تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:اقتصاد
دسته:اقتصادی()
کد خبر:14479177
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۰:۰۲

آلودگی هوا در خوزستان؛ فراتر از تحمل

خاک باز هم خوزستان را زمینگیر کرد؛ این‌بار خاک با غلظت 18‌هزار میکروگرم بر مترمکعب در هوا نشست و این یعنی 120 برابر حد مجاز. این شرح حال و روز دیروز خوزستان است: بیمارستان‌ها به حال آماده‌باش، مدارس تعطیل، انفجار و قطع برق، لغو پروازها، کاهش دید افقی به 50 متر و باز هم بحران.
آلودگی هوا در خوزستان؛ فراتر از تحمل

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، هواشناسی خوزستان از پیش اعلام کرده بود که ٢٤بهمن، روزی خاک‌آلود برای استان است و این خاک منشأ داخلی دارد: کانون‌های فوق بحرانی جنوب‌شرق اهواز که مدت‌هاست گردوخاک به پا می‌کند. از پیش اعلام شد که مدارس ٢٧ شهر خوزستان در روز سه‌شنبه تعطیل خواهد بود و ساعت پایان کار اداره‌ها هم به ١٢ کاهش یافت. دیروز غلظت گردوخاک در اهواز به بیش از ۱۲برابر حد مجاز رسیده بود اما رفته‌رفته این رقم افزایش پیدا کرد و غلظت غبار به ١٨‌هزار میکروگرم بر مترمکعب رسید. درست بهمن ‌سال پیش تجربه غبار، باران و بعد قطعی برق پیش آمد و بنا شد مسئولان از این اتفاق درس بگیرند و این‌بار هم اتفاق باز تکرار شد. این موضوع در جلسات ستاد مدیریت بحران هم مطرح و لزوم آمادگی دربرابر قطعی برق تأکید شد و عصر دیروز در نقاطی از اهواز صدای انفجار شنیده و برق قطع شد. مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی هیچ پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه بین‌المللی اهواز انجام نخواهد شد و جاده‌ها شاهد تصادفات زنجیره‌ای بودند که به دلیل کاهش شعاع دید پیش آمد. اگرچه پیش‌بینی شد با فعالیت سامانه بارشی از اواخر شب وضع گردوغبار بهتر خواهد شد اما این شرح حال مردم خوزستان در خاک است؛ بیابان‌های وسیع خشکیده به این زودی زود از غبار خالی نخواهد شد و هربار باید دعا کرد که باران بیاید و باد بوزد تا نفس‌کشیدن ١٢٠برابر سخت‌تر از حالت عادی نشود.

زندگی عادی در شرایط غیرعادی

دیروز یکی از صدها روز غبارآلود خوزستان بود و به جز اهواز، غبار دامن شوش، اندیمشک، آبادان، خرمشهر، شادگان و ماهشهر را هم گرفت. شهروندان در هوای غبارآلود زندگی‌شان را تعطیل نکردند و با ماسک به خیابان‌ها آمدند. جواد خراسانی، یکی از شهروندان اهواز که از نفس‌کشیدن در غبار به سرفه افتاده و صدایش بم شده وضع شهر را این‌طور شرح می‌دهد: «اوضاع هوا وحشتناک است. بعدازظهر سه‌شنبه غلظت گردوغبار در اهواز به ٩‌هزار میکروگرم بر مترمکعب رسید. در اهواز غلظت غبار شدیدتر از تمام نقاط خوزستان بود و به بیشتر از ٦٠برابر حد مجاز هم رسید. گفته‌اند؛ باران می‌آید و این غبار می‌رود اما همچنان مکافات داریم. شاید با باران برود اما باز هم برمی‌گردد. خاک مکافات همیشگی ماست.»

او ادامه می‌دهد: «مردم درحالی‌ که گردوغبار بچه محصل‌ها را تعطیل کرده، ناچارند در شرایط غیرعادی، زندگی عادی‌شان را داشته باشند. خیلی از مردم در اهواز شغل آزاد دارند و همین حالا در نادری که قدیمی‌ترین بازار اهواز است، زندگی در خاک در جریان است. ما دو روز در هفته خاک داریم و اگر قرار باشد مدام تعطیل کنیم، بازاری‌ها از نان‌خوردن می‌افتند.»

دیروز خوزستانی‌ها در فضای مجازی به شدت گرفتن گردوغبار واکنش نشان دادند. «استوری»‌ها در اینستاگرام و پست‌ها در توییتر پر از تصویر خیابان‌های زرد و نارنجی خاک گرفته و ماشین‌هایی بود که روی شیشه خاک گرفته‌شان تاریخ ٢٤ بهمن ٩٦ ثبت شده. مردم اهواز که دوهفته پیش به دنبال شدت‌گرفتن گردوغبار رو‌به‌روی ساختمان فرمانداری تجمع کرده بودند، دیروز به خیل مجازی‌ها پیوستند و از شوخی با «خاک شش» نوشتند و گله از مسئولانی که سکوت کرده‌اند.

علاوه بر گلایه درباره کیفیت هوا، مسأله تعطیلی هم میان گلایه‌های شهروندان پررنگ بود. درحالی ‌که مدیریت بحران خوزستان اعلام کرد؛ با توجه به بارندگی در شامگاه سه‌شنبه، مدارس روز چهارشنبه تعطیل نیستند، هشتگ «سلامتی مهمتر از تحصیل» در اعتراض به تعطیل‌نشدن چهارشنبه به راه افتاد.

 جواد می‌گوید: «اطلاعیه داده‌اند که اگر خاک تا ١١شب برود، تعطیلی روز چهارشنبه منتفی است. سه‌شنبه مدارس تعطیل بود اما ادارات تا ساعت ١٢ باز بودند. ما فلسفه این کار را نمی‌فهمیم. یعنی ساعت ١٢ تعطیل‌شدن از خاک‌خوردن ما کم می‌کند؟ بزرگترها ریه ندارند؟»

با افزایش غلظت ریزگردها در اهواز در ساعت ۱۲ ظهر امروز به ۵۷ برابر حد مجاز توزیع ماسک در مرکز شهر آغاز شد. هرچند همه از شکل توزیع ماسک‌ها راضی نیستند و گله از کمبود امکانات مقابله با غبار بسیار است.

میزان غلظت گردوخاک در کل استان در ساعت ١٦ به این شرح بود: آبادان ١٧٧٣، امیدیه ٢٤٠٥، اندیمشک ٢٠٧٤، اهواز ٣٢٥١، بندرامام ٢١٦، بهبهان ٤٢٢، حمیدیه ٥٣١٥، خرمشهر ٨٢٥، دزفول ١٠٠٠، سوسنگرد ١٩٣٢، شادگان ١٤٩، شوش ٤٩٩٠، ماهشهر ٢٦١، هندیجان ٢٠٩٨، مسجد سلیمان ٤٠٢ میکروگرم بر مترمکعب.

برق قطع شد، جاده‌ها بند آمد

جاده امیدیه- اهواز در عکس‌های دیروز راهی پرغبار بود که تهش معلوم نبود. کاهش دید باعث شد ماشین‌ها در جاده ماهشهر به امیدیه به هم بکوبند و جاده بند بیاید. در جاده‌های دیگر دید به قدری کم شده بود که راننده‌ها با سرعت خیلی کم حرکت می‌کردند و حسابی ترافیک به راه افتاده بود. محور امیدیه به ماهشهر هم به دلیل تصادف زنجیره‌ای و نبود دید بسته شد.

مانی امیدی شهروند دیگر اهواز می‌گوید: «دیگر به خاک عادت کرده‌ایم. ‌سال پیش بهمن‌ماه گردوخاک شد، کل خوزستان و وقتی باران زد، یک هفته برق‌ها قطع شد. بارندگی شدید نبود و خاک روی کابل‌های برق نشست و آنها را از کار انداخت. حالا باز هم این نگرانی پیش آمده که با بارش باران این اتفاق بیفتد. معاون استاندار هم صبح سه‌شنبه از این نگرانی گفت که امکان خاموشی وجود دارد.» وسط گفت‌وگو با مانی صدای انفجاری آمد و برقشان قطع شد. قطعی برق این‌بار قبل از بارش باران اتفاق افتاد و با وزش باد شدید انفجاری اتفاق افتاد و بخشی از برق شهر قطع شد. مانی می‌گوید؛ قطعی برق در حصیرآباد، منبع آب، کانتکس و امانیه اتفاق افتاده است.

او می‌گوید: «به جرأت می‌توان گفت از مهرماه تاکنون باران درست و درمانی در شهر نیامده. شاید اصلا بشود گفت باران نداشته‌ایم. دوماه پیش یک نصفه روز باران بارید اما مرکز و جنوب خوزستان خشک است. آمار روزهای غبارآلود دیگر از دستمان دررفته اما چند ماهی بود که تا این حد آلوده نشده بود. دوهفته پیش غلظت گردوغبار به ٤٠برابر رسید اما روز سه‌شنبه برای خوزستان یک رکورد بود.»

غبار ابرها را عقیم کرد

کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی استان خوزستان می‌گوید: «خیلی از شهرهای استان مثل شوش، اندیمشک، اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان و ماهشهر در غبار فرو رفته‌اند و دید افقی‌شان تا ٥٠متر هم کاهش پیدا کرده است.»

به ‌گفته او، روز گذشته میزان غلظت گردوغبار در دستگاه‌های سنجش اداره محیط‌زیست اهواز غلظت ١٨‌هزار را هم نشان داد اما این وضع رفته‌رفته بهتر شد و به ١٢‌هزار رسید؛ هرچند این رقم هم خطرناک است. بهادری با اشاره به این پیش‌بینی که گردوغبار تا شب سه‌شنبه ادامه دارد، می گوید: «انتظار می‌رود با سامانه بارشی از نیمه‌شب سه‌شنبه کیفیت هوا بهتر شود. در اکثر نقاط بارش خواهیم داشت، به‌ویژه نقاط شمالی و مرتفع که انتظار طغیان و سیلابی‌شدن رودخانه‌ها را داریم، مثلا در لالی، مسجد سلیمان، ده دز و ایذه. در جنوب استان بارش کم است.»

 او از این پیش‌بینی می‌گوید که روز چهارشنبه در اهواز کمتر از ١٠میلیمتر بارش اتفاق خواهد افتاد و موج دوم بارش از اواخر پنجشنبه یا جمعه تا روز یکشنبه هفته بعد خواهد بود که از موج اولی پربارش‌تر است. بهادری توضیح می‌دهد که گردوغبارها می‌تواند بر کاهش بارندگی در کشور تاثیرگذار باشد: «وقتی کانون گردوغبار یک منطقه فعال می‌شود، ذرات گردوغبار به ابرها نفوذ پیدا می‌کنند و هسته آن را می‌شکنند و با این کار ابر عقیم می‌شود.» به گفته او، این همان پدیده‌ای است که باعث می‌شود شدت بارش چهارشنبه در مناطق جنوبی استان خوزستان به نسبت برآورد کم باشد.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان با گفتن این موارد اضافه می‌کند: «بیابان‌ها و کانون‌های غبار در اطراف اهواز گسترده است و انتظار نمی‌رود که در کوتاه‌مدت بشود با گردوغبار مقابله کرد. بعضی مناطق آبگیری و نهالکاری شده‌اند اما بیابان‌ها بسیار گسترده است و علاوه بر اعتبار بالا، زمان زیادی می‌طلبد. اگرچه بودجه صندوق توسعه هم برای این کار پیش‌بینی شده است اما به این زودی نمی‌توان کاری کرد و مردم بالاجبار غبار را تحمل می‌کنند.»

این شرایط فوق خطرناک است

دیروز غلظت گردوغبار در اهواز در ساعت ١٠ صبح به ٤٧برابر حد مجاز و رفته‌رفته به ٦٠برابر و بیشتر از این هم رسید. اداره ‌کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان میزان ذرات ریزگرد در هوای اهواز را ١٨٥٦میکروگرم بر مترمکعب اعلام کرد: «با توجه به این‌که میزان حد مجاز آلاینده‌ها در هوا ١٥٠میکروگرم بر مترمکعب است، اکنون غلظت گردوغبار در اهواز بیش از ٤٧برابر حد مجاز است.»

تا ساعت ١٠صبح میزان ریزگردها در ماهشهر ١١٢٢میکروگرم بر مترمکعب، در امیدیه ٢٨٨میکروگرم بر مترمکعب، در سوسنگرد ٢٠٠میکروگرم بر مترمکعب، در آبادان ١١٧میکروگرم بر مترمکعب، در شادگان ١٢٥میکروگرم بر مترمکعب، در حمیدیه ٣٣٠میکروگرم بر مترمکعب، در بهبهان ١٣٣میکروگرم بر مترمکعب، در شوش ١١٤میکروگرم بر مترمکعب، در بندر امام ١١٣میکروگرم بر مترمکعب، در هندیجان ١٠٣میکروگرم بر مترمکعب، در رامشیر ١٠٠میکروگرم بر مترمکعب، در دزفول ٩٨میکروگرم بر مترمکعب و در خرمشهر ٩٣میکروگرم بر مترمکعب اندازه‌گیری شد. مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان گفت که با توجه به وقوع پدیده گردوغبار تا اطلاع ثانوی هیچ پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه بین‌المللی اهواز انجام نخواهد شد، چراکه دید افقی در فرودگاه اهواز به ٢٠٠متر رسیده بود.

میزان گردوغبار در اهواز ساعت ١١ به ٧‌هزار و ١٣٥میکروگرم بر مترمکعب یعنی بیش از ٤٧برابر حد مجاز رسید؛ یعنی در مرحله فوق خطرناک. در این ساعت غلظت غبار در ماهشهر ٢هزارو ٨٩٠ و حمیدیه یک‌هزارو ٣١٧ اعلام شد که به ترتیب ١٩ و ٨برابر شاخص مجاز گردوغبار بود.

#آلودگی هوای اهواز #خوزستان #گرد و غبار #ریزگرد ها
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


پرداخت مطالبات حق التدریس شاغل تا اواسط اسفند فعال شدن گسل‌های نژادی در آمریکا پدر معنوی طالبان در آستانه مرگ + عکس زیر پوست اپل، دل و اچ‌پی انتقاد نماینده کهگیلویه و بویراحمد: با وجود حادثه هواپیما وزیر راه چگونه می‌خوابد؟ نامه مطهری درباره حواشی بازی استقلال و الهلال/ سکوت یک دقیقه‌ای در ابتدای مسابقه دو تیم از کشورهای اسلامی معنی ندارد روحانی قهرمانی تیم ملی جوانان تیر و کمان ایران را تبریک گفت پذیرش 88 مقاله برای همایش «هزاره باباطاهر» دستیار ویژه رئیس‌جمهوری: کاهش آسیب‌های اجتماعی از مولفه‌های منشورحقوق شهروندی است دانشگاه تبریز رتبه دوم دانشگاه‌های جامع کشور را به خود اختصاص داد انتخاب دانشجویان نمونه کشوری از کاشان ‌ایجاد رشته ساخت بازی‌های رایانه‌ای در دانشگاه اصفهان کشف رکاب عصر مفرغ درجیرفت تحصیل 5000 دانش آموز افغان در مدارس سیستان و بلوچستان «مشهد» بحران خشکسالی ندارد عملیات برف روبی در محورهای روستایی آذربایجان شرقی ایجاد 2 واحد صنفی برای حمایت از زندانیان در نیشابور ادامه پلاک گذاری تراکتورها در نیشابور محصولات بومی و محلی گرمی در نمایشگاه تهران عرضه می‌شود اصناف و بازاریان می‌توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش مهم و بی‌بدیل ایفا کنند پوستر هجدهمین جشنواره تئاتر منطقه‌ای مغان رونمایی شد + عکس توسعه کشور به اساتید و دانشجویان فعال و متخصص واگذار شود اسدی: شرایط مهیا باشد در آبادان می‌مانم وزیر راه با فاجعه اخیر چطور خوابش می‌برد؟ سرمربی سابق رئال مادرید گزینه هدایت الهلال شد تمجید ضرغامی از عملکرد ناجا در حوادث خیابان پاسداران +عکس واترگیت هسته‌ای ولیعهد ابوظبی تصاویر/ تجسس برای یافتن اجساد صیادان در جویبار مدیر والنسیا تایید کرد احتمال دائمی شدن قرارداد کوندوگبیا با این تیم و کانسلو با اینتر وجود دارد تا دو روز آینده امکان پرواز بالگردها وجود ندارد پرورش آبزیان در خوزستان ممنوع شد روحانی قهرمانی تیم ملی جوانان تیر و کمان ایران را تبریک گفت امکان درمان بیماری‌های مغزی با روش‌های اپتوژنتیک به دنبال شناسایی کاستی‌ها و ظرفیت‌های تهران هستیم نداشتن سازماندهی در دفاع عامل باخت پرسپولیس بود رییس جمهور موفقیت تیر و کمان را در آمریکا تبریک گفت در آستانه بازی با ذوب آهن؛ تمرین امروز پدیده باز هم به اعتصاب کشید/جلسه فوری و شبانه هیات مدیره بمباران ایستگاه تاکسی در یمن 15 کشته بر جای گذاشت توافق اردن و ترکیه درباره همکاری نظامی اعلام سهم هر ایرانی از پول نفت/ شوخی وزیر ارتباطات با موهای یکی از خبرنگاران/ برقراری ارتباط بیسیم با امدادگر حاضر در محل لاشه هواپیمای آسمان + صوت و فیلم مجسمه‌های اروپایی در نصف جهان گزارش آخرین وضعیت گروه‌های منتقل‌کننده پیکرها صدور مجوز سه نشریه جدید پنجمین شب اقامه عزای حضرت زهرا (س) با حضور رهبر معظم انقلاب بیانیه دراویش گنابادی در محکومیت جنایت خیابان پاسداران فرد مهاجم به پزشک و پرستار بیمارستان فارابی اصفهان بازداشت شد امید ابراهیمی باخلاق‌ترین بازیکن در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا ابراهیمی خلاق‌ترین و استقلال دقیق‌ترین تیم در ارسال پاس تمام اصول و فروع اسلام در خطبه حضرت زهرا (س) جمع است
. تصویری از شهید محمد حسین حدادیان در هیئت رایة العباس (ع) مراسم یادبود فاطمه دالوند، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد پیدا شدن 45 جسد سرنشینان هواپیمای یاسوج صحت ندارد/ شرایط انتقال اجساد فعلا مهیا نیست/ سقوط عامل فوت مسافران بوده نه سرمازدگی خلاصه بازی استقلال 1-0 الهلال عربستان در آخرین لحظات سقوط هواپیما چه گذشت؟ 10 نکته درباره حادثه خیابان پاسداران تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری باد شکم یک مسافر، هواپیما را مجبور به فرود اضطراری کرد غایبان سربازی با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف می‌شوند کارت‌های ملی (نمونه قدیم) چقدرفرصت دارند؟ خلاصه بازی السد 3 - 1 پرسپولیس وداع با شهید محمدحسین حدادیان در معراج‌الشهدا+ تصویر پیش بازی شاختار دونتسک-آ اس رم؛ در جستجوی خوشبختی مقابل شاختاری مرموز در هوای سرد اوکراین (به همراه نظرسنجی) دیدار استاندار تهران با خانواده شهید بسیجی حادثه پاسداران فیلم/ صحبت‌های پدر شهید محمدحسین حدادیان تشییع پیکر پدر شهیدان عبوری در ساری خلبان سروستانی موفق به کشف لاشه هواپیمای ساقط شده مسافربری شد تلاش برای تحویل همه پیکرها به خانواده‌ها/ عکس مسافران هواپیمای مرگ حضور استاندار تهران در منزل شهید حدادیان از شهدای حادثه پاسداران تیم قضایی صحنه جرم سقوط هواپیما را بررسی کرد/انتقال اجساد به پزشکی قانونی یاسوج فیلم/ صحبت‌های فرمانده نیروی انتظامی با نماینده دراویش عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 اسفند 96/ استقلا صدرنشین گروه مرگ +تصاویر شهادت 3 مأمور پلیس و 2 بسیجی در اغتشاش خیابان پاسداران پیکر مطهر شهید "حدادیان" وارد معراج‌الشهدا شد انتقال پیکر 7 تن از جان‌باختگان سانحه هواپیمای تهران-یاسوج /فیلم بهانه جویی جدید آمریکا برای لغو قرارداد بوئینگ با ایران واژگونی قطار باری در ایستگاه دیزباد نیشابور اولین گفتگو با راننده قاتل اتوبوس دراویش حمایت کمیسیون حقوقی مجلس از جنبش نُجَبای عراق شکست سنگین پرسپولیس برابر السد واژگونی قطار در ایستگاه دیزباد نیشابور توضیحات آخوندی درباره دلایل سقوط هواپیما فیلم/ قتل به خاطر جای پارک ماشین در داراب تحریم محصولاتی که ترویج فرقه ضاله می‌کنند 45 جسد سانحه سقوط هواپیمای "تهران یاسوج " کشف شد مادر منتظر … سرنشینان سالم هواپیما چه شدند؟ 45 جسد سانحه سقوط هواپیمای مسافربری «تهران - یاسوج» کشف شد در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟ / سرنشینان سالم هواپیما چه شدند؟ / خلبان تصور کرده کوه رارد می‌کند راه میانبر برای نجات از دام آمریکایی- اسرائیلی در عفرین چیست؟ سرود ملّی «بچه‌های مسجد» و «استارتاپ مساجد» رونمایی می‌شود در آخرین لحظات در هواپیمای پرواز تهران-یاسوج چه گذشت؟ / بعضی از مسافران شاید چندمتر فرار کرده باشند/واکنش معاون ارتش به شائبه زنده بودن مسافران پس از سقوط: مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر معظم انقلاب در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد عکس/ وداع خانواده بسیجی شهید محمد حسین حدادیان در معراج شهدا راننده اتوبوس دراویش: شده دیگه؛ چه کار کنیم؟ لاشه هواپیمای آسمان در ارتفاع 4 هزار متری نوقل پیدا شد/حضور هیئت 7 نفره فرانسوی در تهران +فیلم و عکس عزاداری شام غریبان حضرت زهرا (س) با حضور رهبری سناریوهای سقوط آسمان و معمای رادار فرودگاه پیکر شهدای پلیس در اغتشاشات خیابان پاسداران فردا تشییع می‌شود

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me