تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:فرهنگی()
کد خبر:14474556
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۰۰:۳۷

جنگ روانی علیه حاتمی‌کیا یا علیه سینمای دفاع مقدس

هر چقدر که جبهه روشنفکرمآب سعی در خفه کردن سینمای دفاع مقدس در جشنواره سال گذشته داشتند شاهد رشد این سینما در جشنواره سی و ششم بودیم که همین امر سبب شد تا همه حجمه‌ها علیه حاتمی‌کیا شکل بگیرد تا از این طریق سینمای دفاع مقدس را مورد حمله قرار دهند.
جنگ روانی علیه حاتمی‌کیا یا علیه سینمای دفاع مقدس

جنگ روانی علیه حاتمی‌کیا یا علیه سینمای دفاع مقدسگروه فرهنگ و هنر دفاع پرس - رسول حسنی؛ جشنواره سی و ششم فیلم فجر با همه ضعف‌ها و قوت‌هایی که داشت به پایان رسید و جوایز به حق و ناحق به برگزیدگانش تعلق گرفت. این دوره از جشنواره فیلم فجر تفاوت اساسی با دوره‌های گذشته خود داشت و آن نوعی اقدام مساله دار با برخی آثار بود.

فیلم موفق «فیل‌شاه» عملا در ارزیابی داوری غایب تلقی شد و معلوم نیست فیلمی که نباید داوری شود چرا وارد بخش مسابقه شد.

اگر سینمای تاره متولد شده انیمشین مورد حمایت وزارت ارشاد قرار نگیرد کجا باید دیده شود. آیا هیات محترم داوران فیلم انیمیشن را جزء سینما قلمداد نمی‌کنند؟ اگر چنین است پس «فیل‌شاه» را باید در کدام دسته بندی آثار هنری قرار دهیم؟

هیات داوران نه به سازندگان این فیلم بلکه باید پاسخگوی جامعه سینمایی باشند که چگونه این انیمیشن موفق را ندیدند.

چند سال پیش «مهدی فخیم‌زاده» که جزء هیات داوران فیلم فجر بود در پاسخ به شبهات داوری اظهار داشت: هیات داوران با محتوای آثار رسیده در جشنواره مساله ندارد بلکه فرم و تکنیک را داوری می‌کنند. پس چرا این نوع داوری در سی و ششمین تغییر کرد و هیات داوران محتوا را داوری کردند.

یکی از داوران این دوره صراحتا اعلام کرد: فیلم «لاتاری» به دلیل محتوای آن کنار گذاشته شد. اثری که در نظام جمهوری اسلامی پروانه ساخت و نمایش می‌گیرد نمی‌تواند مورد تایید هیات داوران نباشد. اصلا هیات داوران وجاهت و صلاحیت ندارد که در مورد محتوای آثار نظر بدهند و اگر هم اظهار نظری کنند ارزش قانونی ندارد. به بیان صریح‌تر هر گونه اظهار نظر و اعمال آن، نظر آنها کلیت جشنواره را زیر سوال می‌‌برد.

«لاتاری» از این جهت که نقد صریح اجتماعی را به شکل هنرمندانه‌ای مطرح می‌کند سبب شد تا گردانندگان اصلی جشنواره فیلم فجر را به قدری عصبی کند که نتوانند این فیلم را ببینند.

به جرأت می‌توان فیلمی را چنین قدرتمند نام برد که با ترس از مصلحت و اما و اگرها یکی از مهمترین معضلات اجتماعی را به تصویر بکشد که همواره از سوی سیاسیون روی آن سر پوش گذاشته می‌شد.

«لاتاری» در دل همه مردم ایران بود که با دیدن این فیلم عقده فروخورده‌شان سرباز کرد و البته این عقده گشایی مسلما به کام دست نشانده‌های مردان سیاست - هیات داوران - خوش نیامد و ترجیح دادند خود را به نابینایی بزنند و آن را از حلقه داوری کنار بگذارند. هر چند مساله مطرح شده در «لاتاری» جناحی نیست اما نوع داوری این حرکت را جناحی کرد‌.

اما بحث جشنواره فجر به همین جا ختم نمی‌شود. رشد آثار ارزشی در دوره سی و ‌ششم سبب عصبیت عد‌ه‌ای از منتقدین و فعالان هنری و مدیران فرهنگی شده است. از همین جهت هیچ کسی مثل «ابراهیم حاتمی‌کیا» نمی‌توانست هدف حجمه‌های آنان باشد. در شرایطی که «لاتاری» علیه سیاست‌گذاری غلط مدیران کشور بود، «به وقت شام» و سازنده آن به عنوان پیشانی جبهه‌ مقاومت باید منکوب شود. بخصوص اینکه حاتمی‌کیا برخلاف مهدویان زبان برنده‌ای هم دارد.

نام بردن از حامیان مالی «به وقت شام» و اتهام زنی علیه حاتمی‌کیا بهانه‌ای است برای دشمنی علیه سینمای دفاع مقدس. این حجمه حتی علیه باشه‌آهنگر و فیلم «سرو زیر آب»، شیخ ‌طادی و «امپراطوری جهنم» به شکل‌های مختلفی در جریان است. بعید هم نیست که دشمنی‌ها علیه معادی و «بمب» در روزهای آتی بوجود بیاید.

در جشنواره امسال دیگر خبری از آثار سیاه نمای تلخ نبود و به جز یکی دو فیلم سخیف مثل «هایلایت» و «عرق سرد» فیلمی با این مضامین روی پرده نرفت این اتفاق در کنار آثار مهمی چون «تنگه ابو قریب» که هیات داوران نمی‌توانستند آنرا نبینند سبب عصبیت لجام گسیخته قشری شد که چشم دیدن سینمای دفاع مقدس را ندارند و نخواهند داشت.

در چنین شرایطی مدام سخنان حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره فجر را بی‌ادبی قلمداد می‌کنند حال آنکه برای اظهارات منتقدی مثل «نیما حسنی نسب» که «به وقت شام» را کمدی خطاب کرد کف می‌زنند. این منتقد نهایت افتخارش قلم زدن در مجله رو به افول «فیلم» است که هر روز خوانندگانش را از دست می‌دهد و برای به چشم آمدن چنین اظهارات عجیبی را مطرح می‌کند.

اما باید امیدوار بود و باید گفت دشمنی علیه ابراهیم حاتمی‌کیا و سینمای دفاع مقدس به نفع سینمای دفاع مقدس است و قطعا سال‌ آینده و سال‌های بعد با رشد این سینما مواجه خواهیم بود.

مفهوم دفاع مقدس چیزی نیست که با اظهارات سخیف یک منتقد مغرض نابود شود. در اشعاری که خطاب به امام حسین (ع) گفته می‌شود مفهومی وجود دارد که در مورد دفاع مقدس هم به کار می‌رود چرا که در حقیقت امر دفاع مقدس همان نهضت عاشورا است که فراموش نخواهد شد.

دشمنت کشت ولی نور تو خاموش نشد

آری آن جلوه که فانی نشود نور خداست

انتهای پیام/ ۱۶۱

#ابراهیم حاتمی کیا #سینما #دفاع مقدس #به وقت شام #جشنواره فجر #انیمیشن #فیلشاه #مهدی فخیم زاده #لاتاری #مقاومت #امپراطوری جهنم #سرو زیر آب #بمب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


واکنش ایساکو به دروغ‌پردازی رسانه‌های ضدانقلاب نماینده ایران: برجام الگوی موفق دیپلماسی صبورانه دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده/برجام برای هیچ یک از طرفین، توافق ایده‌آلی نبود زمان بدرقه‌ی تیم ملی فوتبال مشخص شد کمک نیم میلیون دلاری سه چهره سرشناس آمریکایی به جنبش ضدسلاح بوگدانف و بثینه شعبان دیدار کردند شرح و تفسیر حکمت 301 نهج البلاغه عنصر گاز در معادلات امنیتی رژیم صهیونیستی تقدیر بازیگر سر شناس از اقدامات نیروی انتظامی انتقاد تند رسانه‌های سعودی از عملکرد الهلال رامون دیاز اخراج شد طراحی روی چوب با لیزر +فیلم وضعیت جوی 2 اسفند ماه 96 سمنان فروش نفت راحت‌ترین روش برای تامین بودجه جاری است روز سیاه برای اشغالگران اعزام نیروهای ارتش پاکستان به عربستان توهین به پارلمان است زمان مورد نیاز برای انتقال اجساد قربانیان هواپیما احمد مهرانفر و ارژنگ امیر فضلی با گریم هایی متفاوت/عکس تصاویر صفحه روزنامه‌های چهارشنبه 2 اسفند جاسوس خائن است نه قهرمان کرامت انسانی: راهی برای دفاع از حق‌های غیرقابل اسقاط تأسیس کارگاه تولیدی برای بیش از 120 بانوی سرپرست خانوار توسط بسیج/ طرح اشتغال‌زایی که در کمتر از 5 ماه به صادرات رسید بازار فروش معضل اصلی واحدهای صنعتی است دیپلماسی فعال اقتصادی یکی از اصول اقتصاد پویا و فعال است قیمت نفت خام بار دیگر به مرز شصت و پنج دلار رسید انباره اطلاعاتی 30 ترابایتی ssd ساخته شد تاکسی‌های هوایی تا 10 سال دیگر به بازار می‌آیند انتقاد تند رسانه‌های سعودی از عملکرد الهلال شما باید توضیح بدهید که چرا هواپیماهای برجامی نیامد هیات فرانسوی؛ علت سقوط هواپیما را بررسی می‌کند دیاز، بعد ازشکست مقابل استقلال اخراج میشود؟ وزیر خارجه فرانسه هم به تهران می‌آید قایق غرق شده صیادان جویباری پیداشد؛ اما صیادان نه بحران کمبود دارو در ونزوئلا سود کلان بانکی ایران را به نفت وابسته‌تر می‌کند نظر سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی درباره اظهارات تابش/ سقوط هواپیما چه ارتباطی به فعالان محیط‌زیست دارد؟ تظاهرات دانش آموزان آمریکایی در اعتراض به فرهنگ خشونت تصاویر | تظاهرات علیه آزادی حمل سلاح در آمریکا دعوت ایران از وزیر خارجه اکوادور برای سفر به تهران یادداشت حسین شریعتمداری / تحلیل احمقانه! /چه کسی اجازه نداده بود؟ هیلی از اقدام محمود عباس در ترک نشست شورای امنیت به شدت انتقاد کرد زلزله 3.1 ریشتری «رودهن» در استان تهران را لرزاند وزیر خارجه اسپانیا وارد تهران شد تشییع پیکر 4 شهید گمنام در شهرهای نجف‌شهر و زیدآباد سیرجان برگزاری یادواره 73 شهید شهرستان ریگان
شهدای پلیس در آشوب پاسداران+تصاویر اولین تصویر از پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیما تهران_یاسوج اجساد پرواز یاسوج روی برف +عکس لاشه هواپیما پیدا شد عکس/ شماتیک ترکیب استقلال مقابل الهلال پیدا شدن چند جسد از جان باختگان هواپیما دیشب 300 نفر در تهران بازداشت شدند آخرین اخبار و جزئیات از حادثه خرابکارانه در پاسداران+هویت و عکس قاتل افزایش ساعت کار مراکز 13 گانه معاینه فنی در اسفندماه جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی چگونه هزینه خواهد شد؟ ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد ساعت کار مراکز معاینه فنی در ماه جاری افزایش می‌یابد فیلم/ جزئیات حمله دیشب دراویش پاسداران لاشه هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شد/ اجساد پراکنده در کنار هواپیما مشخص است/بالگردها امکان انتقال اجساد را ندارد/تصاویر اجساد هواپیمای آسمان روی برف/احتمال انتقال اجساد هواپیما تا عصر امروز / فیلم + تصاویر خلاصه بازی استقلال 1-0 الهلال عربستان فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج توضیحات وزیر درباره تماس تلفنی مسافر هواپیما ‌بسیجی شهیدی که به دست دراویش به شهادت رسید + عکس تصویری از شهید محمد حسین حدادیان در هیئت رایة العباس (ع) تشییع و تدفین پیکر 2 شهید گمنام در منطقه قراملک تبریز در آخرین لحظات سقوط هواپیما چه گذشت؟ دستگیری 60 نفر در اتفاقات خیابان پاسداران هویت راننده اتوبوسی که در خیابان پاسداران به مردم و کلانتری حمله کرد/عکس حال و هوای خانواده و منزل شهید «رضا امامی» از شهدای دیشب درگیری با دراویش + فیلم اولین تصاویر واضح از لاشه هواپیما فیلم/ اولین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران-یاسوج اختلال در تلگرام+جزئیات توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج فیلم/ محل سقوط هواپیمای تهران - یاسوج تشییع و تدفین 2 شهید گمنام در حوزه علمیه امام خمینی (ره) ازگل+ تصاویر یک نفر از نیروهای بسیج در درگیری با دراویش گنابادی به شهادت رسید/ یک بسیجی دیگر در کما پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران اجساد برخی از مسافران سانحه هواپیمایی آسمان دیده شد/ اعزام 4 بالگرد برای انتقال اجساد قربانیان یک سمند به ماموران حمله ور شد عکس/تصویری واضح از لاشه هواپیمای آسمان سومین روز جستجو برای هواپیمای atr/ لاشه هواپیمای تهران-یاسوج پیدا شد+فیلم و عکس عکس/ سخنرانی رییسی در مراسم عزاداری فاطمیه در میدان هفت تیر تهران فیلم | لحظه کشف لاشه هواپیمای تهران-یاسوج در ارتفاع 4 هزارمتری شهدای پلیس در آشوب پاسداران +عکس حال و روز درویش بزدلی که در خیابان پاسداران دستگیر شد +فیلم هویت راننده اتوبوس دیوانه اعلام شد + عکس عکس هایی از اجساد قربانیان سانحه هوایی یاسوج شهادت 2 بسیجی در حوادث شب گذشته منطقه پاسداران دستگیری 300 نفر از اخلال گران نظم عمومی در پاسداران فیلم/حواشی لحظه پیدا شدن لاشه هواپیمای آسمان بسیجی که به دست دراویش پاسداران به شهادت رسید +عکس حال و روز درویش داعشی که در خیابان پاسداران دستگیر شد +فیلم ببینید | پیکر 30 سرنشین هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج قابل مشاهده است نخستین تصاویر از دراویش داعشی دستگیر شده در خیابان پاسداران جزییات جنایت دراویش گنابادی در خیابان پاسداران/ شهادت 3 مامور و 2 بسیجی

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me