تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:تسنیم
دسته:()
کد خبر:14479769
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۰:۱۸

مسکن با کاهش سود بانکی هم از رکود خارج نشد

در شرایطی که مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور چندی پیش عنوان داشت با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، منابع به بخش مسکن ورود خواهد کرد و این بخش از رکود پنج ساله خارج خواهد شد، به نظر می‌رسد منابع بانکی به جای بخش مسکن از بازار ارز، طلا و سکه سر درآورده. است
مسکن با کاهش سود بانکی هم از رکود خارج نشد

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور چندی پیش عنوان داشت با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، منابع به بخش مسکن ورود خواهد کرد و این بخش از رکود پنج ساله خارج خواهد شد، به نظر می‌رسد منابع بانکی به جای بخش مسکن از بازار ارز، طلا و سکه سر درآورده است، این در حالی است که با وجود بیش از 2/5 میلیون مسکن خالی از سکنه آماده عرضه تا پایان سال 95 به نظر می‌رسد هم‌اکنون که در پایان سال 96 قرار داریم بر تعداد خانه‌های خالی افزوده شده باشد و ارزش افزوده واقعی بخش مسکن در سال‌جاری نیز باز هم منفی از آب دربیاید. 

چندی پیش مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور طی مصاحبه‌ای اظهار داشت که با کاهش نرخ سود‌بانکی منابع از این بخش به بخش مسکن و ساختمان ورود کرده است و سیگنال‌های مثبتی در این رابطه در بخش قیمت مسکن به چشم می‌خورد، با وجود اینکه چند ماه پیش همزمان با این مصاحبه برخی از کارشناسان اقتصادی کاهش دستوری نرخ سود‌بانکی و ورود سپرده‌ها به بخش مسکن را بعید می‌دانستند، اما شواهد نشان می‌دهد که گویا منابع چندان به بخش مسکن ورود نکرده و سر از سایر بازارها درآورده است. 

  

رشد خانه‌های خالی از سکنه در رکود بازار

 

اگر‌چه مسئولان وزارت راه‌و‌شهرسازی تلاش کردند تا بگویند  2/5 میلیون مسکن خالی از سکنه‌ای که تا پایان سال 95 در کشور گزارش شده، مسکن لوکس و متعلق به مناطق گران شهرهاست اما بررسی میدانی نشان می‌دهد که مسکن‌های خالی از سکنه در تمامی مناطق شهری پراکنده است، از این گذشته به دلیل تداوم رکود مسکن از آخرین گزارش مرکز آمار در رابطه با مسکن‌های خالی از سکنه به نظر می‌رسد طی یک سال اخیر هم بر حجم خانه‌های خالی از سکنه افزوده شده باشد، بدین ترتیب خروج بازار مسکن از رکود با سد خانه‌های خالی از سکنه‌ای که بسیاری از اینها هم برای فروش فایل شده‌اند روبه‌رو است. 

  

بمباران خبری مسکن را از رکود خارج نمی‌کند

 

افراد ذینفع در رشد بهای مسکن طی پنج سال اخیر که مسکن در رکود عمیق و استثنایی فرورفته است، پیوسته تلاش کرده‌اند تا با بمب و موج‌های خبری فضای مساعدی را برای رشد قیمت‌ها در بازار ایجاد کنند، اما واقعیت این است که اوضاع اقتصاد ایران برای خروج مسکن از رکود بسیار پیچیده‌تر از آن است که با خبر و اظهار‌نظر مقامات این بازار از رکود خارج شود و به نظر می‌رسد بخش مسکن و ساختمان تا سال 1400 و شاید هم بیشتر با وضعیت نامساعدی روبه‌رو باشد، از همه مهم‌تر آنکه بنیه مالی عموم خانوارهای ایرانی ضعیف ارزیابی شده و رشد هزینه‌های ضروری معیشت مجالی برای بخش مسکن نمی‌گذارد.  در این میان نکته جالب آن است که رکود بخش مسکن و ساختمان از سال 91 تا‌کنون ادامه داشته و مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده است که در سال جاری نیز بخش مسکن و ساختمان همچنان در رکود باقی خواهد ماند.  مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده که رشد ارزش افزوده بخش ساختمان در سال 96 نیز منفی 2/4 درصد باقی بماند. این وضعیت ریشه در کاهش هزینه‌های عمرانی بودجه و همچنین کاهش سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌های اقتصادی دارد.  از سوی دیگر رشد پروانه‌های صادراتی در سال 95 نسبت به سال 94 حدود 15درصد بوده است؛ این رشد در سال قبل از آن منفی 14درصد بود. در شش ماهه نخست سال‌جاری تعداد پروانه‌های صادر شده در مناطق شهری رشد 7/8 درصدی داشته است. به طور کلی می‌توان گفت رشد ساختمان‌های بخش‌خصوصی در پایان سال 96 مثبت و حدود 1/4 درصد پیش‌بینی می‌شود. به این ترتیب رشد ارزش افزوده بخش مسکن و ساختمان دولتی و غیر‌دولتی در پایان سال 96 منفی 2/4 درصد خواهد بود. 

  

ارزش خانه‌های خالی چقدر است؟

 

در شرایطی تعداد مسکن‌های خالی از سکنه تا پایان سال 95 بیش از 2میلیون 500هزار واحد مسکونی در سراسر کشور عنوان شده است که به اعتقاد کارشناسان به دلیل رکود اقتصادی پیش‌بینی می‌شود هزاران واحد مسکونی دیگر نیز به خیل واحدهای خالی از سکنه که عمومشان برای فروش فایل شده‌اند، افزوده شود. گفتنی است پیش از این وزیر راه‌و‌شهرسازی ارزش خانه‌های خالی را 250 میلیارد دلار عنوان کرده بود که بهای ریالی‌اش با دلار 4800 تومانی حدود هزار میلیارد تومان می‌شود و نکته مهم آن است که پراکندگی این واحدهای خالی از سکنه مربوط به تمامی مناطق شهری است که صدور پروانه‌های ساختمانی این موضوع را تأیید می‌کند. 

 

رشد تسهیلات مسکن ناکارآمد است، متقاضیان مسکن ضعف درآمد دارند 

 

به این مقوله باید این مهم را هم اضافه کرد که اقتصاد ایران با ضعف شدید طرف تقاضا مواجه شده است و بدین ترتیب به نظر می‌رسد کل اقتصاد ایران باید خود را برای اصلاح قیمت در بخش زمین و ساختمان آماده کند و جریان‌هایی که تا‌کنون مانع اصلاح قیمتی در بخش مسکن شده‌اند، هزینه واقعی شدن قیمت‌ها در این بخش را بپذیرند. ‌از این حیث کل اقتصاد در این مقال مطرح شد که دارندگان ثروت عموماً دارایی‌هایی را در حوزه مسکن و ساختمان دارا هستند که باید برای تعدیل و اصلاح قیمت این دارایی‌ها فکری کنند. 

 

بازار مسکن نیاز به تخلیه حباب قیمتی دارد

 

بررسی نمودار و اندیکاتور بهای زمین و ساختمان با انواع کاربری در طول دهه‌های گذشته نشان می‌دهد که حرکت قیمت در این حوزه سینوسی بوده و در بازه زمانی سه تا چهار سال یک دوره رکود و یک دوره رونق را تجربه کرده است، اما معادلات در بازار مسکن از سال 91 به بعد کاملاً تغییر کرده و بخش مسکن در یک رکود عمیق فرو‌رفت که با گذشت بیش از پنج سال هیچ نشانه‌ای از رونق بخش مسکن در اقتصاد ایران به چشم نمی‌خورد و تمامی شاخص‌ها اعم از سرمایه‌گذاری، پروانه‌های صادره ساختمانی، قیمت و حجم معاملات روند منفی را تجربه کرده‌اند، البته در رابطه با قیمت از طریق شانتاژ و پمپاژ اخبار مثبت تلاش شده از اصلاح قیمت زمین و ساختمان جلوگیری شود. 

  

رشد وام کارساز نشد

 

از طرف دیگر نکته جالب این است که از سال 92 تاکنون به تصور اینکه مشکل رکود بخش مسکن ضعف تقاضا است، وام خرید مسکن در چند نوبت افزایش یافت و به‌رغم اینکه وام خرید مسکن در محدوده بیش از 100 میلیون تومان قرار گرفته است، اما رونقی در بازار مسکن به چشم نمی‌خورد. 

  

ضعف تقاضا مختص کل اقتصاد است

 

البته باید عنوان داشت در اینکه بخش مسکن مشکل ضعف مالی طرف تقاضا دارد شکی نیست، اما این ضعف را باید به کل اقتصاد ایران تعمیم داد، زیرا آنقدر به شکل مصنوعی و غیرمنطقی با قیمت کالاهایی چون زمین و ساختمان در طول سال‌های اخیر بازی شده است که تقاضا حتی با آپشن و امتیاز وام خرید مسکن 100میلیون تومانی نیز تحریک نمی‌شود چراکه عموم مردم جامعه از درآمد اندکی برخوردار هستند. 

  

تولید اخبار مثبت پیرامون بخش مسکن

 

بخش زمین و ساختمان از منظر کلان با چالش‌های بسیار اساسی روبه‌رو است که به‌رغم پمپاژ خبری پنج ساله برای بهبود وضعیت بازار مسکن، این بخش هیچ واکنشی دیگر به جو‌سازی مسئولان دولتی، فعالان بخش‌خصوصی و همچنین رسانه‌های اقتصادی از خود نشان نمی‌دهد و در جامعه‌ای که غذا، پوشاک، درمان و حمل‌و‌نقل بخش اعظمی از درآمد عموم مردم جامعه را می‌بلعد، دیگر توانی برای حضور در بازار کالای گران‌قیمتی چون مسکن باقی نمی‌ماند، بدین ترتیب سوداگری‌های چند‌ده ساله و موج‌های مکزیکی و سینوسی که بیماری هلندی را در اقتصاد ایران در بخش مسکن پدید می‌آورد، بخش مصرفی زمین و ساختمان را با اختلالات جدی روبه‌رو کرده و اجاره‌نشینی را در جامعه تقویت کرده است. 

منبع: جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R1359/P1359/S9,1299/CT12
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


آغاز سومین روز جستجوی هواپیمای تهران - یاسوج برگزاری اجتماع عظیم «فاطمیون» قائمشهر پیکرهای مطهر 2 شهید گمنام در «مبارکه» بافق به خاک سپرده شدند مراسم وداع با پیکر شهید «بهرام بابا» برگزار شد آغاز سومین روز جستجوی لاشه هواپیمای تهران -یاسوج شخصیت اکثر رمان‌های فعلی بی فکر و اندیشه‌اند پایگاه تجمیع شده برای دسترسی به متون رده اول جهانی نداریم زیارة فاطمة الزهراء علیها السلام وجه برجسته خطبه فدک چیست؟ لزوم مقابله با فساد وارداتچیهای خودرو در کنار لغو تصمیمات شائبه‌دار اسنایدر: تراکتور حریف سختی بود/ می‌خواهیم در آسیا بدرخشیم اتمام برنامه دسترسی رایگان به ویکی‌پدیا در 72 کشور تحلیلگر مقیم فرانسه بررسی کرد؛ هشت نتیجه مهم سرنگونی جنگنده اسرائیلی/ تنها سلاح بازدارنده صهیونیست‌ها کارایی خود را از دست داد/مقایسه … استقلال نباید اسیر حاشیه‌سازی تیم‌های عربی شود/کار آبی‌ها سخت است آتش فتنه دراویش داعشی، خاموش شد آزمون سخت استقلال برابر الهلال/ پرسپولیس به دنبال شکست یاران ژاوی و پورعلی‌گنجی کم تحرکی عامل افزایش اختلال حواس بازارگرمی بانک‌ها برای دریافت سپرده بیشتر از مشتریان علیپور برترین بازیکن هفته اول لیگ قهرمانان آسیا سخنی بالاتر از ذکر مقام شهدا در زنده نگهداشتن میراث ماندگارشان سراغ نداریم پرسپولیس به دنبال شکست یاران ژاوی عکس/ یک پرسپولیسی، بهترین بازیکن هفته اول آسیا نماهنگ/ عمری است دخیلم به ضریحی که نداری آشوب دراویش در پاسداران تهران پایان یافت مطبوعات قطر: طارمی و دروازه بان الغرافه ستاره‌های دیدار با تراکتورسازی بودند رونمایی از درهای حرمین عسکریین (ع) در صحن امام زاده سید مظفر (ع) بندرعباس قطر: کشورهای محاصره کننده تمام مفاد منشور شورای همکاری خلیج فارس را نقض کردند حسین‌خانی: بیشتر کشتی‌گیران اسرائیلی روس هستند/ باید تدابیری داشته باشیم تا دچار مشکل نشویم دلیل گرانی‌های اخیر در بازار گوشی موبایل خط و نشان طارمی برای علی‌پور و پیراهن تیم‌ملی! جنگ ستاره‌ها در دوحه/ ترکیب احتمالی پرسپولیس برابر السد قطر ظهور؛ تسکین دردها و آلام حضرت زهرا (س) /راز شباهت امام عصر (عج) به مادر در همتایی با لیله القدر قله بیژن، محل احتمالی سقوط هواپیمای تهران-یاسوج جزئیات ربوده شدن 40 نیروی حشد شعبی توسط داعش صدور حکم اعدام برای یک زن داعشی اهل ترکیه بوکوحرام به یک مدرسه دخترانه در نیجریه حمله کرد بازداشت نویسنده سعودی خواهان کاهش تعداد مساجد سفیران عراق با تقویت همزیستی مسالمت آمیز فرقه گرایی را از بین ببرند مختصات مشخص‌شده از طریق تلفن همراه در نزدیکی قله دناست شرایط جوی امروز برای جست و جوی هواپیما مناسب است روایت تصویری از مومیایی فرزند فرعون مصر در حال فریاد زدن پیش بینی وضعیت سال آینده بازار ارز/ اقتصاد مقاومتی بحران ارز را هم حل می‌کند افشای راز یارانه‌ای احمدی نژاد جزئیات طرح‌های برگزیده جشنواره خوارزمی سیدحسن نصرالله اسامی نامزدهای حزب الله در انتخابات پارلمان لبنان را اعلام کرد درخواست از رئیس مجلس برای پیگیری ابعاد سانحه توسط تیم تحقیق و تفحص پرواز اف 14 در کوهستان دنا برای پیدا کردن لاشه هواپیما
اغتشاش دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران فیلم لحظه حمله اتوبوس به ماموران پلیس اسامی شهدای نیروی انتظامی در خیابان پاسداران جزئیات شهادت 3 مامور پلیس در درگیری خیابانی در پاسداران تهران خلاصه بازی الغرافه - تراکتورسازی فیلم/ آخرین مکالمات ضبط شده از خلبان پرواز ارومیه که در سال 84 سقوط کرد مختصات محل سقوط هواپیما در اختیار ستاد بحران/اعزام سه فروند پهپاد ارتش به منطقه فیلم/ لحظه حمله وحشیانه دراویش گنابادی با اتوبوس به سمت مردم و نیروی انتظامی خانواده‌های مسافران پرواز یاسوج در ارتفاعات دنا /فیلم گفت‌وگو با حیوان فروش سابق که فعال محیط‌زیست شده است لحظه حمله وحشیانه اتوبوس دیوانه دراویش گنابادی به سمت مردم +فیلم هویت راننده اتوبوس قاتل مشخص شد تجمع دراویش گنابادی و درگیری شدید بین پلیس و تجمع‌کنندگان/شهادت سه مأمور/دستگیری تعدادی از دراویش پلیس بر اوضاع در خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران مسلط است استقبال از پیکر شهید گمنام در دبیرستان شاهد فاطمیه مراسم ختم پسر احمد توکلی +تصاویر مسافر منصرف شده پرواز یاسوج: هوا بد بود در خانه ماندم شهادت سه مأمور ناجا در پاسداران تهران +اسامی شهدا ابراز خوشحالی دراویش گنابادی پس از جنایت امشب در تهران +فیلم لحظه برخورد اتوبوس با ماموران پلیس ­دراویش 3 مامور انتظامی را به شهادت رساندند درگیری در خیابان پاسداران +فیلم ارتش، محل سقوط هواپیما را در اختیار ستاد بحران گذاشت تایید شهادت 3 تن از نیروهای ناجا در خیابان پاسداران تهران در درگیری با دراویش هویت راننده اتوبوس دیوانه اعلام شد + عکس گل دوم الغرافه روی حرکت هوشمندانه مهدی طارمی (الغرافه 2-0 تراکتورسازی) لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد. سروده‌هایی در شکوه حضرت زهرا (س): «ای مادرِ پدر، غرض از روشنا تویی» تجمع فاطمیون تهران در روز شهادت حضرت زهرا (س) پیروانی: امیدوارم السد و پرسپولیس را در فینال آسیا ببینم؛ پرسپولیس یکی از بهترین‌های آسیاست 3 لرستانی در بین حادثه دیدگان سقوط هواپیما+عکس و جزئیات عکس/ تشییع دو شهید گمنام در دانشگاه پیام نور اهواز بازدید برانکو و پیروانی از کمپ تورچ آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه 11 اسفند برگزار می‌شود توضیحات سخنگوی ناجا درباره شهادت 3 مامور نیروی انتظامی در پاسداران تهران + فیلم ایجاد آرامش خاطر برای مسافران با حضور امدادگران هلال احمر انحراف به چپ خودروی 206 در خراسان شمالی یک کشته بر جای گذاشت لیگ دسته اول فوتبال| پیروزی شهرداری در دربی انتهای جدولی‌های تبریزی + نتایج کامل هفته بیست‌وچهارم پیکر شهید گمنام در دانشگاه آزاد «مهدیشهر» آرام گرفت نقطه قوت الهلال لو رفت پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه شهرکردبه مناسبت سقوط هواپیمای مسافربری‌ نیروهای امدادی در 150 متری محل سقوط هواپیما هیچ نشانه‌ای از محل سقوط احتمالی یافت نشد/ادامه تجسس؛ فردا در برف مروری بر سه تقابل مهم ایرانی- ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا/ این‌بار نوبت طارمی است برد ناپلئونی مس کرمان و توقف نساجی +جدول «سربازی» کماکان به قوت خود باقی است برگزاری تئاتر تعزیه شفیعه محشر در ارومیه آرزوی پیروانی برای بازی پرسپولیس و السد واکنش اینیستا به احتمال مربی‌گری لوئیز انریکه در چلسی کاینات در سوگ ام ابیها

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me