تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14474228
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۰۰:۰۵

ابعاد تازه‌ای از جزئیات پرونده متهم به جاسوسی

ابعاد تازه‌ای از جزئیات پرونده متهم به جاسوسی
ابعاد تازه‌ای از جزئیات پرونده متهم به جاسوسی
درحالی که وکیل خانواده سیدامامی از تحویل جنازه او به خانواده اش و دفن وی خبر داده است، تعدادی از نمایندگان که فیلم خودکشی این استاد دانشگاه را در بازداشتگاه دیده اند، جزئیاتی تازه از آن را اعلام کردند. همزمان دولت کانادا نیز با ادعای این که این متهم به جاسوسی دارای تابعیت کانادایی بوده است، خواستار توضیح ایران در این باره شده است.
توضیحات عضو هیئت رئیسه مجلس درباره فیلم خودکشی سیدامامی
احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به نمایش فیلم سیدامامی در بازداشتگاه برای تعدادی از نمایندگان مجلس گفت: آن چه در این فیلم پخش شد این بود که کاووس سیدامامی حالتی کاملا مضطرب داشت و بعد از چند بار قدم زدن در سلول پیراهن خود را بیرون آورد و پس از این که پیراهن خود را به حالت طناب دور گردنش بست، آن را چند بار گره زد و کشید و پس از آن به داخل سرویس بهداشتی رفت. اگر چه زمان ورود او به این بخش در فیلم مشخص است اما از آن جا که طبق قوانین زندان‌ها در داخل سرویس‌های بهداشتی دوربین کار گذاشته نمی‌شود اقداماتی که وی در این مکان مرتکب شده، در فیلم نیست. امیرآبادی خاطرنشان کرد: سیدامامی از سرویس بهداشتی خارج شد و وسیله‌ای را که در دست داشت چند بار به طرف سقف پرتاب کرد تا شاید لامپ یا دوربین را بشکند و فیلمش برداشته نشود. وی افزود: پس از این رفتار پیراهن را از گردن خود باز کرد پتوی خود را به گونه‌ای روی تخت گذاشت که گویا کسی روی تخت خوابیده است و مجدد به داخل سرویس بهداشتی رفت. عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: درست است زمان خودکشی به دلیل این که داخل سرویس بهداشتی بوده و در آن جا دوربینی گذاشته نشده است مشخص نیست اما مقدمات کار که در فیلم نشان داده شده، بیانگر این موضوع است و طبق توضیحاتی که ماموران به ما دادند، وی پس از ورود دوباره به سرویس بهداشتی خود را حلق‌آویز می‌کند. امیرآبادی در گفت و گو با مهر همچنین تأکید کرد: این فرد خودش را با پیراهن به پنجره سرویس بهداشتی آویزان و با ضربه اولی که خودش وارد کرده و کشیده شده، نخاعش قطع شده است. عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: ماموران به ما گفتند که دلیل این که موضوع مربوط به سید امامی در این مقطع به نمایندگان مجلس انتقال داده می‌شود این  است که نمایندگان در جریان بخشی از کار قرار گیرند و زمانی که می‌خواهند اظهارنظر کنند با علم و اطلاع اظهارنظر کنند و بی دلیل کاری نکنند که موجب تشویش اذهان عمومی شود و زمینه نگرانی مردم را فراهم آورد.
جلالی: زنگ خورد و نمایندگان تا پایان فیلم خودکشی را ندیدند!
کاظم جلالی نماینده مجلس که در دورانی نیز شاگرد سیدامامی بوده است، درباره فیلم لحظه مواجهه نیروهای امنیتی با جنازه سیدامامی در اظهار نظری عجیب گفت: یک‌خرده هم تقصیر همکاران ما بود. زنگ مجلس خورده بود، ساعت نزدیک دو بود و دیگر دوستان نرسیدند تا آخر فیلم را رؤیت کنند.
 
 
 
 
 
عارف: اگر عوامل ناظر قصور کردند باید برخورد شود
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس هم در این باره تأکید کرد: طبیعتا فردی که بازداشت می‌شود باید تحت مراقبت و نظارت باشد و اگر عواملی که ناظر بودند قصور کردند باید با آن ها برخورد شود. کاظم جلالی هم در مصاحبه خود با شرق ضمن اشاره به این موضوع گفت: «اگر مانیتور کنترل می‌شد، معلوم بود ایشان کاملا ناآرام است و می‌‌خواهد اقدامی انجام دهد و قاعدتا می‌توانستند پیشگیری کنند. خود دوستان هم قبول دارند. در‌این‌باره هم توبیخ کرده‌اند.»
 
 
 
توبیخ کسانی که پشت مانیتور دوربین اتاق سیدامامی بوده اند
روزنامه شرق نیز بااشاره به نمایش فیلم در مجلس نوشت: «نمایندگان سپاه همان ابتدای جلسه گفته‌‌اند که از قضا آن هایی که پشت مانیتور دستگاه فیلم‌برداری بوده‌اند، توبیخ شده‌اند.»
 برادر سیدامامی: رسانه ها به شایعات دامن نزنند
همچنین به گزارش فارس، کامران سیدامامی، برادر کاووس سید امامی که در روزهای گذشته به اتهام همکاری با یک شبکه جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات به نفع بیگانگان در بازداشت خودکشی کرده است در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار کرد: ما اکنون داغداریم و از رسانه‌ها خواهش می کنیم که به شایعات دامن نزنند. سیدامامی با بیان این که من شخصا مایل به کالبد شکافی مجدد نیستم، ادامه داد: بنده و همسر مرحوم جنازه را دیده‌ایم و با اصرار معاون دادستان که جنازه را نگاه و همه موارد را بررسی کنید این کار را کرده‌ایم و به جز آثار حلق‌آویز شدن که روی جنازه معلوم است و این موضوع در فیلم زندان هم کاملا مشخص است هیچ مسئله دیگری وجود ندارد و خودکشی از طریق حلق‌آویز کردن کاملا مشهود است.
درفشان: سید امامی کالبدشکافی شده است 
در حالی که رئیس کمیسیون امنیت ملی در روزهای گذشته از درخواست نکردن خانواده متوفی برای کالبد شکافی خبر داده بود، پیام درفشان وکیل خانواده کاووس سید امامی گفت: در تمام مواردی که مرگ مشکوک رخ می‌دهد کالبد شکافی انجام می‌شود در این مورد هم کالبد شکافی صورت گرفت و بعد جنازه تحویل خانواده شد. درفشان با رد نظریه‌هایی که بیان می کند سید امامی در زندان کشته شده است گفت: این که چرا ایشان مجبور به خودکشی شده است بسیار حایز اهمیت است و باید دلیل آن مشخص شود. دادسرای امور جنایی هم به دنبال این موضوع است. درفشان همچنین در گفت و گو با جماران با اشاره به فیلم نشان داده شده از متهم به او و خانواده اش گفت: ما در فیلمی که دیدیم آقای سید امامی منقلب و در بسیاری مواقع در حال گریه کردن هستند. مدام در سلول راه می رود و انگار دنبال راه های مختلف برای خروج از آن وضعیت می گردد. وی همچنین با اشاره به تحویل جنازه به فرزندان این متهم گفت: مراسم تشییع و دفن او در زادگاهش روستای امامه (در فشم) برگزار شده است.
اظهارات مداخله جویانه دولت کانادا
روز گذشته همچنین دولت کانادا با اشاره به این که استاد دانشگاه فوت شده در بازداشتگاه دارای تابعیت کاندایی بوده است، از ایران خواسته است تحقیقات لازم درباره مرگ او انجام شود. گلوب اند میل با اعلام این خبر تصریح کرد: کانادا با فشارهایی برای محکومیت ایران و درخواست تحقیقات در پی مرگ یک پروفسور ایرانی -کانادایی در زندان دو هفته پس از بازداشت وی، مواجه است.
 
 
 
نوبخت: وقتی یک زندانی در اختیار قوه قضاییه قرار می گیرد امانت است
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز روز گذشته درباره وضعیت زندانیان و خودکشی‌های اخیر اظهار کرد: دولت در این زمینه دو رویکرد دارد؛  نخست دخالت نکردن در کار قوه قضاییه که باید به این نوع رخدادها نظارت کند و مسئولیت آن نیز بر عهده قوه قضاییه است و دوم این که آقای رئیس‌جمهور درباره برخی از رخدادهای اجتماعی و قضایی نگران است و در چارچوب فعالیت‌های قانون اساسی  به انجام وظایف خود ادامه می‌دهد. وی افزود: باید بپذیرم که کشور با خطرات مختلف مواجه است، پس وقتی یک زندانی در اختیار قوه قضاییه قرار می‌گیرد، امانت ماست. دشمنان از این حوادث سوءاستفاده می‌کنند و خودمان باید بدانیم که وقتی یک زندانی در اختیار ما قرار گرفته‌ است، باید از او مراقبت و صیانت کنیم، بنابراین اگر واقعا تقصیر و قصوری صورت گرفته  است انتظار می‌رود این پیگیری صورت بگیرد و آقای روحانی نیز در این زمینه پیگیر است.
 
    خبر مرتبط   
توضیحات دادستان تهران در خصوص دستگیری یک شبکه جاسوسی 
دادستان تهران در خصوص دستگیری تعدادی از متهمان مرتبط با یک شبکه جاسوسی توضیحات تکمیلی ارائه کرد. به گزارش میزان،  جعفری دولت آبادی گفت: در 19 دی ماه امسال حسب گزارش کتبی یکی از نهادهای امنیتی که به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است، به موجب دستورات قضایی و با آغاز تحقیقات انجام شده، مشخص شد متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت های سه گانه ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه های موشکی کشور، دنبال می کرده اند. وی افزود: در تحقیقات انجام شده برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس «منارید» که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان کرده اند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه های زیست محیطی ایران بوده و اطلاعات جمع آوری شده از طریق عوامل پنهان به آمریکا انتقال می یافته است. دادستان تهران در ادامه تأکید کرد: حسب محتویات پرونده، یکی از متهمان اصلی، با مشخصات اختصاری «م.ط» دارای تابعیت سه گانه ایرانی، آمریکایی و انگلیسی و عضو و پشتیبان مالی موسسه ایرانی حیات وحش بوده، و همچنین دیگر عضو موثر و مدیر این موسسه کاووس سیدامامی دارای تابعیت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلی افسراطلاعاتی آمریکا در ایران بوده به نحوی که این افسر اطلاعاتی در سفر به ایران در منزل کاووس سیدامامی استقرار می یافته است. این شبکه در پوشش اجرای پروژه های علمی و زیست محیطی به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز اقدام می کرده است. دولت آبادی تصریح کرد: طبق تحقیقات ، اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع، پوششی برای رصد فعالیت های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می کرده اند. دادستان تهران افزود: پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی، در فرایند تحقیقات، از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست کرده بود که مورد پذیرش قرار گرفته، اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد.           
 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


بازیکنان سرعتی، گره‌گشای پرسپولیس هستند اولین گروه از امدادگران به محل سقوط هواپیما رسیدند یاسوج|ترافیک سنگین در مسیر دنا از سمت شهر سی‌سخت؛ امکان انسداد جاده وجود دارد رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان قم خبر داد: عرضه 2 هزار عنوان کتاب دفاع مقدس در نمایشگاه کتاب استان قم تاکید امام جمعه قم بر حضور دانش آموزان در نمایشگاه کتاب فیلم/ حرکت نیروهای هلال‌احمر به طرف محل سقوط هواپیما فیلم/ تخلیه اولین تیم در محل سقوط هواپیما / تیم دوم آماده اعزام است فیلم/ پرواز هلی‌کوپتر بر فراز قله محل سقوط هواپیما فیلم/ تخلیه نیروهای امدادی هلال احمر در محل سقوط هواپیما نمایش 120 تجربه رنگی از 37 هنرمند جوان در مژده عارف خبر داد: کارگروه مشترک مجلس و دولت برای بررسی مشکلات تهران گزارش تصویری (5): مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در دفتر آیت الله علوی گرگانی برپایی مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا در دفاتر علما و مراجع تقلید «دورهمی» فردا پخش نمی‌شود انفجار در هتلی در جلال‌آباد افغانستان با 3 کشته تجلیل از برگزیدگان مسابقات سیر مطالعاتی حوزه خواهران لرستان مصر نام کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری را در لیست تروریست‌ها قرار داد لاشه هواپیما پیدا شد/ آغاز عملیات جستجوی اجساد گریه‌های مجری بخاطر از دست دادن عزیزش در سانحه هوایی یاسوج انفجار در جلال‌آباد افغانستان با 5 کشته اصفهان | بررسی سانحه سقوط هواپیما تهران یاسوج با حضور نماینده فرانسه ترکیب پرسپولیس برای بازی با السد مشخص شد وزارت کشور: فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند برکنار می‌شوند ضعف دیپلماسی اقتصادی کشورمان مانع از بهره‌مندی‌های سازندگی در عراق شده است مشاهدات هلال‌احمر از محل سقوط / تکه‌های هواپیما در شعاع چند کیلومتری پخش شدند دفن موادمخدر کنار مردگان شگرد عجیب قاچاقچیان +عکس روسیه 36 تانک t-90 به ارتش عراق داد 5 شهید، حاصل وحشیگری دراویش گنابادی در پاسداران/چه کسی پاسخگوی تعلل در برخورد است؟ + فیلم ضرورت الگوگیری طلاب از سیره ائمه اطهار تشییع پیکر مطهر 67 شهید والامقام در اجتماع بزرگ فاطمیون مشهد آیات عظام صانعی و بیات زنجانی درگذشت مادر زهرا رهنورد را تسلیت گفتند روایت سخنگوی سپاه از آخرین وضعیت محل سقوط هواپیمای آسمان رئیس مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی: هیچ راهی به سمت شریعت جز فقه نیست ایجاد کمپ استقرار نیروهای امدادی در نزدیک محل سقوط هواپیما فیلم/ تصاویر جدید از لاشه هواپیما / روایت خلبان بالگرد از مشاهدات خود در نوک قله دنا فیلم/ درگیری گواردیولا با مربی ویگان در بین دو نیمه بازی جام حذفی انگلیس سکه ارزان شد+جدول انفجار در هتلی در جلال‌آباد افغانستان 5 کشته و زخمی برجای گذاشت نیازمند برنامه‌های هنری با محتوای دینی هستیم/ «خاتون آب و آیینه» آغاز خوبی برای حرکت‌های کامل‌تر است تشییع پیکر شهید ایزدی-اراک اسرائیل درگیر مشکلات داخلی است/ ایران پیشرفته‌ترین پهپاد آمریکا را گرفت، اما نمایش تبلیغاتی نداشت اقدامی هماهنگ توسط نیروهای مختلف نظامی و غیرنظامی برای یافتن لاشه هواپیما انجام شد بزرگترین هدیه الهی در کوچکترین سوره قرآن/ اهمیت «کوثر» از اسلام آوردن مشرکان بیش‌تر است پیش بینی کاهش دید و بارش باران و برف در منطقه سقوط هواپیمای یاسوج هواپیمای سانحه دیده تهران-یاسوج به سیستم مکان یاب مجهز بود باید برنامه‌ای برای درمان والدین آزارگر تهیه کرد سال آینده 55 میلیون ایرانی یارانه دریافت می‌کنند کمبود بودجه برای تامین اعتبار تغذیه دانشجویی
اغتشاش دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران اسامی شهدای نیروی انتظامی در خیابان پاسداران فیلم لحظه حمله اتوبوس به ماموران پلیس خلاصه بازی الغرافه - تراکتورسازی جزئیات شهادت 3 مامور پلیس در درگیری خیابانی در پاسداران تهران مختصات محل سقوط هواپیما در اختیار ستاد بحران/اعزام سه فروند پهپاد ارتش به منطقه فیلم/ لحظه حمله وحشیانه دراویش گنابادی با اتوبوس به سمت مردم و نیروی انتظامی پلیس بر اوضاع در خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران مسلط است هویت راننده اتوبوس قاتل مشخص شد تجمع دراویش گنابادی و درگیری شدید بین پلیس و تجمع‌کنندگان/شهادت سه مأمور/دستگیری تعدادی از دراویش ابراز خوشحالی دراویش گنابادی پس از جنایت امشب در تهران +فیلم لحظه حمله وحشیانه اتوبوس دیوانه دراویش گنابادی به سمت مردم +فیلم ارتش، محل سقوط هواپیما را در اختیار ستاد بحران گذاشت لاشه هواپیما پیدا شد مراسم ختم پسر احمد توکلی +تصاویر لحظه برخورد اتوبوس با ماموران پلیس مسافر منصرف شده پرواز یاسوج: هوا بد بود در خانه ماندم درگیری در خیابان پاسداران +فیلم تجمع فاطمیون تهران در روز شهادت حضرت زهرا (س) شهادت سه مأمور ناجا در پاسداران تهران +اسامی شهدا ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد افزایش ساعت کار مراکز 13 گانه معاینه فنی در اسفندماه جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی چگونه هزینه خواهد شد؟ ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد تایید شهادت 3 تن از نیروهای ناجا در خیابان پاسداران تهران در درگیری با دراویش هویت راننده اتوبوس دیوانه اعلام شد + عکس شهدای پلیس در آشوب پاسداران+تصاویر ­دراویش 3 مامور انتظامی را به شهادت رساندند سروده‌هایی در شکوه حضرت زهرا (س): «ای مادرِ پدر، غرض از روشنا تویی» پیروانی: امیدوارم السد و پرسپولیس را در فینال آسیا ببینم؛ پرسپولیس یکی از بهترین‌های آسیاست لیگ دسته اول فوتبال| پیروزی شهرداری در دربی انتهای جدولی‌های تبریزی + نتایج کامل هفته بیست‌وچهارم پیکر شهید گمنام در دانشگاه آزاد «مهدیشهر» آرام گرفت برد ناپلئونی مس کرمان و توقف نساجی +جدول «سربازی» کماکان به قوت خود باقی است برگزاری تئاتر تعزیه شفیعه محشر در ارومیه نقطه قوت الهلال لو رفت ایجاد آرامش خاطر برای مسافران با حضور امدادگران هلال احمر انحراف به چپ خودروی 206 در خراسان شمالی یک کشته بر جای گذاشت پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه شهرکردبه مناسبت سقوط هواپیمای مسافربری‌ آرزوی پیروانی برای بازی پرسپولیس و السد بازدید برانکو و پیروانی از کمپ تورچ آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه 11 اسفند برگزار می‌شود فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج هیچ نشانه‌ای از محل سقوط احتمالی یافت نشد/ادامه تجسس؛ فردا در برف مروری بر سه تقابل مهم ایرانی- ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا/ این‌بار نوبت طارمی است نجات دو تن از هموطنان تبریزی گرفتار در برف و کولاک از خطر حتمی در محور روستایی گل دوم الغرافه روی حرکت هوشمندانه مهدی طارمی (الغرافه 2-0 تراکتورسازی) جزئیات تازه از درگیری‌های خیابان پاسداران/ اسامی شهدای پلیس کیفیت خدمات کامپیوتری قیطریه – شرکت های خدمات کامپیوتری فرمانیه تصاویر | وضعیت بحرانی آبادان در هجوم گرد و غبار

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me