تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:زومیت
دسته:علمی و فناوری-علمی و فناوری()
کد خبر:14473020
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۲۲:۲۵

hevc/h.265 چیست و چه اهمیتی در ویدیوهای 4k دارد

در این مقاله به توضیح ساده نحوه عملکرد فرمت ویدیویی کدگذاری پربازده یا hevc/h.265 می‌پردازیم و از دلایل اهمیت آن در ویدیوهای 4k می‌گوییم.
hevc/h.265 چیست و چه اهمیتی در ویدیوهای 4k دارد

استفاده از تلوزیون‌های 4K روزبه‌روز در حال گسترش است و ویدیوهای 4K هرروز رواج بیشتری می‌یابند؛ اما فضای زیادی اشغال می‌کنند و به همین علت دانلود و استریم آنلاین آن‌ها با بالاترین کیفیت، کار دشواری است. خوشبختانه توسعه یک فناوری درحال تغییر این وضعیت است. این فناوری با نام کدگذاری ویدیویی پربازده یا HEVC/H.265 شناخته می‌شود.

البته این فناوری هنوز آن‌طور که باید فراگیر نشده؛ اما به‌تدریج در حال شناخته شدن است. امروزه بلوری‌های 4K UHD از فناوری HEVC استفاده می‌کنند، نسخه 3.0 نرم‌افزار VLC امکان مشاهده ویدیو با فرمت HEVC و 4K را روی کامپیوتر مهیا می‌سازد و آیفون هم امکان ذخیره‌سازی ویدیو با فرمت HEVC را فراهم کرده است تا فایل‌های ویدیویی فضای کمتری اشغال کنند. اما نحوه‌ عملکرد این فناوری چگونه است و چرا تا این حد در مورد ویدیوهای 4K اهمیت دارد؟ 

استاندارد فعلی AVC/H.264

وقتی از طریق دیسک بلوری، یوتیوب یا آیتونز به تماشای ویدیویی می‌پردازید، این ویدیو مشابه نسخه‌ خامی نیست که در اتاق تدوین تهیه شده است. برای این که حجم فایل‌ها متناسب با دیسک‌های بلوری باشد یا به اندازه کافی کوچک شود تا از طریق اینترنت قابل دانلود باشد؛ باید ویدیو را فشرده کرد‌. کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو یا AVC/H.264، در حال حاضر متداول‌ترین استاندارد فشرده‌سازی است و از طریق روش‌های مختلف، حجم فایل ویدیو را کاهش می‌دهد.

 کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو، در هر فریم به دنبال نقاطی می‌گردد که تقریباً همرنگ هستند. برای مثال در عکس زیر، بیشتر بخش‌های قسمت بالای عکس که به آسمان مربوط می‌شود، آبی‌رنگ است. الگوریتم فشرده‌سازی، تصویر را به بخش‌هایی که به آن ماکروبلاک گفته می‌شود، تقسیم می‌کند و به جای اینکه رنگ هر پیکسل را جداگانه ذخیره کند، رنگ همه‌ بخش‌های بالایی عکس را آبی در نظر می‌گیرد. این کار نسبت به ذخیره‌سازی رنگ تک‌تک پیکسل‌های یک فریم بسیار کارآمدتر است و حجم نهایی فایل را کاهش می‌دهد. به این روش، فشرده‌سازی درون فریمی می‌گویند. درواقع در این شیوه، فشرده‌سازی اطلاعات بر اساس هر فریم صورت می‌گیرد.

کدگذاری HEVC/H.265

 AVC همچنین از روش فشرده‌سازی بین فریمی هم استفاده می‌کند. الگوریتم فشرده‌سازی در این روش، با بررسی چندین فریم، به متحرک یا ثابت بودن بخش‌های مختلف فریم‌ها پی ‌می‌برد. به‌عنوان مثالی دیگر، تصویر زیر از فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی را در نظر بگیرید. در این تصویر پس‌زمینه تغییر چندانی نمی‌کند و تفاوت فریم‌ها در چهره و بدن آیرون‌من است. درنتیجه الگوریتم فشرده‌سازی، فریم را به ماکروبلاک‌هایی تقسیم می‌کند و با توجه به اینکه این بخش‌ها در ۱۰۰ فریم تغییر نمی‌کنند، به‌جای ۱۰۰ بار ذخیره‌سازی کامل هر فریم، تنها بخش‌های ثابت آن را تکرار می‌کند. این شیوه حجم فایل را به شکل چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

کدگذاری HEVC/H.265

 این‌ها تنها دو مثال بسیار ساده برای توضیح شیوه عملکرد AVC/H.264 بودند. هدف اصلی فناوری AVC/H.264 کاهش حجم فایل‌ها بدون قربانی کردن کیفیت نهایی تصویر است. باید توجه داشت که هر فایل ویدیویی با فشرده‌سازی بیش از حد، دچار کاهش کیفیت می‌شود و هرچه الگوریتم‌های فشرده‌سازی هوشمندانه‌تر طراحی شده باشند؛ امکان فشرده‌سازی فایل‌ها تا جای ممکن مقدور می‌شود. 

فشرده‌سازی کارآمد ویدیوها به وسیله HEVC/H.265

کدگذاری ویدیویی پربازده که با عنوان HEVC یا H.265 هم شناخته می‌شود، الگوریتم‌های پیش از خود را تکامل بخشیده است. این روش برای فشرده‌سازی کارآمد‌تر ویدیوها، بسیاری از شیوه‌های AVC/H.264 را به شکل بهینه‌تر استفاده می‌کند. برای مثال هنگامی که AVC در فریم‌های متعدد به دنبال تغییرات می‌گردد، این ماکروبلاک‌ها با شکل‌ها و اندازه‌ مختلف، حداکثر می‌توانند تا سقف ۱۶ در ۱۶ پیکسل باشند؛ اما در HEVC اندازه‌ این بخش‌ها تا ۶۴ در ۶۴ پیکسل افزایش یافته است. با این شیوه الگوریتم تعداد بخش‌های کمتری را ذخیره می‌سازد و این باعث کاهش اندازه‌ ویدیوی نهایی می‌شود. برای توضیحات فنی بیشتر در مورد این شیوه‌ها می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. 

توضیحات ارائه‌شده تنها بخشی از عملکرد HEVC را تشریح می‌کنند؛ با بیان این مقدمات اگر بخواهیم به نتیجه خروجی این الگوریتم نگاهی داشته باشیم، باید گفت که HEVC قابلیت کاهش حجم فایل‌ها تا دو برابر بیشتر از AVC و حفظ کیفیت تصویر در همان حد را دارد. این موضوع به‌خصوص در مورد ویدیوهای 4K، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با استاندارد AVC حجم این ویدیوها بسیار زیاد می‌شود. HEVC باعث می‌شود ویدیوهای 4K به‌سادگی استریم یا دانلود شوند و مشکل کمبود فضای هارد‌دیسک کاربران تا حدی حل شود. 

HEVC بدون رمزگشایی از طریق شتاب‌دهی سخت‌افزاری، کند است

با وجود اینکه HEVC از سال ۲۰۱۳ به‌عنوان یک استاندارد شناخته می‌شود؛ اما هنوز همه‌ ویدیوها از این فناوری استفاده نمی‌کنند. الگوریتم‌های فشرده‌سازی پیچیدگی بالایی دارند و برای اجرای آن‌ها محاسبات بسیار زیادی باید هنگام پخش ویدیو به‌صورت بلادرنگ انجام شود. کامپیوترها عمدتا به دو روش قادر به رمزگشایی این ویدیوها هستند. روش نخست رمزگشایی نرم‌افزاری است که در آن برای انجام محاسبات مورد نیاز از پردازنده مرکزی استفاده می‌شود و دومین روش رمزگشایی سخت‌افزاری است که وظیفه رمزگشایی در این شیوه بر عهده کارت گرافیک یا تراشه‌ گرافیکی پردازنده مرکزی است. قابل ذکر است که کارت‌های گرافیک در این زمینه بسیار کارآمدتر هستند؛ زیرا به‌صورت پیش‌فرض از کدک‌های لازم برای پخش ویدیو پشتیبانی می‌کنند. 

HEVC با حفظ کیفیت تصویر، امکان کاهش حجم فایل‌ها تا دو برابر بیشتر از AVC را دارد

بسیاری از کامپیوترها و برنامه‌ها می‌توانند اقدام به پخش ویدیوهای HEVC کنند؛ اما فرایند پخش بدون وجود شتاب‌دهنده سخت‌افزاری ممکن است با وقفه‌های پی‌در‌پی یا سرعت پایین مواجه شود. درنتیجه بدون داشتن یک کارت گرافیک و نرم‌افزار پخش‌کننده ویدیویی که از رمزگشایی سخت‌افزاری HEVC پشتیبانی کند، این فناوری کارایی چندانی برای کاربران ندارد. 

این موضوع برای دستگاه‌های مخصوص پخش ویدیوی 4K مانند آنچه در Xbox One به کار رفته است مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ زیرا همه‌ این دستگاه‌ها با در نظر گرفتن استاندارد HEVC ساخته شده‌اند. اما زمانی که صحبت از پخش ویدیوی HEVC در کامپیوتر می‌شود موضوع کمی پیچیده‌تر است. زیرا کامپیوتر کاربر برای رمزگشایی سخت‌افزاری این ویدیوها، به یکی از سخت‌افزارهای زیر نیاز دارد: 

  • نسل ششم پردازنده‌های اینتل اسکای‌لیک یا مدل‌های جدیدتر
  • نسل ششم پردازنده‌های AMD کاریزو یا مدل‌های جدیدتر
  • NVIDIA GeForce GTX 950, 960 یا مدل‌های جدیدتر
  • AMD Radeon R9 Fury, R9 Fury X, R9 Nano یا مدل‌های جدیدتر 

علاوه بر این‌ها، کاربران برای پخش فایل‌های HEVC، به سیستم‌عامل و نرم‌افزار پخش‌کننده ویدیویی نیاز دارند تا نه‌تنها از پخش ویدیوهای HEVC ؛ بلکه از فناوری رمزگشایی سخت‌افزاری HEVC هم پشتیبانی کند. بسیاری از پخش‌کنندهای ویدیویی هنوز در حال افزودن قابلیت پشتیبانی از رمزگشایی سخت‌افزاری HEVC به نرم‌افزارهای خود هستند و برخی از آن‌ها فقط با تراشه‌های خاصی از لیست بالا کار می‌کنند. در زمان نگارش این مقاله VLC 3.0 ،Kodi 17 و Plex Media Server 1.10 به شکل محدود و در برخی از تراشه‌های خاص از این فناوری پشتیبانی می‌کنند. اگرچه ممکن است برای پخش درست این ویدیوها، کاربر مجبور به فعال‌سازی قابلیت شتاب‌دهی سخت‌افزاری در پخش‌کننده مد نظر خود باشد.

همان‌طور که امروز فرمت ویدیویی AVC به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، قطعا با گذشت زمان کامپیوترها و پخش‌کننده‌های بیشتری قادر به پشتیبانی از فرمت ویدیویی HEVC خواهند بود و بالاخره یک روز گستردگی HEVC به اندازه‌ AVC خواهد رسید. اما کاربران تا رسیدن آن زمان مجبورند همچنان ویدیوهای 4K را با فایل‌هایی حجیم و فرمت AVC/H.264 ذخیره یا با فشرده‌‌سازی بیش از اندازه این فایل‌ها، از کیفیت تصاویر صرف‌ نظر کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


توییت ترامپ: چرا اوباما کاری ضد دخالت‌های روسیه در انتخابات نکرد؟ اولویت‌های کشور حضرت زهرا سلام الله‌علیها سرمشقی برای زن ایرانی مردم تلفات غیرمتعارف پرندگان را گزارش کنند اسب تروای عربستان در بازسازی عراق استقبال از روابط گسترده با چاشنی احتیاط خط و نشان فرمانده ارتش لبنان برای اسرائیل سنندج| تکدی‌گری چهره شهر سنندج را زشت کرده است‌ پاسخ رهبری به شرح تاریخ‌های متعدد برای شهادت حضرت زهرا روسیه: منشور جنگ علیه ایران راه حل مسائل منطقه‌ای نیست حمله مجدد خودرو به پلیس در درگیری با دراویش اعزام کماندوهای ارتش به محل سقوط هواپیما کونته: این چند شب خواب نداشته‌ام! لبنان درباره هرگونه تجاوز احتمالی از سوی رژیم صهیونیستی هشدار داد الوطن عمان: بمباران غزه تلاشی برای نمایش قدرت فروریخته رژیم صهیونیستی است خلبان، تا آخرین لحظه اعلام وضعیت اضطراری نکرد قاسمی: نتانیاهو موضع گیری‌های ناشیانه‌ای دارد حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد الغرافه 3 - تراکتورسازی صفر/ طارمی باز هم در آسیا درخشید ‌فروش گواهی سپرده 20 درصدی در شعب بانک صادرات تا ادامه دارد میدکو، به عنوان شرکت برتر صادرات‌گرا برگزیده شد شهادت 3 مامور ناجا در پی حمله مهاجمین در خیابان پاسداران / سخنگوی ناجا: قاتلین دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل پلیس است+فیلم / هویت راننده اتوبوس مرگ مشخص شد رئیس سازمان بازرسی: در حال پیگیری اختلاس در وزارت نفت هستیم سخنگوی سپاه: شرایط جوی، جست وجو برای کشف محل سقوط هواپیما را دشوار کرده است رئیسی: دشمن می‌خواهد جوانان دلداده انقلاب و رهبری نباشند/باید مانع ریزش نیروهای انقلاب شویم جاده برف گیر گردنه بیژن دنا برای ادامه عملیات امدادی بازگشایی شد افزایش سقف برداشت نقدی از خودپردازهای بانک کشاورزی در نوروز ترکیه: ارتش سوریه وارد عفرین شود، فاجعه ایجاد می‌شود جزئیات گفتگوی روحانی و اردوغان درباره عفرین و ادلب مدیرعامل بانک کشاورزی: تولید صادراتی، نقطه شروع صادرات است ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای atr را در اختیار ستاد بحران گذاشت / وزیر راه: تا این لحظه هیچ قطعه‌ای که قابل اطمینان باشد پیدا نشده وزیر صنعت: فولاد مبارکه دریایی از تولید علم است کمکهای فولاد مبارکه برای آزادی زندانیان ریشه در تفکرات انسانی و اسلامی دارد امادگی زیست بوم درسا برای راه اندازی اینترنت مخصوص کودکان و نوجوانان روسای موفق شعب بانک رفاه معرفی و مورد تقدیر واقع شدند الاهلی صدرنشین گروه a شد عملیات جستجوی هواپیما تهران- یاسوج همچنان ادامه دارد و متوقف نشده است زلزله 4.6 ریشتری "میرآباد" آذربایجان غربی را لرزاند اعزام 3 پهباد ارتش برای تفحص هواپیمای مفقود شده ظریف به تهران بازگشت حمله مجدد خودرویی به پلیس در درگیری با دراویش واژه‌ها را دستمالی نکنیم/ نام حمله با اتوبوس به صف ماموران، قتل عمد است مصر و فرانسه در دریای سرخ رزمایش مشترک برگزار می‌کنند پرداخت عیدی معلمان حق‌التدریس مشخص شد آمار تیم‌های تراکتورسازی و الغرافه قطر/ تصویر ارتش عراق 36 تانک t-90 از روسیه تحویل گرفت مشهد| متولیان ورزش به عرصه قهرمانی دوچرخه‌سواری توجهی ندارند
اغتشاش دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران فیلم لحظه حمله اتوبوس به ماموران پلیس خلاصه بازی الغرافه - تراکتورسازی اسامی شهدای نیروی انتظامی در خیابان پاسداران جزئیات شهادت 3 مامور پلیس در درگیری خیابانی در پاسداران تهران فیلم/ آخرین مکالمات ضبط شده از خلبان پرواز ارومیه که در سال 84 سقوط کرد مختصات محل سقوط هواپیما در اختیار ستاد بحران/اعزام سه فروند پهپاد ارتش به منطقه خانواده‌های مسافران پرواز یاسوج در ارتفاعات دنا /فیلم فیلم/ لحظه حمله وحشیانه دراویش گنابادی با اتوبوس به سمت مردم و نیروی انتظامی گفت‌وگو با حیوان فروش سابق که فعال محیط‌زیست شده است آخرین اخبار از سقوط هواپیمای تهران - یاسوج لحظه حمله وحشیانه اتوبوس دیوانه دراویش گنابادی به سمت مردم +فیلم هویت راننده اتوبوس قاتل مشخص شد استقبال از پیکر شهید گمنام در دبیرستان شاهد فاطمیه تجمع دراویش گنابادی و درگیری شدید بین پلیس و تجمع‌کنندگان/شهادت سه مأمور/دستگیری تعدادی از دراویش مسافر منصرف شده پرواز یاسوج: هوا بد بود در خانه ماندم مراسم ختم پسر احمد توکلی +تصاویر بندرعباس لرزید شهادت سه مأمور ناجا در پاسداران تهران +اسامی شهدا لحظه برخورد اتوبوس با ماموران پلیس تصاویر/ خلبان باتجربه پرواز هواپیمای سانحه دیده تهران - یاسوج ­دراویش 3 مامور انتظامی را به شهادت رساندند ابراز خوشحالی دراویش گنابادی پس از جنایت امشب در تهران +فیلم تایید شهادت 3 تن از نیروهای ناجا در خیابان پاسداران تهران در درگیری با دراویش پلیس بر اوضاع در خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران مسلط است گل دوم الغرافه روی حرکت هوشمندانه مهدی طارمی (الغرافه 2-0 تراکتورسازی) ارتش، محل سقوط هواپیما را در اختیار ستاد بحران گذاشت لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد. درگیری در خیابان پاسداران +فیلم هویت راننده اتوبوس دیوانه اعلام شد + عکس 3 لرستانی در بین حادثه دیدگان سقوط هواپیما+عکس و جزئیات نیروهای امدادی در 150 متری محل سقوط هواپیما توضیحات سخنگوی ناجا درباره شهادت 3 مامور نیروی انتظامی در پاسداران تهران + فیلم 3 مأمور ناجا در پاسداران تهران به شهادت رسیدند 3 شهید و چند مجروح ماموران انتظامی در پی حمله «اتوبوس دیوانه» دراویش+فیلم شهادت نحوه حمله اتوبوس دیوانه به ماموران نیروی انتظامی + فیلم شهادت 3 مأمور ناجا در پاسداران تهران عکس/ تشییع دو شهید گمنام در دانشگاه پیام نور اهواز آخرین اخبار از جستجوی هواپیمای تهران - یاسوج بررسی چرایی فعال نشدن سیستم elt هواپیمای atr در کمیسیون عمران مجلس/مسیر پرتنشی برای پرواز انتخاب شده بود انتقاد شدید مربی پیشکسوت از محمود احمدی‌نژاد سروده‌هایی در شکوه حضرت زهرا (س): «ای مادرِ پدر، غرض از روشنا تویی» تجمع فاطمیون تهران در روز شهادت حضرت زهرا (س) ضرب و شتم دانش‌اموزان در مدرسه جمال تایید شد/ انتقال دو دانش‌آموز به بیمارستان رسمی؛ ترکیب منچستر سیتی برای دیدار برابر ویگان در جام حذفی انگلیس هویت راننده اتوبوس مهاجم به ماموران پلیس مشخص شد شعر شاعران البرزی در سوگ جانباختگان سقوط هواپیما تهران-یاسوج مراسم تشییع و تدفین پیکر 11 شهید گمنام در تبریز شهادت 3 مامور ناجا در پی حمله دراویش گنابادی +فیلم پیروانی: امیدوارم السد و پرسپولیس را در فینال آسیا ببینم؛ پرسپولیس یکی از بهترین‌های آسیاست

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me