمي‌دهد و در جامعه‌اي كه غذا، پوشاك، درمان و حمل‌و‌نقل بخش اعظمي از درآمد عموم مردم جامعه را مي‌بلعد، ديگر تواني براي حضور در بازار كالاي گران‌قيمتي چون مسكن باقي نمي‌ماند، بدين ترتيب سوداگري‌هاي چند‌ده ساله و موج‌هاي مكزيكي و سينوسي كه بيماري هلندي را در اقتصاد ايران در بخش مسكن پديد مي‌آورد، بخش مصرفي زمين و ساختمان را با اختلالات جدي روبه‌رو كرده و اجاره‌نشيني را در جامعه تقويت كرده است. 
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


عراق 16 زن تبعه ترکیه حامی داعش را به اعدام محکوم کرد علیپور قهرمان جدید ارتش سرخ آسیا است آنکارا: قطعنامه آتش‌بس در سوریه تأثیری بر عملیات شاخه‌زیتون ندارد! نیکوکار تهرانی، 5 نفر از زندانیان را آزاد کرد حدادی: مقابل تماشاگران هیجان‌زده شدیم گلکسی اس 9 در برابر گلکسی اس 8؛ چه چیز تغییر کرده است؟ پیش‌نویس روس‌ها برای قطعنامه‌ای درباره یمن/ رقیب قطعنامه ضد ایرانی انگلیس طحانیان: خود را لایق صفاتی که رهبری دادند نمی‌دانم رونمایی از سرویس‌های جدید "همراه شهر" بانک شهر شهرک سلامت بیمار اصفهانی را از مراجعه به تهران بی‌نیاز می‌کند برپایی بازارچه کاروفناوری دانش آموزی در خرم آباد+تصاویر آخرین وضعیت پادوانی پس از عمل جراحی/ سود میلیاردی در جیب سرخابی‌های پایتخت/ جریمه‌های سنگین مالیاتی در انتظار بازیکنان لیگ برتری همه بخش‌های وزارتخانه، فعالیت قرآنی را وظیفه اصلی خود بدانند از جای خالی منش پهلوانی در برخی ورزشکاران تا تدابیر مدبرانه برای جبران از دست دادن عنوان آقای گلی جهان + فیلم بازی یوونتوس و آتالانتا لغو شد اراک| دیدار با خانواده 600 شهید و ایثارگر استان مرکزی در ایام دهه فجر حکم اعدام 16 زن ترکیه‌ای در عراق صادر شد واژگونی خودرو در جنوب خراسان قربانی گرفت کاهش تولید پسته در خراسان رضوی 10 درصد واحدهای صنعتی اصفهان صادرات دارند شرکت‌های تعاونی روستائی در مازندران، یار شاطر یا بار خاطر؟ چهار قایق شکارچیان متخلف در منطقه مرزی گنبد ضبط شد تردد در جاده بروجرد - اراک با زنجیرچرخ امکان پذیراست تعیین تکلیف و پرداخت حقوق معوقه کارگران روغن نباتی جهان خانه تکانی و لزوم مدیریت مصرف آب طرح نظارت نوروزی بر اصناف سمنان با 350 بازرسی روزانه آغاز شد ورود گردشگران به استان موجب خلق ثروت می‌شود هوای تهران پاک است جابجایی 886 هزار و 828 مرسوله پستی در زنجان موافقت نوبخت با استعفای رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد جاده‌های همدان لغزنده هستند مرگ 2 موتورسوار در برخورد با خودرو سواری آرامش، اعتدال و صداقت از ویژگی‌های برجسته آیت الله عبادی بود نماینده مجلس: جوانان خراسان جنوبی به دلیل نبود اشتغال مهاجرت می‌کنند وقوع بارشهای رگباری در 13 شهرستان خراسان رضوی برقراری پرواز هواپیمایی زاگرس پنج روز در هفته از فرودگاه زاهدان وزش باد شدید در سیستان و بلوچستان آغاز شد اردبیل در کیفیت ساخت و ساز جزو 3 استان برتر کشور است اختصاص 150 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت پایانه مرزی ریمدان نمایشگاه عکس 'رنگ' در کرمانشاه گشایش یافت ضبط و معدوم سازی 155 کیلوگرم گوشت کشتار غیرمجاز در هرسین عاملان حفاری‌های غیرمجاز آثار تاریخی در همدان دستگیر شدند معاون صنایع دستی: 2300 کارگاه صنایع دستی در قم فعال است آماده باش کامل مدیران و لغو مرخصی‌ها تا پایان هفته در دشتی اجرای سند آمایش سرزمین، راه حفظ منابع برای آیندگان برنامه‌های خبری روز یکشنبه در یزد زیباکلام: وضع اقتصاد را باید به چه کسی بگوییم؟ عکس تعدادی از مسافران هواپیمای آسمان لیست یارانه‌بگیران با کاهش میلیاردی بودجه تغییر می‌کند؟
مرگ ناگهانی سری دیوی هنرپیشه زن نامدار هندی ماجرای واردات کودهای انسانی از ترکیه به کشور /فیلم ماجرای ادعای کتک خوردن یک بازیگر سینما از علی دایی/فیلم دعوای دروازه‌بان استقلال با بازیکن خودی، پس از دریافت کارت زرد /فیلم جزئیات درگیری با یک هنرپیشه از زبان خود علی دایی هنرپیشه محبوب هندی درگذشت عصبانیت دروازه بان استقلال از محرومیت در بازی دربی/ فیلم این عکس اجساد مسافران هواپیمای تهران یاسوج است؟ تکذیب خبر فرود پرواز تهران-مشهد در بیابان «پادوانی» در اتاق عمل فرود پرواز تهران مشهد در بیابان تکذیب شد بازیگر معروف هندی درگذشت از کانال"بشارت" شبکه قرآن و معارف سیما رونمایی شد «سری دوی» درگذشت انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در عدن جدیدترین جزئیات بررسی سانحه سانچی پلیس: انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای تهران – یاسوج جرم است عناوین روزنامه‌های ورزشی 6 اسفند 96/ پرسپولیس نم‌نم-استقلال رگبار +تصاویر آخرین وضعیت مصدومیت پادوانی «پادوانی» در اتاق عمل چه کسانی امروز سود سهام عدالت دریافت می‌گیرند؟ صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی 6 اسفند ثبات دلار و افزایش نرخ سکه (+جدول) زمان واریز حقوق کارکنان دولت اعلام شد تداوم حراج سکه در بانک کارگشایی حیدری: / پادوانی دچار گزیدگی نخاعی شده است مقصد بعدی لژیونر ایرانی مشخص شد برخوردی که باعث شکستن گردن بازیکن استقلال شد/فیلم افزایش 17.7 درصدی معاملات مسکن در بهمن تداوم شیب کاهشی دلار همه اجساد هواپیمای تهران - یاسوج متلاشی شدند ستاره مصدوم پرسپولیس به دربی 86 خواهد رسید کارمند اخراجی از مردم کلاهبرداری می‌کرد نظر مطهری درباره دختران خیابان انقلاب و دراویش پادوانی جراحی شد کره‌شمالی تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا را محکوم کرد انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در عدن پلمپ چهار رستوران بزرگ در کرمان فیلم/ حضور یکی از بستگان جانباختگان هواپیمای atr در محل عملیات امدادی کره‌شمالی تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا را محکوم کرد درگذشت ناگهانی بازیگر معروف بالیوود دادستان جدید مرکز استان مازندران معرفی شد بازیگر بزرگ سینمای هندوستان درگذشت/خداحافظی با ملکه مارها+عکس افزایش 17.7 درصدی معاملات مسکن در بهمن با شکست استقلال، جشن قهرمانی می‌گیریم/ بیرانوند بهترین دروازه‌بان ایران است سئول: کره‌شمالی تمایل به گفتگو با آمریکا دارد تکذیب خبر فرود پرواز تهران- مشهد در بیابان معاملات مسکن تهران در بهمن، 17.7 درصد افزایش یافت لحظه مصدومیت شدید پادوانی+ فیلم احتمال لغو کارت زرد دروازه بان محروم استقلال

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me