تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:14479389
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۰:۰۸

دولت و خانه اولی‌ها

تهران- ایرنا- طرح دولت دوازدهم برای اعطای تسهیلات مسکن به متقاضیان، می‌تواند دغدغه جوانان در زمینه خانه دار شدن را کاهش دهد. این طرح در راستای سندی اجرایی می‌شود که چندی پیش با مشارکت دولت و بانک مسکن تهیه و تدوین شد.
دولت و خانه اولی‌ها

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، از مسکن به عنوان یکی از شاخص های کیفیت زندگی نام برده می شود تا جایی که در برخی کشورها مسکن سرمایه ای مهم در بخش اقتصاد است.
مسکن به عنوان یکی از مولفه های زندگی اجتماعی و زیستی، در شرایط کنونی دیگر سرپناهی برای در امان ماندن از سرما و گرما نیست، بلکه کالایی عمده و تعیین کننده در مناسبات اجتماعی است که در شکل گیری هویت فردی، اجتماعی و اهداف جمعی نقش مهمی دارد. اهمیت این مهم در زندگی موجب شد تا یکی از اولویت هایی که قانون اساسی کشورمان برای دولت ها مشخص کند، تامین مسکن باشد.

** توجه به مسکن پس از انقلاب اسلامی
براساس اصل 31 قانون اساسی داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندتر هستند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.
دولت های پس از انقلاب اسلامی در راستای عملیاتی کردن این اصل قانون اساسی، طرح و برنامه های فراوانی در دستور کار قرار دادند. پرداخت تسهیلات، ساخت مسکن برای افراد تحت پوشش نهادهای خاص و وام های مسکن بلند مدت از جمله طرح هایی بود که در چهار دهه گذشته برای تامین مسکن شهروندان اجرایی شد.
یکی از این طرح ها، مسکن مهر بود که در دولت نهم اجرایی شد. این طرح نخست در قالب بند «د»، تبصره 6 قانون بودجه سال 1386 آغاز و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت.
هر چند که در این طرح واگذاری سالانه 20 هزار واحد پیش بینی شده بود ، اما با تصمیم شتاب زده رییس جمهوری وقت، این رقم به بیش از پنج میلیون واحد در سال افزایش یافت؛ کارشناسان این تصمیم را برخلاف تمام برنامه های عملیاتی و کاربردی اعلام کردند.
طرح مسکن مهر با وجودی که در نهایت به خانه دار شدن بخشی از دهک های پایین جامعه منجر شد، اما چالش های فراوانی را نیز به همراه داشت. نیمه تمام تحویل دادن برخی واحدها ، پیش بینی نکردن امکانات آموزشی، بهداشتی، کم توجهی به کیفیت ساخت ، مقاوم نبودن واحدها در برابر حوادث طبیعی - به عنوان مثال تخریب واحدهای مسکن مهر کرمانشاه نمونه ها -از جمله مسائلی است که در ساخت و ساز مسکن مهر مشاهده می شود.
دولت تدبیر و امید که میراث دار واحدهای نیمه کاره مسکن مهر بود با تکمیل این واحدها طرح دیگری در دستور کار قرار داد که به گفته دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری، در این طرح به جوانان و متقاضیان خانه اولی ، وام با بهره 6 درصد اعطا می شود تا آنان فارغ از دخالت دولتی خود اقدام به تهیه مسکن کنند.

** کاهش دخالت دولت در ساخت و ساز
«مهدی سلطان محمدی» کارشناس و فعال بازار مسکن در گفت وگو با گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا با اعلام اینکه تهیه مسکن یکی از مهمترین اولویت دولت های پس از انقلاب بوده ، گفت: حمایت و ساخت مسکن برای قشرهای آسیب پذیر یکی از مهمترین کارهایی است که باید در دستور قرار گیرد و دولت ها فارغ از مشکلات اقتصادی کشور باید راهبردی کارشناسی شده برای آن داشته باشند.
او گفت: هر چند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی دولت های مختلف، مشوق هایی برای تهیه و ساخت مسکن در دستور کار قرار گرفت اما محدودیت منابع و تامین اعتبارات مالی این مشوق ها موجب شد این طرح ها پیشرفت چندانی نداشته باشد.
این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به تلاش های دولت های نهم و دهم برای تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه گفت: پروژه مسکن مهر ، پس از کوتاه مدت به خاطر مشکلات مختلف از جمله ایمنی و امکانات رفاهی چندان موفق نبود و دولت یازدهم نیز برای تکمیل این طرح هزینه های فراوانی داد.
سلطان محمدی با اشاره به طرح دولت برای نوسازی بافت های فرسوده و اعطای تسهیلات برای خانه اولی ها گفت: اقدام روحانی در زمینه اصلاح بافت های فرسوده و تامین اعتبار برای تامین مسکن جوانان از صندوق توسعه ملی یک کار پسندیده است زیرا پرداخت وام با بهره کم به جوانان نه تنها بازپرداخت این وام را آسان می کند، بلکه به متقاضیان اجازه خواهد داد خود اقدام به خرید یا ساخت مسکن کنند.
وی در زمینه احتمال تورم زا بودن وام های مسکن گفت: برخلاف شیوه تامین تسهیلات ساخت و ساز مسکن مهر، در طرح کنونی، وام از طریق سپرده های مردم تامین می شود اما در مسکن مهر دولت نهم و دهم برای تامین اعتبار از بانک مرکزی استقراض می کرد که در نهایت هم نقدینگی را به جامعه تزریق هم موجب افزایش تورم شد.
او گفت: اگر طرح دولت دوازدهم در زمینه بافت های فرسوده و مقاوم سازی، اجرایی شود نه تنها مشکلات اجتماعی ناشی از ساخت مسکن مهر کاهش پیدا می کند بلکه زیباسازی شهری و مقاوم بودن آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. با این طرح دغدغه مسکن که یکی از مهمترین دغدغه جوانان و اقشار پایین جامعه خواهد بود از بین خواهد رفت.
با توجه به اهمیت مسکن در زندگی زیستی و اجتماعی و دغدغه شهروندان برای تامین سرپناه، اقدام دولت یازدهم می تواند قدم مهمی در جهت اجرایی کردن اصل 31 قانون اساسی باشد.
در این زمینه دولت با مشارکت بانک مسکن چندی پیش از سند راهبردی مسکن 1400» در مراسمی با حضور «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی و اعضای هیات مدیره بانک مسکن رونمایی کرد.
براساس استراتژی این سند، بانک مسکن به عنوان بانک عامل در حوزه مسکن و توسعه شهری با پشتیبانی از اجرای اهداف کلان دولت در توسعه کمی و کیفی بخش مسکن و رونق آن، در توانمندسازی مالی فاقدین مسکن و تأمین مالی آنان، نقش آفرینی خواهد کرد.

پژوهشم**2052** 1601**خبرنگار: غفار میرزایی** انتشار : شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

دولت و خانه اولی ها #اقتصاد #دولت دوازدهم #خانه اولي ها #استراتژي
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


ارتباط ضربه به سر و زوال عقل در سنین بالاتر بانک گردشگری در جمع 10 شرکت برتر از نظر صعود رتبه قرار گرفت رشد 40 درصدی صادرات آبزیان در 10 ماهه امسال کشف لوازم آرایشی فاسد قبل از توزیع در اشتهارد تصاویر/ بازدید «رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس» از موزه عبرت گاف بزرگ عربستانی‌ها در مورد استقلال ایران /عکس واشنگتن به دنبال فرسودن توان جهان عرب است بازدید معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرستان هنرهای زیبای پسران اصفهان بازدید معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان قانون سازمان اطلاعات سپاه را به عنوان ضابط قضایی در حوزه مسائل جاسوسی و نفوذ معرفی کرده/ انتقاد از اظهارنظرهای تفرقه‌افکنانه در رابطه با نیروهای امنیتی کشور برقراری پرواز مشهد- شاهرود از 4 اسفندماه اعضای جدید هیئت مدیره و بازرسان خانه مطبوعات انتخاب شدند یک گذرگاه مرزی دیگر ترکیه با ایران 24 ساعته می‌شود طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی فرصت مناسبی برای اشتغال جوانان است از استیضاح آخوندی بی خبر هستم/ حوزه حمل و نقل کشور مشکلی ندارد نیروهای ارتش سوریه وارد عفرین می‌شوند فردا بهترین زمان جستجو برای یافتن هواپیمای سانحه‌دیده/گلایه خانواده‌ها قربانیان از حادثه تصاویر | جستجو برای یافتن لاشه هواپیما در گردنه 3200 متری دانش آموز تهرانی پس از مجروح کردن معلم خود، متواری شد نصیری، سرپرست ملوان: برای داوری آقای سیدعلی متأسفیم؛ نباید شاهد قضاوت‌های سلیقه‌ای باشیم «جومانجی» دومین فیلم پرفروش تاریخ سونی شد تغییر چهره جالب خودروی تیبا توسط صاحبش آزمون‌ها جریان تعلیم و تربیت را مختل کرده است عکس/ همایش علمی واکاوی فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع در ایران دلار به کانال 4500 تومانی بازگشت/یورو 5704 تومان شد کاهش مسافت تهران شمال با اجرای تونل ریلی البرز روستای «کهنگان» در نزدیکی محل سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج لاشخورهای سیاسی سعودی بر سر لاشه هواپیمای ایرانی/ سرنوشت 20 فروند atr خریداری شده به کجا می‌رسد؟ شکی در ربوی بودن اوراق 20 درصدی بانک مرکزی نیست/ باید منشاء سپرده‌های بانک‌ها مشخص شود فنونی زاده: بازیکنان عربستانی از بچگی درس موزی گری یاد می‌گیرند رئیس دومای روسیه: دوره تحریم به‌زودی به پایان می‌رسد نشست مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با فعالان اقتصادی، کارفرمایان و تعاونگران شهرستان سبزوار موافقت دولت نتانیاهو با پیش‌نویس یک قانون جنجالی / اقامت فلسطینی‌ها در قدس و سوری‌ها در جولان لغو می‌شود یک خلبان باسابقه: تجربه می‌گوید سانحه atr به دلیل نقص فنی نبوده؛ احتمالا کولاک شدید کنترل هواپیما را از دست خلبان خارج کرده / هواپیما فرسوده نبود؛ ملاک عمر قطعات است / فعال نشدن elt مبهم است عراق 12 بیوه داعش را به اعدام محکوم کرد لکه سیاه ارتفاعات دنا ربطی به لاشه هواپیما نداشت/گشت زنی کمک خلبان تهران - یاسوج در ارتفاعات گشت زنی کمک خلبان تهران - یاسوج در ارتفاعات دنا/لکه سیاه ربطی به لاشه هواپیما نداشت آخوندی: در مقدمات پرواز تهران-یاسوج جای ایرادی نیست برزای بمب روحیه تمرینات استقلال (عکس) گزارش؛ / چالش‌های غیرمنتظره مسی مقابل چلسی زکریا: خاورمیانه همچنان در آتش جنگ و فقر می‌سوزد عکس/ مراسم ختم فرزند احمد توکلی دستگیری رئیس بانک مرکزی لتونی به اتهام فساد مالی ایلام|برگزیدگان "سوگواره «اربعین در آیینه رسانه» " معرفی شدند پنج زخمی در حمله تروریستی به دمشق مسافر منصرف شده پرواز یاسوج: هوا بد بود در خانه ماندم
مسافران پرواز یاسوج چه کسانی بودند؟ +تصاویر آخرین اخبار از سقوط هواپیمای تهران - یاسوج مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند تصویری از خلبان حجت الله فولاد، کاپیتان هواپیمای حادثه دیده یاسوج تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم مسافری که از پرواز هواپیمای تهران -یاسوج جا ماند فیلم/ آخرین مکالمات ضبط شده از خلبان پرواز ارومیه که در سال 84 سقوط کرد مسافری که از هواپیمای سقوط کرده تهران -یاسوج جاماند خانواده‌های مسافران پرواز یاسوج در ارتفاعات دنا /فیلم اخطاریه؛ باران و برف شدید در 13 استان بندرعباس لرزید لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد. سانحه هوایی تهران-یاسوج در شبکه‌های اجتماعی تنها مسافر جا مانده از هواپیمای تهران -یاسوج چرا سوار هواپیما نشد؟ سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج + فیلم اعضای خانواده متخصص مغزواعصاب در میان قربانیان سقوط هواپیما خلاصه بازی رئال بتیس 3-5 رئال مادرید تعطیلی مدارس روز دوشنبه 30 بهمن خانواده حادثه دیدگان حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج تعطیلی مدارس برخی شهرستان‌های خوزستان در 30 بهمن ماه تعطیلی مدارس 11 شهرستان خوزستان، فردا پست اینستاگرام 10 روز قبل خلبان هواپیمای سقوط کرده atr ترکیب احتمالی استقلال مقابل الهلال عربستان پیش بازی ذوب آهن ایران - لوکوموتیو ازبکستان؛ توقف آسیا در ایستگاه نصف جهان! عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ پرسپولیس منتظر شکست دربی باشد! +تصاویر مسافر جامانده از هواپیمای سقوط کرده: با احتمال لغو پرواز به فرودگاه نرفتم نیروهای امدادی در 150 متری محل سقوط هواپیما عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 بهمن 96/ بلیت مجانی، ترفند سعودی‌ها +تصاویر گزارش کامل از سقوط هواپیمای تهران- یاسوج/ 66 مسافر هواپیما جان باختند + اسامی مسافران و کادر پرواز تصاویر/ خلبان باتجربه پرواز هواپیمای سانحه دیده تهران - یاسوج مدارس 11 شهرستان خوزستان به علت گرد و خاک تعطیل شد شهادت پاسدار مصطفی زاهدی بیدگلی در سوریه حضور خانواده‌های سرنشینان هواپیمای ساقط شده تهران – یاسوج در سمیرم آخرین اخبار از سقوط هواپیمای پرواز تهران - یاسوج/ عملیات جستجو به صبح دوشنبه موکول شد دادستان تهران: باید از خودکشی سیدامامی جلوگیری می‌شد/ بازداشت 27 نفر در رابطه با ارز طی یک هفته‌ی اخیر توصیه هایی از دکتر «عبدالرضا کردی» روان شناسی که مسافر هواپیمای حادثه دیده یاسوج بود انتقاد شدید مربی پیشکسوت از محمود احمدی‌نژاد جان باخته ورزشی سقوط هواپیما یاسوج! +عکس امکان جستجوی هواپیمای سانحه دیده پرواز تهران - یاسوج در شب وجود ندارد + فیلم بررسی چرایی فعال نشدن سیستم elt هواپیمای atr در کمیسیون عمران مجلس/مسیر پرتنشی برای پرواز انتخاب شده بود وضعیت آب و هوا در نزدیکترین مکان سقوط هواپیما در سمیرم /فیلم آخرین اخبار از جستجوی هواپیمای تهران - یاسوج قاسمی: نُجَباء سیاست پیدا و پنهان آمریکا در حمایت از داعش را ناکام گذاشت تابش درگذشت متخصصان محیط زیست در حادثه هوایی را تسلیت گفت ترکیب احتمالی استقلال مقابل الهلال عربستان غم و رنج خانواده مسافران هواپیمای تهران یاسوج +تصاویر غم خانواده مسافران هواپیمای تهران یاسوج +تصاویر موبایل یکی از مسافران هواپیمای پرواز تهران- یاسوج روشن است ترکیب احتمالی استقلال مقابل الهلال عربستان

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me