تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14473877
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۲۳:۵۶

فراتر از تحمل

فراتر از تحمل

شهروند| خاک باز هم خوزستان را زمینگیر کرد؛ این‌بار خاک با غلظت 18‌هزار میکروگرم بر مترمکعب در هوا نشست و این یعنی 120برابر حد مجاز. این شرح حال و روز دیروز خوزستان است: بیمارستان‌ها به حال آماده‌باش، مدارس تعطیل، انفجار و قطع برق، لغو پرواز‌ها، کاهش دید افقی به 50متر و باز هم بحران.
هواشناسی خوزستان از پیش اعلام کرده بود که 24بهمن، روزی خاک‌آلود برای استان است و این خاک منشأ داخلی دارد: کانون‌های فوق بحرانی جنوب‌شرق اهواز که مدت‌هاست گردوخاک به پا می‌کند. از پیش اعلام شد که مدارس 27 شهر خوزستان در روز سه‌شنبه تعطیل خواهد بود و ساعت پایان کار اداره‌ها هم به 12 کاهش یافت. دیروز غلظت گردوخاک در اهواز به بیش از ۱۲برابر حد مجاز رسیده بود اما رفته‌رفته این رقم افزایش پیدا کرد و غلظت غبار به 18‌هزار میکروگرم بر مترمکعب رسید. درست بهمن ‌سال پیش تجربه غبار، باران و بعد قطعی برق پیش آمد و بنا شد مسئولان از این اتفاق درس بگیرند و این‌بار هم اتفاق باز تکرار شد. این موضوع در جلسات ستاد مدیریت بحران هم مطرح و لزوم آمادگی دربرابر قطعی برق تأکید شد و عصر دیروز در نقاطی از اهواز صدای انفجار شنیده و برق قطع شد. مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی هیچ پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه بین‌المللی اهواز انجام نخواهد شد و جاده‌ها شاهد تصادفات زنجیره‌ای بودند که به دلیل کاهش شعاع دید پیش آمد. اگرچه پیش‌بینی شد با فعالیت سامانه بارشی از اواخر شب وضع گردوغبار بهتر خواهد شد اما این شرح حال مردم خوزستان در خاک است؛ بیابان‌های وسیع خشکیده به این زودی زود از غبار خالی نخواهد شد و هربار باید دعا کرد که باران بیاید و باد بوزد تا نفس‌کشیدن 120برابر سخت‌تر از حالت عادی نشود.
زندگی عادی در شرایط غیرعادی
دیروز یکی از صدها روز غبارآلود خوزستان بود و به جز اهواز، غبار دامن شوش، اندیمشک، آبادان، خرمشهر، شادگان و ماهشهر را هم گرفت. شهروندان در هوای غبارآلود زندگی‌شان را تعطیل نکردند و با ماسک به خیابان‌ها آمدند. جواد خراسانی، یکی از شهروندان اهواز که از نفس‌کشیدن در غبار به سرفه افتاده و صدایش بم شده، در گفت‌وگو با «شهروند» وضع شهر را این‌طور شرح می‌دهد: «اوضاع هوا وحشتناک است. بعدازظهر سه‌شنبه غلظت گردوغبار در اهواز به 9‌هزار میکروگرم بر مترمکعب رسید. در اهواز غلظت غبار شدیدتر از تمام نقاط خوزستان بود و به بیشتر از 60برابر حد مجاز هم رسید. گفته‌اند؛ باران می‌آید و این غبار می‌رود اما همچنان مکافات داریم. شاید با باران برود اما باز هم برمی‌گردد. خاک مکافات همیشگی ماست.»
او ادامه می‌دهد: «مردم درحالی‌ که گردوغبار بچه محصل‌ها را تعطیل کرده، ناچارند در شرایط غیرعادی، زندگی عادی‌شان را داشته باشند. خیلی از مردم در اهواز شغل آزاد دارند و همین حالا در نادری که قدیمی‌ترین بازار اهواز است، زندگی در خاک در جریان است. ما دو روز در هفته خاک داریم و اگر قرار باشد مدام تعطیل کنیم، بازاری‌ها از نان‌خوردن می‌افتند.»
دیروز خوزستانی‌ها در فضای مجازی به شدت گرفتن گردوغبار واکنش نشان دادند. «استوری»‌ها در اینستاگرام و پست‌ها در توییتر پر از تصویر خیابان‌های زرد و نارنجی خاک گرفته و ماشین‌هایی بود که روی شیشه خاک گرفته‌شان تاریخ 24 بهمن 96 ثبت شده. مردم اهواز که دوهفته پیش به دنبال شدت‌گرفتن گردوغبار رو‌به‌روی ساختمان فرمانداری تجمع کرده بودند، دیروز به خیل مجازی‌ها پیوستند و از شوخی با «خاک شش» نوشتند و گله از مسئولانی که سکوت کرده‌اند.
علاوه بر گلایه درباره کیفیت هوا، مسأله تعطیلی هم میان گلایه‌های شهروندان پررنگ بود. درحالی ‌که مدیریت بحران خوزستان اعلام کرد؛ با توجه به بارندگی در شامگاه سه‌شنبه، مدارس روز چهارشنبه تعطیل نیستند، هشتگ «سلامتی مهمتر از تحصیل» در اعتراض به تعطیل‌نشدن چهارشنبه به راه افتاد.
 جواد می‌گوید: «اطلاعیه داده‌اند که اگر خاک تا 11شب برود، تعطیلی روز چهارشنبه منتفی است. سه‌شنبه مدارس تعطیل بود اما ادارات تا ساعت 12 باز بودند. ما فلسفه این کار را نمی‌فهمیم. یعنی ساعت 12 تعطیل‌شدن از خاک‌خوردن ما کم می‌کند؟ بزرگترها ریه ندارند؟»
با افزایش غلظت ریزگردها در اهواز در ساعت ۱۲ ظهر امروز به ۵۷ برابر حد مجاز توزیع ماسک در مرکز شهر آغاز شد. هرچند همه از شکل توزیع ماسک‌ها راضی نیستند و گله از کمبود امکانات مقابله با غبار بسیار است.
میزان غلظت گردوخاك در کل استان در ساعت ١٦ به این شرح بود: آبادان 1773، امیدیه 2405، اندیمشک 2074، اهواز 3251، بندرامام 216، بهبهان 422، حمیدیه 5315، خرمشهر 825، دزفول 1000، سوسنگرد 1932، شادگان 149، شوش 4990، ماهشهر 261، هندیجان 2098، مسجد سلیمان 402 میکروگرم بر مترمکعب.
برق قطع شد، جاده‌ها بند آمد
جاده امیدیه- اهواز در عکس‌های دیروز راهی پرغبار بود که تهش معلوم نبود. کاهش دید باعث شد ماشین‌ها در جاده ماهشهر به امیدیه به هم بکوبند و جاده بند بیاید. در جاده‌های دیگر دید به قدری کم شده بود که راننده‌ها با سرعت خیلی کم حرکت می‌کردند و حسابی ترافیک به راه افتاده بود. محور امیدیه به ماهشهر هم به دلیل تصادف زنجیره‌ای و نبود دید بسته شد.
مانی امیدی شهروند دیگر اهواز می‌گوید: «دیگر به خاک عادت کرده‌ایم. ‌سال پیش بهمن‌ماه گردوخاک شد، کل خوزستان و وقتی باران زد، یک هفته برق‌ها قطع شد. بارندگی شدید نبود و خاک روی کابل‌های برق نشست و آنها را از کار انداخت. حالا باز هم این نگرانی پیش آمده که با بارش باران این اتفاق بیفتد. معاون استاندار هم صبح سه‌شنبه از این نگرانی گفت که امکان خاموشی وجود دارد.» وسط گفت‌وگو با مانی صدای انفجاری آمد و برقشان قطع شد. قطعی برق این‌بار قبل از بارش باران اتفاق افتاد و با وزش باد شدید انفجاری اتفاق افتاد و بخشی از برق شهر قطع شد. مانی می‌گوید؛ قطعی برق در حصیرآباد، منبع آب، کانتکس و امانیه اتفاق افتاده است.
او می‌گوید: «به جرأت می‌توان گفت از مهرماه تاکنون باران درست و درمانی در شهر نیامده. شاید اصلا بشود گفت باران نداشته‌ایم. دوماه پیش یک نصفه روز باران بارید اما مرکز و جنوب خوزستان خشک است. آمار روزهای غبارآلود دیگر از دستمان دررفته اما چند ماهی بود که تا این حد آلوده نشده بود. دوهفته پیش غلظت گردوغبار به 40برابر رسید اما روز سه‌شنبه برای خوزستان یک رکورد بود.»
غبار ابرها را عقیم کرد
کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی استان خوزستان به «شهروند» می‌گوید: «خیلی از شهرهای استان مثل شوش، اندیمشک، اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان و ماهشهر در غبار فرو رفته‌اند و دید افقی‌شان تا 50متر هم کاهش پیدا کرده است.»
به ‌گفته او، روز گذشته میزان غلظت گردوغبار در دستگاه‌های سنجش اداره محیط‌زیست اهواز غلظت 18‌هزار را هم نشان داد اما این وضع رفته‌رفته بهتر شد و به 12‌هزار رسید؛ هرچند این رقم هم خطرناک است. بهادری با اشاره به این پیش‌بینی که گردوغبار تا شب سه‌شنبه ادامه دارد، می گوید: «انتظار می‌رود با سامانه بارشی از نیمه‌شب سه‌شنبه کیفیت هوا بهتر شود. در اکثر نقاط بارش خواهیم داشت، به‌ویژه نقاط شمالی و مرتفع که انتظار طغیان و سیلابی‌شدن رودخانه‌ها را داریم، مثلا در لالی، مسجد سلیمان، ده دز و ایذه. در جنوب استان بارش کم است.»
 او از این پیش‌بینی می‌گوید که روز چهارشنبه در اهواز کمتر از 10میلیمتر بارش اتفاق خواهد افتاد و موج دوم بارش از اواخر پنجشنبه یا جمعه تا روز یکشنبه هفته بعد خواهد بود که از موج اولی پربارش‌تر است. بهادری توضیح می‌دهد که گردوغبارها می‌تواند بر کاهش بارندگی در کشور تاثیرگذار باشد: «وقتی کانون گردوغبار یک منطقه فعال می‌شود، ذرات گردوغبار به ابرها نفوذ پیدا می‌کنند و هسته آن را می‌شکنند و با این کار ابر عقیم می‌شود.» به گفته او، این همان پدیده‌ای است که باعث می‌شود شدت بارش چهارشنبه در مناطق جنوبی استان خوزستان به نسبت برآورد کم باشد.
مدیرکل هواشناسی استان خوزستان با گفتن این موارد اضافه می‌کند: «بیابان‌ها و کانون‌های غبار در اطراف اهواز گسترده است و انتظار نمی‌رود که در کوتاه‌مدت بشود با گردوغبار مقابله کرد. بعضی مناطق آبگیری و نهالکاری شده‌اند اما بیابان‌ها بسیار گسترده است و علاوه بر اعتبار بالا، زمان زیادی می‌طلبد. اگرچه بودجه صندوق توسعه هم برای این کار پیش‌بینی شده است اما به این زودی نمی‌توان کاری کرد و مردم بالاجبار غبار را تحمل می‌کنند.»
این شرایط فوق خطرناک است
دیروز غلظت گردوغبار در اهواز در ساعت 10 صبح به 47برابر حد مجاز و رفته‌رفته به 60برابر و بیشتر از این هم رسید. اداره ‌کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان میزان ذرات ریزگرد در هوای اهواز را 1856میکروگرم بر مترمکعب اعلام کرد: «با توجه به این‌که میزان حد مجاز آلاینده‌ها در هوا 150میکروگرم بر مترمکعب است، اکنون غلظت گردوغبار در اهواز بیش از 47برابر حد مجاز است.»
تا ساعت 10صبح میزان ریزگردها در ماهشهر 1122میکروگرم بر مترمکعب، در امیدیه 288میکروگرم بر مترمکعب، در سوسنگرد 200میکروگرم بر مترمکعب، در آبادان 117میکروگرم بر مترمکعب، در شادگان 125میکروگرم بر مترمکعب، در حمیدیه 330میکروگرم بر مترمکعب، در بهبهان 133میکروگرم بر مترمکعب، در شوش 114میکروگرم بر مترمکعب، در بندر امام 113میکروگرم بر مترمکعب، در هندیجان 103میکروگرم بر مترمکعب، در رامشیر 100میکروگرم بر مترمکعب، در دزفول 98میکروگرم بر مترمکعب و در خرمشهر 93میکروگرم بر مترمکعب اندازه‌گیری شد. مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان گفت که با توجه به وقوع پدیده گردوغبار تا اطلاع ثانوی هیچ پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه بین‌المللی اهواز انجام نخواهد شد، چراکه دید افقی در فرودگاه اهواز به 200متر رسیده بود.
میزان گردوغبار در اهواز ساعت 11 به 7‌هزار و 135میکروگرم بر مترمکعب یعنی بیش از 47برابر حد مجاز رسید؛ یعنی در مرحله فوق خطرناک. در این ساعت غلظت غبار در ماهشهر 2هزارو 890 و حمیدیه یک‌هزارو 317 اعلام شد که به ترتیب 19 و 8برابر شاخص مجاز گردوغبار بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


افزایش تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی بهره برداری از 6 پروژه خدمات گردشگری در سرعین پیشگیری از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آستارا بازگشایی خیابان طالقانی همدان با 20 میلیارد تومان اعتبار نیکوکاران یزدی 7 میلیارد تومان زکات دادند نخستین مرکز تخصصی اهدای پلاسمای خون در تاکستان ایجاد می‌شود پزشک در ردای نخست وزیر اولی هونس: سه گانه؟ چنین چیزی بی معنی است؛ باید قدم به قدم پیش برویم نکته آماری؛ حریفان استقلال، دریافت کننده تمام کارت‌های قرمز در لیگ قهرمانان آسیا بارتومئو: احتمالا باز هم با مسی قرارداد امضا خواهیم کرد؛ اسپانسری برای حق نام نیوکمپ می‌خواهیم چگونگی تشخیص کبد چرب؛ قبل از آزمایش مایعات بنوشیم؟ در کی‌یف صورت گرفت: موضع‌گیری معاون وزیر خارجه آمریکا علیه روسیه نامه مطهری درباره حواشی بازی استقلال و الهلال/ سکوت یک دقیقه‌ای در ابتدای مسابقه دو تیم از کشورهای اسلامی معنی ندارد برابر الدحیل شایسته شکست نبودیم/ شفیعی: ذوب با این برد به جدول آسیایی برگشت پنجمین شب اقامه عزای حضرت زهرا (س) با حضور رهبر معظم انقلاب زنجان| توزیع میوه شب عید از 25 اسفند آغاز می‌شود افتتاحیه پانزدهمین جشن تصویر سال ترکیب رئال‌مادرید برای دیدار با لگانس دیدار ظریف با همتای هلندی/ عکس برگزاری جلسه معارف ویژه مدیران ادارات شهرستان فارسان آمار رسمی هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا؛ ابراهیمی خلاق‌ترین و استقلال دقیق‌ترین تیم در ارسال پاس دو بوکسور ایران در یک‌چهارم مسابقات بلغارستان گرانی مرغ در راه است اصفهان| رفع مشکل حقوق و عیدی امسال و حقوق سال آینده بازنشستگان صنعت فولاد اعطای هرگونه تسهیلات به مقامات و روسای دستگاههای اجرایی ممنوع شد پنجمین شب اقامه عزای حضرت زهرا (س) با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد جریانی در حال فضاسازی علیه توانمندی پیام‌رسان‌های داخلی است کاردوست: / با تیفوسی‌رشتی سپیدرود سه امتیاز را می‌گیرد انتقادات تند نماینده اصلاح‌طلب؛ هواپیما در ایران یادآور ضحاک ماردوش است/دلیل احتمالی سقوط هواپیما شفر: رحمتی را برای راهنمایی تیم درون دروازه گذاشتم تاکید رییس کل دادگستری استان خوزستان بر ضرورت آموزش ماموران مبارزه با قاچاق بانک سرمایه 3 – پیکان تهران صفر / شاگردان عهدی حریف ستاره‌ها نشدند بهره برداری از روکش آسفالت دو روستا در فهرج ده هزار تخت برای مسافران نوروزی در آذربایجان غربی مهیا شده است نخست وزیر ایتالیا: تهدید تروریسم در اروپا همچنان باقی است ایلام| آغاز برداشت گل محمدی از باغات ایلام قم|گردش مالی سالانه 18 میلیارد تومانی استان قم از تولید و توزیع بومی لباس مدارس‌ تعلیق ایران از لیست سیاه fatf تمدید شد قیمت مرغ به 8250 تومان رسید چگونه به کمک آنتی ویروس آنلاین فایل‌ها را اسکن کنیم؟ تدفین شهدای گمنام در دانشگاه آزاد محمودآباد تشییع باشکوه دو شهید گمنام در سیمرغ دیوان عالی آمریکا اشیای باستانی ایران را غیرقابل مصادره اعلام کرد ارتباط با "ایران و افغانستان" باید اولویت سیاست خارجی پاکستان باشد پایان نمونه برداری از اولین محموله بقایای پیکر جانباختگان سانحه هواپیمای مسافربری دلار به مدار 4500 برگشت فرانسه خواستار برقراری آتش بس در غوطه شرقی سوریه شد
. تصویری از شهید محمد حسین حدادیان در هیئت رایة العباس (ع) مراسم یادبود فاطمه دالوند، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد پیدا شدن 45 جسد سرنشینان هواپیمای یاسوج صحت ندارد/ شرایط انتقال اجساد فعلا مهیا نیست/ سقوط عامل فوت مسافران بوده نه سرمازدگی خلاصه بازی استقلال 1-0 الهلال عربستان در آخرین لحظات سقوط هواپیما چه گذشت؟ 10 نکته درباره حادثه خیابان پاسداران تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری باد شکم یک مسافر، هواپیما را مجبور به فرود اضطراری کرد غایبان سربازی با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف می‌شوند کارت‌های ملی (نمونه قدیم) چقدرفرصت دارند؟ خلاصه بازی السد 3 - 1 پرسپولیس وداع با شهید محمدحسین حدادیان در معراج‌الشهدا+ تصویر پیش بازی شاختار دونتسک-آ اس رم؛ در جستجوی خوشبختی مقابل شاختاری مرموز در هوای سرد اوکراین (به همراه نظرسنجی) دیدار استاندار تهران با خانواده شهید بسیجی حادثه پاسداران فیلم/ صحبت‌های پدر شهید محمدحسین حدادیان تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری خلبان سروستانی موفق به کشف لاشه هواپیمای ساقط شده مسافربری شد تلاش برای تحویل همه پیکرها به خانواده‌ها/ عکس مسافران هواپیمای مرگ حضور استاندار تهران در منزل شهید حدادیان از شهدای حادثه پاسداران تیم قضایی صحنه جرم سقوط هواپیما را بررسی کرد/انتقال اجساد به پزشکی قانونی یاسوج فیلم/ صحبت‌های فرمانده نیروی انتظامی با نماینده دراویش عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 اسفند 96/ استقلا صدرنشین گروه مرگ +تصاویر شهادت 3 مأمور پلیس و 2 بسیجی در اغتشاش خیابان پاسداران پیکر مطهر شهید "حدادیان" وارد معراج‌الشهدا شد انتقال پیکر 7 تن از جان‌باختگان سانحه هواپیمای تهران-یاسوج /فیلم بهانه جویی جدید آمریکا برای لغو قرارداد بوئینگ با ایران واژگونی قطار باری در ایستگاه دیزباد نیشابور اولین گفتگو با راننده قاتل اتوبوس دراویش حمایت کمیسیون حقوقی مجلس از جنبش نُجَبای عراق شکست سنگین پرسپولیس برابر السد واژگونی قطار در ایستگاه دیزباد نیشابور توضیحات آخوندی درباره دلایل سقوط هواپیما فیلم/ قتل به خاطر جای پارک ماشین در داراب تحریم محصولاتی که ترویج فرقه ضاله می‌کنند 45 جسد سانحه سقوط هواپیمای "تهران یاسوج " کشف شد مادر منتظر … سرنشینان سالم هواپیما چه شدند؟ 45 جسد سانحه سقوط هواپیمای مسافربری «تهران - یاسوج» کشف شد در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟ / سرنشینان سالم هواپیما چه شدند؟ / خلبان تصور کرده کوه رارد می‌کند راه میانبر برای نجات از دام آمریکایی- اسرائیلی در عفرین چیست؟ سرود ملّی «بچه‌های مسجد» و «استارتاپ مساجد» رونمایی می‌شود در آخرین لحظات در هواپیمای پرواز تهران-یاسوج چه گذشت؟ / بعضی از مسافران شاید چندمتر فرار کرده باشند/واکنش معاون ارتش به شائبه زنده بودن مسافران پس از سقوط: مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر معظم انقلاب در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد عکس/ وداع خانواده بسیجی شهید محمد حسین حدادیان در معراج شهدا راننده اتوبوس دراویش: شده دیگه؛ چه کار کنیم؟ لاشه هواپیمای آسمان در ارتفاع 4 هزار متری نوقل پیدا شد/حضور هیئت 7 نفره فرانسوی در تهران +فیلم و عکس عزاداری شام غریبان حضرت زهرا (س) با حضور رهبری سناریوهای سقوط آسمان و معمای رادار فرودگاه پیکر شهدای پلیس در اغتشاشات خیابان پاسداران فردا تشییع می‌شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me